lightroom a kalibracja monitora

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
adriannn01
Posty: 2
Rejestracja: 07 listopada 2016, 12:22 - pn

lightroom a kalibracja monitora

07 listopada 2016, 12:27 - pn

Witam
Mam ogromy problem z kolorami. Wiem że temat był wałkowany, czytałem fora, artykuły ale chyba coś źle robię, albo źle mam ustawione.
Zdjęcia robię D7000 w RAW.
Odpalam LIGHTROOM ustawiam balans bieli, trochę kolorami się pobawię… Export TIFF sRGB 8bit
Następnie otwieram PHOTOSHOP usuwam przebarwienia, kadrowanie i zapis do Internetu z profilem
Otwieram zdjęcia i wyglądają na dużo bardziej nasycone (tak samo jak w PHOTOSHOP próba kolorów monitor RGB)
Monitor DELL 2713H miesiąc temu był kalibrowany.
Zdjęcia są tylko do Internetu, więc robię wszystko w srgb.
Możliwe że monitor został źle skalibrowany, może najlepiej ustawić profil w windows 7 ICC srgb? Nie rozumie jednego po co mam ustawiać idealnie balans bieli w Lightroom jak dam do Photoshopa ctrl+y i balans bieli już nie jest tak dobry, kolory są bardziej nasycone.
Już od kilku dni nad tym siedzę zrobiłem test na innym PC profil w win 10 ustawiony na srgb wgrałem zdjęcie do lightroom export do TIFF następnie Photoshop zapis do jpeg i jest OK. kopiuje te zdjęcie na mój PC otwieram zdjęcie i jest to samo czyli bardziej nasycone. Tak jakbym robił je u mnie. Nie powinno być tak że jak robiłem te zdjęcie testowe ustawione wszystko na sRGB to u mnie na PC monitor ustawiony na Adobe RGB to powinien wyświetlać te same kolory jak na tym Dellu z ustawieniami srgb icc też DELL Adobe RGB (nie pamiętam teraz modelu).
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: lightroom a kalibracja monitora

08 listopada 2016, 09:47 - wt

W czym otwiera Pan pliki po obróbce w PS? Monitor jest szerokogamutowy, więc wszelkie aplikacje wyświetlające muszą mieć moduły CM.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
adriannn01
Posty: 2
Rejestracja: 07 listopada 2016, 12:22 - pn

Re: lightroom a kalibracja monitora

08 listopada 2016, 11:09 - wt

Pewnie irfanview ma wyłączony profil próbowałem to przestawić ale ciągle wyświetla takie same nasycenie.
Zrobiłem test. Postawiłem obok siebie 2 monitory dell na tym pracuję 2713h, 3216q stoi obok, oba monitory były kalibrowane przez 1 osobę.
Włączyłem takie same zdjęcie po jednej stronie w oknie CHROME (tak samo jest w FIREFOX i opera wyświetla się taki obraz jak w PS) po drugiej w IE wyświetla jak irfanview czyli nie działają profile. Zrobiłem to samo na drugim monitorze.
Na monitorze 2713h różnica jest dosyć duża pomiędzy zdjęciami. (widoczna brzydka czerwień, nasycenie za duże)
3216q różnica jest ale mała widać niewielkie różnice.
Do monitora 2713 pobrałem profil ICC Dell U2713H Adobe RGB v1 ustawiłem w monitorze adobe RGB jasność i kontrast ustawiłem po 50(nie wiem ile ustawić tak jest chyba domyślnie). Efekt uzyskany jest praktycznie taki sam jak w 3216q czyli niewielkie różnice.
Co zrobić pracować na tym profilu? czy nowa kalibracja? chyba w tym jest problem
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: lightroom a kalibracja monitora

08 listopada 2016, 11:31 - wt

Irfan nie ma zarządzania barwą. Jest do niego jakiś plugin, ale nie testowałem. Jeśli FF wyświetla źle, to znaczy że w zdjęciu nie ma profilu. Dobrym pomysłem jest przełączenie modułu CM w FF w tryb 1. Wówczas zdjęcia bez profili też będzie wyświetlać poprawnie i przy okazji wszystkie strony internetowe. Chrome ma niefunkcjonalne zarządzanie barwą.

Profil AdobeRGB jest przestrzenią syntetyczną, nie profilem urządzenia i nie wolno podkładać go jako profil monitora. Tym bardziej że Pana monitor nie ma wiele wspólnego z AdobeRGB. Nie jest też mądre kręcić ustawieniami a wzór drugiego monitora. Rozregulował Pan go kompletnie i w tym momencie kalibracja, jeśli nawet była, poszła na zieloną łąkę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: lightroom a kalibracja monitora

08 listopada 2016, 12:11 - wt

ustawianie zarządzania barwą w Firefox http://ntown.at/2013/12/28/firefox-color-management/.
testowanie zarządzania barwą w przeglądarkach http://cameratico.com/tools/web-browser ... ment-test/
Z przeglądarek zarządzających barwą używam XnView - w opcjach należy wskazać profil monitora.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: lightroom a kalibracja monitora

08 listopada 2016, 12:36 - wt

Irfan też ma moduł CMS (zaciąga się w paczce z pluginami). Przynajmniej te nowsze wersje. I też trzeba w opcjach wskazać "Profil bieżącego monitora". Oczywiście monitor musi być poprawnie skalibrowany i oprofilowany. U mnie działa.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], GrzesiekR
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68389
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu