Niezgodność barw w miniaturach w Finderze i w Podglądzie Mac

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
piotr_8
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2016, 12:32 - pt

Niezgodność barw w miniaturach w Finderze i w Podglądzie Mac

26 lutego 2016, 13:16 - pt

Witam serdecznie,

Pisałem już w innym wątku o tym (ale nie wiem czy pod dobrym tematem, dlatego postanowiłem założyć nowy). Nie spotkałem tutaj podobnego tematu.

Mam problem z zarządzaniem przestrzenią barw na moim Macu. Kolory (przestrzeń barw) widoczna na miniaturkach zdjęć w Finderze oraz na podglądzie bezpośrednio w Finderze w układzie CoverFlow jest inna (przejaskrwione, za mocno nasycone), niż ta na podglądzie w Finderze w układzie kolumnowym, po otwarciu zdjęć w Macowym podglądzie, Photoshopie. Nie wiem, jaka może być tego przyczyna - w aplikacji Podgląd, Photoshopie, Bridge i innych programach kolory wyświetlane są poprawnie - system przypisuje zdjęciom właściwą przestrzeń barw (Adobe bądź sRGB), ale w Finderze - z wyjątkiem układu kolumnowego - wszystkie zdjęcia wyglądają, jakby kolory sRGB były na siłę rozciągnięte do szerokiego gamutu. Nie rozumiem, dlaczego efekt ten nie występuje przy układzie kolumnowym (podgląd po prawej stronie), ale pojawia się przy miniaturkach oraz CoverFlow (podgląd u góry).

Czy na Macu miniaturki Findera oraz podgląd CoverFlow nie są wyświetlane we właściwych im przestrzeniach barwnych? Jeśli tak jest, to nie ma to żadnego sensu, skoro aplikacja Podgląd obsługuje zarządzanie barwą, ale już sam Finder raz tak a raz nie. Zdjęcie ustawione jako tło biurka jest wyświetlane we właściwej przestrzeni barwnej, podobnie grafiki w Safari, itp. - problem dotyczy wyłącznie Findera.

Używam MacBooka PRO podpiętego do EIZO CS270. Monitor jest skalibrowany, a kolorem zarządza ColorNavigator (profil z kalibracji z ColorNavigatora jest aktywny w ustawieniach wyświetlania monitora w preferencjach systemowych oraz na monitorze w "MODE" ustawione jest CAL, czyli wszystko tak jak by powinno).

Jako ciekawostkę dodam że gdy zrobię zrzut ekranu pokazujący jednocześnie przejaskrawioną miniaturkę w układzie CoverFlow i poprawny podgląd Macowy to na zrzucie ekranu (który robi się z skalibrowanym profilem monitora) jest wszystko porawnie, oba "podglądy" wyglądają identycznie jak na Macowym Podglądzie. Natomiat jeżeli ten sam zrzut ekranu wrzucę do Photoshopa z tym profilem monitora (który się sam dodał przy robieniu zrzutu) różnica jest już widoczna, tak samo jak na żywo przed wykonaniem zrzutu ekranu - Miniaturka CoverFlow jest przejaskrawiona, a podgląd Macowy jest ok. Dziwne zjawisko. Jeżeli ktoś będzie chciał mi z tym pomóc lub zna rozwiązanie mogę przesłać pliki i bardziej naświetlić problem.

Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie tego zjawiska. Może mam coś wyłączone lub włączone. Walczę z tym już od kilku miesięcy. :/
Z góry bardzo dziękuję,
Pozdrawiam Piotr
cz
czuk

Re: Niezgodność barw w miniaturach w Finderze i w Podglądzie

27 lutego 2016, 10:01 - sob

piotr_8 pisze:Witam serdecznie,

Pisałem już w innym wątku o tym (ale nie wiem czy pod dobrym tematem, dlatego postanowiłem założyć nowy). Nie spotkałem tutaj podobnego tematu.


Z góry bardzo dziękuję,
Pozdrawiam Piotr
A ,gdzie założyłeś stary wątek?
Awatar użytkownika
piotr_8
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2016, 12:32 - pt

Re: Niezgodność barw w miniaturach w Finderze i w Podglądzie

27 lutego 2016, 16:08 - sob

Dopisałem do starego wątku pod tytułem: "Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesycone?"
LINK: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=303&start=130

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu