CS2420 - wadliwa matryca ???

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
wisniowabutelka
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 2016, 20:23 - śr

CS2420 - wadliwa matryca ???

12 października 2016, 20:37 - śr

Dzien dobry,
kupilem wczoraj fabrycznie nowy monitor EIZO CS2420 i po wlaczeniu okazalo sie, ze marketing to jedno a rzeczywistosc drugie.

Na stronie producenta napisano:
"Monitory LCD często wykazują wahania jasności i chromatyczności obrazu w różnych częściach ekranu. Aby temu zapobiec, monitor CS2420 wyposażono w autorską technologię EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer), która gwarantuje, że monitory opuszczające fabrykę mają współczynnik Delta-E o wartości 3 lub mniej."

Poswietlenie matrycy wyglada w CS2420 gorzej niz w moim "zwyklym" FORIS FS2331..

W zupełnej ciemności zrobilem zdjecie ekranu CS2420 po wlaczeniu do sieci.
Czy ktos moze napisac mi, jak mam potraktować taki obraz matrycy?
Monitor nadaje sie do wymiany czy może "tak ma być" a ja mam zbyt wygorowane oczekiwania co do sprzetu za 3300 PLN ?

Będę wdzieczny za opinie. Nie wiem co mam teraz zrobić.
Załączniki
CS2420.jpg
Obraz matrycy CS2420
CS2420.jpg (130.99 KiB) Przejrzano 1597 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

12 października 2016, 21:33 - śr

Ale, że co niby jest nie tak? Na moje oko elegancko.

Wyjaśnię jeszcze jeden szczegół.
Układ DUC/DUE nie działa na czerni. Nie chce mi się teraz rozwodzić nad zasadą działania DUC/DUE/ColorComp, która jest dość prosta, ale nie może to działać bez pogorszenia kontrastu i pogorszenia (rozjaśnienia) czerni na całym ekranie.
A zatem deltaE<3 na powierzchni ekranu na czerni można włożyć między bajki. Warunek zapewne jest spełniony na białym ekranie. Na czerni jest bo to fizycznie niemożliwe bez pogorszenia jej "czarności". Tak czy siak nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami.

Pytanie, do czego monitor ma być używany? Mam nadzieję, że nie do gier czy oglądania filmów.
wisniowabutelka
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 2016, 20:23 - śr

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

12 października 2016, 23:05 - śr

Max,
wylacz prosze swiatlo w miejscu gdzie siedzisz, otworz zalaczony wczesniej obrazek w trybie pelnego ekranu i ocen ponownie.
Dla mnie to nie jest elegancko.

Odpowiadam na Twoje nie wiem czemu lekcewazace pytanie : monitor ma byc uzywany do zaawansowanej edycji zdjec na potrzeby publikacji (druku przewodnika/albumu w wysokiej jakosci).

Po monitorze kosztujacym 3x wiecej niz zwykly EIZO FS2331 spodziewalem sie PRZYZWOITEGO podswietlenia matrycy, nie wazne czy w czerni czy bieli.
Wydalem 3300 PLN i jestem zawiedziony. Nie podoba mi sie to co widze. Nie moge tez zgodzic sie z Twoja ocena.

Ponizej trzy dodtakowe zdjecia.
Dwa pierwsze to ten sam CS2420 ale sfotografowany zwylka komorka. Wady widac jeszcze bardziej... Takze kolorystyczne. Na czarnym tle takie odcienie czerwieni ???
Trzecie zdjecie, to "stary" juz, najtanszy EIZO FS2331.
Widzisz roznice? Widzisz problem z CS2420 o ktorym pisze?
Jesli to ma byc "elegancko" to wole juz oddac monitor z powrotem do sklepu i w cenie do 4000 PLN szukac innej marki niz EIZO.
CS2420 - 1.jpg
CS2420 - 1.jpg (379.99 KiB) Przejrzano 1597 razy
CS2420 - 2.jpg
CS2420 - 2.jpg (349.93 KiB) Przejrzano 1597 razy
FORIS FS2331.jpg
FORIS FS2331.jpg (260.24 KiB) Przejrzano 1597 razy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3877
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

12 października 2016, 23:16 - śr

Za maxem.. Równomierność podświetlenia i świecące narożniki to osobne kwestie. Jakość czerni zależy od matrycy oraz użytych warstw dyfuzyjnych i polaryzatorów. Gdyby to była seria CGxxx to można by się faktycznie przyczepić. Robienie zdjęć komórką to nie był dobry pomysł. Nie mniej jednak nie wygląda zbyt dobrze i można by próbować wymienić na lepszą sztukę. Kwestia jak się dogadasz ze sprzedawcą oraz na ile on będzie skory do pomocy wespół z serwisem.

PS. A niby co chcesz lepszego do 4000 zł? W tym momencie jedynie CX241. Tańszy NEC PA242W jak się trafi to powinien też być OK. Ale inne firmy zapomnij..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

12 października 2016, 23:17 - śr

Oglądam na OLEDzie. Wszystko widzę.

W przeciwieństwie do starego monitora na matrycy PVA, chyba w wersji cPVA o podwyższonym kontraście (kosztem wolnej matrycy) , nowy ma matrycę IPS. Występuje tu zjawisko tzw. srebrzenia czerni pod kątem. To zjawisko normalne dla tego typu monitorów.

Przy wykonywaniu prac graficznych do publikacji nie pracuje się po ciemku. Pracować należy w jasnym otoczeniu. A w warunkach takich opisywanego zjawiska nie będzie widać zwłaszcza, że całkowicie czarnego ekranu generalnie się nie wyświetla.

Proszę spróbować wykonać zdjęcia jak w poniższym wątku:

http://mva.pl/viewtopic.php?f=50&t=2809
wisniowabutelka
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 2016, 20:23 - śr

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

13 października 2016, 12:55 - czw

Panowie,
bardzo dziekuje za fachowe komentarze i wskazowki. Cenię sobie Wasze doświadczenie i życzliwość.

Oddaję do sklepu CS2420 i za doplata wymieniam na CX241.
Mimo, ze to "stary", wycofywany juz z oferty model, mam nadzieje, ze monitor ten spelni moje oczekiwania odnosnie jakosci wykonania matrycy.
cz
czuk

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

13 października 2016, 13:06 - czw

wisniowabutelka pisze: Oddaję do sklepu CS2420 i za doplata wymieniam na CX241.
Napisz dlaczego oddajesz?(dopowiedz).CX 241 to najwyższa półka.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

13 października 2016, 13:17 - czw

czuk pisze:Napisz dlaczego oddajesz?(dopowiedz).
Jak widać na załączonych obrazkach.
czuk pisze:CX 241 to najwyższa półka.
Najwyższa półka to CG318-4K, CG248-4k, ew. CG247X (ten sam rozmiar i rozdzielczość).
CX241, podobnie jak CS2420, nie ma 3D LUT. Nie należy więc do najwyższej półki.

Ale srebrzenie na CX241 będzie dużo mniejsze. Zaś równomierność podświetlenia powinna być podobna.
cz
czuk

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

13 października 2016, 13:38 - czw

max pisze: Najwyższa półka to CG318-4K, CG248-4k, ew. CG247X (ten sam rozmiar i rozdzielczość).
CX241, podobnie jak CS2420, nie ma 3D LUT. Nie należy więc do najwyższej półki.

Ale srebrzenie na CX241 będzie dużo mniejsze. Zaś równomierność podświetlenia powinna być podobna.
No niby tak ,tylko jeszcze te ceny do porównania,przy kupnie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

14 października 2016, 13:59 - pt

wisniowabutelka pisze:kupilem wczoraj fabrycznie nowy monitor EIZO CS2420 i po wlaczeniu okazalo sie, ze marketing to jedno a rzeczywistosc drugie.
Proszę zobaczyć jak to wygląda na Benq za te same pieniądze. Przestraszy się Pan. Pokazana równomierność jest całkowicie normalna przy ekranach IPS. Wyraźnie lepsze są monitory z klasy powyżej 4 tys zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wisniowabutelka
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 2016, 20:23 - śr

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

16 października 2016, 18:04 - ndz

CX241 kupiony i skalibrowany. Jestem zadowolony z jakosci wykonania i samego monitora. Teraz moge przystąpić do pracy.
Tu ponownie proszę o wsparcie doświadczonych forumowiczów - po przeczytaniu wielu wątków, opinii, dysksji nadal nie wiem jaki profil mam ustawić do pracy.
ColorNavigator pozwala mi po kalibracji przełączać się między profilami 5000K, 5500K i 6500K. Oczywiście mogę dodać do tej listy wiele innych profili ale nie o to chodzi.

Mam do obrobienia w Photoshopie ok.500 zdjęć, które pojawią sie w przygotowywanym przeze mnie w InDesign przewodniku / albumie. Przewodnik bedzie drukowany w formacie ok. B5 na lepszym, blyszczącym papierze. Zależy mi na jak najlepszej reprodukcji zdjęć w publikacji. Zdjęcia zajmą całą stornę. Druga strona opis, może mniejsze zdjęcie (jeśli opis będzie zbyt krótki). Wygląda to na razie tak:
makieta.jpg
makieta.jpg (185.08 KiB) Przejrzano 1653 razy


Proszę o poradę - mam wybrać 5000K (printing), 5500K (photography) czy 6500K (web design) jak sugeruje mi do konkretnych zastosowań ColorNavigator?
Nie chciałbym tej żmudnej pracy wykonywac ponownie, kiedy oikaże się, że z drukarni zdjęcia w przewodniku wyjdą "chłodniejsze" lub "ocieplone" o 1000-1500K.
W innych wątkach koledzy sugerują, by nie przejmowac się i robić wszystko w 6500K. Gdzie indziej znów napisano że druk w drukarni to na pewno 5000K. ColorNavigator też jasno precyzuje przenaczenie profili.
Pomóżcie prosze.
Dziękuję.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

16 października 2016, 18:57 - ndz

Nie lepiej i taniej byłoby dać to do zrobienia komuś, kto się na tym zna?
Kupowanie profesjonalnego i drogiego sprzętu, przez kogoś kto nie umie z niego korzystać, żeby popełniać na nim podstawowe błędy, nie jest moim zdaniem dobrą drogą do sukcesu.

Zanim weźmiemy się do jakiejś poważniejszej pracy warto wcześniej się czegoś nauczyć. A tak to w tym naszym kraju szewc piecze chleb, fryzjer robi zdjęcia, mechanik robi masaże, a nauczyciel sprzedaje ubezpieczenia. :roll:
No, ale najważniejsze, że pieniądze wydane i monitor kupiony. :twisted:
wisniowabutelka
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 2016, 20:23 - śr

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

16 października 2016, 21:29 - ndz

Dwa razy probowalem odpowiedziec cos normalnego na twoj paszkwil. Poddaje sie.
Sfrustrowane chamstwo i buractwo zawsze dzialalo na mnie obezwladniajaco.
Nie pisz juz w tym watku. Nie chce czytac twoich wydalin.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

16 października 2016, 22:10 - ndz

No cóż. Były dwie możliwości.
1. Wyciągniesz jakieś wnioski i spróbujesz się czegoś nauczyć.
2. Obrazisz się.
Wybrałeś drugą opcję.

Do czasu, aż nie przemyślisz sprawy, się trochę nie wysilisz i czegoś nie nauczysz, proponuję:
* przełączyć monitor na tryb sRGB i nie używać zarządzania barwą.
Jest to metoda najbezpieczniejsza, ponieważ pozwala na uzyskanie poprawnych rezultatów, przy obsłudze przez kompletnego amatora. Trudno popełnic wtedy jakiś gruby, czy nawet średni, błąd.

Kończę wydalać. Bez odbioru.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3877
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

16 października 2016, 23:34 - ndz

Piszesz, że monitor skalibrowany, ale chyba jednak nie, skoro odnosisz się to standardowych (domyślnych) ustawień ColorNavigatora. Są one tylko sugestią. Monitor musi być skalibrowany z uwzględnieniem Twoich warunków na stanowisku i docelowych zastosowań.

Czy "Twoja" drukarnia udostępnia profil *.icc do swojej maszyny? Jeśli tak, to poproś o niego, zainstaluj. Przygotuj dane zdjęcie w PS z wykorzystaniem "Próby kolorów" i potem wrzuć do InDesign. Nie bądź ignorantem i postaraj się trochę wysilić. Większość potrzebnych informacji jest w necie. Zacznij przede wszystkim od poprawnej kalibracji monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

16 października 2016, 23:57 - ndz

Przypomniał mi się mój wywód o Łosiu. Chyba jest tu na miejscu, więc go niniejszym wydalę.
PS. Nie mogłem się powstrzymać.
http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=2405&start=10#p27986
max pisze:Ja jestem łoś. Nie znam się na zarządzaniu kolorem. Jak to łoś.
Dla takiego łosia jak ja wymyślono standard sRGB. Jeden, prosty, niezmienny, niedający się popsuć standard. Nawet przez łosia.
Standard dla łosia, czyli dla mnie, jak i innych łosi siedzących przed łosiowymi urządzeniami wyświetlającymi (laptopy, tablety, komórki, all_in_one, phablety, cośtam konwertowalne) zapewnia, że wszystkie łosie, posiadające wyświetlacz zgodny z łosiowym standardem, widzą mniej więcej to samo. Łosiowy standard sRGB jest wszechobecnym i jedynie słusznym standardem w Internecie.

Żeby pracować na poziomie profesjonalnym, z profesjonalnym sprzętem, trzeba być profesjonalistą w tej dziedzinie. A to trudne, bo wymaga nauki, wiedzy, doświadczenia, czasu.

Pytanie, czy w Twoim przypadku nakład pracy, czasu, pieniędzy, nauki, zdobywania doświadczenia itd. jest tego wart. Jeśli zdjęcie ma być poprawnie wyświetlane u Klienta, to znaczy, że będzie wyświetlał go łoś, taki jak ja. A dla łosia przewidziano akapit pierwszy. Może więc nie warto pchać się na siłę w szeroki gamut, AdobeRGB, podświetlenie GB-r LED posiadające silne cechy metameryczne (tzn. biel takiego wyświetlacza, nawet po dość dokładnym skalibrowaniu, może być odbierana jako czerwonawa, żółtawa, zielonawa, niebieskawa). Na dodatek okiełznanie takiego podświetlenia wymaga bardzo zaawansowanej, i przez to drogiej, aparatury i elektroniki wspomagającej: czujniki wbudowane w monitor, kalibratory, precyzyjna elektronika sterująca, dokładne i drogie ustawianie i kalibrowanie sprzętu w fabryce. Proszę zwrócić uwagę, że monitor GB-r LED, bez tej całej otoczki (vide EA304WMi), po krótkim czasie od kalibracji, lub po zmianie mocy podświetlenia, robi co chce. Nade wszystko jednak potrzebuje wiedzy, jak z tym ustrojstwem się obchodzić. A tego taki łoś jak ja nie potrafi.

Dobry monitor sRGB ma podświetlenie, które ze swojej natury, natywnie, posiada parametry bardzo zbliżone do sRGB. Po to go wymyślono. Nawet taki łoś jak ja, gdy wyjmie to ustrojstro z pudła, ustawi sRGB i niczego innego nie popsuje, to będzie widział dość dokładnie to co trzeba.

Może nie warto więc namawiać każdego (w 99% łosia) na kupowanie profesjonalnego sprzętu. Jak widać to często źródło problemów i nieporozumień.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

17 października 2016, 00:40 - pn

wisniowabutelka pisze:CX241 kupiony i skalibrowany. (...)ColorNavigator pozwala mi po kalibracji przełączać się między profilami 5000K, 5500K i 6500K. Oczywiście mogę dodać do tej listy wiele innych profili ale nie o to chodzi.
Czyli jest skalibrowany czy nie? Jeśli miałby być, nie powinno być pytania jaką CCT wybrać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Alamar
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 12:13 - ndz

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

18 października 2016, 19:37 - wt

max pisze:Przypomniał mi się mój wywód o Łosiu. Chyba jest tu na miejscu, więc go niniejszym wydalę.
PS. Nie mogłem się powstrzymać.
http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=2405&start=10#p27986
max pisze:Ja jestem łoś. Nie znam się na zarządzaniu kolorem. Jak to łoś.
Dla takiego łosia jak ja wymyślono standard sRGB. Jeden, prosty, niezmienny, niedający się popsuć standard. Nawet przez łosia.
Standard dla łosia, czyli dla mnie, jak i innych łosi siedzących przed łosiowymi urządzeniami wyświetlającymi (laptopy, tablety, komórki, all_in_one, phablety, cośtam konwertowalne) zapewnia, że wszystkie łosie, posiadające wyświetlacz zgodny z łosiowym standardem, widzą mniej więcej to samo. Łosiowy standard sRGB jest wszechobecnym i jedynie słusznym standardem w Internecie.

Żeby pracować na poziomie profesjonalnym, z profesjonalnym sprzętem, trzeba być profesjonalistą w tej dziedzinie. A to trudne, bo wymaga nauki, wiedzy, doświadczenia, czasu.

Pytanie, czy w Twoim przypadku nakład pracy, czasu, pieniędzy, nauki, zdobywania doświadczenia itd. jest tego wart. Jeśli zdjęcie ma być poprawnie wyświetlane u Klienta, to znaczy, że będzie wyświetlał go łoś, taki jak ja. A dla łosia przewidziano akapit pierwszy. Może więc nie warto pchać się na siłę w szeroki gamut, AdobeRGB, podświetlenie GB-r LED posiadające silne cechy metameryczne (tzn. biel takiego wyświetlacza, nawet po dość dokładnym skalibrowaniu, może być odbierana jako czerwonawa, żółtawa, zielonawa, niebieskawa). Na dodatek okiełznanie takiego podświetlenia wymaga bardzo zaawansowanej, i przez to drogiej, aparatury i elektroniki wspomagającej: czujniki wbudowane w monitor, kalibratory, precyzyjna elektronika sterująca, dokładne i drogie ustawianie i kalibrowanie sprzętu w fabryce. Proszę zwrócić uwagę, że monitor GB-r LED, bez tej całej otoczki (vide EA304WMi), po krótkim czasie od kalibracji, lub po zmianie mocy podświetlenia, robi co chce. Nade wszystko jednak potrzebuje wiedzy, jak z tym ustrojstwem się obchodzić. A tego taki łoś jak ja nie potrafi.

Dobry monitor sRGB ma podświetlenie, które ze swojej natury, natywnie, posiada parametry bardzo zbliżone do sRGB. Po to go wymyślono. Nawet taki łoś jak ja, gdy wyjmie to ustrojstro z pudła, ustawi sRGB i niczego innego nie popsuje, to będzie widział dość dokładnie to co trzeba.

Może nie warto więc namawiać każdego (w 99% łosia) na kupowanie profesjonalnego sprzętu. Jak widać to często źródło problemów i nieporozumień.
Po przeczytanie tego posta zadam podobne pytanie jakie zadawalem w swoim czasie Tomowi, jaki monitor bedzie co najmniej tak samo dobry jesli chodzi o jakosc obrazu, kolorow jak moje monitory CRT (Flatron 995ft plus oraz Iiyama hm903dt). W cx-ach podobno wide gamut w niczym nie przeszkadza jesli ustawi sie przyciskiem odpowiedni zakres kolorow. Druga sprawa o kalibracji do normalnego uzytkowania czy jest ona takze skomplikowana w x-rite display pro :P
cz
czuk

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

22 października 2016, 17:46 - sob

NocnyJastrzab pisze:Piszesz, że monitor skalibrowany, ale chyba jednak nie, skoro odnosisz się to standardowych (domyślnych) ustawień ColorNavigatora. Są one tylko sugestią. Monitor musi być skalibrowany z uwzględnieniem Twoich warunków na stanowisku i docelowych zastosowań.
Pamięć mam raczej dobrą ,ale Czornyj gdzieś napisał w poście ,że monitor nie musi być kalibrowany pod docelowe stanowisko pracy ,zrozumiałem,że nawet nie dla profesjonalisty.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3877
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: CS2420 - wadliwa matryca ???

22 października 2016, 17:57 - sob

Owszem, kalibracja nie jest niezbędna zawsze i każdemu. Ale korzystając z takiego monitora do prac z kolorem jest to mocno zalecane w celu poprawy reprodukcji barw.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68365
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu