Strona 1 z 1

Monitor do Cad i zastostosowań ogólnych

: 31 sty 2020, o 09:13
autor: Adapo
Dzień dobry!
Proszę o poradę w doborze monitora do CAD, dodatkowo do zastosowań ogólnych, filmy, zdjęcia itp.
Obecnie w pracy moim monitorem jest stara 24 calowa iiyama z matrycą TN. W domu pracuję na dwóch Fujitsu siemens P19-2 na PVA. W pracy 60% to AutoCad (ciemne tła) , reszta to programy obliczeniowe i edytory tekstu – 8-10 godzin dziennie. W domu w zależności od zleceń to obecnie albo większość to zastosowania ogólne i fotografia, albo w przypadku zlecenia po 3-4 godziny dziennie Cad i programy obliczeniowe.
Docelowo w związku z przejściem na samodzielną działalność cała praca wyląduje w domu więc zastosowanie domowe będzie takie, że 70% pracy przy monitorze to będzie Cad + modelowanie i obliczenia, pozostałe 30% zastosowania ogólne i fotografia.
Myślę o pozostawieniu jednego P19-2, a w zastępstwie drugiego zakupie jakiegoś monitora 24 calowego. Na dużym znajdowałby się ekran Cada, na 19 calowym, notki obliczeniowe, raporty itp.

Proszę o poradę jaki monitor byłby odpowiedni do moich zastosowań. Wstępnie preferuję jakiś 24 calowy o rozdzielczości 1920x1200, ważne by był mało agresywny dla oczu, bez efektów placków lub innych nierównomierności na jednolitych czarnych lub szarych tłach. Dobrze by dało się na nim także od czasu do czasu obrobić zdjęcia a jakość obrazu przy tym nie była gorsza niż w moich obecnych P19-2.

Dziękuję z góry za wszystkie porady.

Re: Monitor do Cad i zastostosowań ogólnych

: 31 sty 2020, o 09:42
autor: NocnyJastrzab
Minimum socjalne powinien spełnić NEC EA245WMI-2 ColorTuned. Na wypasie to już EIZO CG2420z bardzo dobrą czernią. Tylko pytanie, czy pod CAD nie lepiej już chociaż klasyczne 27" - np. NEC EA271Q. Pod UHD najtańszy sensowny Acer PE270K. W cenie Eizo CG2420 z kolei jest NEC PA271Q..

Re: Monitor do Cad i zastostosowań ogólnych

: 31 sty 2020, o 10:55
autor: Adapo
Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, że NEC EA245WMI-2 ColorTuned według tego co wyczytałem na forum, ma "programowaną liniowość" i jest prekalibrowany kolorymetrycznie (1 "scenariusz" prekalibracji w przeciwieństwie do wersji kolor która ma ich kilkanaście) czyli jest lepiej przygotowany do pracy z kolorem. NEC EA271Q ma natomiast większy obszar roboczy, większą rozdzielczość co jest plusem przy pracy z Cadem. Jak natomiast jest w nim z kolorem w podstawowej wersji? Czy będzie bardzo odstawał od NEC EA245WMI-2 ColorTuned pod względem koloru? Czy możliwe jest samodzielne "podciągnięcie" go do parametrów tego pierwszego, czy też lepiej brać w wersji CT? Może lepszym rozwiązaniem jest samodzielne optymalne ustawienie monitora za pomocą dostępnego oprogramowania i ewentualnie dodatkowe wykupienie usługi kalibracji i da to taki sam lub lepszy efekt co zakup droższej wersji CT?

Re: Monitor do Cad i zastostosowań ogólnych

: 31 sty 2020, o 12:24
autor: Tom01
Do CAD należy brać monitor z jak najmniejszą plamką i jak największą rozdzielczością. Jest jeszcze dostępne ostatnie kilka szt EA275WMi COLOR. Pod względem jakościowym nie odstaje wiele od EA271Q COLOR a jest tańszy. Do CAD wersja COLOR nie jest koniecznie wymagana, ale jeśli ktoś chciałby "gotowca", przygotowanego wszechstronnie i gwarancję na piksele (wcale nie taka rzadkość), to lepszej opcji w tych cenach nie ma.