Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 00:25 - ndz

Witam,

Zakupiłem dany monitor i już poczytałem o nim na tym forum co było do wyczytania. Wyłączyłem Range extension, które niszczyło wszystkie testy na stronie http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php.

Na tej stronie też monitor sprawdziłem i wydaję się wszystko stosunkowo wporządku oprócz bieli i czerni. Co bym nie robił to nie potrafię sprawić żeby 2 ostatnie obrazki były rozróżnialne albo chociaż minimalnie widoczne. Chodzi o obrazki 1 i 2 w przedziale "black levels" oraz obrazki 253 i 254 w white levels. Na moim telewizorze z matrycą VA gamma jest w dużo gorszym stanie niż na Eizo ale dużo lepiej są rozróżnione white levels i black levels.

Czy da się coś z tym zrobić ?
Jedyne co zmieniłem to wyłączyłem range extension, które o dziwo było włączone fabrycznie.
Ustawiłem jasność na 20 i kontrast na 50 tak jak był. Kolor jest RGB a ciepło wyłączone(fabrycznie było 6500k)
Gamma ustawiona fabrycznie na 2.2

Dodatkowo menu jest w języku angielskim bez możliwości wyboru polskiego(co mi akurat nie przeszkadza bo angielski znam dobrze) ale to może sugerować, że monitor nie jest z polskiej dystrybucji. Gwarancja jest 5 lat w komputroniku mimo, że w pudełku nie ma karty gwarancyjnej od Alstora. Czy powinienem go zostawić czy zwrócić i zapolować na taki z polskiej dystrybucji ?

Bardzo proszę o pomoc. Jeśli już wydałem te 1400 zł to chciałbym, żeby wszystko się zgadzało.
cz
czuk

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 08:01 - ndz

Ozored pisze: Co bym nie robił to nie potrafię sprawić żeby 2 ostatnie obrazki były rozróżnialne albo chociaż minimalnie widoczne.
Możesz się pocieszyć ,że inni też. :twisted:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 10:02 - ndz

W telewizorze gamma jest nieprawidłowa, dlatego widzi Pan najciemniejsze pola. Przy gammie 2,2 nie powinny być rozróżnialne.

Jeśli jest zmiana po wyłączeniu "Range extension" to znaczy, że ma Pan podłączenie HDMI. Proponuję sprawdzić czy z komputera wychodzą odcienie z zakresu 0-255. Na HDMI sterownik grafiki najczęściej ustawia dynamikę okrojoną 16-236.

EIZO nie ma polskiego menu. Karta gwarancyjna Alstora musi być.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 11:05 - ndz

Zamieniłem kabel na DVI-HDMI i sterowniki AMD ogarnęły monitor jako monitor a nie HDTV. Tylko, że po ustawieniu RGB w sterownikach AMD i na panelu problem wydaję się pozostawać. Czerń i biel wyglądają lepiej w momencie jak jest ustawione na domyślne ustawienie AMD czyli YUV 4:4:4 .

Nie wiem czy próbować zainstalować wcześniejsze sterowniki albo jeszcze innymi kablami połączyć ? Wyczytałem że różnica nie jest duża między YUV a RGB w pomiarach ale jednak wolałbym chyba RGB. Co jeszcze mogę spróbować zdiagnozować ?

Range extension na RGB musi być wyłączone inaczej test kontrastu siada i ostatnie 4 prostokąty się zlewają. Na YUV z włączonym Range extension sytuacja wygląda jak RGB z wyłączonym czyli ostatnie 2 obrazki nie idzie rozróżnić. A gdy na YUV się wyłączy range extension to czerń trochę szarzeje ale dużo lepiej przechodzi test white i black .

Sugeruje się stroną http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php jeśli chodzi o testy czerni i bieli.

Karty gwarancyjnej od Alstora nie ma. Na stronie Eizo, Komputronik jest wymieniony w liście sklepów partnerskich i jak zadzwoniłem do komputronika to zapewniają mnie, że w razie usterki sprzęt trafi do producenta. Czy w takim przypadku nie powinno być problemu ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 11:11 - ndz

Ozored pisze:Zamieniłem kabel na DVI-HDMI i sterowniki AMD ogarnęły monitor jako monitor a nie HDTV. Tylko, że po ustawieniu RGB w sterownikach AMD i na panelu problem wydaję się pozostawać. Czerń i biel wyglądają lepiej w momencie jak jest ustawione na domyślne ustawienie AMD czyli YUV 4:4:4 .
Przecież nie wykorzystuje Pan zapisu koloru YUV tylko RGB. Ustawienia kodowania też nie mają żadnego znaczenia. To nie telewizja.
Ozored pisze:Range extension na RGB musi być wyłączone inaczej test kontrastu siada i ostatnie 4 prostokąty się zlewają.
To normalne, bowiem przy dynamice telewizyjnej, trzeba ją "rozciągać" do dynamiki monitora.
Ozored pisze:Sugeruje się stroną http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php jeśli chodzi o testy czerni i bieli.
Proponuję czymś poważniejszym. Jak mówiłem. Przy "obowiązującej" gammie 2,2, najciemniejsze odcienie powinny być NIErozróżnialne.
Ozored pisze:Karty gwarancyjnej od Alstora nie ma. Na stronie Eizo, Komputronik jest wymieniony w liście sklepów partnerskich i jak zadzwoniłem do komputronika to zapewniają mnie, że w razie usterki sprzęt trafi do producenta. Czy w takim przypadku nie powinno być problemu ?
No to nie ma polskiej gwarancji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 11:51 - ndz

Serdecznie dziękuje za odpowiedzi. Mam kilka dalszych pytań jeśli to nie problem.

Zadzwonie jeszcze jutro bezpośrednio do Alstora i jeśli mi potwierdzą, że monitor nie jest z polskiej dystrybucji to będę próbował reklamować monitor, co może być trudne bo zakupiłem go w punkcie a nie przez internet.

Rozumiem, że gwarancja mogłaby być realizowana w placówce producenta w innym kraju ?

W ustawieniach karty dałem RGB PC *full range*(Sterowniki AMD domyślnie ustawiają YUV) i w monitorze auto. Tak to powinno wyglądać ?

Dodatkowo występuje srebrzenie, które jest najbardziej zauważalne w dolnym lewym rogu i dopiero przy patrzeniu na monitor pod kątem to srebrzenie wydaję się nie występować. Patrząc twarzą bezpośrednio w ten róg srebrzenie nie występuje, więc nie jest to bleed.

Obraz jest w porządku. Jedyne co mnie denerwuje to słaby kontrast przy obiektach, które składają się głównie z ciemnych odcieni. Szczególnie przy jasności rzędu 20-30. Czy da się coś na to zaradzić ? Monitor jest ustawiony fabrycznie czyli contrast 50, gamma 2.2 i ciepło 6500k.

Do czego służy range extension skoro przy włączeniu tej funkcji kontrast zaczyna kuleć ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 11:56 - ndz

Ozored pisze:Rozumiem, że gwarancja mogłaby być realizowana w placówce producenta w innym kraju ?
Tak.
Ozored pisze:W ustawieniach karty dałem RGB PC *full range*(Sterowniki AMD domyślnie ustawiają YUV) i w monitorze auto. Tak to powinno wyglądać ?
Tak.
Ozored pisze:Dodatkowo występuje srebrzenie, które jest najbardziej zauważalne w dolnym lewym rogu i dopiero przy patrzeniu na monitor pod kątem to srebrzenie wydaję się nie występować. Patrząc twarzą bezpośrednio w ten róg srebrzenie nie występuje, więc nie jest to bleed.

Obraz jest w porządku. Jedyne co mnie denerwuje to słaby kontrast przy obiektach, które składają się głównie z ciemnych odcieni.
To normalne na matrycach typu IPS. Ponadto widoczność srebrzenia świadczy o zbyt ciemnym otoczeniu monitora. Proponuję dać jakąś ludzkiej jakości lampkę na tło za monitorem.
Ozored pisze:Do czego służy range extension skoro przy włączeniu tej funkcji kontrast zaczyna kuleć ?
Do uzyskania poprawnego obrazu "telewizyjnego", np po podłączeniu tunera DVB-T czy BluRay przez HDMI.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 12:09 - ndz

Dzwoniłem jeszcze raz do Komputronika i zapewniają mnie że karta idzie do Polskiego producenta. Podejrzewam, że wszelkie wątpliwości rozwieje telefon bezpośrednio do producenta.

Poza tym myślę, że wstępnie monitor jest ustawiony tak jak być powinien. Dziękuje za odpowiedzi. W razie dalszych problemów założę osobny wątek.
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 12:30 - ndz

Ostatnie pytanie.

Czy to normalne że przy użyciu YUV, video odtwarzane na monitorze wygląda dużo lepiej ? na RGB sceny przy słabym oświetleniu są niemal nieoglądalne, bardzo ciemne a przy YUV wygląda to dużo lepiej.

Ogólnie przy użyciu YUV, jakość obrazu pozostaje taka sama ale nie występuje mieszanie się ciemniejszych odcieni czerni.

Czy jest jakiś negatywny efekt używania YUV zamiast RGB ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 12:47 - ndz

Monitor jest urządzeniem RGB. YUV jest używane w telewizji. Aby przeliczyć informacje zakodowane jako YUV na urządzeniu RGB trzeba dodatkowych operacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 12:58 - ndz

Mówiąc YUV mam na myśli YCbCr. Nie wiem czy to wprowadza różnice.

Posługując się programem od eizo do testowania to wszystko wydaję się być wporządku na YCbCr.

Używając tych obrazów https://monitory.mastiff.pl/temp/Atkinson.jpg, które kiedyś Pan udostępnił w tym dziale, kolory wydają się być pełniejsze na RGB, tyle, że na YCbCr nie ma takiej tragicznej ciemnicy przy oglądaniu ciemnych scen albo obiektów.

Nie wiem jak to zniwelować na RGB i czy to jest w ogóle możliwe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 13:04 - ndz

Ozored pisze:Nie wiem jak to zniwelować na RGB i czy to jest w ogóle możliwe.
TAK MA BYĆ! Wszelkie ustawienia modyfikujące czernie są nieprawidłowe. Gamma tego monitora jest niemalże wzorcowa, nic nie należy dłubać. YUV, YCbCr, YPbPr służą WYŁĄCZNIE do wykorzystania z urządzeniami TV.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 13:09 - ndz

W takim razie będę używał RGB do pracy i przerzucał się na YUV do oglądania video.

Dziękuje jeszcze raz za rady.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 13:09 - ndz

Nie "do oglądania video" tylko przy podłączaniu urządzeń telewizyjnych. Ma Pan takie podłączone do monitora?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 14:45 - ndz

Monitory komputerowe należy używać w standardzie RGB, nieskompresowanym, w pełnym paśmie 0-255, przy rozdzielczości naturalnej matrycy, częstotliwości 60Hz, 24 lub 32bity na piksel.
Wszelkie inne, np. YUV, YCbCr, są kompresowane, a więc są nieco gorszej jakości i wymagają dekompresji. Można używać w przypadku niskiej jakości i zarazem długiego kabla, gdyż takie połączenia wymagają niższego pasma (niżej prędkości przesyłu danych).

Należy stosować kabel DisplayPort lub DVI, ew. przejściówki. Przy HDMI-HDMI należy skonfigurować kartę grafiki, aby nie nadawała sygnału w standardzie telewizyjnym, dla którego powstał HDMI.

PS. W tym monitorze się nic nie kalibruje. Należy wyregulować Brightness wg wykresu
Obrazek
zwykle na 50-80cd/m2, czyli 10-20%, zależnie od jasności otoczenia i/lub ilości bieli na ekranie. Reszty najlepiej nie ruszać.
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 17:28 - ndz

Ja rozumiem wszystko co Panowie do mnie mówią. Nie rozumiem tylko czemu przy pełnym zakresie RGB występuje lekki crush czerni i obrazy ciemne są za ciemne i na ciemnych ubranich brakuje szczegółów . A jak są ludzie w ciemnych ubranich w ciemnych pokoju to już w ogóle nic nie widać(np nie jestem w stanie powiedzieć czy ktoś ma na sobie garnitur czy płaszcz o samych szczegółach). W RGB nie pełnego zakresu oraz na YUV 444 obraz jest mniej "soczysty" na kolorowych obrazach z linku wklejonego wcześniej ale widać dużo więcej rozróżnienia w czerniach.

To zlewanie się czerni na pełnym zakresie RGB jest bardzo denerwujące przy oglądaniu video albo stron internetowych o bardzo ciemnej charakterystyce. Dlatego tak uparcie próbuje znaleźć sposób na zniwelowanie tego efektu.
cz
czuk

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 17:44 - ndz

Ozored pisze:Ja rozumiem wszystko co Panowie do mnie mówią.
Widać nie do końca ,a coś się dzisiaj narodził nie wiesz,że LCD ma ją swoje niedoskonałości.Ciesz się ,że kupiłeś tylko monitor za 1400pln..i nie przepłaciłeś...
Ozored
Posty: 25
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:00 - śr

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 18:29 - ndz

Niedoskonałości-ok. Alr niedoskonałości, ktòre objawiaja się w pelnum zakresie rgb a niepełnym już nie?full rgb daje dobre barwy ale kuleje kontrast czerni a na nie pelnym rgb poszczegolne odcienie czerni są lepiej odróżniane ale obraz jest troche mniej szczegółowy. Ja nie próbuje znaleźć wad monitora tylko kabli przesyłu lub sterowników karty graficznej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 18:40 - ndz

Jeśli ginie Panu bardzo dużo odcieni to z karty pewnie nadal idzie 16-236.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2450 Kalibracja czerni i bieli.

05 czerwca 2016, 21:11 - ndz

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu