Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
aalen
Posty: 6
Rejestracja: 20 czerwca 2011, 07:57 - pn

Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 08:14 - pn

W tej chwili używam Windows 7 (64 bit) i jednocześnie na drugim dysku jest jeszcze Windows XP. Po oprofilowaniu monitora pod WinXP za pomocą i1 Display 2 + i1Match, podczas profilowania pod Windows 7 okazało się, że trzeba zmienić ustawienia RGB bo różnica w temp. barwowej wynosiła ok. 100 K. Monitor był ustawiany ok. 1 godzinę po włączeniu. Co może być tego przyczyną?
Oprócz tego, w Win 7 nie jest ładowany profil do karty graficznej, pomimo że odpowiednie programy są w autostarcie i pomaga dopiero ich ręczna aktywacja.
TiT
Posty: 65
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 20:27 - wt

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 17:14 - pn

Według mnie olać te 100K. Kto to zobaczy na monitorze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 17:27 - pn

aalen pisze:Co może być tego przyczyną?
Fluktuacja parametrów monitora, rozrzut odczytów czujnika.
aalen pisze:Oprócz tego, w Win 7 nie jest ładowany profil do karty graficznej, pomimo że odpowiednie programy są w autostarcie i pomaga dopiero ich ręczna aktywacja.
Sterownik karty graficznej ma to do siebie, że potrafi zresetować LUT karty. W przypadku Nvidii problem jest znany i wiadomo jak sobie z tym poradzić. W przypadku innych kart trzeba szukać rozwiązania samemu. A generalnie to najlepiej unikać Win7 ile się da. Tak kapryśnego systemu nie widziałem od niesławnej pamięci Millenium.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 17:27 - pn

i1match podczas kalibracji każe najpierw ustawić gain RGB, a następnie jaskrawość - no więc zmiana jaskrawości zmienia też punkt bieli, dlatego należy po skalibrowaniu wrócić do nastawów RGB i to poprawić, później poprawić jaskrawosć (bo zmiana RGB ma wpływ na jaskrawość) i tak do skutku. Do tego po poprawnym ustawieniu RGB i jaskrawości warto chwilę odczekać, bo świetlówki mają wykazują pewną bezwładność i reagują na zmiany kalibracyjne z opóźnieniem.
aalen
Posty: 6
Rejestracja: 20 czerwca 2011, 07:57 - pn

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 22:39 - pn

Dziękuję za odpowiedzi. Z rozrzutem pomiarów jeszcze walczę. Za to wydaje mi się, że udało mi się rozwiązać problem z ładowaniem profilu do karty graficznej. Podmiana programów w autostarcie na LUTloadera niestety nie pomogła i wróciłem do poprzednich. Trochę kombinacji i teraz krzywe ładowane są już przy starcie systemu.
W "Zarządzaniu kolorem" w zakładce "ustawienia" dla ekranu był zaznaczony wybór "moich ustawień dla tego urządzenia" i wybrany aktualny profil ICC jako domyślny.
Następnie w zakładce "zaawansowane", polu "profil urządzeń" wybrałem aktualny profil i dodatkowo w "Zmień ustawienia domyślne systemu" powtórzyłem wybór dla wszystkich użytkowników i zaznaczyłem pole przy "użyj kalibracji ekranu systemu windows". Po kolejnym resecie zadziałało.
Teraz pozostaje mi to przetestować i sprawdzić jak zachowa się system przy zmianie profilu i przy innych wariantach "zaptaszkowania", ale kierunek wydaje się słuszny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 22:49 - pn

aalen pisze:W "Zarządzaniu kolorem" w zakładce (...) zaznaczony wybór (...) aktualny profil (...) Następnie w zakładce (...) polu "profil urządzeń" wybrałem (...) dodatkowo w "Zmień ustawienia (...) powtórzyłem wybór (...) zaznaczyłem pole (...) Po kolejnym resecie zadziałało.
Cudowne windowsy... :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

20 czerwca 2011, 23:07 - pn

aalen pisze:Następnie w zakładce "zaawansowane", polu "profil urządzeń" wybrałem aktualny profil i dodatkowo w "Zmień ustawienia domyślne systemu" powtórzyłem wybór dla wszystkich użytkowników i zaznaczyłem pole przy "użyj kalibracji ekranu systemu windows".
Uuuu - odradzam. Zauważyłem, że opcja "użyj kalibracji ekranu systemu windows" masakruje krzywe linearyzacyjne wczytywane do LUT karty graficznej - być może toto poprawili, ale warto sprawdzić.
aalen
Posty: 6
Rejestracja: 20 czerwca 2011, 07:57 - pn

Re: Różnice w ustawieniach monitora na różnych systemach

21 czerwca 2011, 14:54 - wt

Tom01 pisze:
aalen pisze:W "Zarządzaniu kolorem" w zakładce (...) zaznaczony wybór (...) aktualny profil (...) Następnie w zakładce (...) polu "profil urządzeń" wybrałem (...) dodatkowo w "Zmień ustawienia (...) powtórzyłem wybór (...) zaznaczyłem pole (...) Po kolejnym resecie zadziałało.
Cudowne windowsy... :)
Nie twierdzę że to dobre rozwiązanie, tylko że zadziałało ;) W miarę wolnego czasu będę szukał prostszej drogi, bo to przecież nie może być takie pokręcone :roll:

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu