Skalibrowałem - Co dalej?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

29 sierpnia 2010, 23:58 - ndz

Witam.
A ja mam takie pytanko... Dzisiaj skalibrowałem monitor, jednak jest jeden problem ;)... Kolory są wyświetlane jak należy w firefoxie i irfan, jednak w windowsowej przeglądarce zdjęć i co najgorsze w ACR i PS niestety kolory są straszne :| ... Jakieś zielonkawo fioletowe... Poniżej screen jak to wygląda... Ma ktoś z Was może jakiś pomysł jak to poustawiać żeby w PS też było oki ? niestety - nie da się tak obrabiać zdjęć i jedyne co na tą chwile mogę zrobić to usunąć profil stworzony przez kalibrator z systemu :(

Obrazek

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 10:10 - pn

W PS nic w zasadzie się nie ustawia i ten program należy używać jako źródła do porównań. Jeśli w PS kolory są niepoprawne, to być może właśnie one takie są w plikach, lub coś nie tak wyszło z kalibracją. Proszę pokazać wyniki kalibracji, napisać coś więcej o monitorze i procedurze jaką Pan przeprowadził.

I jeszcze jedno. Proszę do porównania brać ten sam wywołany plik. Podglądy RAW (CR2) w różnych programach mogą się znacznie różnić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 14:32 - pn

Z wywołanym plikiem jest tak samo jak z rawem - w irfanie jest oki, w PS tak jak na powyższym screenie ;)... Odnośnie procedury kalibracji - robił ją kolega, który nie pierwszy raz kalibrował monitor, więc nie sądzę żeby gdzieś była pomyłka. Zauważyłem jedną rzecz tylko - jeśli w PS ustawię jako profil roboczy profil kalibracji to kolory na zdjęciu są poprawne (oczywiście tylko w PS bo w ACR już nie)....
Tom01 pisze:... Proszę pokazać wyniki kalibracji...
Wyniki - tzn ? Jeśli chodzi o wykres to niestety nie jestem w stanie podać bo już kalibratora u mnie nie ma :roll:

Niestety, ale na tą chwilę jedyne co pomaga to usunięcie profilu kalibracji z systemu...
Odnośnie monitora - to laptop z matrycą 1440x900 i wyniki wyświetlania przed i po kalibracji strasznie się nie różniły, więc nie będzie tragedii jeśli nie będę miał kalibracji... Choć nie ukrywam że by sie przydała ;)

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 14:41 - pn

Proszę pokazać mi ten profil o to zdjęcie "zielone": biuro@mastiff.pl
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 14:55 - pn

Mail poszedł ;)

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 15:12 - pn

barman_pl pisze:Mail poszedł ;)
Pozdr.
Zdjęcia wyglądają poprawnie, nie ma żadnej dominanty więc to nie w nich problem. Profil jest dość typowy dla ekranu laptopa, przy czym bardzo kiepskiego ekranu. Ponadto kalibracja jest zrobiona źle, skutki uboczne są za duże. Cała sztuka w tym żeby poprawić, ale na tyle żeby było tą poprawę widać a nie śmieci poregulacyjne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 15:23 - pn

Więc trudno - pozostaje mi usunąć profil z systemu i działać jak dotychczas ;)... Dzięki za poświęcony czas ;)
Zapomniałem jeszcze odpowiedzieć na pytanie - kalibracja była robiona eye-one pro z i1match.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 15:29 - pn

barman_pl pisze:kalibracja była robiona eye-one pro
No cóż... nie jest to pierwszy przykład na to, że użycie dobrego narzędzia nie determinuje dobrze wykonanej roboty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 15:49 - pn

Tom01 pisze: Zdjęcia wyglądają poprawnie, nie ma żadnej dominanty więc to nie w nich problem. ...
Tak, wiem... Chodzi mi tylko o to, że te zdjęcia wyglądają dobrze wszędzie oprócz PS i tylko to jest dla mnie problemem ;)
Tom01 pisze: ...Ponadto kalibracja jest zrobiona źle, skutki uboczne są za duże. ...
Tak jeszcze z ciekawości - Gdzie był popełniony błąd ?

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 18:20 - pn

barman_pl pisze:Tak, wiem... Chodzi mi tylko o to, że te zdjęcia wyglądają dobrze wszędzie oprócz PS i tylko to jest dla mnie problemem ;)
Zaryzykuję twierdzenie, że na laptopie wcale nie wyglądają dobrze, tylko nie są dodatkowo wyświetlane z takimi koszmarnymi błędami. ;)
Tom01 pisze:Tak jeszcze z ciekawości - Gdzie był popełniony błąd ?
Wygląda na to, że nie została dokonana ocena możliwości ekranu. Jeśli naturalna temperatura barwowa wyświetlacza mocno odstaje od takiej jaką chcielibyśmy uzyskać, a tak jest u Pana, należy korekcję robić "wypośrodkowaną". Skoro nie da się osiągnąć założonych parametrów, trzeba trochę odpuścić, celowo zrobić ekran "cieplejszy" lub "zimniejszy" ale zachować jak najwięcej z palety. Nie sztuka ciachnąć po 20-30% sterowaniem na kanałach, bo wówczas pojawiają się takie herezje jak Pan widzi. Ekran laptopa nie ma możliwości korekcji, wszystko robi się programowo przez obcinanie odcieni z tablicy koloru karty graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 18:53 - pn

Tom01 pisze:
barman_pl pisze:Tak, wiem... Chodzi mi tylko o to, że te zdjęcia wyglądają dobrze wszędzie oprócz PS i tylko to jest dla mnie problemem ;)
Zaryzykuję twierdzenie, że na laptopie wcale nie wyglądają dobrze, tylko nie są dodatkowo wyświetlane z takimi koszmarnymi błędami. ;)...
Nie no - w żadnym wypadku nie porównuję matrycy laptopa do normalnego (dobrego) monitora ;)... Po prostu chodzi mi o kolory i o tym cały czas mówię ;)... Na screenie w pierwszym poście na poprzedniej stronie widać tą różnicę ;). Po prostu chciałbym zrobić tak, żeby w PS zdjęcia były wyświetlane w takich samych barwach jak w irfan - to wszystko co chcę uzyskać i oczywiście nie oczekuję cudów odnośnie jakości wyświetlania zdjęć na mojej matrycy laptopowej ;)
Tom01 pisze:...
Wygląda na to, że nie została dokonana ocena możliwości ekranu. Jeśli naturalna temperatura barwowa wyświetlacza mocno odstaje od takiej jaką chcielibyśmy uzyskać, a tak jest u Pana, należy korekcję robić "wypośrodkowaną". Skoro nie da się osiągnąć założonych parametrów, trzeba trochę odpuścić, celowo zrobić ekran "cieplejszy" lub "zimniejszy" ale zachować jak najwięcej z palety. Nie sztuka ciachnąć po 20-30% sterowaniem na kanałach, bo wówczas pojawiają się takie herezje jak Pan widzi. Ekran laptopa nie ma możliwości korekcji, wszystko robi się programowo przez obcinanie odcieni z tablicy koloru karty graficznej.
Dokładnie było tak jak piszesz ;)... Wszystko poszło z automatu ;)

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 19:09 - pn

barman_pl pisze:Po prostu chciałbym zrobić tak, żeby w PS zdjęcia były wyświetlane w takich samych barwach jak w irfan
Z zasady nie jest to możliwe, choć w przypadku PS i Irfana się da, bo podobno Irfan doczekał się już modułu CMM (Color Management Module). Generalnie podobny wygląd zdjęć da się osiągnąć wyłącznie w aplikacjach z modułem CMM.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
barman_pl
Posty: 7
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, 23:55 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

30 sierpnia 2010, 20:43 - pn

Jednak poradziłem sobie z problemem i mam to o co mi chodziło ;)... Wyświetla się tak samo lub bardzo podobnie w PS i irfanie... Kwestia ustawień profili w PS i win7 ;)
Jeszcze raz dziekować za pomoc ;)

Pozdr.
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

06 września 2010, 07:35 - pn

Tak w dwóch słowach:

1. Profil wygenerowany po kalibracji sprzętowej jak i programowej zostaje zapięty w systemie jako domyślny i korzystają z niego wszystkie aplikacje z opcją zarządzania barwą.

2. Photoshop w sposób ciągły z wszystkich profili znajdujących w systemie więc nie ma potrzeby dołączać tego profilu.
Tomasz Gut
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: Mamy profil i....

03 listopada 2010, 14:56 - śr

Tom01 pisze:
Zdjęcia można przygotowywać w szerszej przestrzeni barwnej wówczas, jeśli chce Pan uzyskać większe nasycenia i szczegółowość np w zieleniach.
Nie do końca rozumiem, przecież jeśli przygotujemy coś w Adobe RGB a następnie przeprowadzimy konwersję na sRGB, to i tak nie zostanie wyświetlone nic więcej niż sRGB, zatem skąd większe nasycenie i szczegółowość w zieleniach?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mamy profil i....

03 listopada 2010, 15:02 - śr

ODI pisze:Nie do końca rozumiem, przecież jeśli przygotujemy coś w Adobe RGB a następnie przeprowadzimy konwersję na sRGB, to i tak nie zostanie wyświetlone nic więcej niż sRGB, zatem skąd większe nasycenie i szczegółowość w zieleniach?
Chodzi o urządzenia wyjściowe które nie mają ograniczenia sRGB, jak na przykład lepsze drukarki fotograficzne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: Mamy profil i....

03 listopada 2010, 15:40 - śr

Tom01 pisze:
ODI pisze:Nie do końca rozumiem, przecież jeśli przygotujemy coś w Adobe RGB a następnie przeprowadzimy konwersję na sRGB, to i tak nie zostanie wyświetlone nic więcej niż sRGB, zatem skąd większe nasycenie i szczegółowość w zieleniach?
Chodzi o urządzenia wyjściowe które nie mają ograniczenia sRGB, jak na przykład lepsze drukarki fotograficzne.
Aha, ok, nie zrozumiałem wcześniej, ale i tak chyba do labu, bynajmniej ja, jak oddaje to konwertuję do profilu papieru na którym będę robił zdjęcia.

W kwestii szerokiego gamutu, to jeszcze raz jeśli można prosić:
pracuję (będę pracował, gdy tylko s2243 do mnie przyjedzie;) ) na monitorze z szerokim gamutem - aby poprawnie wyświetlić plik sRGB muszę podpiąć profil do zdjęcia bo inaczej nie będę w stanie ocenić poprawności wyświetlanego zdjęcia sRGB?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mamy profil i....

03 listopada 2010, 16:34 - śr

ODI pisze:Aha, ok, nie zrozumiałem wcześniej, ale i tak chyba do labu, bynajmniej ja, jak oddaje to konwertuję do profilu papieru na którym będę robił zdjęcia.
I słusznie. Konwersja kolorystyki zdjęcia do możliwości urządzenia to jednocześnie maksymalne wykorzystanie jego walorów i kontrolowany efekt.
ODI pisze:pracuję (będę pracował, gdy tylko s2243 do mnie przyjedzie;) ) na monitorze z szerokim gamutem - aby poprawnie wyświetlić plik sRGB muszę podpiąć profil do zdjęcia bo inaczej nie będę w stanie ocenić poprawności wyświetlanego zdjęcia sRGB?
Oraz wyświetlać je w aplikacji z zarządzaniem barwą. Skracając myśl, przeglądarka musi "wiedzieć" co i na czym wyświetla.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Dominooo
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 01:00 - śr

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

01 czerwca 2011, 04:04 - śr

Czy stworzenie dwóch profili monitora różniących się tylko jasnością (80cd oraz 70cd) do pracy w dzień i wieczorem i przełączanie ich w CN ma sens?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowałem - Co dalej?

01 czerwca 2011, 08:50 - śr

Jeśli nie ma innego wyjścia...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu