Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

Urządzenia do edycji i wyświetlania obrazu TV, ekrany do celów przemysłowych i broadcastowych.
sokar
Posty: 15
Rejestracja: 24 października 2014, 14:53 - pt

Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

06 stycznia 2015, 18:56 - wt

Witam
Zakupiłem sobie ostatnio używkę plazmę Panasonica G30. Pierwsze wrażenie bardzo dobre, spora poprawa poziomu czerni w porównaniu z moją poprzednią plazmą też Panasonica G10. Niestety kalibracja fabryczna trybów THX, Profesjonal1 i Profesjonal2 mojej G30 jest słaba, spora dominanta czerwonego koloru i zbyt niska temperatura bieli tak na oko z 5500K rzuca się mocno w oczy. Udało mi się dostosować w trybie Profesjonalnym obraz do moich upodobań, poprzez regulacje RGB-Gain i RGB-Cutoff ale niestety tryby Profesjonal1 i 2 jak również Kinowy są za ciemne do oglądania TV w dzień. Pozostałe tryby w których obraz jest jasny czyli Dynamiczny, Normalny, Gra i Zdjęcie i można w nich regulować składowe koloru mimo, że są wystarczająco jasne to powodują różne problemy z obrazem. Dynamiczny wiadomo, Normalny też ma na stałe włączony jakiś lekki kontrast dynamiczny, a Gra i Zdjęcie mają mało płynne przejścia tonalne i w dodatku jakiś bug który powoduje pojawianie się kolorów tęczy na konturach szybko poruszających się obrazów. Więc pozostał mi tryb THX, który ma wystarczająco dużą jasność ale nie ma możliwości kalibracji z userspace menu, ale jak zauważyłem sprawdzając przebieg plazmy w menu serwisowym jest podmenu WB-ADJ i tam R-CUTOFF itd. I tu moje pytanie jak przerzucić do menu serwisowego moje ustawienia z trybu Profesjonal1 na tryb THX?
A i dodam co by pomagający nie mieli problemów ,,moralnych'', tak wiem grzebiąc w service menu mogę uceglć TV.
Za pomoc z góry dzięki.
cz
czuk

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

08 stycznia 2015, 12:45 - czw

sokar pisze:Witam
jak przerzucić do menu serwisowego moje ustawienia z trybu Profesjonal1 na tryb THX?
Po co ty chcesz do menu serwisowego cokolwiek przerzucać ,z menu serwisowego przecież możesz ustawić tą całą kalibracje od początku ,są na google gotowe ustawienia dla różnych modeli,poza tym mieszanie w menu serwisowym to żadna kalibracja ;) ani poprawa jakości obrazu
Awatar użytkownika
mkoper
Kontakt:
Posty: 46
Rejestracja: 01 października 2013, 21:26 - wt

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

10 stycznia 2015, 12:13 - sob

sokar pisze:Witam
Zakupiłem sobie ostatnio używkę plazmę Panasonica G30. Pierwsze wrażenie bardzo dobre, spora poprawa poziomu czerni w porównaniu z moją poprzednią plazmą też Panasonica G10. Niestety kalibracja fabryczna trybów THX, Profesjonal1 i Profesjonal2 mojej G30 jest słaba, spora dominanta czerwonego koloru i zbyt niska temperatura bieli tak na oko z 5500K rzuca się mocno w oczy. Udało mi się dostosować w trybie Profesjonalnym obraz do moich upodobań, poprzez regulacje RGB-Gain i RGB-Cutoff ale niestety tryby Profesjonal1 i 2 jak również Kinowy są za ciemne do oglądania TV w dzień. Pozostałe tryby w których obraz jest jasny czyli Dynamiczny, Normalny, Gra i Zdjęcie i można w nich regulować składowe koloru mimo, że są wystarczająco jasne to powodują różne problemy z obrazem. Dynamiczny wiadomo, Normalny też ma na stałe włączony jakiś lekki kontrast dynamiczny, a Gra i Zdjęcie mają mało płynne przejścia tonalne i w dodatku jakiś bug który powoduje pojawianie się kolorów tęczy na konturach szybko poruszających się obrazów. Więc pozostał mi tryb THX, który ma wystarczająco dużą jasność ale nie ma możliwości kalibracji z userspace menu, ale jak zauważyłem sprawdzając przebieg plazmy w menu serwisowym jest podmenu WB-ADJ i tam R-CUTOFF itd. I tu moje pytanie jak przerzucić do menu serwisowego moje ustawienia z trybu Profesjonal1 na tryb THX?
A i dodam co by pomagający nie mieli problemów ,,moralnych'', tak wiem grzebiąc w service menu mogę uceglć TV.
Za pomoc z góry dzięki.
Aby skalibrować tryb THX musisz edytować ustawienia menu serwisowego dla rejestru WB: "Warm". Jeśli chciałbyś przeprowadzić taką kalibrację z wysoką dokładnością to zapraszam do siebie ;) http://skalibrujtv.pl
sokar
Posty: 15
Rejestracja: 24 października 2014, 14:53 - pt

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

10 stycznia 2015, 17:05 - sob

Ok dzięki za informacje. Ogólne moja sztuka ma mocno rozjechane kolory więc pewnie się nie obędzie bez kalibracji z użyciem poważniejszego niż moje oko sprzętu.
prodarek
Posty: 91
Rejestracja: 26 marca 2017, 11:57 - ndz

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

07 lipca 2018, 16:51 - sob

Witam

Pozwolę sobie odkopać ten wątek posiadam x-rite i1display pro który służył mi do wyregulowania kilku monitorów w domu i tam z nudów wpadłem na pomysł żeby może coś w TV pogrzebać :) i posiadam właśnie panasonica G30 czy ktoś posiada widzę czy jestem w stanie coś zdziałać tym sprzętem?
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

07 lipca 2018, 18:41 - sob

prodarek pisze:Witam

Pozwolę sobie odkopać ten wątek posiadam x-rite i1display pro który służył mi do wyregulowania kilku monitorów w domu i tam z nudów wpadłem na pomysł żeby może coś w TV pogrzebać :) i posiadam właśnie panasonica G30 czy ktoś posiada widzę czy jestem w stanie coś zdziałać tym sprzętem?
Odpusc. Tym nic nie zrobisz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

08 lipca 2018, 02:44 - ndz

Nie problem w sprzęcie, co w oprogramowaniu. I1 Profiler nie nadaje się do TV a specjalistyczny soft nie jest tani.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

09 lipca 2018, 09:28 - pn

prodarek pisze:
07 lipca 2018, 16:51 - sob
Witam

Pozwolę sobie odkopać ten wątek posiadam x-rite i1display pro który służył mi do wyregulowania kilku monitorów w domu i tam z nudów wpadłem na pomysł żeby może coś w TV pogrzebać :) i posiadam właśnie panasonica G30 czy ktoś posiada widzę czy jestem w stanie coś zdziałać tym sprzętem?
Tak, HCFRem coś tam idzie ogarnąć.
prodarek
Posty: 91
Rejestracja: 26 marca 2017, 11:57 - ndz

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

09 lipca 2018, 10:18 - pn

No właśnie calman trochę kosztuje a zapewne też jest jakieś darmowe narzędzie.
@Czornyj dzięki za namiar.
prodarek
Posty: 91
Rejestracja: 26 marca 2017, 11:57 - ndz

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

08 grudnia 2019, 23:38 - ndz

Witam
Trochę po męczę jeszcze raz temat bo odpuściłem, ALE ostatnio trafiłem na informację w zasadzie opisaną również tutaj na początku tematu czyli kalibracja trybu THX który podobno jest już dość dobry pomijając temperaturę barw :) jako że tryb THX w tv nie ma żadnych możliwości regulacji można go jedynie poprawić w menu serwisowym już to sprawdziłem i sobie trochę poklikałem więc temat poruszania się i zmian mam obcykany.
Można tam zmienić RGB-Gain i RGB-Cutoff co jest podobno wystarczające aby uzyskać bardzo dobre wyniki a w szczelności poprawić biel która fabrycznie jest sporo poniżej 6500k skalibrujtv.pl pisze o tym tutaj https://blog.skalibrujtv.pl/2012/05/kal ... vt30-vt50/

Teraz pytanie skoro tylko wystarczy poprawić RGB-Gain i RGB-Cutoff czy mogę wykorzystać mój i1display pro? a jeśli tak jak to zrobić bo coś czuję że podłączając laptopa do tv i w ten sposób kalibrując nie będzie to miarodajne, w tv i menu serwisowym mogę wyświetlacz planszę z białym kolorem myślicie że mogę to jakoś wykorzystać? wiem że podobna "biała plansza" pojawia się w displaycal właśnie podczas rozpoczęcia kalibracji i wstępnego ustawiania RGB ...

Z góry dzięki za porady :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

09 grudnia 2019, 13:36 - pn

Czujnik jak najbardziej można wykorzystać, ale problemem jest soft. Typowe oprogramowanie monitorowe nie daje możliwości pomiarów i korekcji on-line konkretnych punktów na skali tonalnej. Inna filozofia w monitorach i telewizorach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

10 grudnia 2019, 09:35 - wt

prodarek pisze:
08 grudnia 2019, 23:38 - ndz
Witam
Trochę po męczę jeszcze raz temat bo odpuściłem, ALE ostatnio trafiłem na informację w zasadzie opisaną również tutaj na początku tematu czyli kalibracja trybu THX który podobno jest już dość dobry pomijając temperaturę barw :) jako że tryb THX w tv nie ma żadnych możliwości regulacji można go jedynie poprawić w menu serwisowym już to sprawdziłem i sobie trochę poklikałem więc temat poruszania się i zmian mam obcykany.
Można tam zmienić RGB-Gain i RGB-Cutoff co jest podobno wystarczające aby uzyskać bardzo dobre wyniki a w szczelności poprawić biel która fabrycznie jest sporo poniżej 6500k skalibrujtv.pl pisze o tym tutaj https://blog.skalibrujtv.pl/2012/05/kal ... vt30-vt50/

Teraz pytanie skoro tylko wystarczy poprawić RGB-Gain i RGB-Cutoff czy mogę wykorzystać mój i1display pro? a jeśli tak jak to zrobić bo coś czuję że podłączając laptopa do tv i w ten sposób kalibrując nie będzie to miarodajne, w tv i menu serwisowym mogę wyświetlacz planszę z białym kolorem myślicie że mogę to jakoś wykorzystać? wiem że podobna "biała plansza" pojawia się w displaycal właśnie podczas rozpoczęcia kalibracji i wstępnego ustawiania RGB ...

Z góry dzięki za porady :)
Pozdrawiam
Zapnij korekcję "Plasma" i zacznij kalibrację na ekranie laptopa, a potem przyłóż sensor do bieli TV w trybie serwisowym i ustaw biel do D65.
prodarek
Posty: 91
Rejestracja: 26 marca 2017, 11:57 - ndz

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

11 grudnia 2019, 12:25 - śr

Tak to pomysł o którym pisałem w poście tylko chciałem się upewnić czy faktycznie mogę tak zrobić.
W displaycal jest opcja powinienem ją załączyć?
Obrazek

Druga rzecz to RGB-Gain i RGB-Cutoff trochę nie wiem jak tym operować bo w monitorze jest po prostu pojedyncza opcja dla każdego kanału a tutaj z tego co doczytałem to jedna dotyczy kontrastu a druga jasności, jest na to jakiś myk metoda/ zasada jak postępować?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

11 grudnia 2019, 12:43 - śr

Po prostu ustaw tylko RGB gain, cutoff jest do kalibracji barwy czerni.
prodarek
Posty: 91
Rejestracja: 26 marca 2017, 11:57 - ndz

Re: Kalibracja trybu THX w plazmie Pansonic G30

11 grudnia 2019, 18:15 - śr

No i zrobiłem.... teraz jest piękna biel a nie ta żółć co była fabrycznie. Dzięki.

Wróć do „Telewizja i przemysł filmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu