NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
wupeone
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 10:00 - pn

NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 10:16 - pn

Witam.

Od jakiegoś czasu zajmuję się przygotowywaniem do druku zdjęć oraz różnego rodzaju materiałów reklamowych. Jednak w kwestiach związanych z funkcjonowaniem sprzętu (monitora) można powiedzieć, że jestem laikiem.

Pracuję na monitorze NEC MultiSync PA241W, do druku zdjęć używam drukarki EPSON Stylus PHOTO R2880.

Jednak mam pewien problem, przeważnie obraz, który widzę na monitorze w wydruku atramentowym wychodzi znacznie ciemniejszy (przygaszony), odwzorowanie kolorów jest bardzo nie precyzyjne.
Dodatkową informacją może być to iż drukuje na papierze Ilforda lub Solution, gdzie podczas przechodzenia w photoshopie między profilami dochodzi do zmian koloru.

Przechodząc do meritum - kwestie związane z kalibracją są mi obce, nie do końca wiem, jak to zrobić tak aby było dobrze. Boję się o to, żeby nie rozregulować w jakiś sposób monitora. Zależy mi najbardziej na w miare wiernym odwzorowaniu kolorów.

Przepraszam za dość zawiłą odpowiedź, ale sam nie do końca wiem jak nawet określić problem. Może znajdzie się ktoś, kto pomógłby mi w jakiś sposób, wtedy postaram się odpowiedzieć na pytania.
Byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 10:47 - pn

Tego monitora nie da się rozregulować. Odpal MultiProfilera, przyciemnij tak by biel monitora zlewała się z bielą papieru, dopasuj ton do odcienia zdjęć.
wupeone
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 10:00 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 10:52 - pn

a do takiego czegoś nie jest potrzebne jakieś urządzenie zewnętrzne ? można "na oko" ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 11:21 - pn

Nie można nic ustawić na oko. Ma Pan przede wszystkim duuuużo za jasny monitor względem oświetlenia. Poza tym trzeba sprzęt skalibrować, zadbać o jakieś ludzkie oświetlenie i będzie dobrze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 11:25 - pn

Odbitka prawie zawsze będzie ciemniejsza od świecącego ekranu. Dlatego istotne jest odpowiednie wyregulowanie monitora (zwłaszcza jasności) oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Jednocześnie, jeśli ogląda się wydruku przy świetle sztucznym albo mieszanym, to dobrze, by sztuczne światło było jak najbardziej zbliżone do dziennego.

PS. Masz profile do tych papierów? Jak Marcin wskazał, odpal MultiProfilera i ustaw jasność tak, by obraz na monitorze nie był dużo jaśniejszy od odbitki. Pracuj w trybie Native lub Adobe RGB. Mając profil drukarki możesz zasymulować wydruk również przez MultiProfilera.

Jeśli dalej nie będziesz pewien, zamów kogoś do kalibracji lub spróbuj samemu, jeśli masz dostęp do kalibratora (najlepiej X-Rite i1Display Pro)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
wupeone
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 10:00 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 11:54 - pn

A więc tak. postaram się w jakiś sposób sensownie odnieść do tego co panowie napisali.

W pierwszych słowach chciałbym zaznaczyć, że jestem bardzo wdzięczny za odpowiedzi,

Profile do tych papierów mam, jeden ściągany ze strony ilforda, drugi (solution) zrobiony przez firmę falter na podstawie dostarczonych wydruków. Nie ukrywam, że mimo iż papier Solution wierniej odwzorowuje kolory, jednak nadal wynik potrafi czasem zirytować. Mój problem polega na tym, że bardzo często mniejsze wydruki (poglądowe) przygotowuje do wydrukowania na Solution, który dodatkowo cechuje się właściwością "ULTRA WHITE", a następnie większe wydruki wykonuje na Ilfordzie, który z kolei jest ciemniejszy, "Smooth pearl". Mój przełożony oczekuje odemnie, żeby ponawiając w przyszłości te wydruki, wynik był powtarzalny. Nie wiem czy jest to możliwe do osiągnięcia, bez żadnych późniejszych korekt ? Denerwuje mnie to że nie jestem w stanie zapanować nad tym. Jasność nie jest jedynym problemem, przy manipulowaniu kolorami bardzo często szarości, w których dodaje np. trochę koloru niebieskiego przy wydruku wychodzą mocno przerysowane, przesadzone.

Jeśli chodzi o oświetlenie to raczej staram się nie używać przy pracy z monitorem sztucznego oświetlenia. Mam dość duże przeszklone wejście, jednak monitor jest tyłem do niego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 11:59 - pn

Kluczowe elementy, które muszą być pewniakami:
1. Kalibracja monitora do zastosowań i zastanego oświetlenia.
2. Stałe i dobrej jakości oświetlenie zbliżone do 5000K.
3. Wiarygodne profile drukarki/papieru.
Oświetlenie jest o tyle ważne, że wydrukowany materiał wygląda tak jak światło, które na niego pada. W różnym oświetleniu, nawet niewiele zmienianym, wydruk będzie wyglądał kompletnie inaczej. Proszę rzucić okiem na ten opis. Warunki monitor-oświetlenie powinny wygląda jak na zdjęciach: http://mva.pl/viewtopic.php?f=47&t=2531

Inna sprawa, że mocne modyfikacje w kolorze zmniejszają prawdopodobieństwo że z drukarki wyjdzie to co Pan widzi na ekranie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wupeone
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 10:00 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 12:09 - pn

"Kalibracja monitora do zastosowań" Szczerze mówiąc ten temat jest dość szeroki i nie wiem, może będzie pan w stanie mnie odesłać do jakieś dobrej lektury, która nie będzie tak techniczna jak niektóre w tej dziedzinie.
Oprócz przygotowania fotografii zajmuję się również przygotowaniem plików do internetu jak i wydruku, zależy mi na tym, żeby dość płynnie poruszać się w tych przestrzeniach kolorystycznych, tak aby te kolory "współpracowały" ze mną.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 12:41 - pn

Pytanie czy ma Pan ochotę sam doktoryzować się z tematu? Lepiej by było zlecić usługę połączoną ze szkoleniem. Wówczas w ekspresowym tempie będzie Pan miał zasób informacji który normalnie będzie Pan zbierał kilka lat.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wupeone
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 10:00 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 12:56 - pn

W sumie ma pan też rację. Orientuje się pan w szkoleniach wartych polecenia ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 13:46 - pn

Panu Tomaszowi chodziło bardziej o osobę, która może przyjechać, zrobić co trzeba i przy okazji wytłumaczy na spokojnie potrzebne kwestie, przynajmniej te podstawowe. Na dobre szkolenie ciężko trafić, a zazwyczaj nie zawsze i nie wszystkim są one "pomocne".
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC MultiSync PA241W - Problem z odwzorowaniem koloru

25 kwietnia 2016, 16:47 - pn

wupeone pisze:a do takiego czegoś nie jest potrzebne jakieś urządzenie zewnętrzne ? można "na oko" ?
Z tym monitorem i drukarką można "na oko". Odpalasz MultiProfiler, ustawiasz wszystko automagicznie i powinno się zgadzać. Jak będziesz miał problem z ogarnięciem to zainstaluj TeamViewera i napisz do mnie na PM.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu