zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 13:17 - śr

Witam ponownie.
Zgodnie z zaleceniami Pana Toma01, pozwalam sobie poruszyć mój problem w tym dziale.
Otóż od wczoraj jestem szczęśliwym( póki co nie do końca szczęśliwym) posiadaczem eizo s2233w. Wybrałem go zgodnie z zaleceniami jako dobry monitor uniwersalny. W tej klasie monitorów spodziewałem się na prawdę świetnego obrazu chociażby w porównaniu do mojego starego samsunga...
No niestety wszystko byłoby w porządku gdyby nie to, że czerwień jest zbyt jaskrawa, z tego co się dowiedziałem to się mówi przesaturowana. No i nie wiem czy to się da jakoś wyregulować(póki co zabawa ustawieniami monitora nic nie pomogła) czy też to jest może wada fabryczna. Wcześniej podobnego efektu w moim starym monitorze nie zauważyłem. Dodam, że nie zajmuje się grafiką itp..monitor czysto do zastosowań domowych: internet/gry/filmy. Proszę o pomoc.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 14:02 - śr

To jest monitor szerokogamutowy, poza aplikacjami bez zarządzania kolorem będzie przejaskrawienie kolorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 15:08 - śr

Na samym początku trzeba ustawić profil do monitora. Profil fabryczny może Pan wziąć stąd: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=170 W monitorze proszę niczego nie przestawiać w stosunku do nastaw fabrycznych. Ewentualnie tylko jaskrawość na około 10% tak aby biel była podobna do jasności papieru, nie ma prawa razić w oczy. Profil ustawia się w zaawansowanych ustawieniach ekranu, zakładka zarządzanie kolorami. Okno na przykładzie Windows XP i Vista wygląda tak:

Obrazek

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 17:10 - śr

Dziękuje za wyjaśnienie ale niestety zupełnie nic się nie poprawiło po załadowaniu profilu :(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 17:23 - śr

sweetBe4r pisze:Dziękuje za wyjaśnienie ale niestety zupełnie nic się nie poprawiło po załadowaniu profilu :(
Bo to dopiero początek. Profil sam z siebie nie działa. Tak jak benzyna sama nie jeździ. Jakiego oprogramowania Pan używa w którym jest nie tak z kolorami?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 17:28 - śr

no ja używam Windows Xp. Żadnych programów graficznych. Wszystkie ikonki, jakikolwiek obrazki czerwone "walą po oczach". Do internetu firefox, dokładnie ten sam efekt.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 17:37 - śr

Te "jakiekolwiek obrazki" wyświetla jakiś program i to o niego chodzi. Co do Firefoxa, jaki kolor widzi Pana sygnalizatorze poniżej?

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 17:41 - śr

jest kolor zielony.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 22:41 - śr

sweetBe4r pisze:jest kolor zielony.
Dobrze, oznacza że przeglądarka ma działający moduł zarządzania barwą (CMM). Ciekawostka, może Pan ów obrazek wykorzystać do sprawdzenia innych programów. Jeśli światło będzie czerwone, niestety będzie trzeba tą aplikację odstawić, jako "niekompatybilną" z monitorem.

Proszę teraz wyświetlić poniższe obrazki w Firefoxie. Jeśli profil jest ustawiony poprawnie i aplikacja działa poprawnie powinny różnić się nasyceniem:
https://monitory.mastiff.pl/temp/lokomotywa-srgb.jpg
https://monitory.mastiff.pl/temp/lokomotywa.jpg
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 22:49 - śr

miedzy obrazkami z lokomotywa widać ewidentną różnice w nasyceniu kolorów. Obrazek z zielonym światłem jest również poprawnie wyświetlany w programach w których przeglądam zdjęcia mam tu na myśli IrfanView czy też przeglądarka systemowa.

Kombinowałem trochę z ustawieniami monitora. Zjechałem z saturacją do poziomu -20, czerwień trochę przy-matowiała jednak razem z nią inne kolory, które to były wyświetlane prawidłowo. tak i tak źle :(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

06 października 2010, 23:07 - śr

Proszę NIE kombinować niczego z kolorem w monitorze, bo nie tu leży problem.

Przeglądarka systemowa Windows pokazuje poprawnie lub nie zależnie od humoru. Prosty sposób weryfikacji to owe obrazki lokomotyw. Jeśli są wyświetlane jak ta z mniejszym nasyceniem to jest ok. Do przeglądania obrazków proponuję natomiast np Xnview, NXView, Adobe Bridge.

Co do materiałów w internecie, które nie mają profili, jak plik a lokomotywą bez dopisku srgb, najprościej zmienić konfigurację Firefoxa, aby wszystkie materiały traktował jako sRGB. Należy w tym celu otworzyć stronę about:config i klucz gfx.color_management.mode zmienić z 2 na 1. Po resecie przeglądarki będzie ok.

Niestety na okonki na pulpicie nie ma rady, poza zmuszeniem monitora do symulacji sRGB, ale to złe wyjście.

No i konkluzja na koniec. Ma Pan monitor o znacznie szerszym gamucie od poprzednio posiadanego. Jest naturalnym że nasycenia i tak będą większe. Proponuję po ustawieniu powyższego dać sobie tydzień na aklimatyzację.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

07 października 2010, 15:48 - czw

no więc po kolei:

-w przeglądarce zmieniłem wartość 2 na 1. Efekt: obydwie lokomotywy wyglądają teraz tak samo, a dokładnie tak jak wyglądała wcześniej ta z sRGB. Czerwień ewidentnie przestała już razić tak w oczy. Wygląda na to, że przeglądarka wyświetla już kolory tak jak trzeba.

-zainstalowałem program Xnview. Pierwsze czym zostałem zaskoczony to czerwona barwa światła. Lokomotywy wyświetlane są tak samo. Poszperałem w ustawieniach. Ustawiłem profil ICC. Efekt: zielone światło(w miniaturce nadal czerwone), lokomotywy wyświetlają się inaczej. To znaczy jedna z większym nasyceniem, tak jak wcześniej w przeglądarce.

-w Windows oczywiście nadal wszystko po starem czyli przesycona czerwień. Może jeżeli chodzi o same ikony to by mi to nie przeszkadzało ale za to już podczas grania w gry lub w filmach to mi przeszkadza.

- z Pana wypowiedzi wynika, że nic się z systemem nie da zrobić co mnie martwi... aczkolwiek w jednej z poprzednich wypowiedzi napisał Pan : "Pulpit Windows niezależnie od zabiegów będzie mimo to zbyt nasycony. Podobno w Windows 7 jest lepiej, ale nie wiem na ile, bo nie używam." W takim razie czy jest szansa, że w Windows 7 może być lepiej z tym kolorem ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

07 października 2010, 15:56 - czw

XNview nie można zmusić do traktowania wszystkiego jako sRGB. Może Pan jeszcze przetestować: http://www.fastpictureviewer.com
W samym pulpicie Windows i grach jedyny ratunek to przełączanie na czas grania w tryb sRGB, guzik M. Przy czym emulacja sRGB to obcięcie sterowania monitorem czyli nic dobrego a i sama realizacja w monitorach różnie wygląda. W Windows 7 podobno jak pisałem jest to opanowane, ale nie mam nigdzie tego systemu i nie mam jak sprawdzić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

07 października 2010, 16:05 - czw

jak przełączam monitor w trym sRGB to powiem szczerze, że nie widzę zupełnie żadnej różnicy między tym ustawieniem a custom, picture itd. Oczywiście mam tu na myśli tylko i wyłącznie tą czerwień. W takim razie spróbuje z tym Windowsem7. Ale to najszybciej w przyszłym tygodniu bo będę musiał zrobić najpierw porządek na dysku.
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

13 listopada 2010, 00:07 - sob

Ja też stanąłem przed podobnym problem, tyle że z monitorem S2243. W Firefoxie kolory lokomotyw zbyt jaskrawe na obydwóch zdjęciach (takie jak na lokomotywie bez podpiętego profilu wyświetlonej w PS) światło z obrazka trikowego pali się na zielono.
Postępowałem zgodnie ze wskazówkami z forum oraz pełnym supportem Pana Tomasza (Tom01). Niestety poległem z przeglądarką. Pomogła instalacja Safari i choć jej nie lubię, to używam, bo na chwilę obecną do porozumienia z FF nie doszedłem (reinstalacja nie pomogła). Prawdopodobnie problem zakończy się wraz z instalacją Win7, bo choć kolory na pilpicie jakoś mi nie przeszkadzają nadzwyczaj (czerwony trochę wali po oczach), to Safari nie trawię:P
Jeszcze raz dzięki Tom01 za duże wsparcie
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

24 listopada 2010, 22:41 - śr

No i niestety - reinstalacja systemu nie pomogła - win7 również nie - cały czas tak samo - jakiś pomysł? (Safari nie lubię:()
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

24 listopada 2010, 22:42 - śr

ODI pisze:No i niestety - reinstalacja systemu nie pomogła - win7 również nie - cały czas tak samo - jakiś pomysł? (Safari nie lubię:()
Klucz gfx jest oczywiście ustawiony? Proszę dokładnie zwrócić uwagę na ścieżkę, drobna literówka i szlag trafi CMM. Można też zmienić nazwę profilu na prostszą, aby nie było w niej znaków specjalnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

25 listopada 2010, 10:44 - czw

Tom01 pisze:
ODI pisze:No i niestety - reinstalacja systemu nie pomogła - win7 również nie - cały czas tak samo - jakiś pomysł? (Safari nie lubię:()
Klucz gfx jest oczywiście ustawiony? Proszę dokładnie zwrócić uwagę na ścieżkę, drobna literówka i szlag trafi CMM. Można też zmienić nazwę profilu na prostszą, aby nie było w niej znaków specjalnych.
To już też sprawdziłem, zmieniłem również ścieżkę do pliku jak i nazwę pliku - dalej tak samo.
Chodzi mi po głowie jeszcze jedna rzecz - Thunderbird - manager poczty. Nie wiem jak bardzo obydwa programy są połączone ze sobą, o ile są, bo maile oraz profil w tym programie mam stary - chyba od 2007r i przy każdej zmianie systemu robię backup poczty i przenoszę do nowego. Nie wiem czy może mieć to jakiś związek?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

25 listopada 2010, 12:04 - czw

ODI pisze:To już też sprawdziłem, zmieniłem również ścieżkę do pliku jak i nazwę pliku - dalej tak samo.
Chodzi mi po głowie jeszcze jedna rzecz - Thunderbird - manager poczty. Nie wiem jak bardzo obydwa programy są połączone ze sobą, o ile są, bo maile oraz profil w tym programie mam stary - chyba od 2007r i przy każdej zmianie systemu robię backup poczty i przenoszę do nowego. Nie wiem czy może mieć to jakiś związek?
Nie są połączone. Ścieżkę wpisuje Pan "z palca" czy kopiuje z właściwości pliku? Proszę wstawić tu kompletną, jaką Pan ma u siebie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: zbyt jaskrawa czerwień w Eizo s2233w

25 listopada 2010, 20:49 - czw

wpisywalem z palca, ale poprawnie
ścieżka to D:\eizo\EIZOs2243.icm

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu