Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 09:27 - wt

Kyle pisze:
21 października 2017, 20:48 - sob
Matryc wygaszanych strefowo, można użyć nie do zwiększania kontrastu (bo to skutkuje zniekształceniami HALO), tylko do równania jasności świecenia matrycy. Dzięki temu po włączeniu DUE ( DUC) kontrast Ci nie spadnie o np. 25%, jak to się obecnie dzieje na wypustach firm typu NEC czy EIZO, które równają zamiast podświetleniem, to matrycą. Prawidłowo powinno być: najpierw równanie jasności podświetleniem strefowym (tanie 144-160 stref obleci ... nie musi być 384 czy 512) i tak wyrównany obraz dopiero powinien być dodatkowo równany matrycą (równanie temp. barwowej itp.).
Możesz podać źródło na podstawie którego twierdzisz, że wyrównywanie podświetlenia metodą strefowego wygaszania w monitorze mogłoby być równie skutecznie lub bardziej skuteczne niż metody DUC/DUE stosowane w NEC/EIZO?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 15:18 - wt

GrzesiekR pisze:
24 października 2017, 09:14 - wt
Z tego co się orientuję TV OLED 4K HDR kosztują w tej chwili od ok. 15.000 zł. Dobry LCD z HDR10 - 5 tyś., więc nie wiem czy to dla biednych.
Nie.
Znakomity LG OLED55B7V jest za 9.500zł. To niemało, ale stosunek cena/jakość jest zdecydowanie lepszy niż w telewizorach LCD (z jakimkolwiek podświetleniem) i monitorach LCD (okołograficznych).

PS. Najtańszy OLED FullHD, niestety krzywy i chyba bez HDR, LG 55EG910V, jest za 4.500zł. Mimo tych wad uważam, że również jest lepszy od jakiegokolwiek TV LCD.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 15:45 - wt

Możliwe. W każdym razie w pewnym dużym markecie elektorniki mają minimum za 15k. A ten LG 55EG910V to nie wiem czy nie jest już wycofany.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 16:37 - wt

GrzesiekR pisze:
24 października 2017, 09:27 - wt
Możesz podać źródło na podstawie którego twierdzisz, że wyrównywanie podświetlenia metodą strefowego wygaszania w monitorze mogłoby być równie skutecznie lub bardziej skuteczne niż metody DUC/DUE stosowane w NEC/EIZO?
Nie wiesz że kontrast na LCD jest stały przy zmianie jasności podświetlenia? - źródła do tego potrzebujesz?
Czy może wiesz o tym, ale nie potrafisz wyciągnąć logicznych wniosków co się będzie działo z kontrastem przy równaniu podświetleniem lokalnie wygaszanym? (zamiast korekcji jasności samą matrycą) ... i do tego potrzebujesz źródła :) ... a może nie wiesz, że DUE/DUC powoduje znaczne spadki kontrastu?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 18:11 - wt

Myślę, że monitory graficzne nigdy nie będą miały podświetlenia strefowego. Wady z tego wynikające dyskwalifikują taki ekran do zastosowań graficznych. W TV i monitorach do gier, zwłaszcza z HDR, jak najbardziej.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 18:17 - wt

max pisze:
24 października 2017, 18:11 - wt
Myślę, że monitory graficzne nigdy nie będą miały podświetlenia strefowego. Wady z tego wynikające dyskwalifikują taki ekran do zastosowań graficznych.
Napisz proszę choćby jedną wadę. Tylko nie pisz, o efekcie HALO, bo to by znaczyło, że nie rozumiesz sposobu użycia tego podświetlenia lokalnie przygaszanego, o którym piszę.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 18:25 - wt

Myślę, że rozumiem. Jak zaczniesz się głębiej zastanawiać, to sam dojdziesz do wniosków.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 18:40 - wt

No to może napiszę jak to widzę. Mamy matrycę nierówno przepuszczającą światło. W takim razie tak ustawiamy jasność podświetlenia poszczególnych diod, by ją wyrównać (diody w miejscach gdzie jest jaśniej, przyciemniamy, do poziomu najciemniejszych obszarów). Mając taką "mapę", która nam wyrównała jasność, podczas wyświetlania obrazów/filmów nie ulega ona już zmianie. Dodatkowo można samą matrycą dorównać ew. odchyłki temp. barwowej (czyli mamy mapę podświetlenia + mapę korekcji matrycowej).

Różnica między samym równaniem matrycą, a równaniem podświetleniem + matrycą jest taka, że w drugim przypadku, po włączeniu DUE/DUC kontrast nie spadnie (ew. spadnie w granicach błędu pomiarowego, z powodu równania samej temp. barwowej matrycą).

Gdzie tu wady?

ps. nawet na swoim monitorze zauważyłem, że tam gdzie mam na białym ciemniejszy obszar, jest on też ciemniejszy na czarnym, także wyrównanie tego samym podświetleniem załatwiło by sprawę.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 20:06 - wt

Kyle pisze:
24 października 2017, 16:37 - wt
GrzesiekR pisze:
24 października 2017, 09:27 - wt
Możesz podać źródło na podstawie którego twierdzisz, że wyrównywanie podświetlenia metodą strefowego wygaszania w monitorze mogłoby być równie skutecznie lub bardziej skuteczne niż metody DUC/DUE stosowane w NEC/EIZO?
Nie wiesz że kontrast na LCD jest stały przy zmianie jasności podświetlenia? - źródła do tego potrzebujesz?
Czy może wiesz o tym, ale nie potrafisz wyciągnąć logicznych wniosków co się będzie działo z kontrastem przy równaniu podświetleniem lokalnie wygaszanym? (zamiast korekcji jasności samą matrycą) ... i do tego potrzebujesz źródła :) ... a może nie wiesz, że DUE/DUC powoduje znaczne spadki kontrastu?
Już drugi raz odpowiadasz mi pytaniem. Nie wiem czy wiesz ale na pytania udziela się odpowiedzi w formie odpowiedzi.
Domyślałem się, że te pomysły to raczej tylko pomysły kogoś komu wydaje się, że coś jest łatwo zrobić ale pewnie nie wie, że to nie takie proste jak mu się wydaje. Ja nie jestem inżynierem elektronikiem specjalizującym się w budowie wyświetlaczy aby to weryfikować. Więc pytam o fachowe źródła.
Przy wyrównywaniu chodzi o różnicę w jasności i chrominancji. Bardzo możliwe, że nie da się tym precyzyjnie sterować tak, aby efekt był zadowalający w monitorze, nawet wyrównywając tylko jasność.
Doskonale wiem jak działa DUC/DUE. Mam już drugi monitor, który posiada tą cechę.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 20:27 - wt

Jasność równasz podświetleniem lokalnie wygaszanym , a chrominację, czyli korektę koloru przeprowadzasz matrycą (DUE równa luminację i chrominację matrycą, a niestety przy równaniu luminacji matrycą są największe straty na kontraście - i tu jest przewaga metody wiązanej). Niestety by zrozumieć mój pomysł, trzeba mieć wyobraźnię.
GrzesiekR pisze:
24 października 2017, 20:06 - wt
Już drugi raz odpowiadasz mi pytaniem. Nie wiem czy wiesz ale na pytania udziela się odpowiedzi w formie odpowiedzi.
Domyślałem się, że te pomysły to raczej tylko pomysły kogoś komu wydaje się, że coś jest łatwo zrobić ale pewnie nie wie, że to nie takie proste jak mu się wydaje
Jedyna "trudność" jest taka, że potrzeba panelu z lokalnie kontrolowanym podświetleniem - a to pospolite nie jest ... i pewnie za taki "bajer" nieźle sobie EIZO/NEC policzy. Sądzę, że OLED jest tańszym rozwiązaniem i wyprze LCD, które jest droższe w produkcji (szczególnie z lokalnym podświetleniem lub w technologii dwumatrycowej - mam tu na myśli rozwiązanie w EIZO Prominence, czyli patent panasonica, nad którego ideą działania parę lat temu myślałem i ku mojemu zdumieniu ktoś wprowadził to pod koniec 2016 roku w życie).

Zastanawiam się teraz co jest droższe w produkcji: lokalna kontrola podświetlenia, czy patent Panasonic ... czy może jedno i drugie stosunkowo tanie, a zdzierają po prostu dla zasady jak za woły.

GrzesiekR pisze:
24 października 2017, 20:06 - wt
Doskonale wiem jak działa DUC/DUE. Mam już drugi monitor, który posiada tą cechę.
.... i nie zauważyłeś, jak po jej włączeniu kontrast spada?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Samsung CFG73 Jak tanio skalibrować

24 października 2017, 20:57 - wt

Kontrast spada o ok. 15-20%, oczywiście. W monitorach graficznych pojawiają się jednak inne wady, czyli
* różne poziomy kontrastu w różnie podświetlonych strefach
* różna zatem gamma i dynamika
* różna jasność każdej diody W-LED powoduje różną korelację niebieskiej diody i luminoforu
* i pewnie inne trudności.

Nie twierdzę, że to niemożliwe. Uważam jednak, że bardzo trudne tak, aby zachować wysoki poziom równomierności wszystkich parametrów obrazowania: gamutu, temperatury, jasności, gammy, delty, na całej powierzchni. Zyski są stosunkowo niewielkie: 20% wyższy kontrast. Tego i tak nie widać. A koszt przy produkcji i fabrycznej kalibracji DUC/DUE znacznie by się skomplikowały.

W telewizorach nikt nie zwraca uwagi na równomierność obrazu i efekt halo, czy inne ułomności jw. uchodzą na sucho.

W zastosowaniach telewizyjnych OLEDy roznoszą wszystko w pył. Nie nadają się one jednak do komputerów, wyświetlania białego ekranu i statycznego obrazu przez 12h dziennie. Dlatego uważam, że monitory należy używać wyłącznie do pracy. Natomiast do wszystkich innych zastosowań: TV, gry, przeglądania zdjęć itp. używać TV z OLED, HDR, 120Hz, szeroką paletą barw, nieskończonym kontrastem, rozdzielczością UHD/4K. Jest to mieszanka cech, jaka w monitorach jeszcze bardzo długo będzie nieosiągalna nawet za kwoty kilka x wyższe niż ceny OLEDowych TV.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot], Semrush [Bot], vitavision_pl
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68369
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu