NEC EA275WMI - poprawa

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
enovee
Posty: 18
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 12:31 - sob

NEC EA275WMI - poprawa

26 sierpnia 2016, 20:27 - pt

Cześć,

jestem amatorem, jeśli chodzi o kalibrowanie monitorów. Czytałem sporo na tym forum i kupiłem ww monitor do celów: grafika 2d (web dev, ilustracje, concept art i amatorski retusz, choć nastawiony pod druk, podobnie jak ilustracje).
Na razie nie robię tego zawodowo tylko zaczynam kontynuować moją wcześniejszą naukę.
Monitor mam od kilku dni, pierwsze wrażenia jak najbardziej na plus. Srebrzenie występuje, ale da się z tym żyć. Z podświetleniem wielkiego problemu nie ma, tylko lewy dolny róg jest troszkę jaśniejszy. Przejdę do sedna.. Z racji, że wydałem sporo na PC i ten monitor, to nie stać mnie aktualnie na profesjonalną kalibrację, a chciałbym wycisnąć z niego tyle, ile się da. Czy jest możliwość jakoś programowo albo z poziomu monitora nastawić go na jak najbardziej zbliżone efekty do poprawnie skalibrowanego monitora? Już sobie wydrukowałem nawet te tablice z mastiff, ale nawet nie wiem co dalej :mrgreen:
Dodam, że lubię popykać w gry i pooglądać filmy akcji(prawie maksymalna jasność-to lubię), więc musiałbym to uwzględnić

Proszę Was o jakieś rady.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Daniel
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA275WMI - poprawa

26 sierpnia 2016, 23:53 - pt

Zresetuj monitor do ustawień fabrycznych, zwłaszcza jeśli już coś majstrowałeś. W tym celu przeczytaj instrukcję obsługi.
Następnie ustaw monitor na tryb sRGB i wyreguluj jasność Brightness tak, aby w pochmurny dzień, bez słońca, jasność bieli była zbliżona do jasności białej kartki położonej przed monitorem.
Wieczorem, po zmroku, przyciemnij o 1/4.
Reszty lepiej nie ruszaj. Nie da się nic więcej zrobić na oko.
W sterowniku karty grafiki też żadnych regulacji, wszystko zresetowane, na 0.

Obrazy testowe możesz sobie pooglądać, ale ja bym na ich podstawie nic nie regulował na oko. Jeśli będą wyświetlane poprawnie to OK. Jeśli nie, to go sobie kiedyś skalibrujesz sprzętowo jak należy.
Zacznij pracować i nie przejmuj się na razie resztą.
enovee
Posty: 18
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 12:31 - sob

Re: NEC EA275WMI - poprawa

27 sierpnia 2016, 10:57 - sob

Dzięki za odpowiedź :)

Ostatnio resetowałem do ustawień fabrycznych, ponieważ monitor wyłączał mi się co jakiś czas(problem identyczny jak ten opisywany na tym forum), teraz chyba jest ok, ale nie miałem czasu, żeby dłużej na nim popracować.
Co do trybu- miałem ustawiony, chyba, tryb native, ale widziałem, że jest też sRGB. Zmienię jak będę w domu, wszystko poustawiam i dam znać jak to wygląda.

Dziękuję i pozdrawiam,
Daniel
enovee
Posty: 18
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 12:31 - sob

Re: NEC EA275WMI - poprawa

27 sierpnia 2016, 19:17 - sob

Mam jeszcze pytanie odnośnie programu MultiProfiler. Może nim mógłbym jako tako dojść do poprawniejszego wyświetlania palety barw sRGB ?
Słyszałem, że jest darmowy i całkiem nieźle się sprawdza w przypadku nowych monitorów. Co Wy o tym sądzicie?

Przy okazji zapytam,
z jakiego źródła mogę oglądać filmy w rozdzielczości natywnej tego monitora? :roll:

Pozdrawiam,
Daniel
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA275WMI - poprawa

27 sierpnia 2016, 19:58 - sob

MultiProfiler obsługuje wyłącznie skalibrowane fabrycznie monitory wyposażone w pełny 3D LUT, czyli PA, SV Reference.
enovee
Posty: 18
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 12:31 - sob

Re: NEC EA275WMI - poprawa

27 sierpnia 2016, 20:05 - sob

Dziękuję ;)
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: NEC EA275WMI - poprawa

27 sierpnia 2016, 20:12 - sob

max pisze:MultiProfiler obsługuje wyłącznie skalibrowane fabrycznie monitory wyposażone w pełny 3D LUT, czyli PA, SV Reference.
Obsługuje również serię P (P232W, P242W).
enovee
Posty: 18
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 12:31 - sob

Re: NEC EA275WMI - poprawa

27 sierpnia 2016, 20:15 - sob

Tak czy siak- mnie nie dotyczy :D
enovee
Posty: 18
Rejestracja: 06 sierpnia 2016, 12:31 - sob

Re: NEC EA275WMI - poprawa

28 sierpnia 2016, 20:54 - ndz

Tak więc zrobiłem jak mówiłeś, ale poczytałem też o zarządzaniu barwą i programami, więc skonfigurowałem sobie też przeglądarkę i teraz kolory wyświetla prawidłowo. Test przeprowadzany był zgodnie z tym ze strony P. Tomasza Pluszczyka.
Jeszcze muszę popracować nad samym oświetleniem na stanowisku ;)

dzięki.

Pozdrawiam,
Daniel

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu