Kalibracja NEC'ów serii P/PA/90

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Kalibracja NEC'ów serii P/PA/90

06 września 2010, 07:40 - pn

Wątek wydzielony z dyskusji o poradach.
Czornyj pisze:
dejot pisze:Witam,
Proszę o opinię na temat monitora Eizo S1932, czy pomijając kwestię rozmiaru matrycy i rozdzielczości będzie on lepszy od NEC p221w do zastosowań fotograficznych (amatorskich) czy może jednak nie ??

Pozdrawiam.
d.
Jeśli jeszcze pominąć fakt, że NEC P221W ma o kilka generacji nowszą matrycę S-PVA, jest szerokogamutowy, ma możliwość sprzętowej kalibracji i jest tańszy, to tak - EIZO będzie lepsze, bo ma o dwa lata dłuższą gwarancję...
zupełnie się zgadzam z Czornyj P221W to w swojej klasie cenowej Bardzo dobry wybór. Widziałem około 15-20 monitorów i owszem bez kalibracji nie jest różowo ale dobrze zlinearyzowany jest wart tych :twisted: pieniędzy. Przede wszystkim jedyny w cenie faktycznie KALIBROWANY SPRZĘTOWO o czym mało kto wie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

06 września 2010, 18:06 - pn

Tomig pisze:Przede wszystkim jedyny w cenie faktycznie KALIBROWANY SPRZĘTOWO o czym mało kto wie.
To raczej wie sporo osób, bo w wielu materiałach przewija się owa właściwość. Sęk tylko w tym, że legalnie się tego nie da prosto zrobić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

06 września 2010, 20:48 - pn

Tom01 pisze:
Tomig pisze:Przede wszystkim jedyny w cenie faktycznie KALIBROWANY SPRZĘTOWO o czym mało kto wie.
To raczej wie sporo osób, bo w wielu materiałach przewija się owa właściwość. Sęk tylko w tym, że legalnie się tego nie da prosto zrobić.
Legalnie to nawet jest problem ponieważ tyle ile kosztuje legalne oprofilowanie to dobry monitor kosztuje a legalnie można go dźgnąć oprogramowaniem Just'a dostępnym w Colour Confidence:

http://shop.colourconfidence.com/product.php?xProd=2150

adJUST Monitor Calibration Software – Synchronise viewing booth and monitor conditions

Nie wypróbowałem jeszcze ale wypróbuję i opiszę.
Tomasz Gut
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

06 września 2010, 21:07 - pn

Tomig pisze:Legalnie to nawet jest problem ponieważ tyle ile kosztuje legalne oprofilowanie to dobry monitor kosztuje
Bez przesady, NEC SVII kosztuje 100USD. Tyle, że jest dostępny po złej stronie oceanu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

06 września 2010, 21:36 - pn

Tom01 pisze:
Tomig pisze:Legalnie to nawet jest problem ponieważ tyle ile kosztuje legalne oprofilowanie to dobry monitor kosztuje
Bez przesady, NEC SVII kosztuje 100USD. Tyle, że jest dostępny po złej stronie oceanu.
SV II nie ma licencji na używanie w polsce i nawet kupiony w USA nie ma prawa użytkowania w Europie. pan dobrze wie że na Europę mamy spectra profilera 4.

A ja myślę o zestawie możliwym do zakupienia legalnie czyli soft , kaptur i jakiś kolorymetr znając realia spyder3 a to jest koszt jakieś marne 3 tysie.
Tomasz Gut
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

06 września 2010, 21:41 - pn

Tomig pisze:SV II nie ma licencji na używanie w polsce i nawet kupiony w USA nie ma prawa użytkowania w Europie.
Mowa była o cenie nie licencji. Poza tym wspomniałem o miejscu gdzie to zwierzę występuje.
Tomig pisze:pan dobrze wie że na Europę mamy spectra profilera 4.
Który nie kalibruje sprzętowo NEC'ów poza serią Spectraview. A jeśli NEC coś w tej sprawie zmieni to koszt około 100Euro.

Jeśli odpuścimy kalibrację sprzętową to koszt kompletnego zestawu wyniesie około 1700 zł, czyli X-Rite ColorMunki + ArgyllCMS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

07 września 2010, 07:45 - wt

Tom01 pisze:
Tomig pisze:SV II nie ma licencji na używanie w polsce i nawet kupiony w USA nie ma prawa użytkowania w Europie.
Mowa była o cenie nie licencji. Poza tym wspomniałem o miejscu gdzie to zwierzę występuje.
Tomig pisze:pan dobrze wie że na Europę mamy spectra profilera 4.
istotnie spectra profiler nie jest w stanie skalibrować P221, mój błąd :)

Który nie kalibruje sprzętowo NEC'ów poza serią Spectraview. A jeśli NEC coś w tej sprawie zmieni to koszt około 100Euro.

Jeśli odpuścimy kalibrację sprzętową to koszt kompletnego zestawu wyniesie około 1700 zł, czyli X-Rite ColorMunki + ArgyllCMS.
Wydaje mi się choć przyznaje że nie jestem zawodowcem że odpuszczenie kalibracji sprzętowej to strzał w kolano bo w przypadku tego Panelu to zyski potrafią być bardzo duże więc zamówienie kalibracji ( jak ktoś nie chce się parać "piratem" ) jest o wiele lepsze.

Profile z CM photo z soft Xrite wydaje mi się, że znacznie ustępują tym wygenerowanym z SVII choć podkreślam że jest to rozwiązanie nielegalne:) a nie wiem jak ma się to do stosowania ArgyllCMS? Color Munki Photo jest świetne i za te pieniądze nie ma mowy o zakupie czegoś sensownego ( nowego ).
Tomasz Gut
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

07 września 2010, 10:48 - wt

Tomig pisze:Profile z CM photo z soft Xrite wydaje mi się, że znacznie ustępują tym wygenerowanym z SVII choć podkreślam że jest to rozwiązanie nielegalne:) a nie wiem jak ma się to do stosowania ArgyllCMS? Color Munki Photo jest świetne i za te pieniądze nie ma mowy o zakupie czegoś sensownego ( nowego ).
Wydaje mi się, że myli Pan zakres czynności które robią ww programy. Kalibracja sprzętowa NEC'ów P/PA/90 jest możliwa tylko i wyłącznie oprogramowaniem NEC SVII. Samo profilowanie to zupełnie inna para kaloszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
fil91
Posty: 5
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:26 - czw

Re: Kalibracja NEC'ów serii P/PA/90

22 września 2010, 12:28 - śr

Witam , przy okazji podpytam o ustawienia profilera SpectraView II a konkretnie o zakładkę - Preferences/Calibration ... prz zastosowaniach foto (110/2.2/D65) monitor 2190uxi wybrać opcję "Maximize contras Ratio" czy lepiej stracić trochę z kontrastu zyskując kilka odcieni w ciemnych partiach decydując się na "Best grayscale color tracking"?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja NEC'ów serii P/PA/90

22 września 2010, 13:47 - śr

Proszę samodzielnie poeksperymentować. Moim zdaniem, skoro kalibruje Pan dość jasno (110 nitów), czyli ma Pan jasno w pomieszczeniu, można pokusić się o lepszą liniowość zamiast uzyskania ciut lepszego kontrastu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
fil91
Posty: 5
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:26 - czw

Re: Kalibracja NEC'ów serii P/PA/90

22 września 2010, 13:55 - śr

Tom01 pisze:Proszę samodzielnie poeksperymentować. Moim zdaniem, skoro kalibruje Pan dość jasno (110 nitów), czyli ma Pan jasno w pomieszczeniu, można pokusić się o lepszą liniowość zamiast uzyskania ciut lepszego kontrastu.
Dziękuję za szybką odpowiedź , po zastanowieniu zrobiłem dwa profile - na dzień "lepsza liniowość" ,na noc obniżyłem jasność monitora i włączyłem funkcje poprawy kontrastu .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja NEC'ów serii P/PA/90

22 września 2010, 14:10 - śr

Nie powinno się zmieniać nastaw monitora. Rozumiem intencje, ale tandem oczy-mózg przyzwyczaja się do pewnego obrazu, a on się ni z gruszki ni z pietruszki zmienia, czyli będzie wariowało postrzeganie jasności i koloru. Można tak robić w przypadku zastosowań ogólnych. Montuje się nawet w monitorach czujniki oświetlenia zmieniające moc lamp w funkcji jasności w pomieszczeniu. Jednak przy zastosowaniach związanych z obrazem, należy raczej dążyć do jak najbardziej stabilnych warunków oświetleniowych, a nie manipulować monitorem. Daj Boże by tylko zmiana dotyczyła jaskrawości, ale Pan dodatkowo zmienił charakterystykę pracy, czego absolutnie nie wolno robić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu