Włączenie profilu ICC w Windows 7.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Mandarynek
Posty: 6
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 18:01 - pt

Włączenie profilu ICC w Windows 7.

20 czerwca 2011, 18:52 - pn

Witam,

mam problem z włączeniem profilu w Windows 7 64 bit. Mimo, że wszystko robię teoretycznie dobrze kolory np. w Irfan View czy FastStone nie zmieniają się, to samo w Fast Picture Viewer. Dopiero po wybraniu w Fast Picture Viewer profilu ręcznie kolory są dobre, mimo, że en sam profil ustawiłem jako domyślny w systemie. Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

20 czerwca 2011, 19:00 - pn

Wszystko jest ok.
Irfan wogóle nie posiada modułu zarządzania brawą, dlatego nie wykorzystuje informacji zawartej w profilu ekranu zapiętym w systemie podczas wyświetlania fotografii.
FastPicture Viewer posiada wprawdzie moduł zarządzania barwą, ale należy go wskazać ręcznie w ustawieniach aplikacji.
Mandarynek
Posty: 6
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 18:01 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

20 czerwca 2011, 19:44 - pn

Jak nie posiada Irfan skoro posiada. Chyba od wersji 4.28, w tym najnowszej 4.30. Fast Stone również ma ustawienie w zakładce CMS, pod F12, co powinno aplikować domyślny profil jaki ustawiliśmy w systemie. Right?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

21 czerwca 2011, 13:10 - wt

Z windowsowymi aplikacjami jest generalnie kalejdoskop. Nawet na moduł jest nie znaczy, że działa. Proponuję porównać z Photoshopem. Jeśli obraz się różni znaczy że nie działa lub działa źle. W ten sposób można zweryfikować posiadane pozycje i wybrać poprawne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

21 czerwca 2011, 15:47 - wt

Mandarynek pisze:Jak nie posiada Irfan skoro posiada. Chyba od wersji 4.28, w tym najnowszej 4.30. Fast Stone również ma ustawienie w zakładce CMS, pod F12, co powinno aplikować domyślny profil jaki ustawiliśmy w systemie. Right?
Irfan posiada moduł zarządzania barwą, jak się doinstaluje stosowny plug-in (lcms, w ustawieniach lojalnie o tym informują). Warto też zwrócić uwagę, by profil monitora był v2, bo ostatnia wersja LittleCMS nie abla z profilami v4 (a np. profilery EIZO tworzą wyłącznie profile v4). Czy po instalacji toto działa nie wiem, nie sprawdzałem.

FastStone ma wyjątkowo perfidny CMS - otóż zarządzanie barwą działa, ale domyślnie przyjmuje, że przestrzeń barwna naszego monitora = sRGB i nie pozwala zapiąć profilu konkretnego wyświetlacza. Jego użyteczność jest więc mocno średniawa, by nie powiedzieć żadna (szczególnie w przypadku monitorów szerokogamutowych).
Mandarynek
Posty: 6
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 18:01 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

21 czerwca 2011, 21:01 - wt

Mam Eizo... nie mam i nie używam Photoshopa, a PSP. W sumie nie ma przeglądarki dla mnie, w Fast Stone i Irfan profile mi nie działają, a Fast Picture Viewer nie ma widoku miniatur pod enterem lub pod T. W PSP profil działa gdy wczytam go ręcznie w ustawieniach. Ech..
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

21 czerwca 2011, 21:22 - wt

Pobierz plugin z lcms do Irfana, powinno zacząć działać. Jeśli nadal będzie niehalo, to znaczy że masz do ejzacza profil v4 - wtedy daj znać, mam z milion profili v2 do różnych EIZO, może któryś przypasuje.
Mandarynek
Posty: 6
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 18:01 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

21 czerwca 2011, 21:38 - wt

Dziękuję. Wybacz lamerstwo ale co to jest lcms? Jakiś vortal?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

21 czerwca 2011, 22:52 - wt

lcms (Little Color Management System) to darmowych moduł zarządzania barwą, z uwagi na swą darmowość dość powszechnie stosowany. W przypadku Irfana istnieje bodaj plugin aktywujacy zarządzanie barwą oparte na tym rozwiązaniu.
Mandarynek
Posty: 6
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 18:01 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

22 czerwca 2011, 08:56 - śr

Mogę prosić o jakiś link? Mam S2433W.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

22 czerwca 2011, 10:47 - śr

"LCMS - (version 4.28): allows IrfanView to use color management"

http://www.irfanview.com/plugins.htm
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

23 czerwca 2011, 00:06 - czw

A to ja mam inne pytanie: czy włączenie profilu systemowego w W7 nie spowoduje że kolory będą przeliczane dwukrotnie w przypadku używania aplikacji z CMS?
W sensie czy przyporządkowanie monitorowi profilu powoduje że system przejmuje kontrolę nad wyświetlaniem kolorów?

Pytam teoretycznie, bo nie mam w tym momencie takiego komputera przed sobą, ale przewiduję że w niedługim czasie będę musiał zmierzyć się z zarządzaniem kolorem pod Windows 7 i jestem ciekaw jak to wygląda...

Aha - chodzi mi o skalibrowanego sprzętowo NECa P221W (z tego co rozumiem to profil zawiera tam tylko charakterystykę monitora, bo korekcja jest robiona w LUT monitora - czy tak?).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

23 czerwca 2011, 13:07 - czw

System sam w sobie W OGÓLE nie zarządza barwą w aplikacjach - w systemie przyporządkowujemy jedynie profil naszemu monitorowi, skutkiem czego aplikacje z CMS zaczną automatycznie z niego korzystać podczas wyświetlania zdjęć.

Jedyny globalny skutek powyższego działania w systemie to ew. załadowanie korekty kalibracyjnej z vcgt profilu do LUT karty graficznej, co w przypadku sprzętowo skalibrowanego P221W oczywiście nie będzie mieć miejsca.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

24 czerwca 2011, 01:28 - pt

Dzięĸuję :)
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

08 lipca 2013, 10:20 - pn

@ Czornyj
Chciałabym dopytać, czy dobrze rozumiem - wskazanie profilu monitora w systemie Windows 7, pozwoli aplikacjom posiadającym CMS automatyczne znalezienie tego profilu i zastosowanie go do wyświetlania zdjęć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aplikacji zmienić ten domyślny profil monitora. Sam system Windows nie bierze w żaden sposób udziału w generowaniu obrazu wykonywanym przez tę aplikację.
Jednak przypisanie profilu monitora w systemie Windows 7 powoduje, że sam system wyświetla "obrazy systemowe" inaczej. Przez obrazy systemowe rozumiem np. pulpit (jego tapetę) ikonki w folderach, okienka komunikatów itd. Podczas wyświetlania ww. elementów jest wykonywana konwersja kolorów przez system Windows 7, zgodnie z przypisanym profilem. Jednak po uruchomieniu dowolnej aplikacji (np. przeglądarki internetowej, przeglądarki plików graficznych) system nie ingeruje już w sposób wyświetlania kolorów i o to musi już zadbać sama aplikacja.
Czy dobrze to rozumiem?
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

19 lipca 2013, 00:15 - pt

Jak działa to forum? Trzeba zakładać nowy wątek jak chce się dowiedzieć czegoś na "stary" temat? :(
Myślałam, ze rozsądniej będzie kontynuować już raz zaczętą dyskusję. No chyba, że do staroci nikt już nie zagląda.... :(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

19 lipca 2013, 00:22 - pt

Justyna pisze:wskazanie profilu monitora w systemie Windows 7, pozwoli aplikacjom posiadającym CMS automatyczne znalezienie tego profilu i zastosowanie go do wyświetlania zdjęć.
Tak.
Justyna pisze:Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aplikacji zmienić ten domyślny profil monitora.
Absolutnie nie należy tego robić i na szczęście w mądrzejszych, np pakiecie Adobe, nie ma w ogóle takiej możliwości. W Corelu można, ale jak powszechnie wiadomo, CMS w Corelu jest mocno pogięty. W wielu innych programach też można, ale jedyne co należy zrobić to upewnić się że "widzą" systemowo udostępniany profil ekranu, a jeśli nie, trzeba pomóc im ręcznie. W żadnym wypadku nie wolno wskazywać innego.
Justyna pisze:Jednak przypisanie profilu monitora w systemie Windows 7 powoduje, że sam system wyświetla "obrazy systemowe" inaczej.
Nie. System nie ma zarządzania barwą. Zmiana wyświetlania będzie wyłącznie, jeśli będą korygowane programowo krzywe jasności. Nie jest to jednak tożsame ze skalibrowanym wyświetlaniem.
Justyna pisze:Podczas wyświetlania ww. elementów jest wykonywana konwersja kolorów przez system Windows 7, zgodnie z przypisanym profilem.
Nie - jak wyżej. System nie potrafi w ogóle poprawnie wyświetlać. Łatki w rekordzie vcgt w profilu, to tylko regulacyjna proteza.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

19 lipca 2013, 23:57 - pt

Dzięki za odpowiedź :)


> Nie. System nie ma zarządzania barwą. Zmiana wyświetlania będzie wyłącznie, jeśli będą korygowane programowo krzywe jasności. Nie jest to jednak tożsame ze skalibrowanym wyświetlaniem.

W takim razie dlaczego mój system (W7) po każdej zmianie domyślnego profilu monitora zmienia natychmiast sposób wyświetlania kolorów? Dotyczy to zarówno tapety jak i ikonek.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

20 lipca 2013, 00:15 - sob

Ponieważ w profilu jest prawdopodobnie niezerowy rekord vcgt.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Justyna
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:09 - pt

Re: Włączenie profilu ICC w Windows 7.

20 lipca 2013, 00:38 - sob

Być może jest tam taki rekord. nie mam pojęcia. (jak to sprawdzić?)
To dobrze, że jest tam niezerowa wartość, czy źle?
Profil wygenerował mi iProfiler.

Zrobiłam doswiadczenie:
zrobiłam zrzut pulpitu i wyświetliłam go w przeglądarce ACDSee (która posiada zarzadzanie kolorem). Połowa monitora to czysty pulpit, druga połowa to przeglądarka ze zrzutem pulpitu. oba obrazy (pulpit i pulpit w przeglądarce) wyglądają identycznie. Czy to nie świadczy o tym, że W7 wyświetla pulpit z uwzględnieniem CMS?

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu