Niezgodna temperatura barwowa na konfiguracjach wielomonitorowych

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niezgodna temperatura barwowa na konfiguracjach wielomonitorowych

07 stycznia 2018, 20:35 - ndz

Czornyj pisze:
07 stycznia 2018, 20:31 - ndz
idea zarządzania barwą to właśnie dobieranie metamerycznie zgodnych stymulantów o różnych krzywych emisji/remisji spektralnej (...) tyle że ma to niewiele wspólnego z problemem różnicy barwy bieli uzyskiwanej po kalibracji.

O tym piszę. Tyle ma wspólnego, że jest to przyczyna i skutek.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kocur
Posty: 102
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 13:25 - sob

Re: Niezgodna temperatura barwowa na konfiguracjach wielomonitorowych

07 stycznia 2018, 21:33 - ndz

Czornyj pisze:
07 stycznia 2018, 20:00 - ndz
Profilery tego nie mylą, wybierając temperaturę barwową automatycznie ustawiają koordynaty chromatyczne CCT
Tom01 pisze:
07 stycznia 2018, 20:09 - ndz
Bez znaczenia. Użytkownik mylący temperaturę barwową z CCT nawet nie wie, że na monitorach z różnym podświetleniem, ta sama CCT jest wynikiem innego przebiegu spektralnego. Gdyby tak nie było, to CCT równałaby się Tc i to właśnie zakłada user. A skoro CCT i Tc nie jest tm samym, to siłą rzeczy, użytkownik nie wiąże różnego wyglądu z różnym widmem, widząc "anomalię" w postaci opisanych rozjazdów i szuka przyczyny np w defekcie czujnika.
Nic takiego nie napisałem. Nie sądzę, aby czujnik był wadliwy. Zasugerowałem jedynie, że być może nie jest na tyle dokładnym urządzeniem, aby poradzić sobie z pomiarem temperatury na dwóch różnych wyświetlaczach o różnej charakterystyce spektralnej.

Zastanawia mnie opcja korekty kolorymetrycznej do pary wyświetlacz+czujnik (nie mylić z rodzaj podświetlenia + czujnik) w displayCal. Zastanawiam się, czy ze względu na swoją ograniczoną dokładność nie jest to próba skompensowania niedoskonałości do warunków referencyjnych jakie można by uzyskać za pomocą spektrofotometru. W samej dokumentacji do displayCal wspomniane jest, że można taką korektę dokonać wyłącznie dysponują spektrofotometrem.

Pewnie istnieją merytoryczne powody, dla których spektrofotometry są o wiele droższe od zwykłych kolorymetrów typu i3 Display Pro.

Wcześniej wypowiedziałem się nieprecyzyjnie. Dopasowałem temperaturę barwową NEC'a do "referencyjnej" w Samsungu "na oko". Podregulowałem NEC'a aby uzyskać podobny rezultat (dE = 1,3), spisałem wsp. xy_ i skalibrowałem NEC'a do nich. SVII pokazał mi temperaturę 10180K. Zatem kalibrowałem do współrzędnych chromatycznych, a nie temperatury barwowej. Rezultat jest zadowalający.

Być może różnice wynikają m.in z powodu tego jaki aparat matematyczny jest zastosowany w tych odmiennych aplikacjach. Nie tłumaczyłoby to jednak dlaczego przy użyciu tego samego czujnika i tej samej aplikacji temperatury barwowe są zupełnie odmienne na konfiguracji nr 2.

Postaram się w najbliższym czasie skorzystać z sugestii dot. modelu CIE 2012 i dam znać o rezultatach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niezgodna temperatura barwowa na konfiguracjach wielomonitorowych

07 stycznia 2018, 21:40 - ndz

Kocur pisze:
07 stycznia 2018, 21:33 - ndz
Nic takiego nie napisałem. Nie sądzę, aby czujnik był wadliwy. Zasugerowałem jedynie, że być może nie jest na tyle dokładnym urządzeniem, aby poradzić sobie z pomiarem temperatury na dwóch różnych wyświetlaczach o różnej charakterystyce spektralnej.

To nie jest kwestia dokładności. W postach wyżej ma Pan to wyjaśnione. Nie ma też znaczenia, że wybiera Pan punkt bieli za pomocą współrzędnych xy. Oczywiście w ten sposób znakomicie zmniejsza Pan błąd, niżby kalibrował Pan do CCT, ale nie niweluje przyczyny. Proponuję dać sobie spokój i ustawić punkty bieli wizualnie a potem przyjąć go jako naturalny do kalibracji. Inaczej się tego nie da zrobić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu