Nowy monitor następca Della 2209WA

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
perun_weles
Posty: 10
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 11:43 - ndz

Nowy monitor następca Della 2209WA

06 stycznia 2013, 12:08 - ndz

Dzień dobry,

Po zapoznaniu się z informacjami na tym forum i jeszcze innymi informacjami w Internecie w zasadzie prawie jestem już zdecydowany na wybór mojego następnego monitora i na pewno to będzie EIZO :-). Z kilku powodów ale np. podoba mi się bardzo funkcja dostosowania jasności monitora do poziomu oświetlenia.

Ale mam dylemat bo rozważam trzy propozycje tego producenta: tj. Foris FS2331, Foris FS2333, lub ostatecznie FlexScan S2243W (najmniej preferowany ten ostatni model z racji większej ceny i większej rozdzielczości co wymaga do gry w roz. natywnej lepszej karty graficznej niż dziś gdy gram na 1680x1050, jednocześnie na jednym z forum wskazywano na drobny problem z czcionką na tym monitorze z racji innego ustawienia subpikseli - nie mam pojęcia o zasadności tej uwagi).

Używam monitora tak w 75% do czytania artykułów w Internecie, ale w 25% do gier i to wyłącznie FPS (dynamicznych). Z informacji na forum wynika, że do ogólnych zastosowań lepsze są monitory z matrycami PVA (miałem jeszcze wcześniej Samsunga 173P+ z taką matrycą i pamiętam lepszą ogólnie jakość obrazu szczególnie czerni) ale nie daje mi spokoju szybkość matrycy bo do gier poleca się monitory z matrycami IPS.

Czy Foris FS2331 ma dużo większe smużenie od Della? Z racji matrycy PVA gorszej w tym aspekcie niż IPS? Bo że Foris FS2333 jest szybszy to oczywiste.

Obecnie do gorszej czerni się przyzwyczaiłem ale nie chciałbym po zmianie monitora widzieć smużenie w dynamicznych grach (większe w porównaniu do Della) bo to by na pewno bardziej przeszkadzało niż słabsza czerń. Proszę o pomoc. Gdyby można te monitory mieć wszystkie obok siebie łatwo dokonałbym wyboru ale dzisiaj model sprzedaży głównie na tym, że sklepy mają produkty w ofercie (cenniku) gdy faktycznie są one gdzie na magazynie centralnym i ewentualnie tylko po zamówieniu mogą sprowadzić.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

06 stycznia 2013, 12:12 - ndz

Jako następcę proponuję FS2333. FS2331 dość wyraźnie smuży, a skoro już się Pan zahartował przy IPS, to ten typ matrycy przejdzie bez bólu. Obejrzeć obok siebie nie ma problemu, zależy tylko skąd Pan jest?

S2243W to zupełnie inna klasa. Jakościowo masakruje wyżej wymienione w każdej kategorii. Grać nadal będzie można w 1680x1050, monitor ma znakomitą interpolację. No i jest większy. Decyduje o tym wysokość ekranu, lepszy format 16x10 zamiast 16x9 i wyższa rozdzielczość 1920x1200 zamiast 1920x1080. Plotka o ostrości jest plotką.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
perun_weles
Posty: 10
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 11:43 - ndz

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

06 stycznia 2013, 14:56 - ndz

Jestem z okolic Katowic, i w żadnym ze sklepów z których korzystam (np. Proline) nie spotkałem się z możliwością obejrzenia na żywo tych monitorów. Zobaczyłem, że na stronie www EIZO podano kilka innych sklepów i może w którymś będzie możliwość obejrzenia osobiście obu monitorów.

W takim razie pozostaje tylko wybór między FS2333 a S2243W (dopłata ok 800 zł). Mając na uwadze, że monitor się kupuje na lata sprawa faktycznie warta rozważenia.

Jeszcze tylko małe pytanko czy S2243W nie będzie bardziej smużył niż mój Dell?

Dziękuję za cenne uwagi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

06 stycznia 2013, 15:00 - ndz

Jeśliby wybierał się Pan do stolicy, można zorganizować pokaz. W innych miastach gorzej. Co do smużenia, nie ma widocznego na S2243W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
perun_weles
Posty: 10
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 11:43 - ndz

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

06 stycznia 2013, 15:27 - ndz

Nie wybieram do stolicy więc spróbuję ze sklepami podanymi na stronie www EIZO, tzn. szczególnie chcę zobaczyć model S2243W.
Pamiętam jak się przesiadałem na Della z Samsunga 173P+, że byłem zniesmaczony wadami IPS (np. czernią srebrzącą pod kątem), oczywiście z czasem człowiek (jak musi tzn. nie ma możliwości zmiany) przywyka i jak wkoło (np. w pracy) ma do czynienia z jeszcze gorszymi matrycami TN to nawet IPS jest bardzo dobry. Ale faktycznie PVA jakością jest ponad tym i skoro smużenie nie jest już problemem to pewnie to lepszy wybór. Jak dokonam prób organoleptycznych to podzielę się spostrzeżeniami możliwe, że przydatnymi dla innych poszukujących poprawy w zakresie monitora.

Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.
perun_weles
Posty: 10
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 11:43 - ndz

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

21 lutego 2013, 21:41 - czw

No i dzisiaj byłem na krótkich badaniach organoleptycznych monitorów EIZO. W sklepie mieli dwa modele tj. FS2333 (IPS) oraz SX2262W (PVA). Ogólnie oba monitory pod względem obrazu mi się podobały, oczywiście jakość obrazu na SX była lepsza, szczególnie czerń, pod kątem nie zmieniała się w lekki fiolet, lepsza też byłą gradacja kolorów. Natomiast czy warta dopłaty ok 2 x to nadal się zastanawiam mając na uwadze, że to ma być wybór na kolejne co najmniej 5 lat i nie jestem tu pewny mając na uwadze moje zastosowania (na pewno nie będę zajmował się pracami graficznymi). Sprzedawca powiedział, że produkcja S2243W jest zakończona i tylko seria SX ma pozostać w tej grupie.

I mam pytanko jakie są różnice między S2243W a SX2262W? Czy do moich zastosowań (internet + praca 70%, gry 30%) Czy w ogóle ma sens kupowanie tego SX? Zwłaszcza, że trzeba dołożyć kolejne kilkaset zł.

Sprzedawca polecił jeszcze ostatni egz. S2233W ale nie chciał go rozpakowywać, poza tym rozdzielczość 1680x1050 jakoś mnie nie przekonuje. Już wolę dopłacić do SX o ile ma to sens.

Z góry dziękuję za dalsze sugestie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

22 lutego 2013, 23:37 - pt

perun_weles pisze:Zwłaszcza, że trzeba dołożyć kolejne kilkaset zł.
Różnica jakości między nimi jest więcej warta niż te kilkaset zł. SX jest stabilizowany, ma kalibrowany gamut, lepszą liniowość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
perun_weles
Posty: 10
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 11:43 - ndz

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

24 lutego 2013, 21:58 - ndz

Zastanawiałem się ... i dość tych kombinacji. Zmęczyłem się.
Decyzje podjęta, następny monitor na wiele lat to będzie model SX - myślę, że na najbliższe kilka lat będzie ok.
Trochę tylko dozbieram funduszy i trzeba się wybrać po niego :-).
Za jakiś czas tj. po zakupie napiszę parę zdań dla innych mających dylemat.
Pozdrawiam.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

25 lutego 2013, 12:02 - pn

I bardzo dobrze. Odpuścić sobie na jakiś czas browarki i inne używki, trochę postu nie zaszkodzi. Kaskę się dozbiera i będzie stać na lepszą maszynę. Ogólnie monitory, zwłaszcza tej klasy to trzymają masę lat ( peszek też się może zdarzyć, no ale... ) więc nie ma co na nich "skrudżować". :D
perun_weles
Posty: 10
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 11:43 - ndz

Re: Nowy monitor następca Della 2209WA

24 marca 2013, 21:23 - ndz

Wreszcie kupiłem nowy monitor EIZO :-), ale po zbilansowaniu możliwości padło jednak na FS2333. SX jednak nie jest obecnie w sferze moich możliwości.

Zgodnie z obietnicą zamieszczę kilka uwag głównie w porównaniu do Dell 2209 WA.

1) Faktycznie monitor wydaje się mniejszy, jest niższy o 1 cm lecz szerszy. Na początku to przeszkadza, ale można się przyzwyczaić i obecnie mi to nie przeszkadza. (+-)
2) Regulacja jasności monitora (na tym mi zależało) jest bardzo dobra i co ważne niska jasność dużo mniej niż w Dell-u pogarsza kontrast. (+)
3) Kolory są dużo lepsze niż w Dellu, szczególnie przy niskiej jasności monitora. (+)
4) Czerń jest odczuwalnie lepsza (szału nie ma to przecież IPS) ale dla mnie jest wystarczająca (lekkie oświetlenie pokoju zawsze mam włączone) (+).
5) Oczywiście patrząc pod kątem ekran srebrzy ale na wprost tego nie widać (+-)
6) Sporo szybsza matryca (to też dla mnie ważne) co szczególnie jest widoczne w BF3 lub Crysis 2 (+)
7) Wygodny pilot, bardzo mi się podoba ten sposób obsługi. Przemyślane menu. (+)
8) Całkowicie bezgłośny (a wierzcie jestem pod tym względem wymagający), Dell był praktycznie również bezgłośny. (+-).
9) Bardzo dobre odczucia przy oglądaniu filmów i graniu - faktycznie jest to monitor do rozrywki. (+)
10) Do prac ok, ale większy ekran byłby lepszy z tym, że teraz już wiem tylko 24 cale z 1980 x 1200.

Ogólnie jestem zadowolony. Uzyskałem to co chciałem tą zmianą i następny monitor będzie też EIZO :-). Z tym, że to będzie 24 cale zapewne z serii SX ale na dzień dzisiejszy trochę za drogo dla mnie.

Tym samym zamykam temat i życzę udanych zakupów monitorów EIZO.

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu