Problem z x-Rite i1 Display PRo

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 17:18 - wt

Kupiłem ten kalibrator jak w temacie i zacząłem się zapoznawać z jego możliwościami, kupiłem sobie też dokładną instrukcję no i pojawiły się problemy niezgodności z opisem w instrukcji a opcjami wyświetlanymi po uruchomieniu kalibratora. Dotyczy to ustawień Profile Settings. Nie wyświetlają się następujące opcje : 1) use defaults - jest, 2) Adaptacja chromatyczna - brak, 3) Wersja profilu - jest, 4) Krzywa odpowiedzi tonalnej - brak,
5) Typ profilu - jest. Co ciekawe gdy robiłem próbę drugi raz była adaptacja, ale krzywej odpowiedzi tonalnej nie było. Nie wiem jakie ma znaczenie zresetowanie ustawień do fabrycznych - poprzednim razem miałem jasność ustawioną na zero, R - 100, G - 100, B - 100, kontrast 90, ale gdy pojawiła się możliwość ręcznej kalibracji musiałem zmniejszyć kontrast do 80 bo jasność pomimo zerowej była jeszcze za duża. Wybrane D65, 100 cd/m do kwadratu. Wiem że monitor kupiłem dosyć drogo ( iiyama Pro Lite 2792 ) i do luftu, ale teraz to już po herbacie. Widzę teraz jak duże ma odchyłki błędów, bo uruchomiłem sobie display uniformity i QA Report.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 18:52 - wt

iiyama Pro Lite 2792 był drogi? :lol:

Reset monitora powinien być zawsze przed kalibracją, ale to bez z związku z wyświetlanymi opcjami w i1Profilerze. Zakładka Profile Settings jest dostępna w trybie Advenced i powinna pokazywać wszystkie opcje, jak na obrazku. Krzywa odpowiedzi tonalnej jest w pierwszej zakładce Display Settings.
Załączniki
TRC.PNG
TRC.PNG (36.04 KiB) Przejrzano 4113 razy
profile set.PNG
profile set.PNG (10.34 KiB) Przejrzano 4113 razy
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 18:59 - wt

Nornik pisze:
24 października 2017, 17:18 - wt
Kupiłem ten kalibrator jak w temacie i zacząłem się zapoznawać z jego możliwościami, kupiłem sobie też dokładną instrukcję no i pojawiły się problemy niezgodności z opisem w instrukcji a opcjami wyświetlanymi po uruchomieniu kalibratora. Dotyczy to ustawień Profile Settings. Nie wyświetlają się następujące opcje : 1) use defaults - jest, 2) Adaptacja chromatyczna - brak, 3) Wersja profilu - jest, 4) Krzywa odpowiedzi tonalnej - brak,
5) Typ profilu - jest. Co ciekawe gdy robiłem próbę drugi raz była adaptacja, ale krzywej odpowiedzi tonalnej nie było. Nie wiem jakie ma znaczenie zresetowanie ustawień do fabrycznych - poprzednim razem miałem jasność ustawioną na zero, R - 100, G - 100, B - 100, kontrast 90, ale gdy pojawiła się możliwość ręcznej kalibracji musiałem zmniejszyć kontrast do 80 bo jasność pomimo zerowej była jeszcze za duża. Wybrane D65, 100 cd/m do kwadratu. Wiem że monitor kupiłem dosyć drogo ( iiyama Pro Lite 2792 ) i do luftu, ale teraz to już po herbacie. Widzę teraz jak duże ma odchyłki błędów, bo uruchomiłem sobie display uniformity i QA Report.
Zacznij od ustawienia wag R G B + nastawy kontrastu w menu monitora w taki sposób, by uzyskać kontrast natywny. ... bo coś mi się wydaje, że RGB 100/100/100 + kontrast 80, to nadal jest "przepalenie" w jasnych odcieniach (oczywiście tego monitora nie miałem, więc nie wiem, na jakiej nastawie jest natywny ... przykładowo na EIZO S2231W natywny kontrast jest na kontrast 50 i RGB po 100, natomiast na jakimś LG z pracy natywny jest na k69* + RGB po 50).

Generalnie im tańszy monitor, tym trudniej się kalibruje/lepiej trzeba wiedzieć co się robi.

* w tym modelu LG, na kontrast 70 byłoby lepiej pod wzgl. kontrastu i nadal bez przepalenia, ale niestety pojawia się pewna anomalia w przebiegu gamma, co widać w rzeźniku
NocnyJastrzab pisze:
24 października 2017, 18:52 - wt
Reset monitora powinien być zawsze przed kalibracją
W EIZO/NEC może i tak ... ale w LG czy innych DELL/Iiyama niekoniecznie zresetowanie da w efekcie choćby kontrast natywny, czy przebieg gammy najbliżej 2.2.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 19:46 - wt

@NocnyJastrzab - oczywiście że wybieram zakładkę zaawansowane i zauważyłem, że gdy zmieniam niektóre ustawienia w Display Settings to w Profile Settings pojawia się opcja Chromatic Adaptation lub nie.
Wystarczy że zaznaczę Ambient Light Smart Control i kontrolę odblasków i wtedy opcji Chromatic Adaptation brak.
@Kyle napisał "W EIZO/NEC może i tak ... ale w LG czy innych DELL/Iiyama niekoniecznie zresetowanie da w efekcie choćby kontrast natywny, czy przebieg gammy najbliżej 2.2."
To prawda,bo też doszedłem do wniosku że bardzo trudno - nawet wręcz niemożliwe - ustawienie poprawnie poszczególnych parametrów. Ot wyrzuciłem 1700 zł w błoto.
Kontrastu nie mogę ustawić niżej niż 82 % bo ustawiony niżej zielona kreska zjeżdża zupełnie do dołu. Przy 82% jest za wysoko. R-100 Ok, G-100 Ok. B-100 kreska jest troszkę za nisko.
Tak jak pisałem błędy są b.duże w Display Q Report.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 20:23 - wt

Nornik pisze:
24 października 2017, 19:46 - wt
Kontrastu nie mogę ustawić niżej niż 82 % bo ustawiony niżej zielona kreska zjeżdża zupełnie do dołu. Przy 82% jest za wysoko.
Chromol te kreski z programu do kalibracji.

Kontrast natywny najlepiej odszukać na gradiencie 256 kolejnych odcieni, który trzeba wyświetlić w programie bez zarządzania barwą. Ustawiasz R,G,B na jakąś stałą wartość, powiedzmy u Ciebie na 100/100/100 i zwiększasz kontrast maksymalnie, ale tak, by najjaśniejsze odcienie nie były zlane w jeden. Innymi słowy ustawiasz maksymalny kontrast, przy którym widać wszystkie 256 odcieni. NA EIZO jak wspomniałem jest to zwykle k50 i RGB 100/100/100.

... oczywiście później, przy kalibracji czujnikiem, nastawy kontrastu już nie tykasz, choćby program kalibracyjny "wiedział lepiej".
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 20:58 - wt

Nie wiem jak Ci dziękować za bardzo logiczną i niezmiernie dla mnie przydatną odpowiedź. Naprawdę na tym forum są specjaliści.
Dzięki.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

24 października 2017, 21:22 - wt

A po co zaznaczałeś Ambient Light Smart Control i kontrolę odblasków? Pierwsza opcja może (ale nie musi) być przydatna bardziej doświadczonym użytkownikom w określonych warunkach, zwłaszcza tym drukującym samodzielnie w domu. Druga dotyczy głównie ekranów z szybą (np. iMac, MBP).

Reset do ustawień monitora jest ogólnie zalecany dla każdego monitora. Wynika to przede wszystkim z tego, że mogą być włączone "przypadkiem" jakieś "ulepszacze" obrazu, których działanie jest zbędne lub niepożądane podczas operacji kalibracji i profilowania.
Kolejna kwestia wiąże się z parametrem Kontrastu, którego regulacja w LCD jest złudna i nie powinno się jej w ogóle ruszać, czyli ustawienie fabryczne.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

25 października 2017, 08:04 - śr

Tak to prawda kontrola odblasków zbędna, ale Ambient Light Smart Control to jak ja drukuję w domu to może być przydatna, tylko wtedy pewnie należy wybrać inną opcję w White Point. Co do kontrastu to jak widać post od @Kyle każdy ma inną metodę i tutaj chyba też muszę wypracować swoją własną. Ogólnie to jak się przekonuję, to im monitor gorszej jakości, tym trudniej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

25 października 2017, 15:48 - śr

Nornik pisze:
25 października 2017, 08:04 - śr
im monitor gorszej jakości, tym trudniej.

To prawda. Po przekroczeniu pewnej granicy jakościowej stają się niekalibrowalne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

25 października 2017, 17:42 - śr

No cóż warto było wydać nie małe pieniądze - jak dla mnie to oczywiście ocena subiektywna - na kalibrator aby się o czymś przekonać i nabyć pewnego doświadczenia. Jak uzbieram kasę to nie odpuszczę i kupię NEC EA 245Wmi-B1 CT. Na tym jakoś to poustawiałem i wydruki wychodzą takie w miarę. Nie muszę już robić 5 - 10 próbek. Jak zdjęcie nie wymaga dużej obróbki to 1 mała próbka wystarcza.
Nornik
Posty: 44
Rejestracja: 20 września 2017, 10:12 - śr

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

27 października 2017, 12:54 - pt

Takie mam wyniki ogólnie na tym monitorze iiyama 2792: Model  PL2792Q
 Profile  PL2792Q_80.icm
 Target  X-Rite ColorChecker® Classic
 Reference  ColorChecker® 24 Patch



 Test  Tolerance  Measured  Status
 Average ∆E, all patches  15   1,66  Pass
 Average ∆E of the lowest 90%  –   1,49  –
 Average ∆E of the highest 10%  –   3,57  –
 Maximum ∆E, all patches  50   4,79  Pass
 Maximum ∆E of the lowest 90%  –   2,34  –
Może ktoś mi podpowie jak je interpretować, że nie dobrze to wiem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

28 października 2017, 23:46 - sob

dE < 1 nieodróżnialne ludzki okiem.
1 < dE < 2 odróżnialne przez fachowca.
2 < dE < 3 i więcej odróżnialne przez laika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

13 grudnia 2017, 14:50 - śr

Mam taki problem z w/w i1 Display PRo - nie moim, ale nie wiem co zrobić. Kolega zakupił sobie w/w czujnik, na stacjonarnym komputerze jest wszystko OK (na moim też), prawidłowo rozpoznawany przez system win.10) oraz soft do kalibracji (SVII), natomiast wymyśliłem sobie kalibrację (programową) laptopa - taki kaprys. I tu pojawia się problem:
1/ przez system (win.10) widziany jest prawidłowo,
2/ nie rozpoznaje go i1Profiler - cały czas działa w trybie DEMO (próbowałem z wersją dołączona do czytnika jak i z najnowszą ze strony x-rite) .

Nie pomaga podłączenie do innego portu USB (USB3,0 ani USB2,0), odinstalowanie urządzenia i ponowne załadowanie sterowników, windows aktualny. Ręki opadają.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

13 grudnia 2017, 15:40 - śr

Proszę dograć jeszcze to X-Rite Device Services i zrestartować. Chyba, że już jest..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Problem z x-Rite i1 Display PRo

13 grudnia 2017, 16:13 - śr

Dzięki Jastrzębiu :-) pomogło :-)

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu