Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesycone?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 16:15 - wt

szelma pisze:to jeszcze ja sie podepne pod ten temat. Dzisiaj nabylem s2433w i mam pewna zgwozdke. Jako ze narazie nie stac mnie na kalibrator, podpialem profil dostarczony przez producenta, firefoxa skonfigurowalem zgodnie z zaleceniami z tego forum, a do ogladania zdjec uzywam faststona z cms'em. Wszystko pieknie wyglada, jakosc obrazu powala (porownanie z moim poprzednim monitorem). Moj problem polega na tym, ze kiedy otworze zdjecie w ps'ie jest ono wyblakle. Wyglada za to dokladnie tak jak to samo zdjecie ogladane w faststone z WYLACZONA obsluga cms. Moje pytanie brzmi co jest nie tak, jak powinienem skonfigurowac Photoshopa? Przestrzen barw mam ustawiona na sRGB.
Drugie pytanie; w jakim trybie monitor powinien byc ustawiony do codziennej pracy custom czy sRGB? Jak ustawic jasnosc? jest sens korzystac z funkcji auto eco view?
Bardzo prosze o wyrozumialosc, jestem w tym temacie totalnie poczatkujacy.
Dodam jeszcze, ze obraz testowy cmm.jpeg pokazuje mi w ps'ie kolor czerwony, czyli tak jakby nie bylo zarzadzania kolorem :( w pozostalych programach, ktorych uzywam jest poprawnie. Ktos pomoze?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 16:26 - wt

szelma pisze:Dodam jeszcze, ze obraz testowy cmm.jpeg pokazuje mi w ps'ie kolor czerwony, czyli tak jakby nie bylo zarzadzania kolorem :( w pozostalych programach, ktorych uzywam jest poprawnie. Ktos pomoze?
Ten obrazek z sygnalizatorem nie "działa" w PS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 18:00 - wt

a dlaczego w PS mam wyprane kolory a w fastsone poprawnie nasycone? gdzie popelnilem blad?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 18:06 - wt

Jeśli profil jest poprawny i doprze przypięty to jest odwrotnie, czyli w PS wą właściwe w a Fast Stone przesycone.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 18:47 - wt

wiec jak Pana zdaniem powinien wygladac obrazek w faststone z wylaczonym cms? u mnie w takim przypadku wyglada identycznie jak w ps.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 19:07 - wt

CMS w Photoshopie z reguły działa dobrze, nawet kiedy wydaje się bez sensu. Warunek jest jeden ale podstawowy - poprawny profil, poprawnie przypięty. Jest Pan tego 100% pewien?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 19:26 - wt

jestem na 100 procent pewien ze wydaje mi sie ze dobrze :) niestety teraz nie moge tego sprawdzic bo jestem w pracy. profil mam sciagniety z Pana strony, jutro poprobuje wszystko przeinstalowac (wrzuce profil z plyty dostarczonej z monitorem) i dam znac co i jak. Puki co dziekuje za odzew.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 19:36 - wt

Profil z forum jest zapewne oryginalny. Poprawność podłożenia łatwo sprawdzić w PS. Poniżej rysunek jak. W liście przestrzeni RGB ma być pozycja jak na obrazku zawierająca nazwę Pańskiego profilu. Jeśli tak jest, PS pokazuje poprawnie i przyczyn wariactwa trzeba szukać w innych aplikacjach.

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 23:39 - wt

Tom01 pisze:Profil z forum jest zapewne oryginalny. Poprawność podłożenia łatwo sprawdzić w PS. Poniżej rysunek jak. W liście przestrzeni RGB ma być pozycja jak na obrazku zawierająca nazwę Pańskiego profilu. Jeśli tak jest, PS pokazuje poprawnie i przyczyn wariactwa trzeba szukać w innych aplikacjach.
Jeszcze dodam ku przestrodze: Pozycja ta powinna się znajdować, jednak pod żadnym pozorem nie wolno jej wybierać. Chyba, że wie się po co :)
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

24 października 2012, 04:16 - śr

sprawa wyglada tak, ze wywalilem profil monitora z zakladki zarzadzania kolorami w windowsie i po restarcie kolory w ps'ie sa identyczne z tymi w faststone czy xnview. W liscie przestrzeni natomiast profil figuruje. Teraz to juz nic nie kumam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

24 października 2012, 11:19 - śr

szelma pisze:sprawa wyglada tak, ze wywalilem profil monitora z zakladki zarzadzania kolorami w windowsie i po restarcie kolory w ps'ie sa identyczne z tymi w faststone czy xnview.
Czyli nigdzie nie działa zarządzanie kolorem.

Nie chodzi o to żeby we wszystkich aplikacjach było identycznie. To nie Mac. Zawsze będą różnice. Chodzi o to żeby w kluczowych aplikacjach CMS działał. Resztę programów niech bogowie mają w swojej opiece.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

24 października 2012, 11:29 - śr

szelma pisze:sprawa wyglada tak, ze wywalilem profil monitora z zakladki zarzadzania kolorami w windowsie i po restarcie kolory w ps'ie sa identyczne z tymi w faststone czy xnview. W liscie przestrzeni natomiast profil figuruje. Teraz to juz nic nie kumam.
A jaki masz wybrany profil w PS?
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

24 października 2012, 12:29 - śr

Tom01 pisze:
Czyli nigdzie nie działa zarządzanie kolorem.

Nie chodzi o to żeby we wszystkich aplikacjach było identycznie. To nie Mac. Zawsze będą różnice. Chodzi o to żeby w kluczowych aplikacjach CMS działał. Resztę programów niech bogowie mają w swojej opiece.
Ja sobie z tego zdaję sprawę. Chodzi mi tylko o to aby na ps i przeglądarkach z aktywnym cms zdjęcia wyglądały identycznie. Tak chyba powinno być, prawda? Tymczasem obrabiając rawa najpierw w acr a potem w ps, zapisuję go jako srgb i w rezultacie w np. faststone czy xnView mam wyraźnie bardziej nasycone kolory.
Filp pisze: A jaki masz wybrany profil w PS?
W PS mam ustawiony profil sRGB. Chodzi Ci o color setings/working spaces?

EDIT:
To teraz pytanie kolejne. Czy zdjęcia po konwersji do sRGB powinno się zapisywać z podpiętym profilem ICC? Pytam ponieważ jeśli to zrobię bez tego efekt jest taki jak chciałem (ps, ff, faststone - zdjecie wygląda identycznie). Proszę się nie śmiać z tego pytania Panowie, próbuję to wszystko jakoś ogarnąć :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

24 października 2012, 12:54 - śr

szelma pisze:Chodzi mi tylko o to aby na ps i przeglądarkach z aktywnym cms zdjęcia wyglądały identycznie.
Po co, skoro wówczas wszędzie będzie źle.
szelma pisze:Tak chyba powinno być, prawda?
Jasne, ale taki komfort jest na makówkach. Pod Windows nierealne.
szelma pisze:Tymczasem obrabiając rawa najpierw w acr a potem w ps, zapisuję go jako srgb i w rezultacie w np. faststone czy xnView mam wyraźnie bardziej nasycone kolory.
Cały pic w tym, aby ustawić CMS w używanych aplikacjach tak aby było poprawnie. Pewne drobne rożnice wyświetlania będą, ale ogólnie będzie podobnie i co ważniejsze poprawnie. XnView ma dzialający CMM, ale niewykluczone, że trzeba mu podać profil monitora w ustawieniach.
szelma pisze:To teraz pytanie kolejne. Czy zdjęcia po konwersji do sRGB powinno się zapisywać z podpiętym profilem ICC?
Zdecydowanie tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

24 października 2012, 19:48 - śr

no wiec tak, faststone przebarwia i nic z tym nie udalo mi sie zrobic, w xnview ustawilem profil monitora tak jak Pan poradzil i zdjecia sa takie same jak w ps, tak ze jestem zadowolony i mniej wiecej wiem juz o co chodzi. Bardziej martwi mnie to, ze teraz na obecnym monitorze moje zdjecia, ktore do tej pory obrabialem na kiepskim monitorze wygladaja jak pol d...y zza krzaka, ale z tym juz nic nie zrobie. Tak wiec bardzo dziekuje za pomoc.
hunter
Posty: 2
Rejestracja: 25 października 2012, 11:14 - czw

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

25 października 2012, 11:48 - czw

przebrnałem przez wątek i ogarnałem temat :)
ale pojawia sie ale
dlaczego kolory na szerokogamutowym sa przesycone?

w sensie nie miałem profilu podpiętego, wszystkie kolorki mocno nasycone(no właśnie dlaczego? skoro to foty w "formacie" sRGB to czemu monitor je nasyca mimo że nie mają takiej szerokiej informacji o kolorze)
tu głownie chodzi mi o to że:
mam fote w save for web w PS po lewej wyświetlam w kolorach monitor color (fota jest w adobergb) tu wszystko gra jest jak jest :)
po prawej okienko wyświetlam w preview internet standard srgb (konwersja do srgb zrobiona) i kolorki są prawie takie same jak po lewej i po prawej czyli gra :) ( na innym monitorze widze w takich kolorach jak tu w podglądzie srgb czyli tak ma być :) ale jak zmienie na podgląd monitor color to mi podbija kolory (teraz jak oglądam tą fote w np xnview i nie mam włączonego zarzadzania barwoą to jest wlasnie jaskrawa, a jak włącze zarządzanie barwą to jest taka jak ma być :D i pytanie czemu do jasnej ciasnej monitor szerokogamutowy podbija kolory? czemu jak dam w podglądzie monitor color to widze przejaskrawione?


wrzuciłem profil monitora do windows i kolory wyblakły (w sumie raz robiłem wydruk w labie i kolory są właśnie takie jak na tym profilu zapiętym czyli wyblakłym :P) czyli tak ma być

ale mam pytanie
z podpiętym profilem odpalam PS kolory są "wyblakłe" no a jak dam proof colors i zaznacze monitor color to znów są nasycone czyli jak mam to rozumieć? (nadmienie że pracuje w sRGB jeżeli chodzi o ps, jak pracuje w adobeRGB to nie ma różnicy w proof color, tylko czemu monitor podbija te kolory jeżeli siedzimy w sRGB tego nie kumam)

a teraz odnośnie atkinsona, ma profil adobergb, jak go zapisze jeszcze do srgb i odpale na monitorze zwykłym lcd bez kalibracji to ten adobergb jest nasycony ten srgb nie... no ale do jasnej ciasnej skoro monitor lcd jest sRGB bo to zwykły ze spożywczaka monitor to czy obie foty nie powinny byc takie same skoro nie wyświetlamy w adobergb bo nie damy rady?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

25 października 2012, 12:04 - czw

hunter pisze:w sensie nie miałem profilu podpiętego, wszystkie kolorki mocno nasycone(no właśnie dlaczego? skoro to foty w "formacie" sRGB to czemu monitor je nasyca mimo że nie mają takiej szerokiej informacji o kolorze)
Nie monitor przesyca, tylko aplikacja wyświetlająca, która bez CMS "nie wie", że monitor ma wyższe nasycenia niż sRGB i wyświetla w pełnej przestrzeni monitora.
hunter pisze:ale jak zmienie na podgląd monitor color to mi podbija kolory
Bo spoftproofing na Monitor RGB w praktyce wyłącza zarządzanie barwą.
hunter pisze:a teraz odnośnie atkinsona, ma profil adobergb, jak go zapisze jeszcze do srgb
Proszę jeszcze pamiętać o konwersji do sRGB i zapisaniu z profilem.
hunter pisze: i odpale na monitorze zwykłym lcd bez kalibracji to ten adobergb jest nasycony ten srgb nie... no ale do jasnej ciasnej skoro monitor lcd jest sRGB bo to zwykły ze spożywczaka monitor to czy obie foty nie powinny byc takie same skoro nie wyświetlamy w adobergb bo nie damy rady?
Widać w rzeczywistości obie te fotografie nie są identyczne. Wkradł się jak widać błąd w przygotowaniu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
hunter
Posty: 2
Rejestracja: 25 października 2012, 11:14 - czw

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

25 października 2012, 12:09 - czw

Nie monitor przesyca, tylko aplikacja wyświetlająca, która bez CMS "nie wie", że monitor ma wyższe nasycenia niż sRGB i wyświetla w pełnej przestrzeni monitora.
DZIEKUJE to mi cholernie rozjaśniło w głowie
tak samo że ten soft profing wyłącza zarzadzanie barwą dlatego zdjęcie jest przesycone :D

co do atkinsona to wlasnie robie poprawnie pliki i zaraz sprawdze :)

a co do postów wyżej te kolory wcale nie są do dupy wyblakłe :D są takie jak na innym moim lcd, tyle żę jak ktoś miał podkrecone kolory na zwyklym lcd to wydawały mu sie ładne :D a w praktyce takie nie były

teraz ja przygotowuje zdjęcia w sRGB tak bym ja je widział dobrze z tymi zapiętymi profilami itp ( z drukarni to otrzymam :) i o to chodzi) a że ktoś inny widzi je jako wyblakłe albo przesycone to już wina jego monitora :)


zrobiłem tego atkinsona w Adobe i poprawnie z konwersją do srgb
teraz u mnie wyświetlam w xnview i widze delikate różnice w kolorach żółtych zielonych i czerwonych :)
na zwykłym lcd obie foty takie same!!!!!!! :D:D omg ogarniam to w końcu!!!!!!!!!!!!!!!!!
knmisiek
Posty: 4
Rejestracja: 03 października 2011, 09:46 - pn

Soczysty aRGB i wypłowiały sRGB po konwersji w PS

11 listopada 2012, 21:02 - ndz

Posiadam dwa monitory:
Eizo CG 223W( kalibrowany color navigator 6.2.1) i Eizo S2233W(kalibrowany color munki). Spektrofotometr ColorMunki Photo.
Po kalibracji obu monitorów widzę dużą różnice w wyświetlaniu tego samego zdjęcia w zależności czy jest aRGB czy konwertowane do sRGB. aRGB jest zywe, sRGB blade. W PS, Lightroom, FF i chrome jest tak samo. W Operze z kolei oba wyglądają identycznie, z ta roznica ze sa jeszcze troszke mocniej nasycone (to rozumiem bo opera nie obsługuje profili)
Najbardziej widoczne różnice w kolorach jak na przykładowych zdjęciach (morskich) i w jasnych czerwieniach.

Zdjecia:
Jak widzi je moj PS cs6
https://www.dropbox.com/s/4k2nym3ypcqjl ... %20por.jpg - plik w aRGB pokazuje różnice w wyśwtelaniu u mnie obu profili
https://www.dropbox.com/s/8t4eax2c3xf3g64/aRGB.jpg - plik w przestrzeni aRGB - żywy morski niebieski
https://www.dropbox.com/s/p00nu8nvdcp80ml/sRGB.jpg - plaski, wypłowiały niebiesko fioletowy
https://www.dropbox.com/s/mnqh75rczr2hd ... 0sRGBt.jpg - tu aRGB bez konwersji tylko z przypisanym profilem sRGB dla porównania.

Czy ten kolor rzeczywiście nie mieści się w gamie sRGB i zastępowany jest tym wypłowiałym niebiesko-fioletowym?
Czy możne coś mam nie tak z ustawieniami?

Profile podpięte, kalibracja zrobiona, na win 7 i na win 8 to samo.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Soczysty aRGB i wypłowiały sRGB po konwersji w PS

11 listopada 2012, 22:11 - ndz

A co mówi Gamut warning przy otwarciu zdjęcia w oryginale i włączonym softproofingu do sRGB?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu