Problem z prawidłowym wyświetlaniem.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
rogaliki
Posty: 2
Rejestracja: 05 października 2016, 13:14 - śr

Problem z prawidłowym wyświetlaniem.

05 października 2016, 13:43 - śr

Hej, witajcie.
Jestem nowy w temacie zarządzania profilami barwowymi i kalibracji monitorów. Czytam dużo na ten temat, ale nie mogę powiedzieć, żebym wszystko już rozumiał.
Ponieważ moja praca będzie wymagać prawidłowego odwzorowania kolorów, zaopatrzyłem się w monitor Eizo CS2420 oraz kolorymetr i1Display Pro. Jako komputer służy mi Macbook Pro Retina 13 Late 2013 z systemem El Capitan. Monitor jest podłączony przez DisplayPort.
Eizo skalibrowałem ColorNavigatorem, zrobiłem kilka profili, które będą mi przydatne. Monitor laptopa skalibrowałem i1Profilerem.
Wyświetlacze trochę różnie wyświetlają, nie wiem czy wynika to z innego oprogramowania, czy po prostu Eizo wyświetla lepiej i jego kalibracja sprzętowa pozwala na więcej.

Zauważyłem obrabiając zdjęcia w Lightroomie, że przesuwając ekspozycje, zwłaszcza w okolicach cieni, oba monitory wyświetlają jakby nieliniowo, tworzą się delikatne przebarwienia, tony wyglądają różnie przy różnych wartościach ekspozycji, efekt jest taki, jakby namieszać coś w krzywych.
Zauważyłem też, że systemowa aplikacja Podgląd mocno obcina cienie.
Wyświetlając gradient odcieni szarości widzę, że jedynie Photoshop i jedynie na Eizo wygląda idealnie albo prawie idealnie. Bez zastrzerzeń również wygląda plansza testowa wyświetlona w ColorNavigatorze. Gradient wyświetlony w Lightroomie jest nieco postrzępiony na obu monitorach, natomiast w aplikacji Podgląd na Eizo cienie przechodzę w czerwony odcień i szybko się odcinają. Jak się przerzuca aplikację miedzy monitorami, to widać, że profile się zmieniają, bo przez chwilę jakby na Eizo jest lepiej, a za chwilę tragedia.
Nie pamiętam takich problemów zanim cokolwiek zacząłem kalibrować i używałem tylko monitora laptopa, teraz nawet na domyślnym profilu ta charakterystyka cieni jest dziwna.
Proszę o pomoc w ustawieniu wszystkiego jak najlepiej, nie spodziewałem się takich problemów w OS X.
rogaliki
Posty: 2
Rejestracja: 05 października 2016, 13:14 - śr

Re: Problem z prawidłowym wyświetlaniem.

05 października 2016, 15:52 - śr

Rozwiązałem problem obciętej czerni w systemowym Podglądzie na Eizo. Wyczytałem, że pomaga na to zmodyfikowanie profilu i odznaczenie opcji Reflect Black Level in Tone Curve. Teraz gradient w Podglądzie jest idealny. Natomiast nadal jest kiepsko z Lightroomem.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu