Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
Piotrw
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 10:12 - ndz

Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

15 kwietnia 2018, 10:38 - ndz

Dzień dobry!
Wiem, że temat wielokrotnie wałkowany, ale od nadmiaru informacji zdążyłem się pogubić. Zatem:
1. Przesiadam się z tandemu Laptopa 15cali + Samsung LT22c300 na stacjonarkę z /docelowo/ dwoma monitorami ~24 cale. Monitory montowane będą na uchwytach, także dopasowanie "na stopce" nie ma żadnego znaczenia.
2. Budżet to 1100zł/monitor. Ale skuszony opiniami o EV2450 podwyższyłem do 1350 (po tyle średnio chodzą). Absolutne maksimum budżetowe, to 1500zł/szt. (ale będę musiał głodować przez miesiąc;) )
3. Zastosowanie AutoCAD 2D/3D, pakiet Office, Robot Structural Analysis, internet itp. Procentowo z 60% czasu w CAD z ciemnym tłem. Ale niewiele mniej jest czytania i przeglądania raportów.
4. W zasadzie "byłem" zdecydowany na zakup EV2450. Niestety przeglądając kolejne wątki pojawiają się dwie kwestie: proporcje 16:10 i równomierność podświetlenia.
4.1. W zakładanym budżecie nie znajdę raczej monitora Eizo czy NEC 16:10 (za to za 1500 jest NEC EA244). Z drugiej strony od 6 lat pracuję na monitorach 16:9 i przyzwyczaiłem się - choć marnotrawienie miejsca po bokach widzę na każdej niemal stronie WWW, w Wordzie itd.. Natomiast w Excelu 16:9 czasami przydaje się do przeglądania długich tabel. Ogółem parametr ten jest drugorzędny względem punktu 4.2. poniżej.
4.2. Równomierność podświetlenia - to chyba najbardziej istotny dla mnie parametr. Wiem, że na tym poziomie cenowym (i przy tego typu sprzęcie) nie da się osiągnąć 100% równomierności, ale też nie ma takiej potrzeby - ekran musi być na tyle dobry, żeby przy właściwym oświetleniu nierównomierności były pomijalne/mało widoczne "gołym okiem". Alternatywą dla rozważanego przeze mnie EV2450 był NEC EA234WMi - nieco mniejszy, ale za to tańszy. Ma grubsze ramki (dla mnie to bez znaczenia, bo i tak na każdym monitorze wyświetlam inną treść, nie mam potrzeby odczuwania "jedności minitorów") - czy grubość ramek wpływa jakoś na równomierność podświetlenia? Badź bardziej dosadnie: który z monitorów (EV2450 / EA234WMi) będzie bardziej równomiernie świecił?

Reasumując:
Czy istnieje monitor IPS o rozdzielczości 1920x1080 lub 1920x1200, który jest w miarę równomiernie podświetlony i mało agresywny dla oczu? Czy EV2450 "da radę", czy będę musiał "udawać", że nie widzę "placków" na ekranie? (nie wiem na ile przeszkadzają te nierównomierności w normalnym użytkowaniu - jak znam życie "to zależy od oświetlenia").
Jeśli w tym przedziale cenowym nie istnieje monitor j.w., to czy nie powinienem jednak wybierać spośród matryc TN? Czy znajdę monitor TN mało agresywny dla oczu w tym przedziale cenowym?

Dziękuję wszystkim, którzy wytrwali do końca posta;)
Jeszcze bardziej dziękuję za wszelkie sugestie;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

15 kwietnia 2018, 12:20 - ndz

Brak równomierności nie jest rażący na tej klasie monitorów i jednocześnie, sama siła i rozkład nierównomierności są podobne. Oczywiście, jak sam Pan wspomniał, należy skonfigurować poprawnie oświetlenie i nawet jeśli monitory nie będą idealne, nie będzie tego widać. Nawet potwornie nierówny monitor może wyglądać jak wnętrze beczki ze smołą w nocy, to tylko kwestia korelacji z tłem. Wiem, że umysł będzie uparcie twierdził, że to niemożliwe, ale w praktyce jest to proste do osiągnięcia a efekt spektakularny. Oczy w jednej scenie, bez adaptacji, widzą zadziwiająco mały kontrast i jest to element sprzyjający takim sztuczkom.

Co do konstrukcji, "bezramkowce" mają większą skłonność do rozświetleń przy krawędzi, ale wszystko zależy od egzemplarza.

Format 16x10 jest ze wszech miar korzystniejszy niż 16x9. Różnica dodatkowych 120 pikseli w pionie, jest bardzo widoczna przy tym rozmiarze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Piotrw
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 10:12 - ndz

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

15 kwietnia 2018, 14:31 - ndz

Dziękuję za odpowiedź.
W tej sytuacji mam do wyboru:
1. Eizo EV2450 (niestety 16:9)
2. Eizo EV2416 (16:10, ale matryca TN -> odpada w przedbiegach, czy do AutoCAD'a się nada?)
3. NEC EA245WMi
4. NEC EA244WMi

Których z tych czterech monitorów będzie najkorzystniejszy na tej półce cenowej? Powiedzmy, że wygląd nie ma żadnego znaczenia i liczy się wnętrze (zakładam, że żadnemu z nich nie rozleci się obudowa;) ).


Chyba, że coś pominąłem? Następny monitor w kolejce, Eizo EV2455, jest już niestety za drogi, a poczekać na wzrost funduszy niestety nie mogę (mam dotację do rozliczenia, z tego też powodu odpadają "używki"). Jednocześnie nie kupuję monitorów "do śmierci" i zakładam, że ten pierwszy kontakt z monitorami wyższej klasy da mi jakieś doświadczenie przy następnych zakupach (o ile w tzw. "międzyczasie" nie nastąpi w tym segmencie rewolucja technologiczna).
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

15 kwietnia 2018, 17:15 - ndz

Miałem podobny dylemat tyle, że ja amatorsko rysuję i nie zarabiam na tym bezpośrednio. Jeśli musisz mieć dwa monitory (jeden do projektu, drugi dokumentacja) to 2szt NEC 1920x1200 wydają się prawdopodobnie najlepszym wyborem w niskiej cenie. Do tej pory męczyłeś się na nędznych monitorach więc co byś nie kupił to będzie opad szczeny.
Szkoda, że tak mały budżet przeznaczyłeś na monitory bo na oprogramowanie z pewnością wydałeś wielokrotnie więcej. Ja rysuję w SketchUp i FreeCAD. Jak coś na szybko 2D to odpalam LibreCAD z czarnym tłem i na moim Dell U2718q (4K) wygląda genialnie. Pisałem o tym monitorze w sąsiednim wątku - pewnie czytałeś.
Co ciekawe ostatnio naszło mnie na naukę Blendera (ciężko mi idzie ale chcę aby moje projekty wyglądały ładniej :)) no i cały czas mam ekran podzielony na dwie połowy. Po prawej filmy z tutorialami a po lewej Blender. Generalnie przy rozdzielczości 3840x2160 mam cały czas dwa pionowe okna otwarte, np wyszukiwarka www i dokument office. Skalowanie 200%, czcionki ostre jak brzytwa i dwa razy większa powierzchnia użytkowa w stosunku do starego monitora. Wadą jest to, że aby zachować pełną ostrość mam nawyk przesuwania całego ciała w prawo i lewo aby wzrok był cały czas na środku danego dokumentu. Problem ten pewnie rozwiązują duże monitory zakrzywione. Wtedy wystarczy obrót samej głowy. Tylko te nowe 38" w rozdzielczości 3840 x 1600 kosztują ok. 5000zł. No i pewnie duże problemy z równym podświetleniem w porównaniu do klasycznych 27". Sądzę, że to jest przyszłość pracy wielomonitorowej, chyba NEC też coś podobnego ma w ofercie.:
Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

15 kwietnia 2018, 20:07 - ndz

Przy opcji 2 x 24" jeszcze możesz się załapać na promocję targową EA245WMi - 1479 zł. Lekko naciągając budżet jeszcze by był EA275UHD - 3179 zł. Lub ostatecznie EX341R - 3359 (3440x1440 pikseli).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Piotrw
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 10:12 - ndz

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

16 kwietnia 2018, 09:30 - pn

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i sugestie.
To mam jeszcze takie pytanie: czy EA245WMi ma jakąś istotną dla mnie przewagę nad EA244WMi? Mogę je nabyć w tej samej cenie, a EA244 ma grubsze ramki, co wzbudza moje zaufanie (być może błędnie, ale z różnych postów rozrzuconych po tym forum wykreowałem sobie opinię, że bezramkowość w niskiej cenie bywa, hmm, "kłopotliwa"). Z tego co się dogrzebałem, monitory mają różne panele - nie wiem, czy to ma znaczenie w CAD'zie. Na odwzorowaniu barw mi nie zależy (nie tworzę żadnych wizualizacji, tylko rysunki konstrukcyjne = duuuużo kresek i kropek).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

16 kwietnia 2018, 10:47 - pn

EA244WMi miewa paskudną cechę w postaci migotania dużych jednobarwnych powierzchni. Wersja EA244WMi-CT jest wolna od tej wady. EA245WMi i EA245WMi-CT mają inaczej skonstruowane zasilacze podświetlenia i objaw na nich nie występuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Montior do AutoCAD'a 2x ~24cale

16 kwietnia 2018, 18:32 - pn

Tom01 pisze:
16 kwietnia 2018, 10:47 - pn
EA244WMi miewa paskudną cechę w postaci migotania dużych jednobarwnych powierzchni. Wersja EA244WMi-CT jest wolna od tej wady. EA245WMi i EA245WMi-CT mają inaczej skonstruowane zasilacze podświetlenia i objaw na nich nie występuje.
"Paskudna cecha migotania" EA244WMi jest postrzegana przez niewielki odsetek osób, realnie uciążliwa dla bardzo niewielu nadwrażliwców. Nie ma nic wspólnego z zasilaniem, a z interferencją PWM i FRC, możliwą do zniwelowania w menu serwisowym. Nie przeszkodziła w najmniejszym stopniu np. Agacie Serge (używającej kilku sztuk monitorów tego modelu) w zdobyciu wielu międzynarodowych nagród, oraz ponad 100 followersów na Insta czy 500px:

https://500px.com/agataserge
https://www.instagram.com/agataserge/?hl=pl
https://www.facebook.com/agatasergephotography/

Realna przewaga EA245WMi to precyzyjniejszy, 14-o bitowy LUT zapewniający lepszą jakość tonalną obrazu, oraz elektroniczna kompensacja równomierności skutkująca lepszą homogenicznością.

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu