Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 18:57 - śr

max pisze:kolejna propozycja. Tym razem już półka "masowa", za znacznie niższą cenę.

DELL U2713HM
(...)

To ta nowa wersja matrycy AH-IPS od LG.
Zalety: 27", 8 bit, 2560x1440, brak migotania (brak PWM), b. niska cena jak na ten rozmiar, delikatniejsza powłoka rozpraszająca, niekłopotliwe sRGB, bardzo BARDZO BARDZO szeroki zakres regulacji podświetlenia, bez spadku kontrastu, pełnowartościowa matryca, regulacja wysokości, pivot
Wady: podświetlenie krawędziowe - norma w tej cenie. Przy tak dużym rozmiarze nie liczyłbym na równomierne podświetlenie i brak świecących narożników. Brak zaawansowanej elektroniki sterującej z NEC/EIZO. Jednak przy sRGB może da się bez niej żyć. "DELL" - a nie NEC/EIZO.
Jednak ta cena...
Warto poczytać i rozważyć :?:
Witaj:)
Zanim napisałem tutaj tego pierwszego posta w tym wątku to rozważałem dwa inne modele: Dell U2410 oraz Dell 2412HM. Ten ostatni ze względu oczywiście na cenę. Jednak spędziłem chyba z tydzień czytając o tych modelach a w szczególności o 2410 którego chciałem kupić, i odstraszyła mnie informacja na wielu portalach ich nowsze modele nie posiadają matrycy H-IPS tylko S-IPS za tę samą cenę, oraz że niektóre modele mają wyjątkowo święcące kąty jak to w IPS oraz modne w tym modelu mocne świecenie. Nie brałem wówczas pod uwagę EIZO/NEC ze względu na cenę. Biorąc pod uwagę ten monitor który Ty napisałeś czyli DELL U2713HM zastanawiam się czy jednak poprzednik nie był lepszy:
Dell U2711 vs. U2713HM Comparison (Poniżej tabelka z serwisu "http://www.tftcentral.co.uk"
Obrazek

Wydaje się iż ten starszy wypada nieco lepiej w stosunku do nowego. Szczególnie ilość kolorów i wmocnienie bitów. I co dziwne bądź nie, to jest droższy od nowego o około 200 zł. Jednak niepokoi mnie wiersz: "Emulation Modes" z tym Adobre RGB, czy to nie będzie jak z poprzednio wspomnianym modelem Eizo S24xx.
W piątek prawdopodobnie będę w sklepie który mi polecał "Czornyj" w Krakowie. Zobacze sobie tego della też może co podrzuciłeś, oraz tego starszego 27".
Wiem też, że te Ulstrasharpy warto kupić widząc je, gdyż wielu użytkowników narzeka na ogólnie niedopracowane spasowanie materiałów w niektórych modelach: Np, przerwa pomiędzy obudową, a ekranem, która jest na tyle duża że widać lampy. Dlatego jeśli bym kupował, to napewno najpierw bym go sprawdził na sklepie.

Chętnie bym zestawił obok siebie Eizo S 24 calowego jakiegoś i tego della, jak wypada sprawa kolorów itp.
Nie ukrywam że dell kusi ceną/rozmiar i IPS'em. Patrząc na te podświetlone narożniki wydaje się, iż poradzili sobie lepiej niż w modelu U2410. W Dellu U2711 wygląda to nieco gorzej niż w nowszym na niektórych modelach. Czyli znów powstaje zagadka, czy kupimy z dobrym podświetleniem, czy koszmarnym.... Ah DELL....
max pisze:Kurde, a ludzie czytają to jak wyrocznię. Ech...
Na szczęście jest to forum, gdzie można dostać wiele wartościowych informacji:) Dlatego ludzie tak chętnie tu piszą;)
Napiszę może w piątek/sobotę jak wyszło moje porównanie dwóch, może trzech monitorów w Krakowie;)
Początek stycznia, więc trzeba będzie powoli zakupywać i ściągać części kompa i zdecydowac się na monitor;)

Pozdrawiam i chętnie zobaczyłbym te krzywe w Dell i Eizo EV:)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 19:16 - śr

alan66 pisze:Wydaje się iż ten starszy wypada nieco lepiej w stosunku do nowego.
U DELLa jest stosunkowo prosto. Jeśli nowszy model jest tańszy to na pewno nie lepszy.
alan66 pisze:Szczególnie ilość kolorów
"Ilość kolorów" jest dokładnie taka sama.
alan66 pisze:i wmocnienie bitów
Że co!!??? :shock:
alan66 pisze:Jednak niepokoi mnie wiersz: "Emulation Modes" z tym Adobre RGB, czy to nie będzie jak z poprzednio wspomnianym modelem Eizo S24xx.
DELL U2711 nie potrafi emulować sRGB. Nowy U2713HM też, pomimo że to wąskogamutowiec.
alan66 pisze:chętnie zobaczyłbym te krzywe w Dell i Eizo EV:)
Krzywe mogą być lepsze lub gorsze, zależy do czego się kalibruje i z jakiej ilości pomiarów aproksymowane. Generalnie mało mówią, o ile nie jest to np coś takiego: :)

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 19:42 - śr

Tom01 pisze:
max pisze:(brak PWM)
Hmm... Jak zatem jest rozwiązana regulacja świecenia? Zmianą napięcia? Sensu bez w dzisiejszych czasach i wpływa negatywnie na trwałość diód.
nie bardzo wiem, dlaczego sterowanie prądowe ma obniżać trwałość LEDów. Nie będę co prawda udawał, że zbyt wiele rozumiem z definicji na wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_elek ... escencyjna
ale diody mają bardzo dużą trwałość, przekraczającą trwałość tradycyjnego podświetlenia CCFL.
Zasada działania LEDów jest co prawda inna niż żarówek tradycyjnych, ale w przypadku tych ostatnich zmniejszenie napięcia zasilającego i obniżenie jasności znacznie zwiększa ich trwałość. Niestety zmienia się ich (żarówek) temperatura barwowa (obniża się, ociepla się barwa, wraz ze zmniejszeniem jasności). Podejrzewam (tylko zgaduję), że w wysokiej serii CX i CG nadal jest zachowane sterowanie PWM, aby zachować stałą temperaturę barwową. Drugie wytłumaczenie jest takie, że dotychczasowy sposób regulacji PWM jest po prostu bardzo tani i prosty w produkcji. Wystarczy podnieść częstotliwość pracy do odpowiedniego poziomu. Po za tym sterowanie prądowe w przypadku tradycyjnego podświetlenia CCFL nie było możliwe w zakresie większym niż 2x (50% maksymalnej jasności). Być może producenci stosowali układ PWM w przypadku podświetlenia diodowego niejako z rozpędu. Dopiero po czasie i wraz z narastającą liczbą narzekających użytkowników, wzięli się do roboty i udoskonalili rozwiązanie, czego efekty mamy okazję powoli zobaczyć.
Możemy znaleźć tam (Wikipedia) również zdanie "Intensywność świecenia zależy od wartości doprowadzonego prądu, przy czym zależność ta jest liniowa w dużym zakresie zmian prądu. A więc to chyba jest możliwe. Zmienia się wówczas co prawda temperatura LEDów, co powinno zostać uwzględnione przez projektantów. Mogę tylko dodać niezbyt fachowo, że moje latarki diodowe świecą różnie mocno, zależnie od mocy baterii (stanu rozładowania) 8-) . Czy zmienia się wówczas również ich temperatura barwowa oraz jakie są inne skutki uboczne, nie podejmuje się rozstrzygnąć.

Wyprzedził mnie Pan z postem, więc dodam jeszcze, że nie stwierdzono z całą pewnością zasady działania. Mogę jedynie skomentować, że mamy dwa niezależne portale, z dwoma niezależnymi i zupełnie różnymi metodologiami badania "mrygania".
Proszę zapoznać się z jedną z procedur testowych:
http://www.tftcentral.co.uk/articles/pu ... lation.htm
Wydaje mi się, że trochę podumali zanim to wymyślili. No ale ja się nie znam.
Teraz co do całkowania wykresu. Sterowanie prądowe niejako całkuje wykres, gdyż działa to jak układ PWM z nieskończoną częstotliwością. Efektem jest wykres jak poniżej:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html
Natomiast gdy układ PWM działa z częstotliwością mniejszą od nieskończonej, całkowania już nie ma i dostajemy schody czyli coś takiego:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil10.html
Moim zdaniem jest wszystko OK z tymi wykresami. Nie wiem, czy powinienem dodawać, że jestem inżynierem, bo się mogę zbłaźnić. Mogę się jedynie tłumaczyć, że z prądem nie miałem za dużo do czynienia ;)

Oba portale podają podobne wnioski końcowe. Szczerze mówiąc, nie chce mi się wierzyć, aby producent stosował kilka układów PWM dla wybranych diod, tak aby działały w "wielokrotnej przeciwfazie", znoszącej "góry i doliny". To komplikuje budowę niezbyt drogiego przecież monitora. Sądzę, że znacznie tańsze jest zastosowanie jednej przetwornicy działającej z wyższą częstotliwością (albo sterowanie prądowe). Pomijając jednak powyższe dywagacje, nawet jeśli nie mamy do czynienia ze sterowaniem prądowym, nie zmienia to wyniku pomiaru, który mówi, że już nie mruga.

Pozostaje kwestią otwartą, czy powyższy model: DELL U2713HM nie jest teraz aby najciekawszą propozycją dla biednych Polaków, nie zajmujących się obróbką fotografii, a oczekujących wysokiej rozdzielczości i przestrzeni roboczej w biurze/w domu i wykorzystaniu aplikacji biurowo-internetowych :?:

O modelu U2711 ja bym zapomniał. Ma co prawda AdobeRGB, ale w przypadku taniego monitora wynika z tego cały szereg problemów, których nie da się rozwiązać za niską cenę. Poza tym ma kilka wad, które moim zdaniem zostały wyeliminowane w U2713HM. Nie chce mi się już pisać bo mi zaraz strony zabraknie, ale jeśli ma być AdobeRGB z regulowanym gamutem sRGB to tylko NEC seria PA lub EIZO seria SX, CX. DELL U2410 i U2412M też odpuść.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 2412m.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... u2410.html
Podświetlenie:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html
Liniowość:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil11.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil12.html

Jeśli ma być stały gamut standardowy sRGB, to moim zdaniem kandydatura DELL U2713HM pozostaje otwarta.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 20:53 - śr

max pisze:Szczerze mówiąc, nie chce mi się wierzyć, aby producent stosował kilka układów PWM dla wybranych diod, tak aby działały w "wielokrotnej przeciwfazie", znoszącej "góry i doliny". To komplikuje budowę niezbyt drogiego przecież monitora.
W CX240 tak właśnie jest. Co prawda inwertery nie pracują w przeciwfazie a z niewielkim przesunięciem. Tylko dlatego chłopakom udało się oszacować częstotliwość. Gdyby jednak przesunięcie fazy było większe, metoda "patrzenia jak świeci", nie zadziała. Tak samo jak metoda z linią wymyślona na tftcentral. Ogólnie tego typu sposoby mogą dawać dobre wyniki wyłącznie przy dopasowaniu metody do medium i to powinno być zaznaczone. Inaczej buduje się fałszywe stereotypy. Częstotliwość się mierzy na sygnale. "Po drugiej stronie" można co najwyżej mierzyć strumień świetlny albo inne wielkości będące wynikiem działania konkretnego przetwornika.
max pisze:O modelu U2711 ja bym zapomniał. Ma co prawda AdobeRGB, ale w przypadku taniego monitora wynika z tego cały szereg problemów, których nie da się rozwiązać za niską cenę. Poza tym ma kilka wad, które moim zdaniem zostały wyeliminowane w U2713HM.
U2713MH to w odniesieniu do U2711 taka sama degradacja jakości jak U2412m w stosunku do U2410. Osobiście "pełne" wersje poleciłbym, choć z pewnym ograniczonym zaufaniem. Wersji okrojonych zdecydowanie nie.

Demonizowanie szerokiego gamutu jest moim zdaniem przesadzone. Wystarczy unikać paru aplikacji, w rozrywce okroić sterowanie "trybem" sRGB a problemu w ogóle nie ma, przy czym zalet jest sporo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 21:35 - śr

Tom01 pisze:Demonizowanie szerokiego gamutu jest moim zdaniem przesadzone. Wystarczy unikać paru aplikacji, w rozrywce okroić sterowanie "trybem" sRGB a problemu w ogóle nie ma, przy czym zalet jest sporo.
No tylko, że w moim przypadku (jak i kolegi alana66) tych "parę" aplikacji to wszystko czego używamy. Za to nie używam Photoshopa czy jak mu tam, na co wskazuje niniejszy dział. Za to chciałbym dobry monitor, a ten jest zwykle szerokogamutowy. Dlatego podchodzę jak do jeża.

...no ale CX240 tani to na pewno nie jest. Tutaj wierzę, że zastosowano takie rozwiązanie. Nieco bardziej skomplikowane, ale i bardzo skuteczne, nawet lepsze niż kilkukrotne podniesienie częstotliwości PWMa, bo lepiej wygaszają się góry i doliny.

Co do metod pomiaru. Faktycznie bezpośrednie podłączenie oscyloskopu do przetwornicy dałoby dokładniejsze wyniki. Problem może być, jeśli jest ich kilka (o możliwości czego Pan wspomniał). Wówczas trzebaby określać przesunięcia fazowe przetwornic i dokonać matematycznego sumowania wykresów. A to już robi się "trochę" skomplikowane. Jeśli sterowanie byłoby prądowe też pewnie mógłby być problem, ale jak rozumiem, praktycznie wyklucza Pan takie rozwiązanie. Być może. Nie mam doświadczenia. Chopaki z tftcentral podeszli od d..y strony ;) , co nie znaczy, że wynik jest nic nie wart. Coś tam jest wart mz. Zwłaszcza z Pana komentarzem :)

Ja w swoich rozważaniach (PWM) miałem na myśli owego DELLa U2713HM. Ten już jest raczej tani jak na swoje gabaryty i rozdzielczość. Wziąwszy pod uwagę cały szereg zalet, które wymieniłem stronę temu, na czymś musieli zaoszczędzić. Tylko jeszcze nie wiem na czym. Bo matryca jest "full wypas", wielkość i przekątna też, podświetlenie marne krawędziowe ale jakby w nienajgorszym wykonaniu, obudowa znośna - zapewniająca minimum socjalne, "niemrygająca" elektronika....
Ja tego monitora nie planuję kupować, ale jak Panu wpadnie kiedyś w łapki, to proszę o opinię dla potomności. Jakakolwiek by ona nie była ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 22:44 - śr

max pisze:...no ale CX240 tani to na pewno nie jest. Tutaj wierzę, że zastosowano takie rozwiązanie.
Dlaczego nie? Przecież przy dużej ilości diód bardziej się opłaca zastosować kilka przetwornic niż jedną dużą. A jak jest więcej niż jedna to za Chiny Ludowe nie zmusi się ich do startu w tej samej chwili.
max pisze:Wówczas trzebaby określać przesunięcia fazowe przetwornic i dokonać matematycznego sumowania wykresów.
A po co? Przecież wszystkie pracują z tą samą częstotliwością.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 22:57 - śr

Tom01 pisze: Dlaczego nie? Przecież przy dużej ilości diód bardziej się opłaca zastosować kilka przetwornic niż jedną dużą. A jak jest więcej niż jedna to za Chiny Ludowe nie zmusi się ich do startu w tej samej chwili.
Nie musi być duża :lol: , tylko musi działać szybciej ;) . Dlatego myślę, że będzie tańsza. No i nie mają właśnie startować w tej samej chwili. Ma być przesunięcie fazowe. Musi być dodatkowy układ do kontroli przesunięcia fazowego poszczególnych inwerterów.
Ale równie dobrze może być jak Pan mówi. Kto tam wie co kreatywna księgowość wymyśli....
Tom01 pisze:
max pisze:Wówczas trzebaby określać przesunięcia fazowe przetwornic i dokonać matematycznego sumowania wykresów.
A po co? Przecież wszystkie pracują z tą samą częstotliwością.
No bo wartość przesunięcia fazowego nie jest znana oraz liczba przesunięć na jeden pełny cykl (liczba przetwornic). Przy dwóch przetwornicach dodamy (dla uproszczenia) sinus do cosinusa (oba np. przesunięte w górę na osi y do wartości np. 0,5) to dostaniemy wartość stałą =0,5 (ideał). Jak będzie więcej wykresów, przesuniętych względem siebie na osi x (a w zasadzie t), efekt wydaje mi się trudny do przewidzenia. Zaczną wychodzić jakieś małe górki i dolinki. Ale chyba schodzimy z tematu :D, a ja zaczynam się "motać" :oops: :D
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2013, 23:09 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:02 - śr

max pisze:Musi być dodatkowy układ do kontroli przesunięcia fazowego.
Nie musi. Nie ma w ogóle takiej potrzeby.
max pisze:No bo wartość przesunięcia fazowego nie jest znana oraz liczba przesunięć na jeden pełny cykl (liczba przetwornic). Przy dwóch przetwornicach dodamy (dla uproszczenia) sinus do cosinusa (oba przesunięte w górę na osi y do wartości np. 0,5) i dostaniemy wartość stałą =0,5. Jak będzie więcej wykresów, przesuniętych względem siebie na osi x, efekt wydaje mi się trudny do przewidzenia. Ale chyba schodzimy z tematu :D
Łojeżu, a po co to wszystko? Zasilanie PWM stosuje się w celu regulacji zastępującej źródło prądowe. Faza nie ma żadnego znaczenia. Właśnie dlatego stosuje się duże częstotliwości pracy przetwornic aby nie miała znaczenia. Efekt nie będzie trudny do przewidzenia. Wręcz oczywisty bo oko całkuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:30 - śr

OK. Zajarzyłem o co chodzi. Uparłem się na te przesunięcia fazowe (co by było idealne), a one faktycznie nie są potrzebne jeśli częstotliwość jest wystarczająco wysoka.
Przyznaję rację.
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2013, 23:35 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:34 - śr

max pisze:OK. Zajarzyłem o co chodzi. Uparłem się na te przesunięcia fazowe (co by było idealne), a one faktycznie nie są potrzebne.
Pewnie zmyliło Pana, że przebiegi napięć zasilania w różnych fazach będą się dodawały geometrycznie. Mam rację?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:35 - śr

Tak.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:42 - śr

max pisze:Tak.
Wiedziałem. :)
To miałoby znaczenie gdyby dwie przetwornice zasilały tą samą diodę. Oczywiście pomijając taki drobiazg jak zwarcie międzyfazowe. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:46 - śr

a gdy diody są blisko siebie i "zlewają" się w jedną wielką "mega diodę"? Każda grupa np. "białe pole szachownicy" zasilana przez osobną przetwornicę, a "czarne pole szachownicy diodowej" przez osobną?

Nie! Kończę już, bo wątek staje się niestrawny dla postronnych czytelników :P
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2013, 23:52 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 23:51 - śr

max pisze:a gdy diody są blisko siebie i "zlewają" się w jedną wielką "mega diodę"?
Wystarczy, że są podświetlenie jest diodami RGB i każda zasilana osobno. Bo przecież musi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

04 stycznia 2013, 22:02 - pt

Tom01 pisze: U DELLa jest stosunkowo prosto. Jeśli nowszy model jest tańszy to na pewno nie lepszy.
Z tym może być różnie wraz z wprowadzeniem na rynek dwóch modeli: 2413 i 2713H, bo ceny zapowiadają się niżej niż 2711 np, choć pożyjemy, zobaczymy. To są szerokogamutowce z całkiem przyzwoitą elektroniką jak wyczytałem. To ma być tańsza alternatywa dla półprofesjonalistów w stosunku do Eizo - jak to chłopaki z RSC określili "monitor awaryjny".
Link do modelu 2713H
http://accessories.us.dell.com/sna/prod ... e_irrank=0
Tom01 pisze:"Ilość kolorów" jest dokładnie taka sama.
To jak mają się te bity do kolorów? Skoro na jednym jest napisane 16 milionów a na drugim 1,07 biliona?
alan66 pisze:i wmocnienie bitów
Chodziło mi o te 8bit + A-FRC. Jak rozumiem po laikowemu, przetwarza to jakoś 8bitów na 10?
alan66 pisze:DELL U2711 nie potrafi emulować sRGB. Nowy U2713HM też, pomimo że to wąskogamutowiec.
Nowe modele della mają to podobno to zmienić

A tak btw, to byłem i widziałem Eizo serii S22 i SX22, zanim zopiniuję to będę chciał zobaczyć jeszcze Delle. Tak w skrócie jednak, to ładne monitorki, jednak dla mnie za małe...

Czekam na telefon od chłopaków z RSC w Krakowie co do nowego modelu Della 2713H i 2413.

Ps. Ostatnie posty są kompletnie niezrozumiałe, ale fajnie że "jarają" Panowie to samo:D
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

05 stycznia 2013, 00:01 - sob

to nie będzie monitor dla profesjonalistów. A w każdym razie na pewno nie graficznych-fotograficznych. Ale w dziale CAD/CAM i najbardziej użytecznym tu trybie sRGB, w Win, w przypadku użytkowników których nie stać na mercedesa, a i owszem, można rozważyć. Tym bardziej, że nie mamy amerykańskich zarobków. A te całe nasze wygibasy wynikają tylko i wyłącznie z tego, że nie ma za wiele innych, wyraźnie lepszych monitorów, w choćby zbliżonej cenie. A EIZO i NEC to mz. Mercedes i BMW na rynku monitorów. Dobre, ale drogie, zwłaszcza wysokie serie. Za to czy np. mercedes klasy A (EIZO seria EV) to dobry wybór na tle np. powyższego DELLa (Ford Focus/Kia Ceed), to jest kwestią naszej dyskusji.

Z kolorami wygląda tak (proszę mnie poprawić jak coś spapram):
- gamut (szerokość, wielkość obszaru wyświetlanych kolorów): sRGB, AdobeRGB. Ten pierwszy jest bardziej uniwersalny i nieproblemowy, ale węższy. Ten drugi, "bardziej kolorowy" znaczy widmo szersze, ale bardziej wymagający od oprogramowania i wymagający od użytkownika większej wiedzy w temacie (w skrócie bardziej dla zawodowców-grafików, którzy potrafią to wykorzystać i docenić)
- liczba bitów: mówi nam, jak gęsto powyższy obszar (sRGB, AdobeRGB) został "poszatkowany". Poszatkowanie 8-bitowe mówi, że przestrzeń kolorów wyświetlanych przez monitor (sRGB, AdobeRGB), możemy wyświetlić na 2^8^3 możliwości. Każdy subpiksel R, G, B monitora może wyświetlić 2 do potęgi 8 = 256 odcieni jasności (od czarnego do skrajnie jasnego np. czerwonego). Ponieważ mamy 3 piksele daje to razem 256*256*256=16.777.216=16mln. Wchodząc głębiej. Sam monitor, przed wyświetleniem, liczy kolory dokładniej. Jeśli liczy z dokładnością np. 12 bitową tzn. że: szatkuje powyższą przestrzeń na 2^12 odcieni. 2^12= 4096. Znów mamy 3 subpixele, a więc 4096*4096*4096=68mld odcieni. Ujmując inaczej. Monitor wykonując obliczenia z większą dokładnością (jakby większą liczbą miejsc po przecinku, tyle że w systemie niedziesiętnym), robi mniejsze błędy zaookrągleń. Po wykonaniu obliczenia dokładnie (przez elektronikę) i przypisaniu najbardziej odpowiedniego koloru z palety 8-bitowej (dla matrycy), wyświetli więc odcień np.=100 dla subpixela, anie np. 99 albo 101, co mogłoby mieć miejsce w przypadku większego zaokrąglenia. A to już generuje "schody" na "klinie" szarości. Podsumowując. Można założyć, że wszystkie monitory (z naprawdę nielicznymi wyjątkami) potrafią wyświetlić 2^8^3=16mln kolorów. Tylko te lepsze, wyświetlają dokładnie te co trzeba, a te gorsze "prawie" dokładnie te co trzeba. "Chodzi o to prawie". Mam nadzieję, że ktoś coś zrozumiał, bo to czysto matematyczne ujęcie.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ten DELL U2713HM nie potrafi emulować sRGB....

Oj, chyba właśnie znalazłem źródło nieporozumienia. Mówimy o różnych monitorach:
http://accessories.us.dell.com/sna/cate ... 0~15399931

U2713HM - sRGB
U2713H - AdobeRGB

To są różne monitory. Mają różny gamut. Ja miałem na myśli wersję U2713HM, o gamucie sRGB. Ten nie musi nic emulować. sRGB ma natywnie.
O U2713H z AdobeRGB się nie wypowiadam, ani wcześniej się nie wypowiadałem (w przeciwieństwie do Toma, jak sądzę). Podejrzewam, że nikt do tej pory (łącznie ze mną) nie zauważył różnicy.

Czekamy na relację z "wizji lokalnej". Dla mnie 22" to też za mało...
alan66 pisze: Ps. Ostatnie posty są kompletnie niezrozumiałe, ale fajnie że "jarają" Panowie to samo:D
Coś mi się wydaje, że jednak wkradły się jednak jakieś "interferencje" i "odbicia" we wzajemnym odbiorze fal, bo i problem był nieco skomplikowany jak na moje nieobeznanie w temacie, więc i trudny do krótkiego i jednocześnie precyzyjnego przekazania myśli (przynajmniej dla mnie).
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

05 stycznia 2013, 01:22 - sob

max pisze: U2713HM - sRGB
U2713H - AdobeRGB

To są różne monitory. Mają różny gamut. Ja miałem na myśli wersję U2713HM, o gamucie sRGB. Ten nie musi nic emulować. sRGB ma natywnie.
A to nie jest tak że jak mam monitory które mają możliwość sRGB i AdobeRGB to mogę przełączać to między trybami? Np obecnie pracuje w Photoshopie, to załączam tryb Adobe, a potem przechodze na coś innego to sRGB? Tak mi przynajmniej tłumaczono.
Dla mnie to tez wynika ze specyfikacji modelu 2713H:
"Color Support:
Color Depth: 1.07 billion colors
Color Gamut (typical): Adobe RGB 99%, sRGB 100% and 120% (CIE 1976)4"

max pisze:Czekamy na relację z "wizji lokalnej". Dla mnie 22" to też za mało...
Na to trzeba będzie nieco zaczekać, dopóki Dell nie wystawi w Polsce tego modelu. Chłopaki z RSC jak się czegoś dowiedzą, mają mi dać znać.:)
Nie ukrywam że jeśli potwierdzi się to co pisza na zagranicznych forach, oraz to co mówi RSC to może być to ciekawa alternatywa dla mniej zamożnych, chcących kupić coś lepszego niż TNKE lub IPS'a za 1000 zł;)
Może nie będzie to Eizo... ale alternatywa jakaś zawsze;) Z tymi 22'' myślałem że może się przekonam, ale jednak siadłem i stwierdziłem.... kurde... mam kupować coś co będzie sprawiało mi wrażenie monitora doraźnego?
max pisze:- liczba bitów: mówi nam, jak gęsto powyższy obszar (sRGB, AdobeRGB) został "poszatkowany". Poszatkowanie 8-bitowe mówi, że przestrzeń kolorów wyświetlanych przez monitor (sRGB, AdobeRGB), możemy wyświetlić na 2^8^3 możliwości. Każdy subpiksel R, G, B monitora może wyświetlić 2 do potęgi 8 = 256 odcieni jasności (od czarnego do skrajnie jasnego np. czerwonego). Ponieważ mamy 3 piksele daje to razem 256*256*256=16.777.216=16mln.
(...)
Tylko te lepsze, wyświetlają dokładnie te co trzeba, a te gorsze "prawie" dokładnie te co trzeba. "Chodzi o to prawie". Mam nadzieję, że ktoś coś zrozumiał, bo to czysto matematyczne ujęcie.
Dziękuję za wyjaśnienie;) Podsumowując, nie zobaczę różnicy w wyświetlaniu koloru pomiędzy 2713HM a tym 2713H?
max pisze: Coś mi się wydaje, że jednak wkradły się jednak jakieś "interferencje" i "odbicia" we wzajemnym odbiorze fal, bo i problem był nieco skomplikowany jak na moje nieobeznanie w temacie, więc i trudny do krótkiego i jednocześnie precyzyjnego przekazania myśli (przynajmniej dla mnie).
Ładnie napisane;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

05 stycznia 2013, 15:26 - sob

alan66 pisze:A to nie jest tak że jak mam monitory które mają możliwość sRGB i AdobeRGB to mogę przełączać to między trybami?
:) Tak powinno być. Tyle, że zwykle tak nie jest. Nie sprawdza się to w większości "tanich" modeli z AdobeRGB. Dotyczy to również "sławnego" EIZO S2433W. Mają taką "funkcjonalność" (oczywistą zdawałoby się) modele NECa z serii PA oraz EIZO z serii SX, CX, CG. Co do przedmiotowego modelu DELLa U2713H - AdobeRGB na razie po prostu nie wiem. Trzeba by się zainteresować i to sprawdzić. Praktyka pokazyje (patrz wyżej), że nie wystarczy iż jest napisane, że ma. Musi jeszcze działać jak należy. W przyszłym tygodniu może zainteresuje się tematem i spróbuję rozeznać temat, jeśli czas pozwoli.
alan66 pisze:Nie ukrywam że jeśli potwierdzi się to co pisza na zagranicznych forach, oraz to co mówi RSC to może być to ciekawa alternatywa dla mniej zamożnych, chcących kupić coś lepszego niż TNKE lub IPS'a za 1000 zł;)
Może nie będzie to Eizo... ale alternatywa jakaś zawsze;) Z tymi 22'' myślałem że może się przekonam, ale jednak siadłem i stwierdziłem.... kurde... mam kupować coś co będzie sprawiało mi wrażenie monitora doraźnego?
Też jestem tego zdania.
alan66 pisze:Dziękuję za wyjaśnienie;) Podsumowując, nie zobaczę różnicy w wyświetlaniu koloru pomiędzy 2713HM a tym 2713H?
:lol: Wręcz przeciwnie. "Prawie" czyni różnicę. Jak jest w tym konkretnym przypadku, nie jestem wstanie wyrokować. Trzeba to zobaczyć na własne oczy lub poczekać na opinię zawodowca np. Toma. Ja mówię tylko o teorii, a ta wskazuje, że modele zaawansowane są lepsze. Różnica będzie "duża" dla zaawansowanego fotografa/grafika lub "pomijalna" dla "zwykłego zjadacza monitorów". Z całą pewnością "wyjdzie" to na planszach testowych np. http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6

Pomijając powyższe. Jeśli potrzebujesz szerokiego gamutu (bo pracujesz np. w Photoshopie i potem drukujesz prace) to bierz AdobeRGB z prawidłową emulacją sRGB. Jeśli używasz programów typu Office, CAD, przeglądasz zdjęcia z internetu, oglądasz własne zrobione zwykłym aparatem sRGB, grasz i wiele wiele innych: sRGB jest wystarczające, upraszcza konstrukcję monitora, podświetlenia, obniża jego cenę. Jest jeszcze jedna sprawa, która przemawia na niekorzyść AdobeRGB, szczególnie w przypadku monitorów wysokokontrastowych na PVA. Podobno zdarza się tam często, gdy monitor jest podświetlany świetlówkami z luminoforem dającym szeroki gamut, że dochodzi do tzw. zjawiska "mury chrominancji". Objawia się to tym, że jeden bok teoretycznie białego ekranu, wpada nieco np. w czerwień, a drugi np. w zieleń. Wynika to ponoć z tego, że świetlówki nie zostały "sparowane" i posiadają odrobinę różne ilości luminoforu R, G, B. Aby wyeliminować te niedogodności stosuje się tzw. (wyleciało mi z głowy) bodaj regulację jednorodności/homogeniczności (koloru). Znaczy to, że matryca, próbuje wyrównać nierównomierności koloru podświetlenia. Jest to bardzo pożądana funkcja w przypadku monitorów AdobeRGB, ale jednocześnie swoje kosztuje. Mają to wspomniane przeze mnie wyżej modele EIZO i NEC. Natomiast w przypadku monitorów sRGB owa niejednorodność koloru podświetlenia jest zwykle znacznie mniejsza, a więc i nie wymaga kategorycznie wyrównania homogeniczności matrycą.
Podsumowując. Jak potrzebujesz - bierz. Jeśli nie - lepiej nie.
Może jeszcze dopiszę. Była to (jest) zasada, która często się sprawdzała do tej pory. Czy tak jest w przypadku tego szerokogamutowego DELLa? Nie wiem. Trza powiercić dziurę w brzuchu bardziej zorientowanym w temacie ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

05 stycznia 2013, 18:01 - sob

jeśli chcesz to AdobeRGB, a nie chcesz czekać, to najtańsze "pewniaki" są dwa:
https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec ... 1w-bk.html
https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... 2w-bk.html

Przy okazji nie będzie problemu z wielkością, a w zasadzie "małością", plamki.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

06 stycznia 2013, 04:19 - ndz

max pisze:Jeśli potrzebujesz szerokiego gamutu (bo pracujesz np. w Photoshopie i potem drukujesz prace) to bierz AdobeRGB z prawidłową emulacją sRGB. Jeśli używasz programów typu Office, CAD, przeglądasz zdjęcia z internetu, oglądasz własne zrobione zwykłym aparatem sRGB, grasz i wiele wiele innych: sRGB jest wystarczające, upraszcza konstrukcję monitora, podświetlenia, obniża jego cenę.
Używając photoshopa, raczej będę go używał do wykonywania wizualizacji zarówno dla siebie, jak i na zlecenie, oraz drobnych concept artów czy innych grafik komputerowych które raczej nie będa drukowane. Sporadycznie zapewne wydrukuje jakiś plakat = raz na pół roku, ale myślę że to tez nie będzie takie ważne. Wspominałem wcześniej o bilboardach, ale to zapewne dopiero za rok, na razie mam w planach nieco inne rzeczy. A za rok... kto wie co będzie za rok;P

Co do przełączania trybu sRGB i AdobeRGB, to wydaje mi się, ale zaznaczam że nie jestem pewien bo rozmawiałem wtedy z chłopakami dośc szybko, że powiedzieli mi, że z tego co się dowiedzieli to ten nowy monitor będzie się sprawnie przestawiał. Ale nie chce robić z nikogo idioty, dlatego wolę poczekać aż potwierdzą wszystko i się odezwą;) Ja tymczasem zapewne będę powoli ściągał za tydzień już części do złożenia blaszaka, a z monitorem poczekam jeszcze jakiś czas (miesiąc może dwa).
max pisze:lub "pomijalna" dla "zwykłego zjadacza monitorów".
Podejrzewam że u mnie to się zgodzi:D I boję się że rozdmuchałem temat na prawie 7 stron i skończy się na dellu... Tom mnie zabije, albo zwątpi;p Ale jeszcze nie osądzajmy póki nie zakupię;p Po prostu lubie być pewny;D Tak samo wydając np 4-5 tysięcy na dźwięki okiestrowe muszę być pewny ich jakości i że będę umiał je wykorzystać tak samo w przypadku monitora;p Nie potrzebuje modelu CG, z którym będę robił sobie zdjęcia z rąsi na fb, tylko dlatego że to cg;p Jak nie będę widział różnicy to po co mi cg;p Chociaż nie ukrywam że zrobiłbym sobie takie jedno zdjęcie;p
max pisze:Podsumowując. Jak potrzebujesz - bierz. Jeśli nie - lepiej nie.
Czyli wychodzi na to że możliwe że wystarczy mi dell 2713HM - ale wstrzymam się jeszcze z decyzjami... Bo jednak RSC radził bym się wstrzymał do wydania 2713H. Jeśli miałby to być faktycznie mini "przełom" to warto poczekać;)

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu