Przy jakich wartościach.......

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
TiT
Posty: 65
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 20:27 - wt

Przy jakich wartościach.......

01 marca 2011, 22:37 - wt

RGB ustawiać punkt bieli? A teraz konkrety. Kalibruję monitor (L768) przy użyciu MonacoOptix-XR. Pierwszą rzeczą, którą każe ustawić oprogramowanie jest punkt bieli. Składowe RGB miałem następujące: 78, 75, 87. Zadaję sobie pytanie: dlaczego akurat ten rząd wielkości, przecież punkt bieli można ustawić przy niższych lub wyższych wartościach składowych. Dla przykładu podam, że skalibrowałem ponownie monitor i punkt bieli osiągnąłem przy wartościach składowych: 85, 82, 98. Oprogramowanie nie mówi jaki powinien być zakres (rząd wielkości) tych składowych. Szukałem trochę w literaturze ale nic nie znalazłem. Różnicę pomiędzy pierwszą kalibracją a drugą trudno jest mi ocenić na oko, ale obraz zdaje się być inny - jakby bardziej nasycony w drugim przypadku. Stąd moje pytanie: jakie ma znaczenie wybór poziomu składowych a jeśli ma, to jaki poziom stosować przy kalibracji?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przy jakich wartościach.......

01 marca 2011, 23:22 - wt

To jest akurat szalenie proste - wartości RGB powinny być jak najwyższe, jedną zostawiamy w spokoju a dwie pozostałe przycinamy tylko o tyle, by uzyskać pożądaną barwę bieli. W przeciwnym razie przycinamy kontrastowość i psujemy tonalność monitora.
TiT
Posty: 65
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 20:27 - wt

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 12:49 - śr

Dzięki za wyjaśnienie. Dla mnie, amatora, nie było to takie oczywiste, tym bardziej, że na ten temat nic nie znalazłem w literaturze. Spodziewałem się, że będą to wartości z zakresu 70 - 80%. Okazuje się jednak, że nie. Czyli moja druga kalibracja była w tym zakresie poprawna.
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 21:21 - śr

Miałem to samo pytanie w głowie, gdy kalibrowałem swój monitor. Okazało się, że nie do końca jest tak że najlepiej mieć np. czerwony na 100 a resztę niżej. Z moich prób wynikło, że lepiej było zejść nieco niżej z wartościami (czerwony na 97), gdyż wyjściowa charakterystyka wyszła bardziej 'liniowa'. Nie wiem czemu akurat tak się stało. Powtórzyłem ten eksperyment na 2 monitorach. W obu przypadkach było podobnie. Nie są to jakieś gigantyczne różnice, ale na krzywych je widać. A o ile mi wiadomo, im bliżej przekątnej na wykresie przebiegają charakterystyki RGB tym mnie się traci na kolorach.
Dodam, że jestem absolutnym amatorem w dziedzinie kalibracji, więc mogłem coś poknocić w czasie pomiarów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 21:35 - śr

Bayger pisze:Nie wiem czemu akurat tak się stało.
Czym Pan je mierzył?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 21:38 - śr

ColorMunki + ArgyllCMS/dispcalcGUI - póki co poznaję tę kombinację.
PrzemekRyk
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 10:32 - pt

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 21:42 - śr

Bayger pisze:Miałem to samo pytanie w głowie, gdy kalibrowałem swój monitor. Okazało się, że nie do końca jest tak że najlepiej mieć np. czerwony na 100 a resztę niżej. Z moich prób wynikło, że lepiej było zejść nieco niżej z wartościami (czerwony na 97), gdyż wyjściowa charakterystyka wyszła bardziej 'liniowa'. Nie wiem czemu akurat tak się stało. Powtórzyłem ten eksperyment na 2 monitorach. W obu przypadkach było podobnie. Nie są to jakieś gigantyczne różnice, ale na krzywych je widać. A o ile mi wiadomo, im bliżej przekątnej na wykresie przebiegają charakterystyki RGB tym mnie się traci na kolorach.
Dodam, że jestem absolutnym amatorem w dziedzinie kalibracji, więc mogłem coś poknocić w czasie pomiarów.
Proszę, niech mnie ktoś poprawi, jak się okaże, że banialuki piszę. :)

Na mój gust. Wartość regulacji w monitorze dla każdego kanału RGB od 0 do 100% oznacza tyle, że przy 100% dla danego kanału masz pełne wyświetlenie wszystkich 256 odcieni. Tyle tylko, że diabli wiedzą, dla jakiegoś poziomu jasności i jakiego poziomu temperatury punktu bieli. Pierwszym więc zadaniem oprogramowania do profilowania, będzie próba uzyskania na monitorze bieli o określonych parametrach. Czyli: dana jasność i dana temperatura. Przy programowej kalibracji grzebalnictwo odchodzi w tabeli kolorów karty graficznej plus ręczna regulacja samego monitora. Innymi słowy - znowu na mój gust (Tom, Czornyj - poprawcie mnie, jeżeli pitolę głupoty) - wymagane jest podanie przez kartę graficzną sygnału z danymi parametrami, a następnie mierzenie co wychodzi z monitora.

Dopasowujesz monitor do tego, by osiągnąć pożądane wartości - i np. tu trzeba odjąć czerwieni, tu dodać zielonego. Ale operujesz już na zakresie poniżej 100%, czyli mniej z pełnego zakresu, możliwego do wyświetlenia przez tandem monitor + karta graficzna.

Teraz poproszę fachowców o to, by się pastwili nad każdym popełnionym przeze mnie błędem. :)
Przemysław Ryk
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 21:58 - śr

Bayger pisze:ColorMunki + ArgyllCMS/dispcalcGUI - póki co poznaję tę kombinację.
SX2262W spokojnie pracuje z jednym kanałem 100% i poprawną liniowością. Wykresami proszę się za bardzo nie sugerować.
PrzemekRyk pisze:Na mój gust. Wartość regulacji w monitorze dla każdego kanału RGB od 0 do 100% oznacza tyle, że przy 100% dla danego kanału masz pełne wyświetlenie wszystkich 256 odcieni. Tyle tylko, że diabli wiedzą, dla jakiegoś poziomu jasności i jakiego poziomu temperatury punktu bieli.
Jaskrawość reguluje się w SX mocą lamp, więc nie wchodzi w grę obcięcie matrycy w celu osiągnięcia konkretnej jasności punktu bieli. O ile oczywiście celowo nie wprowadzimy takiej sytuacji, co jest zdecydowanie niepożądane bo spowoduje silną dewiację punktów pracy i liniowości. Problemem może być jednak przełożenie rzeczywistych wartości chromatycznych modelu CIExy bieli monitora, na Kelwiny. Jeden i drugi opis bieli wcale nie muszą sobie odpowiadać. Poniżej "model" barwny i krzywa oznaczająca skorelowaną temperaturę barwową. Zwróć proszę uwagę, że krzywa wyznaczająca wartości temperatury, zawiera dużo mniej kombinacji określenia barwy niż można by podać współrzędnymi xy. Mówiąc inaczej, punkty krzywej temperatury barwowej zawsze mają współrzędne xy, ale współrzędne xy wcale nie muszą leżeć na krzywej T(K).

Obrazek

Z powyższego wynikają wprost braki w regulacji w monitorze, ponieważ są oparte o prostszy model matematyczny. Próby dochodzenia do poprawnej wartości przez regulację wszystkimi wagami RGB nie są dobrym wyjściem. Skutki uboczne takiego zabiegu są, moim zdaniem, większe niż korzyści z doprowadzania monitora w okolice żądanej wartości. Można zatem spokojnie zostawić jak jest i profilować do osiągniętego w ten sposób "naturalnego" punktu bieli monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 22:21 - śr

Bayger pisze:Miałem to samo pytanie w głowie, gdy kalibrowałem swój monitor. Okazało się, że nie do końca jest tak że najlepiej mieć np. czerwony na 100 a resztę niżej. Z moich prób wynikło, że lepiej było zejść nieco niżej z wartościami (czerwony na 97), gdyż wyjściowa charakterystyka wyszła bardziej 'liniowa'. Nie wiem czemu akurat tak się stało. Powtórzyłem ten eksperyment na 2 monitorach. W obu przypadkach było podobnie. Nie są to jakieś gigantyczne różnice, ale na krzywych je widać. A o ile mi wiadomo, im bliżej przekątnej na wykresie przebiegają charakterystyki RGB tym mnie się traci na kolorach.
Dodam, że jestem absolutnym amatorem w dziedzinie kalibracji, więc mogłem coś poknocić w czasie pomiarów.
Być może ustawiłeś profiler tak, by w razie przekroczenia zadanej w targecie jaskrawości przycinał ją przy pomocy LUT w karcie graficznej, zaś obniżając nieco gain tym samym zmniejszyłeś jaskrawość bieli, przez co wykres był prostszy - ale nie widząc wykresu tylko zgaduję.
Tom01 pisze:Z powyższego wynikają wprost braki w regulacji w monitorze, ponieważ są oparte o prostszy model matematyczny.
O ile mamy tylko regulację w K, mając regulację gainu RGB możemy uzyskać dowolne koordynaty chromatyczne x,y. Chyba, że np. ktoś wykalibruje biel monitora np. do D65, a potem omyłkowo przeprowadzi linearyzację do 6500K lub vice versa (ok. 4dE różnicy).
Ostatnio zmieniony 02 marca 2011, 22:35 - śr przez Czornyj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 22:32 - śr

Tom01 pisze:
Bayger pisze:ColorMunki + ArgyllCMS/dispcalcGUI - póki co poznaję tę kombinację.
SX2262W spokojnie pracuje z jednym kanałem 100% i poprawną liniowością. Wykresami proszę się za bardzo nie sugerować.
Prawdę mówiąc to się w ogóle nie sugerowałem wykresami. Odkryłem to "wyprostowanie" charakterystyki przez przypadek, bo jak Pan wie mam dwa SX-y. Jeden wykalibrował się z "górką" w cieniach (zwłaszcza kanał B), a drugi niemal wszystkie kanały jak strzała. Okazało sie, że drugi miał trochę niższe wagi przy RGB Gain. Spróbowałem zatem zbliżonego układu na pierwszym monitorze i górka się nieco wygładziła. Traktuję to wszystko jako ciekawostkę - różnice są niedostrzegalne. Efekt jest raczej czysto psychologiczny - ma się tą świadomość że 8-bitów/kanał jest lepiej spożytkowane. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 22:41 - śr

Czornyj pisze:O ile mamy tylko regulację w K, mając regulację gainu RGB możemy uzyskać dowolne koordynaty chromatyczne x,y.
Chodzi mi o to, że może się nie dać osiągnąć pożądanej temperatury za pomocą takiej kombinacji wag RGB, żeby jedna była równa 100%.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przy jakich wartościach.......

02 marca 2011, 23:02 - śr

Tom01 pisze:Chodzi mi o to, że może się nie dać osiągnąć pożądanej temperatury za pomocą takiej kombinacji wag RGB, żeby jedna była równa 100%.
W monitorach z przynajmniej 10-o bitowym LUT zawsze mi się ta sztuka udawała, w pozostałych nie ma to znaczenia. Niechętnie ciąłbym ze 100% kanału, bo jego przycięcie skutkuje koniecznością mocniejszego dorżnięcia dwóch pozostałych - sukcesywnie ograniczamy w ten sposób dystans kolorymetryczny i możemy precyzyjniej ustawić koordynaty chromatyczne wtpt zgodnie z targetem, ale tonalność leciii...

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68434
Liczba tematów: 4135
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu