Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesycone?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:02 - sob

Tom01 pisze:
DonBolano pisze:udało mi się zresetować monitor do ustawień fabrycznych i na nowo wgrać profil kolorów.
Teraz standardowy profil wygląda OK, a ten skalibrowany jest mocno przesycony...
Wygląda zatem na zepsutą kalibrację.
Po raz drugi?

Ja wiem, że może to był błąd, bo kalibracja była na innym komputerze, ale przy kalibracji wszystko było OK - kolory były miłe dla oka i na wykresach człowiek mówił, że jest OK.
Swoją drogą - wcześniej miałem tylko jaskrawe kolory, dopóki nie zresetowałem monitora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:13 - sob

DonBolano pisze:Po raz drugi?
A dlaczego nie?
DonBolano pisze:Ja wiem, że może to był błąd, bo kalibracja była na innym komputerze, ale przy kalibracji wszystko było OK - kolory były miłe dla oka i na wykresach człowiek mówił, że jest OK. Swoją drogą - wcześniej miałem tylko jaskrawe kolory, dopóki nie zresetowałem monitora.
Kalibrować i użytkować można bez problemu na dwóch komputerach, kwestia właściwego przeniesienia tego co trzeba. Jeśli kalibracja była za pomocą SVII, to nie ma sensu go instalować na drugim komputerze bez przeniesienia danych kalibracji, nie tylko profilu. A to z kolei powinno być zrobione, bo monitor "lubi" się skasować po podłączeniu do innego komputera, jak również, co czasami niektórym komplikuje sprawę, zapamiętuje osobne ustawienia dla każdego z wejść.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:15 - sob

Tom01 pisze:Co się dzieje z kolorami na monitorze szerokogamutowym? Dlaczego są za mocno nasycone?
(...)
Eksperyment:

1. W Photoshopie ustawiamy przestrzeń roboczą na sRGB: Edycja->Ustawienia koloru, z listy RGB wybieramy sRGB_IEC61966.
2. Tworzymy nowy obrazek i wypełniamy go kolorem 100% czerwony lub 100% zielony. Wartość 100% to w ustawieniach próbnika oczywiście 255.
3. W ustawieniach próby koloru Widok->Ustawienie próby wybieramy Monitor RGB, czyli WYŁĄCZAMY zarządzanie barwą w Photoshopie.
4. Klawiszem Control+Y, w Mac Command+Y naprzemian wyłączamy i włączamy CMS. Obserwujemy wyraźną zmianę nasycenia pomimo że kolor miał wartość maksymalną.
5. Przy włączonej lub wyłączonej próbie koloru możemy próbnikiem sprawdzić, że wartość koloru nie zmieniła się. Zmienia się tylko wyświetlanie.

Możliwe też, że coś źle zrozumiałem.
Mam teraz w PS dwa profile dla monitora - ten uniwersalny i ten stworzony dwa dni temu.
Wybieram uniwersalny, tworze kartkę wylaną czerwony bądź zielonym - kolorki są OK.
Potem ustawienie próby włączam na Monitor RGB i bawię się kombinacją klawiszy ctrl + y.
Gdy funkcja Proof Colors jest z ptaszkiem to kolory są przesycone i to mocno!
Gdy nie ma ptaszka to kolorki są OK, tak jak na początku.

Czy tak ma być?

Natomiast gdy podczas tworzenia obrazka ustawiam profil na ten nowy (sprzed dwóch dni), to nie ma różnicy w wyświetlaniu przy używaniu narzędzia Proof color - czyli jest kolorystyczna kiszka.

Kalibrować i użytkować można bez problemu na dwóch komputerach, kwestia właściwego przeniesienia tego co trzeba. Jeśli kalibracja była za pomocą SVII, to nie ma sensu go instalować na drugim komputerze bez przeniesienia danych kalibracji, nie tylko profilu. A to z kolei powinno być zrobione, bo monitor "lubi" się skasować po podłączeniu do innego komputera, jak również, co czasami niektórym komplikuje sprawę, zapamiętuje osobne ustawienia dla każdego z wejść.
Muszę zapytać czym to było kalibrowane. Ale zawiesił coś przypominającego myszkę na środku monitora i mieliło przez jakieś 10 minut.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:30 - sob

DonBolano pisze:Czy tak ma być?
Tak.
DonBolano pisze:Natomiast gdy podczas tworzenia obrazka ustawiam profil na ten nowy (sprzed dwóch dni), to nie ma różnicy w wyświetlaniu przy używaniu narzędzia Proof color - czyli jest kolorystyczna kiszka.
Profil monitora ma być ustawiony tylko we właściwościach ekranu. W PS nie ruszamy niczego związanego z monitorem!
DonBolano pisze:Muszę zapytać czym to było kalibrowane. Ale zawiesił coś przypominającego myszkę na środku monitora i mieliło przez jakieś 10 minut.
Czyli prawdopodobnie był to X-Rite I1 Display. Nic dziwnego jeśli źle wyszło.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:36 - sob

Tom01 pisze:
DonBolano pisze:Czy tak ma być?
Tak.
DonBolano pisze:Natomiast gdy podczas tworzenia obrazka ustawiam profil na ten nowy (sprzed dwóch dni), to nie ma różnicy w wyświetlaniu przy używaniu narzędzia Proof color - czyli jest kolorystyczna kiszka.
Profil monitora ma być ustawiony tylko we właściwościach ekranu. W PS nie ruszamy niczego związanego z monitorem!
DonBolano pisze:Muszę zapytać czym to było kalibrowane. Ale zawiesił coś przypominającego myszkę na środku monitora i mieliło przez jakieś 10 minut.
Czyli prawdopodobnie był to X-Rite I1 Display. Nic dziwnego jeśli źle wyszło.
Po kalibracji kolory były OK na tamtym komputerze. Zgłupieć można.
W każdym razie, jak mam zainstalowany profil zrobiony dwa dni temu lub ten, gdy kupiłem monitor (kalibracja czornyja) to Bridge z włączoną opcją zarządzania kolorami RAWa pokazuje całkiem bez saturacji - kolory marne, jasność inna. To samo, jak otwieram RAW w ACR.
Kiedy nie mam tych profili wgranych wsio wygląda lepiej. Dziwne to to ...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:44 - sob

DonBolano pisze:Po kalibracji kolory były OK na tamtym komputerze. Zgłupieć można.
Czy monitor jest podłączony tym samym wejściem?
DonBolano pisze:W każdym razie, jak mam zainstalowany profil zrobiony dwa dni temu lub ten, gdy kupiłem monitor (kalibracja czornyja) to Bridge z włączoną opcją zarządzania kolorami RAWa pokazuje całkiem bez saturacji - kolory marne, jasność inna. To samo, jak otwieram RAW w ACR.
Może właśnie poprawnie? Ma Pan jakiś dobrej jakości obraz testowy i wydruk z niego aby porównać?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:46 - sob

Monitor podłączyłem do tego samego portu, z którego wyciągałem kabel, jak zabierałem monitor z domu na kalibrację.

Nie mam żadnych obrazów i wydruków testowych etc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 12:54 - sob

DonBolano pisze:Nie mam żadnych obrazów i wydruków testowych etc.
Polecam zatem zaopatrzeć się w (grupa "wzorce koloru"): http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 Inaczej nigdy nie będzie Pan miał punktu odniesienia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 13:08 - sob

Poddaję się. Nie mam w ogóle do takich rzeczy głowy. Masakra jakaś.

Dzięki za poświęcony czas!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 13:31 - sob

DonBolano pisze:Poddaję się.
Dlaczego? Przecież to jest proste.
1. Podkłada Pan profil do ekranu.
2. Otwiera w PS obraz testowy i porównuje z wydrukiem wzorcowym.
Jeśli kalibracja jest poprawna, oba obrazy, na monitorze i papierze powinny być bardzo podobne. Jeśli nie są, kalibracja jest skopana. Czornyj na pewno zrobił kalibrację poprawnie, kwestia po co Pan skasował monitor i dłubał się w tym dalej? Jeśli po przeniesieniu monitora na inne stanowisko kolorystyka pojechała w krzaki, trzeba było się do niego odezwać. Teraz najprawdopodobniej trzeba ustawić sprzęt raz jeszcze i jak wspomniałem, zapewnić sobie punkt odniesienia. Ocena po wykresach wiele nie mówi, a po swoich zdjęciach nie ustali Pan czy jest dobrze.

Skąd Pan jest?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 13:40 - sob

Kontakowałem się z czornyjem, ale bez skutku.
Zrobiłem wszystko tak, jak w mailu mi podał. Nie miałem doświadczeń z kalibrowanymi monitorami i myślałem, że jest OK. Dopiero niedawno wziąłem się na poważnie za pracę przy tym monitorze i lipa niezła...

Południowa Wielkopolska
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 13:44 - sob

DonBolano pisze:Kontakowałem się z czornyjem, ale bez skutku.
Niewykluczone że wyjechał, nie widziałem go na forach od kilku dni. Wszak lato w pełni. Albo proszę czekać na jego powrót, albo:
1. https://monitory.mastiff.pl/kalibracja-3/us.html
2. https://monitory.mastiff.pl/calendar
Wyżej wymienione usługi są nie tyle kalibracją, co całkowitym i definitywnym rozwiązaniem problemu z kolorami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

27 sierpnia 2011, 13:49 - sob

Uderzałem kilka dni z rzędu na maila, PW na Canon-Board. Może skrzynka przepełniona. Numer telefonu mi przepadł.

Mniejsza.

Za linki dziękuję. Pytanie tylko - trzeba jechać do wskazanego miejsca w kalendarzu? Czy jak to jest?

A tych obrazów testowych, to ile trzeba? Bo jak się na liście obrazów klika w zamów wydruk, to pokazuje się ciągle jeden. Czy to wszystkie będą wydrukowane na raz?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

28 sierpnia 2011, 13:21 - ndz

DonBolano pisze:Pytanie tylko - trzeba jechać do wskazanego miejsca w kalendarzu? Czy jak to jest?
Nie, technik przyjedzie do Pana. Kalendarz wyjazdów jest po to, aby zoptymalizować koszty przejazdów.
DonBolano pisze:A tych obrazów testowych, to ile trzeba?
Wystarczy jeden, Atkinsona na przykład.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

28 sierpnia 2011, 17:41 - ndz

Tom01 pisze:
DonBolano pisze:Pytanie tylko - trzeba jechać do wskazanego miejsca w kalendarzu? Czy jak to jest?
Nie, technik przyjedzie do Pana. Kalendarz wyjazdów jest po to, aby zoptymalizować koszty przejazdów.
Z jakim wyprzedzeniem ten kalendarz jest uzupełniany?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

28 sierpnia 2011, 18:07 - ndz

DonBolano pisze:Z jakim wyprzedzeniem ten kalendarz jest uzupełniany?
Różnie. To zależy od zainteresowanych i określonych przez nich ram czasowych kiedy chcieliby wykonać usługę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

28 sierpnia 2011, 20:47 - ndz

Czyli wcześniej skontaktować się i poinformować o chęci przeprowadzenia kalibracji i czekać na dogodny termin?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

28 sierpnia 2011, 20:55 - ndz

DonBolano pisze:Czyli wcześniej skontaktować się i poinformować o chęci przeprowadzenia kalibracji i czekać na dogodny termin?
Jeśli będzie Pan zainteresowany, po prostu proszę dopisać się do kalendarza z podaniem zakresu terminu jaki Pana interesuje. Im termin szerszy tym większa szansa że "zbierze" się kilku chętnych. Wówczas koszty przejazdu rozbija się na części. Rzecz jasna jest to z korzyścią dla wszystkich. Ponadto wpis w kalendarzu działa mobilizująco na niezdecydowanych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 02:30 - wt

to jeszcze ja sie podepne pod ten temat. Dzisiaj nabylem s2433w i mam pewna zgwozdke. Jako ze narazie nie stac mnie na kalibrator, podpialem profil dostarczony przez producenta, firefoxa skonfigurowalem zgodnie z zaleceniami z tego forum, a do ogladania zdjec uzywam faststona z cms'em. Wszystko pieknie wyglada, jakosc obrazu powala (porownanie z moim poprzednim monitorem). Moj problem polega na tym, ze kiedy otworze zdjecie w ps'ie jest ono wyblakle. Wyglada za to dokladnie tak jak to samo zdjecie ogladane w faststone z WYLACZONA obsluga cms. Moje pytanie brzmi co jest nie tak, jak powinienem skonfigurowac Photoshopa? Przestrzen barw mam ustawiona na sRGB.
Drugie pytanie; w jakim trybie monitor powinien byc ustawiony do codziennej pracy custom czy sRGB? Jak ustawic jasnosc? jest sens korzystac z funkcji auto eco view?
Bardzo prosze o wyrozumialosc, jestem w tym temacie totalnie poczatkujacy.
DonBolano
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Posty: 12
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 11:29 - sob

Re: Dlaczego kolory na monitorze szerokogamutowym są przesyc

23 października 2012, 11:02 - wt

Sprawdź, czy masz poprawnie zainstalowany profil.

Moje problemy z monitorem w końcu rozwiązane. Nie wiem do końca, co zrobiłem, ale usunąłem wszystkie profile z odpowiedniego katalogu w win7. Monitor zrestartowałem do ustawień fabrycznych. Od nowa załadowałem profil przez spectra view i acr w końcu poprawnie pokazuje kolory. Wcześniej bridge, ps i wszystko, co zarządzało barwą pokazywało sieczkę. Teraz jest tylko delikatna różnica między tym, co widzę w irfanie a ACR.

Kolory nadal wydają mi się przesycone - tak jakby wpadało w fiolety (da się to ręcznie skorygować?). Czerwienie, pomarańcze, zielenie walą po oczach dosyć mocno, ale da się żyć.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68316
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu