Dylemat Eizo czy Nec?

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
dexter80
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 19:04 - śr

Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 20:21 - sob

Witam na początek chciałbym się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum.

Otrzymałem dotację na otwarcie działalności i jestem w trakcie kompletowania sprzętu do domowej pracowni projektowej (architektura, wizualizacje jakieś drobne grafiki).
Zajmuję się też hobbystycznie fotografią
W zasadzie cała specyfikacja zakupów jest dla mnie jasna poza monitorem, z nim mam najwięcej problemów.
Aktualnie pracuję na Samsung SyncMaster 226BW, świeci mocno wieczorami tragicznie migocze na kreskowaniach z tego wątku:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154
Postanowiłem zakupić coś porządnego i początkowo wybrałem Eizo SX2262W-Bk.
Eizo zawsze dobrze mi się kojarzyło (chociaż w jednej pracy w nowo zakupionym modelu na samym środku ekranu pojawił się Bad Pixel).
Kiedy przypadkiem trafiłem na to forum i zacząłem czytać okazało się że to już ostatni Mochikanin PVA i w sumie zapragnąłem czegoś więcej niż 22".

Napaliłem się na Eizo CX 240 po przeczytaniu bardzo pochlebnej opinii kol. Czornyj na forum Nikoniarze.pl (w sumie byłem zdziwiony kiedy poczytałem na tym forum że już tak bardzo mu się nie podoba). Byłem już przekonany do zakupu chociaż cena przekraczała założony budżet.
Kiedy jeszcze trochę poczytałem forum i dowiedziałem się że są problemy z podświetleniem (przynajmniej w początkowej partii) i że u kogoś zaczęły wyskakiwać jak grzyby po deszczu Bad Pixele i do tego ten nieszczęsny wiatrak mój zapał do CX 240 trochę osłabł.

Potem moją uwagę przykuł (dzięki kol. Max i Czornyj) Nec PA272W chociaż jest dla mnie zdecydowanie za drogi i wątpię żebym wykorzystał jego możliwości związane z kontrolą koloru. Za przemawia 10-bitowy panel AH-IPS GB-R LED (bez FRC co w moim przypadku, praca w AutoCad i 3D Max jest szczególnie ważne) dobre parametry jeżeli chodzi o odwzorowanie koloru po wyjęciu z pudełka, możliwość zmniejszenia jasności podświetlenia bez utraty jakości (lubię posiedzieć wieczorami a nawet w nocy) duży 27" ekran i niebanalna rozdzielczość oferująca ogromny obszar roboczy w porównaniu do mojego 22 calowca. Wszystko fajnie tylko mnie na niego nie stać. Pomyślałem o Eizo EV2736W i NEC EA274WMi chociaż Tom01 twierdzi że to biurwy, no ale 27" duża rozdzielczość dobre opcje zmniejszania jasności i w sumie sRGB może będzie mniej kłopotliwe dla kogoś kto nie miał styczności z szerszym gamutem. Do tego dobra ergonomia i cena do przełknięcia chociaż lekko wywindowana szczególnie gdy doczytałem że są to panele 6 bitowe (widmo FRC znów nie daje mi spokoju).
I tak w koło Macieju, pomyślałem a może Nec P242W - tańszy sRGB przełknę, dobrze skontrolowany powinien być. No to go zjechali na http://www.overclockers.ru/lab/55759/Po ... P242W.html
Już sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć proszę doradźcie coś bo oszaleję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:13 - sob

Wszystko zależy od budżetu. Co do CX240, producent miał wpadkę, dotyczyła egzemplarzy z datą produkcji z marca 2013. Cechą charakterystyczną był jaśniejszy prawy górny róg. Wszystkie pozostałe są takie jak powinny być, czyli jest to jeden z najdoskonalszych monitorów jakie w ogóle ludzkość popełniła do tej pory. Biały kruk. W zasadzie prawie nic nie jest w stanie z nim konkurować. Jeśli rozmiar 24" jest odpowiedni, nie widzę lepszego w klasie poniżej 7 tys zł.

Przy większych, bardzo dobry jest najnowszy EIZO CX271. NEC PA272W też można rozważać jako tańszą alternatywę, choć moim zdaniem w tej chwili seria PA ma zawyżoną cenę i przy niewiele różniącej się od EIZO, wybór jest nielogiczny.

PS. Aha, NEC PA272W nie ma 10 bitowego panelu. To bardzo długo nie prostowana "pomyłka", która pokutuje od dłuższego czasu w Internecie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:16 - sob

Z Twojego wywodu wynika, że wiesz już wystarczająco dużo o tych monitorach.
Jak skupiłbym się na modelach 27" 2560x1440. Do tego typu prac 1920x1200 i 22-24" to na 2014r. już za mało.
NEC EA274WMi, EIZO EV2736W: 6bit+2FRC=8, W-LED
NEC EA244UHD: 4K 3840x2160, 8bit+2FRC=10, GB-r LED
NEC PA272W, EIZO CX271: 8bit+2FRC=10 (brak migotania), GB-r LED
Trzeba wybrać ten, na który starczy funduszy.
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2014, 22:33 - sob przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
dexter80
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 19:04 - śr

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:23 - sob

Dzięki za odpowiedź.
Tom01 czy mógłbyś wyjaśnić jak jest z gwarancją na Bad Pixele w Eizo gdzieś na tym forum czytałem że tylko w centralnej części ale jakieś zagmatwane to było dla mnie.
Max no tak ale wybór sprowadza się dla mnie pomiędzy Cx -24" wysoka jakość mniejszy obszar roboczy Ev Ea - 27" mniejsza jakość większy obszar roboczy.Zdaje się że pracujesz w podobnych programach co byś polecił?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:25 - sob

Ja wybrałbym powierzchnię i rozdzielczość: 27" i 2560x1440.
To nie fotografia i dobra biurwa będzie musiała wystarczyć...
CX, PA, SV , CG: super, ale 24" wydaje mi się mało perspektywiczne. Chyba, że za rok coś dokupisz i wykorzystasz go jako monitor pomocniczy ;)
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2014, 22:30 - sob przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:25 - sob

Norma wad pikseli w "normalnych" EIZO jest taka jak wszędzie, czyli 2 całkiem martwe, lub 5 częściowo na milion. Oczywiście kilka uszkodzonych pikseli to niesłychana rzadkość. Jeśli już się coś trafi to jeden. W ColorEdge, czyli m.in. serii CX, norma jest korzystniejsza, nie jest dopuszczalne nic w centrum ekranu. Reszta obszaru jak wyżej. Można jednakże wykupić opcję gwarancji całkowitego braku niezależnie jakie i gdzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:39 - sob

Mam od kilku dni CX240 + Color Navigatoa. Poza tym ze nie wszystko jeszcze rozumiem z obszaru kalibracji, to ogolnie monitor bardzo dobry. Podswietlenie nie ma wad, zadnych bad pixeli, wiatrak praktycznie nieslyszalny - produkcja pazdziernik 2013. Myslalem ze bede potrzebowal 27 cali ale ten jest w sam raz (foto). Ma tez przyjemny tryb sRGB gdzie gdy nie musze obrabiac zdjec na pelnym gamucie, w Interneci czy CAD wyglada bardzo naturalnie wiec nie musisz bac sie szerokiego gamutu.
NECi serii PA maja matryce 8 bit+FRC.
To czego mi rzeczywiscie brakuje to zejscie z jasnoscia ponizej 50 cd/m2, bo czesto pracuje wieczorami. PA242 ma 40, a PA272 20.
Sam mialem dylemat czy CX240 czy PA242 (ew. SV242). Zdecydowal przypadek bo nie umialem wybrac i bylem bardzo skolowany ;-).
Jesli wybierzesz ktorykolwiek z monitorow wymienianych przeze mnie w tym poscie bedziesz zadowolony bez wzgledu na to czy bedzie to NEC czy Eizo.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:46 - sob

W CX240 można zejść do 30 nitów. Proszę włączyć rozszerzony zakres w ColorNavigatorze. Monitor przytnie matrycą, ale przy takim zapasie sterowania jaki jest, rzecz jest całkowicie niewidoczna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dexter80
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 19:04 - śr

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 22:53 - sob

No właśnie kusi mnie straszliwie żeby więcej zobaczyć na moich zdjęciach chociaż nie jest to źródło mojego utrzymania.
Wiem że do pracy w Maxie czy w Cadzie większy obszar roboczy będzie bardziej znaczący chociaż trochę martwię się że ikony w programach będą zbyt małe nawet nie wiem jak to by wyglądało.
Max mógłbyś zamieścić jakiegoś PrintScrena chociażby z Cada w rozdziałce 2560 x 1440 ciężko coś znaleźć w sieci.
Tom 01 masz na myśli selekcję ile to u was kosztuje jeśli można zapytać?
Fajnie że wiatrak nie generuje jakiegoś straszliwego hałasu zawsze jakieś wiatraki i tak mamy w kompie.
W poniedziałek będę w Warszawie żeby naocznie sprawdzić jak się ww monitorki sprawują.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 23:31 - sob

Tom01 pisze:W CX240 można zejść do 30 nitów. Proszę włączyć rozszerzony zakres w ColorNavigatorze. Monitor przytnie matrycą, ale przy takim zapasie sterowania jaki jest, rzecz jest całkowicie niewidoczna.
Kupowanie ColorNavigatora do CX240, żeby obniżyć jasność bieli, wydaje mi się "niewielką" rozrzutnością. Myślę, że ograniczone fundusze można lepiej spożytkować. Sensowność tego rozwiązania wydaje mi się też, delikatnie rzecz ujmując, dyskusyjna. Nieco dziwne jest też to, że w tej klasie sprzętu nie da się inaczej. :shock:
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 23:37 - sob

CN i tak jest kupiony wiec dla mnie to nie rozrzutnosc.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

26 kwietnia 2014, 23:39 - sob

unesco pisze:CN i tak jest kupiony wiec dla mnie to nie rozrzutnosc.
Uwaga nie była skierowana do Ciebie. Ty podjąłeś słuszną decyzję.

EDIT: Sorry. To ja nie załapałem, że Tom radził Tobie. ;) Wycofuję uwagę. :oops:
OWM
Posty: 77
Rejestracja: 10 marca 2014, 08:52 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

28 kwietnia 2014, 09:46 - pn

Mam podobny dylemat jak dexter80.
Nie dawno widziałem monitory 24" i 27" obok siebie. Dziwne ale 27" nie wyglądał na dużo większy, ledwo widać różnicę. W rozdzielczości oczywiście różnica jest znaczna, też szukam czegoś do CADA i to może mieć znaczenie.
Ale proporcje 16:9 jakoś mi nie pasują.
Może lepiej poczekać na nowy NEC 30" 2560x1600 ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

28 kwietnia 2014, 10:50 - pn

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

28 kwietnia 2014, 10:54 - pn

OWM pisze:Może lepiej poczekać na nowy NEC 30" 2560x1600 ?
Wg ostatnich, niepotwierdzonych, informacji EA304WMi będzie szerokogamutowy bez 3D LUT, czyli do Win się nie bardzo nadaje...
Mz. 27" jest w tej chwili najbardziej rozsądnym wyborem mimo, że to 16:9.
dexter80
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 19:04 - śr

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

28 kwietnia 2014, 23:13 - pn

Dziś byłem w Warszawie w sklepie Cortland i w Galerii Eizo.
Mimo usilnych prób nigdzie nie udało mi się zobaczyć żadnego Neca.
Dzwoniłem nawet do Krakowa żeby dowiedzieć się gdzie mogę w Warszawie zobaczyć jakiś monitor Neca na żywo
dość niemiła Pani doradziła mi żeby dzwonić po kolei do dealerów i podpytywać czy przypadkiem czegoś na stanie nie mają (nie ma jako takiego salonu firmowego Nec).
Trochę mało profesjonalne ze strony firmy która chce konkurować z Eizo gdzie możemy umówić się na indywidualne spotkanie i w dużej sali na spokojnie pomacać wiele modeli tego producenta.
No cóż. Z moich spostrzeżeń.
W Cortlandzie widziałem:
SX2262W-Bk mały, na teście z tego wątku http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154 chyba najbardziej miga,
CX 270 stał obok CX 240 co ciekawe też migają w teście z ww wątku ale mniej od SX.
Jakość obrazu na moje niewprawne oko sporo lepsza w CX 240(szczególnie dużo czarniejsza czerń).
Jak dla mnie 27" z rozdziałką 2560x1440 to już za dużo do Cada strasznie małe ikonki myślę że było by to męczące na dłuższa metę i mogło by zniwelować zalety płynące z większej przestrzeni roboczej.
W Galerii Eizo bliżej mogłem przyjrzeć się EV2736W i jeszcze raz CX240 (jeden nawet skalibrowany i z kapturem).
I tak EV całkiem fajny monitor tylko rozdziałka za duża jak dla mnie (tzn może brak możliwości skalowania interfejsu programu).
Jakieś takie plamy żółtawe w rogach.Bardzo fajna możliwość przyciemnienia prawie do 0.
CX 240 super gładka biel i czarna czerń zdziwiłem się że nie aż tak dużo zyskuje się po przełączeniu na AdobeRGB w PS spodziewałem się czegoś mega :D.
Jeszcze jedną zastanawiającą rzecz zauważyłem otóż czcionki są jakieś takie miękkie jakby lekko rozmyte.Tak więc jak ktoś głównie pracuje z tekstem to chyba nie jest monitor dla niego.
Na tą chwilę najbardziej skłaniam się ku CX 240 z CN.
Pozdrawiam
PS co śmieszne mój stary Samsung na matrycy TN jest pozbawiony kilku wad wychwalanych matryc IPS.
PS II Demonizowany wiatrak w CX 240 nie jest taki straszny. Nie ma szans żeby wybił się ponad wiatraki w moim dość mocno wyciszonym kompie (buda Fractal Design).
OWM
Posty: 77
Rejestracja: 10 marca 2014, 08:52 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

29 kwietnia 2014, 09:08 - wt

Dzięki za tę relację.
Wygląda na to że CX240 wyróżnia się wśród Eizo.
Słyszałem że podobno obraz na tym monitorze jest bardzo zbliżony do wydrukowanego na papierze, coś jak e-book, ale nie miałem jeszcze okazji sprawdzić.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

29 kwietnia 2014, 09:32 - wt

OWM pisze:Słyszałem że podobno obraz na tym monitorze jest bardzo zbliżony do wydrukowanego na papierze
Jeśli zasłonimy ramki "normalnego" monitora LCD, zostawiając sam obraz, normalny człowiek, z przysłowiowego kilometra rozpozna, że to jest monitor LCD. Nie musi być fachowcem, nie musi znać nazw cech obrazu i zjawisk jakie obserwuje i które decydują o tym, że to co widzi jednoznacznie wskazuje, że jest to monitor LCD. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wyjątkiem są CX240 i CG246 i to nie tylko wśród EIZO, ale w ogóle wśród wszelkich monitorów. Jeśli wykonać podobny eksperyment na tych monitorach, nie jest to już takie oczywiste, że obserwator rozpozna monitor. Robiłem kilkukrotnie takie próby na warsztatach dla fotografów ślubnych. To już nie laicy, tylko fachowcy. Obok zdjęcia na osłoniętym monitorze stało zdjęcie papierowe, zrobione oczywiście z tego samego materiału. Oczywiście na lampie referencyjnej, ale też osłoniętej. Ludzie, którzy twierdzili, że od 40 lat robią zdjęcia, z odległości metra nie byli w stanie odróżnić które to monitor a które zdjęcie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

29 kwietnia 2014, 12:49 - wt

dexter80 pisze:(...)
CX 240 super gładka biel i czarna czerń zdziwiłem się że nie aż tak dużo zyskuje się po przełączeniu na AdobeRGB w PS spodziewałem się czegoś mega :D.
to ja sie podlacze do tematu. maltretuje swojego nowego CX240 od tygodnia i prawde mowiac tez spodziewalem sie lepszych rezultatow pod PS (co prawda stary CS2, ale zarzadzac kolorem chyba umie...), moze ktos podpowie. Tom01 kilka razy na tym forum pisal, że zdjecia lasu na szerokogamutowym monitorze vs sRGB pokazuja bardzo duza roznice. zielenie mienią się, a przy sRGB jest jedna zielona plama. nijak nie moge osiagnac takiego rezultatu, nigdy na zieleniach. roznice widac na bardzo nasyconych czerwnieniach, a zwlaszcza turkusach.

monitor kalibrowany CN, na kilka sposobow (targetow), zdjecia RAW i moje i z sieci (EOS6D, D800). konwersja w ACR do danej przestrzeni lub w PS "Convert to profile". oczywiscie nie jest tak ze obraz nie jest lepszy od starego L768 (nie profilowany, tylko z firmowym profilem), bo przejscia tonalne sa gladsze, "kultura" obrazu jest lepsza, ale z butow nie wyrywa (moze L768 nie byl taki zly ;) ).

jakis pomysl? moze gdzies mozna podejrzec takie zdjecie z zieleniami? ciekawe tez ze sa przypadki gdzie widac roznice miedzy ProPhoto a AdobeRGB...
dexter80 pisze: Jeszcze jedną zastanawiającą rzecz zauważyłem otóż czcionki są jakieś takie miękkie jakby lekko rozmyte.Tak więc jak ktoś głównie pracuje z tekstem to chyba nie jest monitor dla niego).
w menu jest opcja ustawiania ostrosci czcionek, moze byly bardziej wygladzone
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2014, 12:53 - wt przez unesco, łącznie zmieniany 1 raz.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
dexter80
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 19:04 - śr

Re: Dylemat Eizo czy Nec?

29 kwietnia 2014, 12:52 - wt

Mimo wszystko chciałbym zobaczyć jakiś monitor marki Nec. Orientuje się ktoś gdzie w Warszawie można zobaczyć Nec PA272W, P242W i Ea274Wmi?

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu