Ustawienia monitora FS2333

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Ustawienia monitora FS2333

11 lipca 2016, 18:19 - pn

Witam wszystkich,

wczoraj zakupiłem na aukcji używany monitor EIZO Foris FS2333 (Swoją drogą, 530zł, to dobra cena?).
Zawodowym grafikiem ani fotografem nie jestem, ale zależy mi na jak najlepszych kolorach na co dzień.
Dbam również o zdrowie i ergonomię, dlatego szukam jak najlepszych ustawień pod tym kątem. Jak go ustawić / wyregulować, tak aby jak najlepiej oddawał barwy?
Nie jestem w posiadaniu kalibratora, więc nie jestem w stanie zrobić tego dokładnie, ale myślę, że podstawowe czynności poprawią komfort użytkowania.

Mam jeszcze pytanie, dotyczące zakupu używanych monitorów. Jeśli coś będzie z nim nie tak, mogę go bez problemu odesłać do sprzedawcy, prawda? Jak działa gwarancja "z drugiej ręki"? Monitor ma ważną gwarancję do listopada 2018 roku, ale to nie ja go kupowałem. Będę mógł z niej skorzystać?
Myślę, że znajdą się tu osoby, które miały do czynienia z używanym sprzętem.


Chciałbym spytać jeszcze o tani uchwyt na ścianę. Nie potrzebuję wysięgników, ani długich ramion. Wystarczy stabilny uchwyt, który będzie posiadał możliwość regulacji w pionie, ewentualnie poziomie. Znajdzie się taki do 30-40zł?

Pozdrawiam,
Lunatyk.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

11 lipca 2016, 20:07 - pn

1. Nie wiadomo w jakim stanie jest monitor. Czy nienaprawiany, nie składany z trzech, w jakiej kondycji podświetlenie itd.
2. Bez kalibratora nic Pan nie zdziała.
3. Bez podstawowej wiedzy o regulacji obrazu również.
4. Jeśli ma Pan oryginalny dowód zakupu i kartę gwarancyjną to ma Pan gwarancję. W innym wypadku będą trudności.
5. Zwrot do handlarza jest czysto teoretyczny.
6. Uchwyt za 40 zł będzie latał jak Żyd po pustym sklepie. Dobrej jakości uchwyty kosztują kilkaset zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

11 lipca 2016, 21:18 - pn

W takim razie dam znać czy wszystko ok gdy tylko przyjdzie. Podłączę do laptopa i zobaczymy czy działa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

11 lipca 2016, 22:01 - pn

Myślę, że należy założyć scenariusz optymistyczny, a nie skrajnie pesymistyczny, niezależnie od tego co nastąpi.

Proponuję zacząć od przeczytania instrukcji obsługi. Unikniemy w ten sposób powtarzających się i niepotrzebnych pytań.

http://www.eizoglobal.com/support/db/fi ... ual-EN.pdf
http://www.eizoglobal.com/support/db/fi ... FS2333.pdf

Podłączyć monitor tak, aby nie używać HDMI, a tylko DVI lub DisplayPort.

W Display Mode wybrać: sRGB.

Wyregulować Brightness stosując się do poniższego wykresu:
Obrazek
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
Biała linia mówi nam jaką jasność bieli wyrażoną w jednostkach bezwzględnych, czyli kandelach na metr kwadratowy [Light Density, cd/m2], wyświetla monitor przy danej nastawie względnej, wyrażonej w procentach [Display Brightness, %].

Przy pracy, przeglądaniu internetu i aplikacjach z białym tłem: między 20% a 30% (co odpowiada 50 - 70cd/m2), w zależności od pory dnia. Po zmroku bliżej 50cd/m2, czyli 20%. Jeśli jesteś wrażliwy możesz do pracy z tekstem wybrać tryb Paper, zamiast sRGB. Ma zażółconą, lekko pomarańczowawą biel. Pamiętaj, aby później powrócić do sRGB.

W grach, filmach itp. można poruszać się w okolicy 30-60% czyli 75-150cd/m2, zależnie od pory dnia. Jeśli oczekujesz obrazu bardziej "intensywnego", wybierz tryb Game do gier lub Cinema do filmów. Pamiętaj, aby wrócić do sRGB.

Jeśli na oko będzie dobrze świecił proponuję nie przejmować się za bardzo.
Ad1. Obejrzeć i pomacać ze wszystkich stron.
Ad2. Proponuję to zignorować. Tego monitora nie da się skalibrować sprzętowo. Ocenić równomierność podświetlenia na białym tle i sprawdzić, czy nie są walnięte piksele. Można też ustawić kontrolnie Brightness na 100%. Odpowiada to w nowym monitorze 240cd/m2, więc powinno dość mocno świecić. Jeśli tak, to podświetlenie nie jest zużyte.
Ad3. Jak pisałem. Przeczytać instrukcję obsługi. Zajrzeć na forum też by się przydało. Nie należy jednak dłubać za dużo. Wybrać sRGB i regulować Brightness. To wystarczy.
Jeśli będziesz podłączał laptopa przez HDMI to będą małe schody, ze względu na inną dynamikę i standard nadawanego sygnału. HDMI to łącze telewizyjne a nie monitorowe.
Ad6. Proponuję użyć oryginalnej podstawki. No chyba, że nie ma żadnej regulacji położenia ekranu, co w EIZO się zdarzało. Być może nawet w tym modelu. Nie pamiętam. To wtedy padaczka.

PS. A ha. Proponuję dokonywać oględzin i regulacji monitora za dnia, na jawie. ;)
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

11 lipca 2016, 23:00 - pn

Dziękuję za obszerną odpowiedź :)

Odpakowanie przy kurierze coś da? Nie będzie mnie jutro w domu niestety, a podejrzewam, że właśnie wtedy dotrze. Jedyna opcja to ewentualne otworzenie przesyłki i sprawdzenie, czy nie ma uszkodzeń fizycznych. Pozostali domownicy niestety nie będą umieli podłączyć, aby sprawdzić czy działa.

Również mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Sprzedawca wprawdzie skromnie go opisał, ale jestem dobrej myśli, choć nie ukrywam jestem pesymistą.
Link do aukcji: http://allegro.pl/monitor-eizo-foris-fs ... 88476.html

7 tysięcy godzin pracy, to dużo?

Może Pan wie, czy istnieje możliwość zwrotu wylicytowanego przedmiotu? Chociaż tak myślę, że jeśli zwrot nie będzie wchodził w grę, to zawsze mogę oddać uszkodzonego na gwarancję, o której wspomniał sprzedawca. O ile się nie mylę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

12 lipca 2016, 09:04 - wt

Nie mam takich doświadczeń. Wydaje mi się, że Kurier odpowiada tylko za to, czy paczka nie została zgnieciona podczas przesyłki. Powszechnie podaje się, aby otworzyć przesyłkę przy Kurierze i sprawdzić, czy się nie rozsypała w środku. Jednak sprawdzenie czy i jak działa, to już nie przy Kurierze, zwykle strasznie się spieszą.

Co do zgodności przedmiotu z opisem trzeba by chyba poczytać regulamin Alledrogo i przez nich rozwiązywać ewentualne konflikty. Tutaj też nie mam doświadczeń.

7.000h to nie jest dużo (jak na EIZO).
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

14 lipca 2016, 21:16 - czw

Monitor dzisiaj dotarł. Moim zdaniem jest w bardzo dobrym stanie. Niestety nie wiem jak wygląda sprawa z matrycą, bo nie mam w domu odpowiedniego kabla, a w opakowaniu żadnego nie dostałem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

14 lipca 2016, 21:26 - czw

Lunatyk pisze:w opakowaniu żadnego nie dostałem.
Tak wygląda rzetelność allegrowych handlarzy. Nawet fabryczny przewód ukradną. Ech...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

14 lipca 2016, 21:28 - czw

Spróbuj do testu z jakimkolwiek. Kabel to najmniejszy problem. Docelowo najlepiej DVI, no chyba, że dźwięk ma być z monitora.
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

14 lipca 2016, 22:44 - czw

Sęk w tym, że D-Sub czy HDMI też nie mam. Mój tata rozejrzy się jutro w pracy, czy nie ma na stanie niepotrzebnego, żeby na weekend przywieźć.

Duża będzie strata między HDMI a DVI? Wiem, że urządzenia podłączane przez HDMI są rozpoznawane jako telewizory, ale nie jestem pewny, czy przyszła karta graficzna będzie posiadała złącze DVI.

Nie szkodzi. Zdarza się.

Jakość kabla DVI / HDMI ma jakieś większe znaczenie? Czy wystarczy najtańszy?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

14 lipca 2016, 22:57 - czw

Jeśli kabel jest dobrej klasy, to może być najtańszy. :twisted:
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

15 lipca 2016, 17:20 - pt

Podłączyłem go do laptopa, ale kablem D-Sub. Niestety nie jest na pełnym ekranie. Wygląda to mniej więcej tak: http://imgur.com/iz4JQlW
Rozdzielczość to 1920x1080. Ustawienia w monitorze fullscreen/enlarged/normal wyglądają tak samo.
Później jeszcze dopytam o ustawiena, jak na razie jest sRGB i jasność 30%
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

15 lipca 2016, 17:35 - pt

Na razie można sprawdzić równomierność bieli (czy też czerni) i ewentualne wadliwe piksele.
30% można zostawić. Tylko kontrolnie ustawić na 100% i zobaczyć czy działa regulacja.
Na zdjęciu wygląda dobrze.
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

15 lipca 2016, 17:44 - pt

Regulacja działa, na 100% mocno razi. Może zwiększę do 40%, bo minimalnie za jasno jest dla mnie chyba. Bad pixeli nie zauważyłem. Jak sprawdzić równomierność podświetlenia?

Mogę coś zrobić, żeby był na całym ekranie? Z lewej strony jest duża czarna przestrzeń. Może to od D-Suba zależy, ale nie wiem jak inaczej sprawdzić.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

15 lipca 2016, 17:52 - pt

30% to już dużo.
Zostawić tak jak jest. Najlepiej jeszcze jakoś wykrzywić obraz. Wtedy nie zaczniesz się do niego przyzwyczajać i wyciągniesz ten kabel DVI (lub HDMI=>DVI) w 10 minut spod ziemi.
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

15 lipca 2016, 18:53 - pt

Wystarczył restart monitora.
Oczywiście normalnie będę korzystał z kabla DVI, ale ten tylko do sprawdzenia czy wszystko z nim w porządku.

Jak sprawdzić to podświetlenie matrycy?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

15 lipca 2016, 20:51 - pt

Wyświetlić biały cały ekran i obejrzeć czy jest równo biały. Następnie cały szary (np. 50%), czy jest równo szary. Można sobie namalować "wiadrem" w Paincie i zapisać obraz o wielkości równej rozdzielczości monitora (biały i szary). Oglądać z większej odległości, głowa na wysokości środka ekranu, na środku, pod kątem prostym, prostopadle do ekranu.

Na końcu można sprawdzić jak wygląda czerń, przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że srebrzenie narożników lub ekranu oglądanego pod kątem, jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Sprawdzić tylko, czy nie ma jakiś katastrofalnych plam na czerni widocznych niezależnie od kąta patrzenia. Zwykle zdarzają się przy krawędziach. Nierównomierność czerni to najtrudniejszy test ale i najmniej istotny, ponieważ jest najmniej widoczny w czasie normalnego użytkowania. Decydujące są równomierność bieli i szarości.

Równomierność bieli mówi o równomierności podświetlenia.
Równomierność szarości mówi o równomierności podświetlenia i równomierności matrycy ciekłokrystalicznej.

Pamiętać należy, że to monitor amatorski i że superrówny nie będzie. Nie powinno jednak drażnić.
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

17 lipca 2016, 14:41 - ndz

Okej, wracam z pytaniem dotyczącym pozostałych ustawień. Coś zmienić? Na ile ustawić Phase i Hue?

http://imgur.com/a/0GNTK

Co myślicie o kalibrowaniu przez Windowsa? Mogę tam zmienić gammę, ale czy jest potrzeba?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ustawienia monitora FS2333

17 lipca 2016, 15:05 - ndz

Tak jest dobrze.

Niczego więcej nie ruszać pod karą chłosty, zesłania na galery i do kamieniołomów. Jakby nadal kusiło, wydłubać przycisk i zalepić kitem. Windowsa nie tykać pod karą powrotu do Windowsa 8.
Lunatyk
Posty: 16
Rejestracja: 11 lipca 2016, 18:05 - pn

Re: Ustawienia monitora FS2333

17 lipca 2016, 18:32 - ndz

Tak jest szefie! Zrozumiano :)
Dziękuję za pomoc. Myślę, że temat można zamknąć.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu