Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

19 lutego 2018, 08:10 - pn

ColorSpace to nie jest to samo co Profil. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

19 lutego 2018, 09:16 - pn

Ok zdjęcie nadal ma inne nasycenie na AdobeRGB i sRGB u mnie więc to raczej nie kwestia tego profilu a czegoś innego. Na prawdę tylko ja mam taki problem? I nikt nigdy wcześniej czegoś takiego nie miał?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

19 lutego 2018, 09:24 - pn

Jak pisałem, to powszechny problem. Jeśli Twoim przeznaczeniem jest internet, praca od początku do końca na sRGB rozwiązuje wiele problemów wynikających m.in. z braku naszej wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu barwą w Windows.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

19 lutego 2018, 10:54 - pn

Tom01 pisze:
19 lutego 2018, 08:10 - pn
ColorSpace to nie jest to samo co Profil. ;)
Racja.. Ale Lightroom nie ma innej opcji, a zdjęcia wyglądają poprawnie (jakby miały przypisany profil sRGB). I mają, bo sprawdzam właśnie na macu. Ściągnąłem jedną fotkę ze swojego FB :mrgreen:
Załączniki
FP 2018-02-19 o 10.51.10.jpg
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

19 lutego 2018, 19:28 - pn

Ekhem, że tak się brzydko podepnę, ale to będzie prawie na temat ;). Wynikł mi problem. Jakiś tłumok usunął profile z plików jpg. Jakim (najlepiej darmowym) programem, mogę bez rekompresji, czyli bezstratnie, dopisać jedynie odpowiednie profile do odpowiednich zdjęć?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

20 lutego 2018, 20:00 - wt

Znalazłem program, dzięki któremu można podpiąć profil do zdjęcia jpg bez rekompresji - ExifTool w wersji z graficznym interface'm .
Przygotowałem gotową paczkę z wszystkimi potrzebnymi plikami, a jedyne co trzeba zrobić, to po rozpakowaniu folderu uruchomić ExifToolGUI.exe (Tom - może lepiej byś to narzędzie skopiował na swój serwer, bo na tym ufile to niebawem zniknie, a może się przydać Tobie lub komuś innemu z forumowiczów)
https://ufile.io/j6yx4
... jest to najnowsza wersja z taką funkcją. Jeszcze nowsza wersja GUI ( 5.xx ) jest pozbawiona tej podstawowej funkcjonalności ( ROFL )
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

26 lutego 2018, 11:57 - pn

Dzięki wszystkim za odpowiedzi... wydaje mi się że znalazłem problem, mianowicie wychodzi na to że problemem jest aplikacja xnview oraz firefox który mimo ponownego uruchomienia nie potrafią się zaadoptować do nowego profilu. Na chwilę obecną jedyną aplikacją która potrafi się zaadoptować jest Adobe Bridge. Czy ktoś z Was (użytkowników Windows) zna przeglądarkę plików graficznych z CM? Najlepiej z którą nie było by takich problemów :) Bądź opcja 2 czy ktoś używa XnView i mógłby mi podesłać screen ustawień... być może trzeba coś jeszcze pozmieniać poza dodaniem ścieżki do profilu icc z kalibracji.

Adobe Bridge niestety nie chcę używać ze względu na to że podgląd nie jest generowany w pełnej jakości (wychodzi straszne mydło) i nie mam pojęcia jak to zmienić :)
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

26 lutego 2018, 12:16 - pn

roll4enjoy pisze:
26 lutego 2018, 11:57 - pn
Dzięki wszystkim za odpowiedzi... wydaje mi się że znalazłem problem, mianowicie wychodzi na to że problemem jest aplikacja xnview oraz firefox który mimo ponownego uruchomienia nie potrafią się zaadoptować do nowego profilu.
W Firefox nie mam problemów z profilami w dowolnej wersji. Choć przyznaję wpisałem ścieżkę bezpośrednio do pliku profilu (about:config i w zmiennej: gfx.color_management.display_profile;). Dodatkowo mam profilowanie w firefox wzgl. kolorymetryczne i obrazy bez profilu ma traktować jako sRGB. Działa! Zawsze! Nie ma innej opcji!

roll4enjoy pisze:
26 lutego 2018, 11:57 - pn
Czy ktoś z Was (użytkowników Windows) zna przeglądarkę plików graficznych z CM?
Chyba już wcześniej pisałem. IrfanView wraz z paczką wtyczek (bez wtyczek CM w IrfanView nie będzie działał, więc instaluj od razu paczkę kóra jest na tej samej stronie co program).
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

26 lutego 2018, 12:32 - pn

@Kyle jak rozumiem przy zmianie profilu z NATIVE na sRGB i ponownym włączeniu firefox zdjęcia nie zmieniają u Ciebie nasycenia?

Sprawdzę IrfanView dzięki.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

26 lutego 2018, 12:42 - pn

roll4enjoy pisze:
26 lutego 2018, 12:32 - pn
@Kyle jak rozumiem przy zmianie profilu z NATIVE na sRGB
Nie wiem o co chodzi, nie robię takich rzeczy :) Profil wyświetlacza mam tylko jeden. Nie zmieniam trybów w monitorze "CUSTOM/NATIVE/HGW <-> sRGB". Monitor mam w trybie CUSTOM (to jest EIZO, w NEC moze się nazywać inaczej), a w systemie dla wyświetlacza tylko jeden profil, wygenerowany dla tego trybu.
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

26 lutego 2018, 12:59 - pn

Ok ja czasami kombinuję by się upewnić :) Ale problem został rozwiązany z IrfanView, działa to prawidłowo przy włączonej opcji: CURRENT MONITOR PROFILE. Po zmianie profilu w CN i ponownym uruchomieniu IrfanView kolory są "identyko" :) Dzięki za poświęcony czas być może komuś się to przyda w przyszłości :)

PS. Czy da się sprawdzić w IrfanView czy plik ma załączony profil icc? Jeżeli tak to gdzie powinienem szukać :>
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

26 lutego 2018, 13:17 - pn

W informacjach, tam gdzie jest Compression, na drugiej pozycji jest wpisany profil.
full2g
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwietnia 2018, 00:39 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

14 kwietnia 2018, 00:56 - sob

Wtrące się w wątek .
Dziś przetestowałem taką sytuację u siebie , jako że dołożyłem do mojego workflow'a drukarkę i chcę mieć pewność że kolory od początku ( monitor) do końca ( drukarka) są przynajmniej w teorii poprawne .
Ale do sedna .
Zmiana gamutu monitora NEC przez Multiprofilera na MacbookPro Sierra 10.12. działa bezbłednie , tzn system w locie podmienia profil icm i podsystem graficzny odświeża ekran . Wysterczy poczekać kilka sekund , nie trzeba restartować PS etc.

Zaś taka sama kombinacja na hackintoshu ( sic!) z High Sierra 10.13 podmienia profil icm ale nie powoduje odświeżenia podsystemu graficznego wobec czego obraz jest przesycony/odsycony w zależności czy zmieniamy na mniejszy lub większy gamut.
Restart PS również nie pomaga . Dopiero ręczna zmiana na inny profil icm i powrót do właściwego powoduje poprawne odświeżenie i załadowanie go do systemu . Czy to wina High Sierry 10.13 czy samego Hackintosha - nie wiem .

To takie moje 3 grosze dla potomnych ....

Szczególne podziękowania dla Marcina "Czornyj"ego za dzisiejsze wskazówki które naprowadziły mnie na rozwiązanie problemu .

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu