Telewizor plazmowy jako ekran do prezentacji zdjęć

Reklama, prezentacja, wyświetlacze publiczne, ściany wielomonitorowe.
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Telewizor plazmowy jako ekran do prezentacji zdjęć

17 lipca 2010, 20:22 - sob

Mam telewizor plazmowy Panasonic TH-42PZ80. Obraz telewizyjny z dobrego źródła jest na nim wg mnie znakomity, ale wykorzystuję go także do prezentowania zdjęć rodzinie i znajomym i z tym już nie jest tak dobrze, bo niektóre kolory wychodzą na nim hmm… delikatnie mówiąc nieco zbyt jaskrawe w porównaniu z tym, co widać na komputerowym monitorze. Przez dłuższy czas za winowajcę uważałem mój badziewny monitor. Dopiero niedawno, studiując podstawy monitorologii, uświadomiłem sobie, że "wina" leży raczej po stronie panelu telewizora, którego gamut zapewne znacznie różni się od sRGB, do którego dostosowane były pokazywane zdjęcia. Czy dobrze myślę?

Jeśli tak, to co z tym można zrobić? Telewizor ma czytnik kart SD, oraz analogowe wejście D-SUB i tylko podstawowe regulatory obrazu. Mogę więc podpiąć komputer i "przekonać go", że ma wyświetlić obraz na monitorze o określonym profilu? Ale skąd wziąć ów profil? Wypożyczyć spektrofotometr?

Wolałbym jednak nie kombinować z podłączaniem komputera - czytnik kart jest wygodniejszy. Tylko, że wypadku korzystania czytnika kart, trzeba by było przekonwertować obrazy do profilu monitora - dobrze myślę?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Telewizor plazmowy jako ekran do prezentacji zdjęć

18 lipca 2010, 12:04 - ndz

Najprostszy sposób to przełączyć tryb pracy TV w bardziej "łagodny" tryb. W Panasonicach jest bardzo dobry np "kinowy", i ma zdecydowanie mniejsze nasycenia. Domowe a nie sklepowe. No i same nasycenia proponuję zdjąć w stosunku do nastaw fabrycznych. Uruchamiałem plazmy Panasonic jako ekrany prezentacyjne do zdjęć i da się je ustawić bez problemu. Z czytnika odtwarzanie zdjęć z profilem nic nie da bo aplikacja wyświetlająca nie obsługuje profili.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Telewizor plazmowy jako ekran do prezentacji zdjęć

18 lipca 2010, 19:02 - ndz

Przełączenie w tryb kinowy i przestawienie kolorów na "ciepłe" było jedną z pierwszych czynności, którą zrobiłem półtora roku temu zaraz po postawieniu telewizora w pokoju ;). Za tydzień zacznę urlop to skalibruję i oprofiluję nowy monitor (S2433) i wtedy przeprowadzę bardziej systematyczne porównania i zobaczę, czy zmniejszenie nasycenia da dobry efekt.

Co do czytnika, to wiem, że telewizor nie obsługuje profili, dlatego zastanawiałem się nie nad przypisaniem profilu do zdjęcia, lecz przekonwertowaniem zdjęcia, które ma być prezentowane, do profilu ekranu. Być może coś pomieszałem, bo czytałem o tym dość dawno, ale wydawało mi się, że konwersja zdjęcia do profilu urządzenia wyjściowego mogłaby tu pomóc. Oczywiście pod warunkiem, że dysponowałbym takowym profilem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Telewizor plazmowy jako ekran do prezentacji zdjęć

18 lipca 2010, 19:16 - ndz

Korba pisze:dlatego zastanawiałem się nie nad przypisaniem profilu do zdjęcia, lecz przekonwertowaniem zdjęcia, które ma być prezentowane, do profilu ekranu.
Wystarczy że Pan zrobi konwersję do sRGB. Jak pisałem, miałem do czynienia z takimi ekranami, zdjęcia wyglądają jak powinny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Telewizor plazmowy jako ekran do prezentacji zdjęć

18 lipca 2010, 22:13 - ndz

Dziękuję bardzo za poradę

Wróć do „Ekrany wielkoformatowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu