Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 17:43 - sob

Witam serdecznie, jestem nowym użytkownikiem tego forum i widząc ogrom zaawansowanej wiedzy technicznej z góry przepraszam jeżeli mój problem / pytanie okaże się zbyt banalne. Jednak proszę o pomoc.

Posiadam monitor firmy EIZO CS2730 oraz kalibrator iDisplay Pro. Skalibrowałem monitor do "przestrzeni" native tegoż monitora oraz sRGB (2 profile), i mam problem. Zdjęcie zapisane do przestrzeni sRGB wygląda inaczej na profilu NATIVE względem profilu sRGB (chodzi o nasycenie).

Czy jest to normalna sytuacja? Wydawało mi się że jeżeli zdjęcie jest zapisywane do sRGB to nie powinno wyświetlać większego nasycenia na "większym" gamucie. Czy problem tkwi w złej kalibracji?


Mam nadzieję że jest to odpowiedni dział na tego typu pytanie.


Z góry dziękuję za pomoc w temacie
Mariusz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 18:18 - sob

No i wpadłeś, jak śliwka w kompot. ;)

PS. Użyj szukajki. Problem stary jak to forum.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 18:39 - sob

Zasadniczo jest to "normalne".
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 18:59 - sob

1) Monitor ustaw na gamut natywny (~100% AdobeRGB)
2) Wygeneruj profil i zapnij do systemu/programów do wyświetlania zdjęć/filmów/stron www jako profil wyświetlacza.
3) Ciesz się poprawnym wyświetlaniem zdjęć sRGB, AdobeRGB, ProPhotoRGB, jak i filmów.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 19:05 - sob

Jesli ma winde to z tym cieszeniem moze byc bardzo roznie.
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 19:33 - sob

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Kyle pisze:
17 lutego 2018, 18:59 - sob
1) Monitor ustaw na gamut natywny (~100% AdobeRGB)
2) Wygeneruj profil i zapnij do systemu/programów do wyświetlania zdjęć/filmów/stron www jako profil wyświetlacza.
3) Ciesz się poprawnym wyświetlaniem zdjęć sRGB, AdobeRGB, ProPhotoRGB, jak i filmów.
Tak też zrobiłem jednak strasznie martwi mnie jak większość użytkowników widzi brak nasycenia na zdjęciach szczególnie odcień skóry. Pomyślałem żeby ustawić monitor pod sRGB skoro zapisuje zdjęcia w sRGB (sądziłem że wtedy wszyscy powinni widzieć zdjęcia jednakowo na skalibrowanych monitorach czy to sRGB czy coś szerszego) ale z kolei właśnie wtedy wszystko jest przesycone jeżeli ktoś ma monitor z szerszym gamutem :/
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 19:38 - sob

Kyle pisze:
17 lutego 2018, 18:59 - sob
1) Monitor ustaw na gamut natywny (~100% AdobeRGB)
2) Wygeneruj profil i zapnij do systemu/programów do wyświetlania zdjęć/filmów/stron www jako profil wyświetlacza.
3) Ciesz się poprawnym wyświetlaniem zdjęć sRGB, AdobeRGB, ProPhotoRGB, jak i filmów.
1) Ustaw monitor na sRGB.
2) Ustaw w Win domyślny profil sRGB.
3) Ciesz się poprawnym i jednakowym wyświetlaniem wszystkiego.
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 19:49 - sob

max pisze:
17 lutego 2018, 19:38 - sob
Kyle pisze:
17 lutego 2018, 18:59 - sob
1) Monitor ustaw na gamut natywny (~100% AdobeRGB)
2) Wygeneruj profil i zapnij do systemu/programów do wyświetlania zdjęć/filmów/stron www jako profil wyświetlacza.
3) Ciesz się poprawnym wyświetlaniem zdjęć sRGB, AdobeRGB, ProPhotoRGB, jak i filmów.
1) Ustaw monitor na sRGB.
2) Ustaw w Win domyślny profil sRGB.
3) Ciesz się poprawnym i jednakowym wyświetlaniem wszystkiego.
Dzięki za chęci ale sprecyzuję bezpośrednio... moim problemem nie jest to żebym ja widział wszystko jednakowo a żeby inni widzieli "to co autor chciał pokazać". A skoro osoby z monitorem skalibrowanym do AdobeRGB będą to widzieli inaczej to i tak nie rozwiązuje to mojego problemu.


Dziękuję wszystkim jeszcze raz za pomoc.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 20:29 - sob

Monitor na byc nativ. Zdjecia podpisuj profilem sRGB do sieci. Osoby mające monitory z poszerzonym gamutem powinny wiedzieć jak oglądać zdjęcia w sieci.
U Ciebie ma być dobrze. Nigdy nie wiesz na czym ktos to zobaczy.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 22:01 - sob

No właśnie. Innymi się nie przejmuj. Przede wszystkim Ty masz widzieć dobrze. Rób jak podpowiada p. Daniel. Używaj FireFoksa z ustawionym CMS, a do plików spróbuj IrfanView (również z włączonym CMS). U mnie działa dobrze (Spectraview 272).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

17 lutego 2018, 23:39 - sob

danielchrzaszcz pisze:
17 lutego 2018, 19:05 - sob
Jesli ma winde to z tym cieszeniem moze byc bardzo roznie.
Mam windę i nie mam problemów ze zdjęciami, filmami w różnych gamutach.
roll4enjoy pisze:
17 lutego 2018, 19:33 - sob
Tak też zrobiłem jednak strasznie martwi mnie jak większość użytkowników widzi brak nasycenia na zdjęciach szczególnie odcień skóry. Pomyślałem żeby ustawić monitor pod sRGB skoro zapisuje zdjęcia w sRGB (sądziłem że wtedy wszyscy powinni widzieć zdjęcia jednakowo na skalibrowanych monitorach czy to sRGB czy coś szerszego) ale z kolei właśnie wtedy wszystko jest przesycone jeżeli ktoś ma monitor z szerszym gamutem :/
Przy poprawnym ustawieniu nie jest przesycone. Jeśli jest coś przesycone, to znaczy, że ktoś ma coś źle ustawione.
max pisze:
17 lutego 2018, 19:38 - sob
1) Ustaw monitor na sRGB.
2) Ustaw w Win domyślny profil sRGB.
3) Ciesz się poprawnym i jednakowym wyświetlaniem wszystkiego.
... i wyciętą masą kolorów, przez co niektóre rzeczy wyglądają zupełnie nienaturalnie, np. (mój ulubiony przykład):
https://ufile.io/ivb0n

... jak się zobaczy to zdjęcie na monitorze z gamutem ~AdobeRGB (najlepiej by obok stał wyrób monitoro-podobny, czyli z gamutem sRGB), to już wiadomo, że sRGB jest pokraką, nienadającą się to wyświetlania niektórych ujęć.
roll4enjoy pisze:
17 lutego 2018, 19:49 - sob
Dzięki za chęci ale sprecyzuję bezpośrednio... moim problemem nie jest to żebym ja widział wszystko jednakowo a żeby inni widzieli "to co autor chciał pokazać". A skoro osoby z monitorem skalibrowanym do AdobeRGB będą to widzieli inaczej to i tak nie rozwiązuje to mojego problemu.
Jak inni mają poprawnie ustawione oprogramowanie, to nie będzie przesycone zdjęcie sRGB na monitorze AdobeRGB.
danielchrzaszcz pisze:
17 lutego 2018, 20:29 - sob
Zdjecia podpisuj profilem sRGB do sieci.
... z konwersją do przestrzeni sRGB. Z drugiej strony, gdyby wstawiać oprofilowane zdjęcie w gamucie AdobeRGB, to może by się ludzie nauczyli poprawnie to ustawiać ... lub wręcz programiści domyślnie dawali by włączony CMS.
NocnyJastrzab pisze:
17 lutego 2018, 22:01 - sob
No właśnie. Innymi się nie przejmuj. Przede wszystkim Ty masz widzieć dobrze. Rób jak podpowiada p. Daniel. Używaj FireFoksa z ustawionym CMS, a do plików spróbuj IrfanView (również z włączonym CMS). U mnie działa dobrze (Spectraview 272).
Brutalne podejście, ale je i tak popieram :]

ps. przypominam, że do IrfanView trzeba zainstalować paczkę wtyczek (z tej samej strony gdzie można pobrać IrfanView), bo bez niej, profilowanie w IrfanView nie zadziała
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 00:20 - ndz

hehe.. jest mały haczyk! Aby zdjęcie zapisane do sRGB wyglądało "poprawnie" na szerokim gamucie monitor musi być przestawiony z poziomu softu, aby przełączył się profil (NEC > MP,SV2; EIZO > CN). Jeśli zdjęcie było wyświetlone przed przełączeniem, należy zamknąć i otworzyć ponownie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 00:25 - ndz

To znaczy u mnie (Win 10 , EIZO 2231W, Firefox , IrfanView) nie muszę nic przestawiać. Firefox tak ustawiłem, by zdjęcia bez profilu(nie oznaczone jaki mają gamut) traktował jako sRGB. W irfanView zdaje się można ustawić to samo. Podsumowując zdjęcia oznaczone jako sRGB, AdobeRGB, ProPhotoRGB i bez jakiegokolwiek oznaczenia, wyświetlają się praktycznie zawsze poprawnie (bo nieoznaczone padaki, to w praktyce zawsze sRGB).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 00:31 - ndz

Brawo TY! 8-) I właśnie o to chodzi, żeby radzić sobie z materiałami nieopisanymi albo innymi, niż sRGB.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 00:38 - ndz

W firefoxie nalezy przestawic gfx.color_management.mode z domyslnej 2 na 1.
Jesli ktos wie co i jak to nic nie stanowi problemu, natomiast nowi użytkownicy szerokogamutowcow na poczatku moga miec problemy
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 12:00 - ndz

Zatem moje ustawienia są poprawne?

Win10
EIZO CS2730 - skalibrowany do NATIVE (i1Dispaly Pro) / Color Navigator służy jako program do zarządzania kolorem w systemie (w ustawieniach systemowych nic nie zmieniałem odnośnie profilów icc - a może powinienem???)
Firefox - gfx.color_management.display_profile - ścieżka do profilu icc / gfx.color_management.enablev4 - true / gfx.color_management.mode - 1 / gfx.color_management.rendering_intent - 0
XnView (przeglądarka plików zdjęciowych) - w ustawieniach programu ścieżka do profilu icc

Odnośnie tego przesycenia to być może się źle wyraziłem chodzi mi o to że zdjęcia są bardziej nasycone co znacznie wpływa na odbiór.

Gdy pracuję na NATIVE i ustawiam nasycenie zdjęcia (szczególnie odcienie skóry) i zapisuje je do sRGB -> wszystko u mnie ładnie wygląda jednak gdy otwieram zdjęcie na laptopie (pomijam fakt że barwy są inne bo urządzenie nie jest skalibrowane ale nasycenie jest tak małe że skóra wychodzi bardzo blada)

Gdy pracuję na okrojonym zakresie sRGB ustawiam nasycenie -> na laptopie zdjęcie już nie jest tak blade ale wtedy okazuje się że na NATIVE (prawie całe pokrycie ~AdobeRGB) zdjęcie jest bardziej nasycone.


Czyż nie powinno być tak że zdjęcie zapisane do sRGB (obrabiane na urządzeniu skalibrowanym do sRGB) wyświetlane na AdobeRGB będzie identyko? Bez zwiększania nasycenia? Skąd to zdjęcie znajduje więcej informacji jeżeli przy zapisie okrajamy zakres do sRGB?



Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję za to zaangażowanie w tym wątku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 12:17 - ndz

roll4enjoy pisze:
18 lutego 2018, 12:00 - ndz
Gdy pracuję na NATIVE i ustawiam nasycenie zdjęcia (szczególnie odcienie skóry) i zapisuje je do sRGB -> wszystko u mnie ładnie wygląda jednak gdy otwieram zdjęcie na laptopie (pomijam fakt że barwy są inne bo urządzenie nie jest skalibrowane ale nasycenie jest tak małe że skóra wychodzi bardzo blada)

Podstawowe zasady pracy z szerokim gamutem, jeśli medium docelowym jest sRGB:
0. Jeśli mamy monitor szerokogamutowy, wszelkie materiały oglądamy wyłącznie w aplikacjach które mają działający moduł zarządzania barwą.
1. Pracujemy nad oryginałem zdjęcia w szerokim gamucie.
2. Końcowe przygotowanie robimy z włączoną próbą koloru do sRGB.
3. Przed zapisem konwertujemy zdjęcia do sRGB.
4. Zapisujemy z profilem sRGB.

roll4enjoy pisze:
18 lutego 2018, 12:00 - ndz
Czyż nie powinno być tak że zdjęcie zapisane do sRGB (obrabiane na urządzeniu skalibrowanym do sRGB) wyświetlane na AdobeRGB będzie identyko?

Oczywiście, że tak. Jeśli jest inaczej, naruszona jest któraś z powyższych zasad.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 12:40 - ndz

Tom01 pisze:
18 lutego 2018, 12:17 - ndz
roll4enjoy pisze:
18 lutego 2018, 12:00 - ndz
Gdy pracuję na NATIVE i ustawiam nasycenie zdjęcia (szczególnie odcienie skóry) i zapisuje je do sRGB -> wszystko u mnie ładnie wygląda jednak gdy otwieram zdjęcie na laptopie (pomijam fakt że barwy są inne bo urządzenie nie jest skalibrowane ale nasycenie jest tak małe że skóra wychodzi bardzo blada)

Podstawowe zasady pracy z szerokim gamutem, jeśli medium docelowym jest sRGB:
0. Jeśli mamy monitor szerokogamutowy, wszelkie materiały oglądamy wyłącznie w aplikacjach które mają działający moduł zarządzania barwą.
1. Pracujemy nad oryginałem zdjęcia w szerokim gamucie.
2. Końcowe przygotowanie robimy z włączoną próbą koloru do sRGB.
3. Przed zapisem konwertujemy zdjęcia do sRGB.
4. Zapisujemy z profilem sRGB.

roll4enjoy pisze:
18 lutego 2018, 12:00 - ndz
Czyż nie powinno być tak że zdjęcie zapisane do sRGB (obrabiane na urządzeniu skalibrowanym do sRGB) wyświetlane na AdobeRGB będzie identyko?

Oczywiście, że tak. Jeśli jest inaczej, naruszona jest któraś z powyższych zasad.

Czyż punkt 3 i 4 nie jest tym samym? Wydawało mi się że eksportując zdjęcie z Lightrooma (ustawiając profil sRGB) automatycznie konwertuje zdjęcie do przestrzeni sRGB oraz nadaje mu tenże profil? Jeżeli jestem w błędzie to może jest ktoś w stanie mi pomóc i powiedzieć w jaki sposób prawidłowo "wypuścić" zdjęcie z Lightroom'a? Chodzi właśnie o przestrzeń sRGB która "króluje" w internetach.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 12:46 - ndz

roll4enjoy pisze:
18 lutego 2018, 12:40 - ndz
Czyż punkt 3 i 4 nie jest tym samym?
Niekoniecznie. W programach graficznych, można albo jedynie przypisać profil do zdjęcia (bez konwersji) albo przekonwertować i przypisać profil.
roll4enjoy
Posty: 19
Rejestracja: 17 lutego 2018, 17:27 - sob

Re: Zdjęcia zapisane w sRGB wyświetlane na monitorze o szerszym gamucie.

18 lutego 2018, 12:50 - ndz

A czy ktoś może mi pomóc jeżeli chodzi właśnie o program Lightroom? Zabawną sytuacją jest też to że włączając opcję Soft Proofing, która jak rozumiem ma właśnie symulować konkretną przestrzeń kolorów nasycenie zdjęcia się nie zmienia... wszystko jest jednakowe.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu