Kalibracja NEC PA272W

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja NEC PA272W

13 grudnia 2014, 20:09 - sob

Ja osobiście mam teraz MSI R9 270X; intergra intela HD 4600 zaczęła robić jaja (degradacja odcieni). Dziś u Klienta była chyba NVidia..
Nie kojarze czy juggler podawał rodzaj karty.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja NEC PA272W

13 grudnia 2014, 20:21 - sob

Też mam R270X, tyle że Asusa. Jeden pies.
Wybrałem ATI/AMD bo myślałem, że są bardziej dopracowane do zastosowań niezwiązanych z grami niż NV. Ale nie jestem pewien, czy to była dobra decyzja. Podobno AMD wali masę baboli w sterownikach.
juggler pisze:Wracając do tematu:
Karta graficzna - Asus Radeon hd 6970 2gb DisplayPort 1.2 Max resolution: 2560x1600 per display
SVII nie pracuje z najnowszymi sterownikami catalyst trzeba się cofać do poprzedniej wersji bo inaczej program się wcale nie odpali po zainstalowaniu.
Monitor podpięty przez display port.
Wyłączona opcja w EDID w amd catalyst o której wcześniej pisałem.
Wyłączony kabel USB monitor-komputer - jak był podłączony nie można było skalibrować monitora!!!!!
Ostatnio zmieniony 13 grudnia 2014, 20:24 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja NEC PA272W

13 grudnia 2014, 20:24 - sob

Dzięki.. nie mam każdego posta w głowie..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja NEC PA272W

13 grudnia 2014, 20:26 - sob

Ja tak. Dostało mi się po głowie, że nie rozróżniam numerków sterowników. :twisted:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja NEC PA272W

13 grudnia 2014, 20:34 - sob

To akurat koajrze, hahha.. Ale mniejsza o to. Czarna magia z tym kablem USB. Dziś wchodzę podpinam kabel USB (z tyłu do płyty), i1Display Pro do monitora (z boku), instalcja SV2. Nie patrzyłem na kartę i sterowniki. Wszystko chodzi to reset monitora i jazda. Średnia dE 0,59 :)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
juggler
Posty: 23
Rejestracja: 06 grudnia 2014, 11:04 - sob

Re: Kalibracja NEC PA272W

18 grudnia 2014, 20:28 - czw

No to problem chyba rozwiązany:). Po podpięciu monitora przez DVI-d obcięło rozdzielczość do 1920x1080 więc wróciłem do display port, ale zmieniłem port na 2 był na 4. Kabel usb podpięty, a wcześniej miałem z nim problemy. Teraz w końcu spectraview wykrywa mi jeden monitor, a wcześniej były widoczne dwa pa272 i
pa272usb. W każdym bądź razie przy tej konfiguracji zrobiłem kalibrację z wynikiem de 0,3.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Kalibracja NEC PA272W

30 kwietnia 2015, 14:13 - czw

Witam serdecznie :)

Po roku korzystania z pa272w chciałbym go kontrolnie skalibrować i tradycyjnie pojawiają się pytania na które nie znalazłem odpowiedzi w tym wątku.

Kalibracja pod obróbkę zdjęć
Pełny gamut
90cd/m


Posiadam:
Spectraview II
i1display pro

Pytania:

1) Jak zapisać aktualną kalibrację? w razie złych rezultatów chciałbym mieć możliwość do wcześniejszych ustawień oraz kalibracji przeprowadzonej przez Pana Marcina Kałużę.
2) Jak należy ustawić samo oprogramowanie? czy poza balansem bieli, jasnością kontrastem, gamutem trzeba skonfigurować program w preferencjach i ustawieniach zaznaczając jakieś opcje bądź ustawiając np ilość kroków kalibracji itp
3) Jaki target najlepiej obrać pod obróbkę myślałem pozostać przy aktualnych ustawieniach czyli: full gamut, 90cd/m 6500, 2.2, kontrast natywny i najniższy punkt czerni ?
4) Macie może jakieś dodatkowe wskazówki, na co zwrócić uwagę poza rozgrzaniem monitora.

Ewentualnie może są jakieś tutoriale, inne wątki z tego forum, bądź screeny z ustawieniami oraz poprawnymi wynikami wykonanej kalibracji ułatwiające jej przeprowadzenie.

Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja NEC PA272W

01 maja 2015, 11:53 - pt

Nozyk pisze:1) Jak zapisać aktualną kalibrację? w razie złych rezultatów chciałbym mieć możliwość do wcześniejszych ustawień oraz kalibracji przeprowadzonej przez Pana Marcina Kałużę.
Jak był kalibrowany? Ma Pan tylko profil czy komplet plików SVII?
Nozyk pisze:2) Jak należy ustawić samo oprogramowanie? czy poza balansem bieli, jasnością kontrastem, gamutem trzeba skonfigurować program w preferencjach i ustawieniach zaznaczając jakieś opcje bądź ustawiając np ilość kroków kalibracji itp
Preferencje w programie zależą od rodzaju czujnika. Bezpiecznie jest ilość pomiarów zostawić na wartość domyślną lub nawet zmniejszyć. Zwiększanie ma sens jeśli ma Pan wysokostabilny przyrząd.
Nozyk pisze:3) Jaki target najlepiej obrać pod obróbkę myślałem pozostać przy aktualnych ustawieniach czyli: full gamut, 90cd/m 6500, 2.2, kontrast natywny i najniższy punkt czerni ?
Zależy co Pan chce osiągnąć. Jako punkt wyjścia może Pan zastosować to co powyżej.
Nozyk pisze:4) Macie może jakieś dodatkowe wskazówki, na co zwrócić uwagę poza rozgrzaniem monitora.
Na to, aby boczne światło nie zaświetliło czujnika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Kalibracja NEC PA272W

03 maja 2015, 19:26 - ndz

Dziękuję bardzo za informację,
Tom01 pisze:Jak był kalibrowany? Ma Pan tylko profil czy komplet plików SVII?
Monitor był kalibrowany bodajże i1pro, mam jedynie tylko profil, czy wystarczy zapisanie go i podmienienie ewentualnie nowego profilu?
Próbując eksportować dane z multiprofilera nie ma możliwości wykonania tej czynności dla profilu spectraviewII :(
Tom01 pisze:Preferencje w programie zależą od rodzaju czujnika.
Posiadam czujnik i1display pro. Czy resztę opcji w edit> preference pozostawić defaltowo?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja NEC PA272W

04 maja 2015, 00:16 - pn

Jeśli ma Pan tylko profil, nowa kalibracja za pomocą SVII skasuje poprzednią. Nie ma możliwości jej zachowania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Kalibracja NEC PA272W

05 maja 2015, 10:23 - wt

Dziękuję,
Mam jeszcze pytanie czy w celu kalibracji należy monitor podłączyć do komputera kablem usb?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja NEC PA272W

05 maja 2015, 10:24 - wt

Nozyk pisze:Dziękuję,
Mam jeszcze pytanie czy w celu kalibracji należy monitor podłączyć do komputera kablem usb?
Jeśli karta komunikuje się bez problemu z monitorem za pomocą protokołu DDC/CI po przewodzie sygnałowym, to nie. Jeśli jednak oprogramowanie nie "zobaczy" monitora, wówczas bezpieczniej USB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Kalibracja NEC PA272W

16 listopada 2015, 17:25 - pn

Witam serdecznie,

W dniu dzisiejszym dokonałem formatu dysku i ponownie przyszło mi skalibrować monitor.
Tym razem wystąpił następujący problem:
Multiprofiler oraz spectraview II nie widzą monitora podłączonego DP; Oprogramowanie i sterowniki aktualne.

Podłączyłem USB żeby znalazło monitor, nieodłączając kabla dokonałem kalibracji.
Po odłączeniu kabla ponownie oporgramowanie nie widzi monitora.

Przed formatem taka sytuacja nie miała miejsca wszystko cały czas działało przez DP

Mam pytanie:
Czy istnieje jakaś możliwość aby monitor był wykrywany przez sam kabel displayport? Może jakoś da radę to ustawić :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja NEC PA272W

16 listopada 2015, 18:14 - pn

A może to?
http://mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=1842&start=0

USB podłączaj bezpośrednio do USB z tyłu obudowy blaszaka, bez pośrednictwa koncentratorów, nie za długim kablem, o ile to możliwe dobrze ekranowanym.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Kalibracja NEC PA272W

17 listopada 2015, 15:14 - wt

Dziękuję,
Podłączyłem długim z przodu, działało :D Trochę mi się nie chce bawić z tymi sterownikami :(
Analizując w sumie nie używam multiprofilera.

Pytanie:

Czy po podłączeniu, skalibrowaniu, utworzeniu profilu i jego zapisaniu będzie wszystko działać i będzie oprofilowane po tym jak odłączę kabel i oprogramowanie MP i SV nie widzi monitora?
W zarządzaniu kolorami windows profil jest podpięty niezmiennie cały czas.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Kalibracja NEC PA272W

17 stycznia 2016, 18:09 - ndz

Witam,
Mam 2 pytania i w miarę możliwości byłbym wdzięczny za pomoc.

1. Kalibracja:
Spectraview- target: 2,2; gamut native; jasność :88.
Po skalibrowaniu włączam multipofilera a tam pokazuje mi 89.
Niby różnica nie wielka ale zwyczajnie mnie to zastanawia gdzie jest poprawnie.
Czy może kalibrować z ustawieniem jasności na max a potem sobie konfigurować w MP?

2. Metamorfizm, czyli pytanie na które szukam odpowiedzi od pół roku i znajduje podzielne odpowiedzi.
Czy może macie już jakieś wyrobione zdanie na ten temat? włączać korekcję czy nie?
Do tej pory miałem włączoną na oko lepiej to wygląda, ale to kwestia przyzwyczajenia..

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja NEC PA272W

17 stycznia 2016, 19:03 - ndz

1. Nie sposób orzec bez laboratoryjnego spektroradiometru za min. 40 tysięcy. Różnica 1cd/m^2 jest jednak niedostrzegalna i to grubo poniżej możliwości ludzkiej percepcji. Jest to zatem problem realnie pozbawiony najmniejszego znaczenia.

2. Metameryzm. Włączać.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja NEC PA272W

17 stycznia 2016, 19:03 - ndz

1. A sprawdzałeś co wyszło na kalibracji w SV2? Docelowe wyniki mogą się czasem minimalnie różnić. Aczkolwiek MultiProfiler powinien wskazywać w punkt jasność z kalibracji.

2. Jeśli już to "metamerism correction".. Jakiś czas temu Czornyj o tym wspominał:
Czornyj pisze: Metameric Correction:
Problem ze standardową kolorymetrią polega na tym, że nie jest ona doskonała - monitor normalnogamutowy świetlówkowy i szerokogamutowy GBr LED skalibrowane hiperturboprecyzyjnymlaboratoryjnym sensorem do bieli o tej samej barwie wyglądają inaczej. Funkcja korekty metameryzmu ma za zadanie przeciwdziałać sytuacji, gdy monitory z różnym podświetleniem mimo kalibracji do analogicznego targetu wyglądają inaczej.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja NEC PA272W

17 stycznia 2016, 20:28 - ndz

InstrukcjaObsługi pisze:Metamerism correction
Selecting the Metamerism correction setting can improve the white point color matching when the monitor is used side-by-side with a standard color gamut monitor. This feature compensates for the way the human eye perceives colors slightly differently compared to the scientific instrument used to adjust the monitor during calibration. This difference is due to the different spectrum of light that makes up the screen image on the wide color gamut compared to that of a standard color gamut monitor.

Metamerism – A phenomenon in which two color samples appear to match in color under certain
lighting conditions but not in others.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja NEC PA272W

17 stycznia 2016, 20:56 - ndz

Nozyk pisze:Spectraview- target: 2,2; gamut native; jasność :88.
Po skalibrowaniu włączam multipofilera a tam pokazuje mi 89.
Spotkałem się z czymś takim. Można uzyskać różne informacje z monitora, zależnie jakim softem się zagląda. Wniosek jest prosty: monitory NEC mają dwie różne pamięci lub dwa częściowo dublujące się bloki funkcyjne. Zawartość jednej pamięci można odczytać w OSD i w MP a drugiej odczyta SVII. Nie wiem jak dokładnie to jest zrealizowane ani jakie są przyczyny techniczne, choć jest to dość łatwe do wyspekulowania. Prawdopodobnie procesor obrazu ma własną wewnętrzną pamięć, dublującą się z pamięcią gdzieś indziej w "elektronice" monitora. Jako, że obie są nieulotne, może zaistnieć sytuacja, że przechowują różniące się wartości. Przy prawidłowo działającym monitorze informacje odczytywane z obu pamięci są takie same. Skrajne przypadki widziałem w monitorach składanych z kliku, gdzie OSD i SVII podawały np kompletnie inne nastawy a wręcz numer seryjny i stan licznika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu