Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 19:21 - sob

Tom01 pisze:Proponuję poważnie się zastanowić nad NEC P221W lub lepiej EIZO S2233W. Kalibrator trzeba pogonić na Allegro a monitory zamówić już ustawione. Jeśli będą dobrze zrobione, kolejną kalibrację będzie Pan musiał kłopotać za rok. Odzyskując kilkaset zł z Display 2 prawie się Pan zmieści w budżecie i to z dobrymi monitorami a nie prowizorką.
Kupiony 3 dni temu! Przemyślę jeszcze sprzedaż. Tymczasem czy mogę poprosić o przykład fotki przygotowanej na skalibrowanym przeciętnie i amatorsko monitorze i takiej samej na ideale? Wiem że to co zobaczę ja zależy od tego co mam ustawione ale bardziej chodzi mi o rozrzut. Pewnie są jakieś przykłady...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 19:37 - sob

GoOrange pisze:Tymczasem czy mogę poprosić o przykład fotki przygotowanej na skalibrowanym przeciętnie i amatorsko monitorze i takiej samej na ideale? Wiem że to co zobaczę ja zależy od tego co mam ustawione ale bardziej chodzi mi o rozrzut. Pewnie są jakieś przykłady...
Tak się nie da. To tak jakby prosił Pan o plik dźwiękowy audiofilski i mp3 ale odtworzy Pan je na bumboksie. No i proszę uwzgędnić drobny fakt, że nawet najlepszy sprzęt nie ustrzeże przed wyprodukowaniem gniota.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 19:52 - sob

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Tymczasem czy mogę poprosić o przykład fotki przygotowanej na skalibrowanym przeciętnie i amatorsko monitorze i takiej samej na ideale? Wiem że to co zobaczę ja zależy od tego co mam ustawione ale bardziej chodzi mi o rozrzut. Pewnie są jakieś przykłady...
Tak się nie da. To tak jakby prosił Pan o plik dźwiękowy audiofilski i mp3 ale odtworzy Pan go na bumboksie.
Porównania to Pana znak firmowy z tego co czytam. Też je lubię i łatwiej mi dzięki nim temat wytłumaczyć / zrozumieć. Dziękuję za pomoc.
A czy mimo wszystko mogę prosić o jakiś przykład? Może będę miał jak porównać w firmie reklamowej znajomego?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:14 - sob

GoOrange pisze:A czy mimo wszystko mogę prosić o jakiś przykład? Może będę miał jak porównać w firmie reklamowej znajomego?
Naprawdę tak się nie da. Aby móc ocenić możliwości sprzętu, trzeba obejrzeć coś co wiemy jak ma wyglądać. Np gradient w szarości: https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png Oglądanie zdjęć/grafik zupełnie nic Panu nie powie o monitorze bo nie ma punktu odniesienia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:20 - sob

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:A czy mimo wszystko mogę prosić o jakiś przykład? Może będę miał jak porównać w firmie reklamowej znajomego?
Naprawdę tak się nie da. Aby móc ocenić możliwości sprzętu, trzeba obejrzeć coś co wiemy jak ma wyglądać. Np gradient w szarości: https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png Oglądanie zdjęć/grafik zupełnie nic Panu nie powie o monitorze bo nie ma punktu odniesienia.

Może polskie banknoty? Czy co tam jeszcze jest ustandaryzowane, ogólnodostępne i powtarzalne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:27 - sob

GoOrange pisze:Może polskie banknoty? Czy co tam jeszcze jest ustandaryzowane, ogólnodostępne i powtarzalne.
Nie no, chce Pan testować aparaty foto i obróbkę czy monitory? NIE DA SIĘ ocenić jakości monitora nie siedząc przy nim. Pośrednio można pomiarowo, o ile takie dane Panu coś mówią. Dokładnie tak samo nie można ocenić jakości telewizora po reklamach wyświetlanych w TV, choć twórcy takich prezentacji usilnie robią z ludzi idiotów. Na każdym spocie reklamowym pokazywane jest jak pięknie, ostro i kolorowo będzie wyglądał nowy telewizor, przy czym te wszystkie rewelacje oglądamy na WŁASNYM telewizorze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:35 - sob

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Może polskie banknoty? Czy co tam jeszcze jest ustandaryzowane, ogólnodostępne i powtarzalne.
Nie no, chce Pan testować aparaty foto i obróbkę czy monitory? NIE DA SIĘ ocenić jakości monitora nie siedząc przy nim. Pośrednio można pomiarowo, o ile takie dane Panu coś mówią.

Może źle się wyraziłem ale chodziło mi o to że patrząc na coś przed oczami, mogę to porównać na różnych monitorach... Z resztą już nic nie mówię bo chyba już zmęczony jestem...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:36 - sob

GoOrange pisze:Może źle się wyraziłem ale chodziło mi o to że patrząc na coś przed oczami, mogę to porównać na różnych monitorach... Z resztą już nic nie mówię bo chyba już zmęczony jestem...
Nie może Pan. Nie istnieje możliwość zobaczenia różnicy w ten sposób.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:44 - sob

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Może źle się wyraziłem ale chodziło mi o to że patrząc na coś przed oczami, mogę to porównać na różnych monitorach... Z resztą już nic nie mówię bo chyba już zmęczony jestem...
Nie może Pan. Nie istnieje możliwość zobaczenia różnicy w ten sposób.

Czyli reasumując, dobry monitor jest dla mnie, nikt inny, nic z tego miał nie będzie... (Poza sprzedawcami, którym 10% marży od 10k daje lepszy zarobek niż od 1k).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 20:53 - sob

Ciągle nie rozumie Pan problemu. Wróćmy na chwilę do przykładu audio. Załóżmy że mam świetnie głośniki. Jakim cudem mam sprawić żeby usłyszał Pan ich jakość? I wracając do monitorów. Mam świetny monitor. Jakim cudem mam sprawić żeby zobaczył Pan jego jakość? Mam wysłać nagranie? Mam wysłać zdjęcie? Przecież wówczas usłyszy Pan i zobaczy jakość sprzętu na którym Pan to odtworzy a nie mój!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 21:09 - sob

Tom01 pisze:Ciągle nie rozumie Pan problemu. Wróćmy na chwilę do przykładu audio. Załóżmy że mam świetnie głośniki. Jakim cudem mam sprawić żeby usłyszał Pan ich jakość? I wracając do monitorów. Mam świetny monitor. Jakim cudem mam sprawić żeby zobaczył Pan jego jakość? Mam wysłać nagranie? Mam wysłać zdjęcie? Przecież wówczas usłyszy Pan i zobaczy jakość sprzętu na którym Pan to odtworzy a nie mój!
Jasne, ale kiedy prosiłem o fotki bardziej chodziło mi o różnicę w kolorystyce pomiędzy kolorem na fotce obrobionej na przeciętnie skalibrowanym przeciętnym kolorymetrem monitorze vs. full ideal. Nawet jeśli ja zobaczę inne kolory to chyba rozrzut będzie zachowany? Chyba ze różnica jest tak mała że na zwykłym sprzęcie tego nie zobaczę? Nie zobaczę na zwykłym, podjadę tam gdzie maja lepsze. Mi chodzi o pojęcie różnicy. Jeśli mówimy o różnicach osiąganych w bobslejach (tysięczne części sekundy), to ja wysiadam ale jeśli to już różnice 200 metrowców to trzeba to rozwarzyć.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 21:13 - sob

GoOrange pisze:Jasne, ale kiedy prosiłem o fotki bardziej chodziło mi o różnicę w kolorystyce pomiędzy kolorem na fotce obrobionej na przeciętnie skalibrowanym przeciętnym kolorymetrem monitorze vs. full ideal.
Na lepszym będą ostrzejsze, może bardziej kolorowe, a może mniej nasycone, na tańszym będą mdłe, a może odwrotnie? Zdaje Pan sobie sprawę z absurdalności takich wniosków? Przecież obróbka zależy przede wszystkim od specyfiki materiału i koncepcji fotografa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 21:25 - sob

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Jasne, ale kiedy prosiłem o fotki bardziej chodziło mi o różnicę w kolorystyce pomiędzy kolorem na fotce obrobionej na przeciętnie skalibrowanym przeciętnym kolorymetrem monitorze vs. full ideal.
Na lepszym będą ostrzejsze, może bardziej kolorowe, a może mniej nasycone, na tańszym będą mdłe, a może odwrotnie? Zdaje Pan sobie sprawę z absurdalności takich wniosków? Przecież obróbka zależy przede wszystkim od specyfiki materiału i koncepcji fotografa.
Oj nie, ja nie oceniam obróbki, kolorystyki, ostrości itp. Mnie chodzi o "odległość" między tymi parametrami. Bez względu na to co mi się subiektywnie bardziej spodoba umiem ocenić "odległość" i wagę tej różnicy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 21:37 - sob

GoOrange pisze:Oj nie, ja nie oceniam obróbki, kolorystyki, ostrości itp. Mnie chodzi o "odległość" między tymi parametrami. Bez względu na to co mi się subiektywnie bardziej spodoba umiem ocenić "odległość" i wagę tej różnicy.
Jak ta "odległość" miałaby powstać?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 22:01 - sob

Tom01 pisze:
GoOrange pisze:Oj nie, ja nie oceniam obróbki, kolorystyki, ostrości itp. Mnie chodzi o "odległość" między tymi parametrami. Bez względu na to co mi się subiektywnie bardziej spodoba umiem ocenić "odległość" i wagę tej różnicy.
Jak ta "odległość" miałaby powstać?
Identyczny RAW źródłowy, obróbka na przeciętnym monitorze "prosto z pudełka" i skalibrowanym kolorymetrem, oraz na porządnym sprzęcie, doprowadzenie do identycznego w odbiorze obrazka, wynik oglądany przez kogoś innego, na innym monitorze. Domyślam się że odbiorca zobaczy dwa różne wyniki, pytanie jak różne?
Ostatnio zmieniony 26 marca 2011, 22:15 - sob przez GoOrange, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

26 marca 2011, 22:10 - sob

GoOrange pisze:Identyczny RAW źródłowy, obróbka na przeciętnym monitorze "prosto z pudełka" i skalibrowanym, porządnym sprzęcie, doprowadzenie do identycznego w odbiorze obrazka, wynik oglądany przez kogoś innego, na innym monitorze. Domyślam się że odbiorca zobaczy dwa różne wyniki, pytanie jak różne?
"Procedura" jest niemożliwa do wiarygodnego przeprowadzenia, a wpływ na wynik ma wiele dodatkowych czynników. Poziom błędu doświadczenia będzie wielokrotnie większy niż różnice między monitorami, czyli wynik będzie bezwartościowy z punktu widzenia wartości "pomiaru". W efekcie odbiorca zobaczy dwa różne wyniki, ale nie będzie żadnego powiązania z przedmiotem badania. No i ciągle wracam do faktu, że ocena będzie wykonana na trzecim, zupełnie innym sprzęcie. Zobaczenie nieco innej zieleni łąki nie przesądzi na czym była obrabiana.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

31 marca 2011, 18:30 - czw

Witam ponownie.

Zgodnie z tym co ustaliłem we wcześniejszej części tematu monitor (Dell 2209WA) kupiłem, oczywiście po przesiadce z TN wrażenia jak najbardziej pozytywne, kolorków z kolei oczywiście mniej. Zostawiłem sobie jednak margines i kupiłem 1 szt. Co do drugiego to, no właśnie...

Poważnie rozważam NECa P221W (klasyka ;-) ) z usługą poważnej kalibracji u sprzedawcy a późniejszej już u mnie kolorymetrem. Warunkiem takiej "operacji" jest kwestia późniejszej łatwości i dostępności takiego rozwiązania. Mam w związku z tym następujące pytania.

1. Ile kosztuje "poważna" kalibracja zakładając zakup tego sprzętu?
2. Czy późniejsza, dobra kalibracja kolorymetrem na podstawie profil jakie będę już miał wymaga zakupu dodatkowego oprogramowania? Jakie (ile kosztuje) to oprogramowanie?
3. Ile czasu i co ile po kalibracji przez fachowca należy wykonywać kolejną kalibrację?
3. Czy potrzebne jest duże doświadczenie w kalibrowaniu kolorymetrem na podstawie wzorca?
4. O ile różnią się wyniki porządnej kalibracji spektofotometrem za każdym razem od omawianej metody?

Czy można prosić o jakiś opis takiej procedury? Łatwiej będzie mi ocenić czy dam radę.

To tyle pytań (na razie... ;-) )

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

31 marca 2011, 19:14 - czw

GoOrange pisze:1. Ile kosztuje "poważna" kalibracja zakładając zakup tego sprzętu?
100-700 zł netto.
GoOrange pisze:2. Czy późniejsza, dobra kalibracja kolorymetrem na podstawie profil jakie będę już miał wymaga zakupu dodatkowego oprogramowania? Jakie (ile kosztuje) to oprogramowanie?
Profil nie jest podstawą, a jednym z wyników kalibracji. Optymalna kalibracja P221W wymaga spektrofotometru, nie kolorymetru i oprogramowania niedostępnego w UE.
GoOrange pisze:3. Ile czasu i co ile po kalibracji przez fachowca należy wykonywać kolejną kalibrację?
Od co 3 mce do raz na rok.
GoOrange pisze:3. Czy potrzebne jest duże doświadczenie w kalibrowaniu kolorymetrem na podstawie wzorca?
Do kalibracji nie używa się żadnych wzorców. Doświadczenie jest potrzebne takie samo jak do każdej innej pracy.
GoOrange pisze:4. O ile różnią się wyniki porządnej kalibracji spektofotometrem za każdym razem od omawianej metody?
500K.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

31 marca 2011, 21:18 - czw

100 - 700 zł,
czemu taka rozpiętość?
Profil nie jest podstawą, a jednym z wyników kalibracji. Optymalna kalibracja P221W wymaga spektrofotometru, nie kolorymetru i oprogramowania niedostępnego w UE.
To co oprócz profilu?
500K
Ile to 500K, można poprosić o jakiś przykład?

Dodatkowo mam pytanie, tutaj jest plansza, co pokazuje pewnie wiadomo. Niestety na "skalibrowanym" monitorze nie widzę w ogóle czarnej, górnej linii... Od jakich ustawień koloru, kontrastu i jasnosci rozpocząć kalibrację bo zaczynam już kręcić się w kółko...

http://discussions.nokia.co.uk/discussi ... /test2.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dobry nie szerokogamutowiec 22" - 24"

31 marca 2011, 21:42 - czw

GoOrange pisze:czemu taka rozpiętość?
Czy ja wiem? Ludzie różnie wyceniają wartość swoich usług.
GoOrange pisze:To co oprócz profilu?
Nie rozumiem pytania. Proszę rozwinąć.
GoOrange pisze:Ile to 500K, można poprosić o jakiś przykład?
Jeśli robi Pan zdjęcia to proszę pstryknąć cokolwiek dwa razy z przestawionym balansem bieli o 500K. Dokładność kolorymetru z monitorem szerokogamutowym jest właśnie taka.
GoOrange pisze:Dodatkowo mam pytanie, tutaj jest plansza, co pokazuje pewnie wiadomo. Niestety na "skalibrowanym" monitorze nie widzę w ogóle czarnej, górnej linii...
Nic dziwnego. 2209WA to nie jest sprzęt na którym widać takie niuanse.
GoOrange pisze:Od jakich ustawień koloru, kontrastu i jasnosci rozpocząć kalibrację bo zaczynam już kręcić się w kółko...
Kontrastu w ogóle nie wolno ruszać. Jaskrawość powinno się ustawić tak, aby biel monitora była podobna do zwykłej kartki papieru. Na Pańskim monitorze ta sztuka uda się w dzień. Wieczorem zabraknie regulacji. Regulatory RGB ustawia się z czujnikiem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu