Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 00:11 - pn

Cześć wszystkim,

Interesuję się tamtyką pracy z kolorem na komputerze od dawna, z różnym natężeniem co prawda, ale na to forum zaglądam często i staram się być jakoś tam na bieżąco. Jako że ostatnio tematyka znowu weszła u mnie na tapetę, być może będę kupował nowy monitor, to na drodze gromadzenia wiedzy i własnych doświadczeń zrodziło mi się kilka pytań. Postaram się je ująć dość konkretnie i precyzyjnie, bo dotyczą w większości szczegółów. Wszystkim bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

1. Tablice korekcyjne dla kolorymetrów, uwzględniające specyfikę podświetlenia szerokogamutowych ekranów - gdzie one są gromadzone i dlaczego nie wszędzie daje się je wybierać? Czy one są w profilerach, czy zaszyte w czujniku?

Konkretnie mówię o i1DisplayPro, bo taki mam. W dołączonym do niego i1Profiler wybieramy sobie typ podświetlenia, co sugeruje, że korekty wprowadza profiler dla danego wykrytego i wspieranego czujnika. W instruktażach do ArgyllCMS czy jego nakładki DisplayCal też wyczytałem, że te korekty to jest broszka profilerów, ba, można sobie te tablice korekcyjne nawet samemu tworzyć (jeśli ma się przyrząd godny uznania za referencyjny :roll: , co jednak raczej mało powszechne). Podobnie ustawiamy w basiccolor Display 5... i pewnie w takim razie również w SpectraView Profiler (bo to brandowane to samo). To dlaczego w SpectraViewII, którą się bawię, ani w ColorNavigator6 u Eizo nie ma tego ustawienia? Czemu tam nie wybieramy typu podświetlenia? Przychodzą mi 2 opcje do głowy - albo te korekty ma w sobie sam czujnik, który w jakiś sposób sam wykrywa z jakim podświetleniem ma do czynienia, a ustawianie w profilerach to tylko taki "doube-check", albo po prostu ustawienie podświetlenia ma miejsce tylko w profilerach nieproducenckich, czyli takich które obsługują różne monitory (basiccolor, i1profiler, DisplayCal), a w firmowych softach do kalibracji (SVII dla Nec i CN6 dla Eizo) tego nie ma, bo nie potrzeba, bo program sam wykrywa i doskonale wie z jakim monitorem swojego producenta ma do czynienia i wprowadza odpowiednie korekty. Domyślam się, że to drugie, ale w takim razie mamy pewną niekonsekwencję, bo SpectaViewProfiler, dołączany do Nec Reference, to przecież Basiccolor Display5, a ten wybór ma...?

2. Gdzie w SpectraViewII daje się sprawdzić jakie zostało wykryte podświetlenie ekranu i jakie, w efekcie tego, korekty są wprowadzane do pomiarów kolorymetru? To pytanie głównie do wujka Czornego ;) , bo kiedyś w jednym z wątków dot PA322UHD napisał, że zauważył jak SVII używa w nim korekt dla W-LED a nie GBr... Jak to zobaczył? i gdzie? O co cho?? :geek:

3. Czy podświetlenie typu GBr-led to to samo co kategoria typu podświetlenia "RGB LED" np. w xrite i1Profiler? (mam v1.7.1) Teraz sam nie pamiętam jak jest w basiccolor ale chyba też nie ma stricte GBr-led... Czy zatem kategoria typu RGB-Led to to samo? Czy to pasuje?

4. Czy SpectraViewProfiler (ten brandowany przez NEC basiccolor display 5), który jest dołączany do modeli NEC SV Reference działa wyłącznie z nimi czy z resztą modeli NEC również?

To takie trochę licencyjne pytanie, ale jak ktoś, dajmy na to, kupi sobie SV Reference, a ma tez innego, niższego NECa, to ten niższy też będzie z SVProfiler współpracował, czy nie? Bo że sobie zawsze mogę kupić basiccolor5 to ja wiem. 100EUR na oko :)

5. NEC SpectraViewII - czy kalibrując do mniejszej przestrzeni niż gamut monitra (acz standardowej i precyzyjnie opisanej, np do sRGB) koordynaty chromatyczne R, G i B zapisywane do profilu powinny być brane z pomiaru czujnika na końcu kalibracji czy powinny być zapodane wzorcowe dla naszej "targetowej" przestrzeni?

W opcjach SVII jest możliwość wybrania sobie, czy koordynaty chromatyczne krańcowych R G i B zapisywane do profilu mają być brane z pomiaru czujnikiem po kalibracji, czy z wartości "fabrycznych". Instrukcja to wyjaśnia tak, że czasem chcąc kalibrować do określonych przestrzeni WIĘKSZYCH niż nasz gamut (dla celów proofa albo czegoś), trzeba zapodać do profilu wartości z tej przestrzeni, a nie zmierzone, bo zmierzone będa odpowiadały gamutowi naszego ekranu, a nie taki tu jest cel. To rozmiem. Kwestia celowości takiego kalibrowania to oddzielna dyskusja, już tu toczona wielokrotnie ;) Ale jeśli kalibrujemy do przestrzeni MNIEJSZEJ niż gamut ekranu, np do tej sRGB, to ewentualne różnice będą (miejmy nadzieję) bardzo niewielkie. Czy zatem jest sens zapisywać w generowanym profilu icc wartości zmierzone na koncu kalibracji przez czujnik, obarczone błędem pomiaru itd... czy może lepiej zapodać w profil wartości domyślne dla sRGB, skoro np deltaE po takiej kalibracji i tak wychodzi minimalna, rzędu np średnio 0,3 (dE2000). W sensie - czy wybierać wtedy te wartości "fabryczne" w opcjach SVII, czy bazowac na odczycie czujnika? Stawiam na to drugie, ale może są jakieś argumenty za tym, żeby zapodać domyślne dla danej przestrzeni? (z kalibracją do AdobeRGB też jest podobny dylemat, bo ona zwykle jednak tym 1% wykracza poza ekranowy gamut... i co wtedy, kazać mu brać z odczytu czujnika, czy wprowadzić wzorcową dla AdobeRGB? co ma większy sens jeśli np w Photoshopie ktoś pracuje właśnie w adobeRGB? Wiem, najlepiej kalibrować natywny gamut i z bańki, nie wnikać, ale są też głosy, że jeśli już mamy w 99% AdobeRGB to warto sobie zrobić kalibrację do Adobe właśnie... jesli w tej będziemy głównie pracować).

6. Co to jest LUT Update w monitorach NEC?

Wyczytałem, że to jakaś korekta, którą można sobie zrobić posiadając jakiś super-duper precyzyjny przyrząd... no czyli nie można jej sobie zrobić :). Ale jednocześnie, te korekty są do pobrania ze stront NEC'a...? O co chodzi? Co, sami doszli do wniosku że coś poprawią? To taki update firmware'u?

7. Czy zawsze przed kalibracją muszę resetować monitor i vdeoLUT do fabrycznych, zerowych wartości?

Zauważyłem, że robiąc sprzętową kalibrację w SVII czy CN nie trzeba się specjalnie martwić o resetowanie monitora do fabrycznych ustawień. Producencki profiler sam sobie z tym radzi, sam wchodzi w odpowiedni tryb, sam resetuje to co użyszkodnik naprzestawiał w OSD monitora. Niezaleznie od moich działań i tak zawsze na koniec mam elegancko ustawione w trybie CAL albo P zadane w targecie parametry. Ale to mówię o kalibracji sprzętowej, gdzie LUT karty graficznej to zupełnie nieruszana sprawa. Tymczasem bawiąc się w kalibrację np takim xrite i1Profiler, który zrobi nam to korektami LUT grafiki, czy przystępując do takiego procesu muszą sam pamiętać o wyzerowaniu najpierw LUT karty graficznej (żeby nowe korekty nie nakładały się na stare itd), czy może profiler to też ogarnia samemu? A jak zachowa się SVII lub CN jak jest zmodyfikowany VideoLUT w sterowniku grafiki? Ma ktoś jakieś doświadczenia? Wiem, najlepiej mieć jeden profiler, jeden loader i już. Ale skąd pewność jak taki i1profiler przystępując do nowej kalibracji potraktuje korekty które jego własny loader wcześniej wgrywał? Wyzeruje czy to ja mam o tym pamiętać?

8. Laptop ACER+Win10+soft kalibracja Xrite i1Profiler - sterownik grafiki Intela (lub coś innego) nadpisuje LUT karty graficznej przy starcie systemu i tracę wgrane tam przez loader Profilera ustawienia kalibracji.

Strasznie upierdliwe zjawisko. Start systemu, loader xrite wgrywa korekty do LUT, wszystko elegancko, już prawie w ogóle nie widać że ekran jest wścielke nebieski :), po czym na końcu, czasem nawet dość długo już po załadowaniu systemu (np pół minuty) nagle ekran wraca znowu do ustawień domyślnych (lub takich korekt, które są aktualnie zapodane w sterowniku grafiki Intel HD). Może ktoś już walczył z czymś podobnym i znalazł wygodne rozwiązanie? Oczywiście potem można sobie ręcznie znowu wgrać loadera i mamy co trzeba, ale trzeba to ręcznie zrobić. Ja to zrobię, ale właściciel laptopa niekoniecznie... ;-) Można by jakoś opóźnić uruchamianie tego loadera xrite może..? Tylko jak i o ile, skoro ten dziad borowy Intel ładuje swój LUT w trudnym do określenia momencie po starcie systemu, czasem nawet po 30s...?

9. Czym różni się SpectraViewII na kluczu USB od wersji klasycznej? (bo kupując NEC'a można wybrać)

Klasyczną to znam, bo mam, nie wnikałem za bardzo, ale licencja nazwya się wielostanowiskowa. A na usb wtykam w monitor sobie z tyłu i gdziekolwiek podłączę monitor to mam legalne SVII, tak? A na tym pendrive jest od razu sam program już zainstalowany, czy jak? Czy normalnie instaluję, a on wykrywa pendrive i się jakby w ten sposób aktywuje...jak np w profilerach xRite po wetknięciu czujnika albo jak w ColorNavigator i ekranem Eizo? Bez wetkniętego tego klucza SVII się w ogóle nie odpali? Czy tylko kalibracji nowej nie zrobię, ale poprzednie kalibrację mogę sobie wgrywać?

10. Jak szybkie jest przerzucanie trybów różnych kalibracji w SVII? ColorNavigator robi to naprawdę błyskiem, klik klik i wgrywamy sobie do monitora dowolny wcześniej skalibrowany tryb. Jak to jest w SpectraViewII i np ekranami serii Nec PA?

Męczę sobie starego NEC'a P221W i tam tez można wgrywać poprzednie kalibracje, ale on nie ma złącza USB i to idzie po DVI, trwa... dobre 25s... Daleko temu do wygody jaka widzę w CN6 pod USB z Eizo CG223W... Czy w nowych Nec'ach PA, które już mają podpięcie USB, to przerzucanie w SVII wygląda wygodniej? A może do tego używa się MultiProfilera właśnie? (z nim się jeszcze nie zaznajomiłem)

11. SpectraView II - dlaczego deltaE kalibracji wygląda tu tak, jakby dotyczyła wyłącznie poziomów jasności, czyli precyzji gammy? Gdzie delty dla kolorów?

Wykres pokazuje odchyłki przy różnych poziomach jaskrawości. Czyli w najlepszym wypadku można przypuszczać, że to ocena liniowości gammy... W instrukcji do programu jest napisane, że ta delta uwzględnia i odchyłki kolorystyczne i poziomy jasności..., jednak zupełnie nie jest to zaprezentowane. Faktycznie tak jest? Jak ją interpretować? Czemu nie ma choćby poglądowego zestawienia pomierzonych niedokładności dla barw, które znamy z CN, z basiccolora, z xrite i1Profilera nawet. Wiedziałbym przynajmniej w jakich barwach mam teoretycznie największe niedokładności... I czemu dE jest wyłącznie w standardzie dE94. Przecież to czyni wyniki trudniejsze do jakichkolwiek porównań. Szkoda. Trudno.

12. Loader od basICColor Display5 - dlaczego niezmiennie wgrywa coś do LUT grafiki przy starcie systemu albo programu?

Program mam niezarejestrowany (nawet Triala jeszcze nie odpaliłem), żadnej kalibracji nim, póki co, zrobić nawet nie mogę, nic nie wprowadzam, a loader coś zmienia w LUT grafiki. Przy starcie systemu oraz zawsze jak odpalam program. Patrząc po wartościach to zmiany są symetryczne w RGB, więc tak, jakby korygował samą wartość krzywej gammy, tak po prostu, z 2,2 na... nie wiem, na L*?? Bo czytając sobie o tym programie widzę jakąś jego lubość do gammy w tej odmianie ;-) Nie używam go, nie muszę, więc dla mnie nie kłopot, ale gdybym chciał używać, np do sprzętowej kalibracji, to co to za dziwne zachowanie?? LUT grafiki powinien pozostać nietknięty! A on tu coś wgrywa sobie... O co chodzi?


13. W jakim zakresie Eizo przycina funkcjonalność ColorNavigatora w serii CS?

Bo producent to takich informacji nie podaje, nie wiem, zakłada, że ludzie kupują monitory za 4-5tys jak paczkę gum do żucia, bez wnikania w takie dorbiazgi jak możliwości regulacji kalibracyjnej ;), a wyczytałem, że w serii CS funkcjonalność ColorNavigatora jest w jakiś zakresach ograniczona względem CG, na zasadzie "polityki cenowo-marketingowej firmy". Czego w CS nie zrobię co zrobię w CG? Strzelam w ciemno, nie pozwoli mi manipulować gamutem?

14. Czy dobrze rozumiem, że jedyne monitory NEC z ćwierćfalową płytką redukującą srebrzenie czerni to PA322UHD i jego warianty? Żadne niższe PA ani nawet SV Reference 242/272/302 tego nie mają, tak? Może któreś z nowych wchodzących modeli mają mieć?

15. NEC PA272W-SVII (lub wchodzący następca) vs Eizo CG2730

No i na koniec trochę dywagacji. Rozważam zakup. 27cali. 2560x1440. UHD jest zawsze miłe, ale w dobie wciąż lipnego skalowania w Windowsach, to po prostu chyba więcej problemów niż korzyści, zważywszy na różne zastosowania takiego ekranu. W grę wchodzą chyba tylko te 2 powyższe modele (lub następcy PA272W), nie chcę NEC serii EA (choć cena miła oku), bo to dla mnie krok w bok, a nie do przodu, no i chcę mieć pełną swobodę manipulowania kalibracją. SV Reference 272 to już cena jak za Eizo z ćwierćfalówką, a od PA272W różni się tylko ostrą selekcją jak rozumiem... więc po prostu nie warto w zestawienu z CG2730. No a PA302W albo PA322UHD to nie moja liga cenowa ;)

Powiedzmy, że nie chodzi tu już o same kwoty za te monitory, ale o uzasadnienie ceny. Skok jest gigantyczny, bo to 3tys różnicy. Co takiego ma waszym zdaniem Eizo, co uzasadniłoby jego wybór nad tym NEC'em. To co wiadome to wbudowany kalibrator, magnetyczny kaptur, szybsze rozgrzewanie i gotowość do pracy (tzn. Nec nic nie podaje, więc przyjmuję tradycyjne 20-30min), no i ta czerń, która bezsprzecznie jest tu największym plusem. I to ta czerń mnie najbardziej kusi, bo ja takiego monitora używam do wszystkiego, z multimediami i zabawą włącznie, więc o ile w zastosowaniach graficznych srebrzenie nie wadzi, to w innych przypadkach może trochę denerwować. Ja przechodzę z obozu matryc S-PVA, gdzie akurat czerń była bardzo przyjemna (0,074 nita przy 80 nitach bieli), stąd boję się zmiany (choć z drugiej strony, w PVA biel i kolory pod kątem pływały, i do tego jakoś przywykłem, to czemu miałbym tu nie zaakceptować czerni, prawda?). Niemniej, bardzo szkoda, że NEC tej powłoki retardacji nie stosuje. Chętnie bym dopłacił tysiąc, może nawet półtora za tę jedną cechę. Ale 3 tyś u Eizo...? Trochę nie bardzo. Eizo CX'y wycofało i jest rynkowa dziura.

Kalibratora w monitorze tak naprawdę nie potrzebuję, mam nowego i1DisplayPro, który na pewno nie jest gorszy a bardziej funkcjonalny, kaptur nie jest mi niezbędny (podobnie jak szmatka i płyn do ekranu ;) ), optycznie i stylistycznie bardziej podoba mi się NEC z jego fizycznymi przyciskami, do tej pory ujeżdżałem Neca i wiele jego cech mi się podoba, podoba mi się polityka tej firmy, która daje mi do ręki wszystkie narzędzia, SVII bardziej mnie przekonuje funkcjonalnością niż ColorNavigator (jeśli tylko przerzucanie skakalibrowanych profili jest równie gładkie)..., śliczne są u nec'a te satynowe powłoki ekranu... no a przy tym naprawdę dobra cena - trudno żebym się ku NEC'owi nie skłaniał. Ale jeśli byłoby coś więcej, co by mnie przekonywało do CG2730, to kto wie... Może coś w kwestii jakiejś eliminacji przeplotu, migotania, jakich innych czarów? Może lepsza gwarancja na piksele (bo Nec w sumie nie daje nic ponad normę ISO, tak?)... Może lepszy DUE, może złącza... może coś, co miałoby znaczenie w zastosowaniach innych niż graficzne? Wszelkie uwagi mile widziane :)

Oczywiście wchodzą teraz nowe Nec-i PA, zobaczymy, ale specyfikacja wygląda na to że będzie podobna, OCF też raczej nie będzie i cenowo będą podobne do zastępowanych modeli... więc PA272W zostanie zastąpiony następcą, ale dylematy wciąż pozostają te same. Z góry dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 00:56 - pn

1. W profilerach. Bo nie :)
2. Nie da się, bo jest z automatu. Sprawdziłem metodą porównawczą, teraz po aktualizacjach jest dobrze
3. W skrócie - charakteryzacja GBr LED NEC jest dostępna tylko w SVII i nie ma jej w i1Profilerze
4. Tylko z reference
5. To jedno i to samo
6. ? Możesz wskazać konkretną opcję?
7. Temat-rzeka
8. Namierzyć sprawcę i zabić
9. SVII to oprogramowanie z US, “klasyczne” to basICColor dla wersji SpectraView
10. Z poziomu SVII trochę to trwa, w EIZO z poziomu CN jest szybciej
11. ∆E dla kolorów są bez znaczenia
12. Złudzenie, albo błąd - najlepiej nie używać
13. EIZO nie przycina funkcjonalności NC dla CS - w serii CS po prostu nie ma 3DLUT, więc pewne funkcje CN nie działają
14. Jedyne znane mi obecnie oferowane NEC z OCF to PA322UHD i P211. Prawdopodobnie będzie w PA271Q, które u nas prawdopodobnie będzie sprzedawane jako SpectraView273
15. W 27" EIZO co do zasady OCF dlaczegoś jest stosunkowo chujowiutki. Zalecam czekać na PA271Q/SV273
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 06:36 - pn

Dzięki Czornyj za szybko przyniesiony kaganek oświaty! ;)

3. Wniosek taki, że mając do dyspozycji tylko kolorymetr oraz monitor z bardziej egzotycznym podświetleniem (nie W-Led ani leciwe WG-CCFL) nie należy używać do kalibracji nic innego jak dedykowany soft producenta. Bo nie ustawimy sobie właściwych korekt. No a gdyby na siłę chcieć znaleźć coś najbliższego? RGB-LED kojarzy się blisko, ale nie mam pojęcia czy słusznie.

5. No jeśli mowa cały czas o sRGB (a nie jakiejś przestrzeni większej od gamutu) to w idealnym świecie powinno być to samo, ale realnie nigdy chyba nie będzie, bo kalibracja nigdy nie jest idealna przecież? (poniżej przykład wyniku z Eizo)
Wnioskuję, że po prostu przy tak małych deltach to ustawienie nie ma znaczenia, bo różnice są pomijalne, tak? Czy może mówisz, że kalibrując do przestrzeni syntetycznej zawsze do profilu idą jej wzorcowe współrzędne (niezależnie już od ustawienia w opcjach SVII)? W Eizaczu, jak oglądałem od środka profil icc po kalibracji do sRGB to jednak do profilu poszło wszystko co pomierzone, i biel, i jaskrawość i CIExy dla R G B, a nie target. I to wydaje mi się naturalne, ale zaciekawiła mnie ta opcja w SVII w takim konktekście właśnie.

Obrazek

6. Oj racja, scusa, pomieszałem nazwy i dwa wątki, które sobie zapisałem. To się zwie "Update Internal Calibration" (Zakładka Tools w SVII). I nie ściąga się tu nic ze strony NEC'a ;) Pomieszałem. :oops:
Natomiast sama ta funckja jest mocno enigamtyczna jak dla mnie. Czytałem jej zawiły opis w instrukcji, ale wiele mi to nie rozjaśniło. Poza wnioskiem, że bez laboratoryjnego przyrządu to chyba więcej mogę zepsuć niż poprawić.

8. Taa... bym chciał. Ale sterownika grafiki nie odinstaluję... Nic. Będę szukał. Zastanawia mnie tylko czy to cecha intelowskiej integry IntelHD Graphics i jej sterownika/control panelu, czy indywidualny piękny ficzer tego laptopa 8-) Bo jeśli pierwsze to zjawisko powinno być dość powszechne i znane... No a jeśli drugie to tylko sznur i koniec. :P

9. Chodzi mi o SVII (to z US) i o różnice licencji typu klucz usb a licencji ESD (która polega jak rozumiem na instalacji sobie programu i wpisaniu zakupionego klucza). I to drugie to znam. Ale jak działa ta "licencja na usb"?

10. To jak Eizo to zrobiło, że to tak błyskiem trwa? On to gromadzi w monitorze czy jak? Dawniej myślałem że to w monitorze jest zapisywanych kilka trybów własnie, ale raczej widzę, że tryb to jest jeden (jeden CAL dla każdego wejścia), a kalibracyjne nastawy są do niego wrzucane przez CN za każdym razem jak sobie przerzucimy tryb... To skąd tak szybko... hmm... skoro w NEC to trwa i trwa...

11. Muszę to przetrawić. :? Po co w takim razie wszystkie inne profilery jakie widziałem dają delty dla kolorów?

12. Nie złudzenie, bo ja sprawdzam VideoLUT sobie programikiem Calibration Tester, który wywala flagę jeśli coś jest zmienione. Przy okazji pokazuje wartości RGB dla całej skali szarości i te cyferki też się zmieniają w momencie zerowania. Wchodzę do basiccolora i pod razu w programie mam zmienione wartości, zeruję i się zmienia. Ja optycznie różnicy nie widzę, to są minimalne zmiany, więc na oko bym i tak nie zauważył. Ale zmiana następuje. Nie wiem czemu. Nie używać - w sumie na tym poprzestanę, bo i tak nie planuję ;)

13. ...takie jak zabawa gamutem? Suuuper... Jedno co daje jakąś wymierną korzyść w środowiskach poza zarządzaniem barwą na szerokich gamutach... to akurat tego nie ma. :roll:
"Ale przecież w każdym monitorze jest tryb sRGB, użyj go i już!" Tak, w moim 9-letnim P221W tryb fabryczny sRGB ma biel 5461K, a przy tym tak odległą od krzywej Plancka że to już nie jest Tint, ona tej krzywej nawet nie widzi (dE bieli 9,78), a pozostałe delty94 są średnio 7,35 z pikami do 9,91 :lol: Także, wolałbym móc sobie taki tryb jednak skalibrować i cyklicznie korygować czujnikiem.

14. 15. No czekamy czekamy na te nowe 27" NECa. A to się opóźnia i opóźnia... ;) PA271Q brzmi obiecująco, ale jeśli to będzie SV273... i jeszcze z dopiskiem Reference :cry: to za mniej niż 8tys pewnie nie będzie. No ale zobaczymy jak to wyjdzie. Dzięki za sugestie.
Załączniki
Eizo sRGB.png
Eizo sRGB.png (15.11 KiB) Przejrzano 4501 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 08:09 - pn

3. Dokładnie tak. Jeśli jednakowoż nie ma innej możliwości, są pośrednie metody. Proszę pamiętać, że kolorymetr walnie się tylko na określeniu punktu bieli. Linearyzację i profilowanie zrobi poprawnie.
6. Korekcja wewnętrznego czujnika RGB umieszczonego za matrycą.
8. Można testowo spróbować innego loadera. Proszę też pamiętać, że nowsze Windows też potrafią same ładować rekord vcgt do lut karty. Odpowiada za to opcja "Użyj kalibracji systemu Windows".
9. Nie ma różnicy, z tym, że jeśli zgubi Pan kartę USB to przepadnie klucz licencji, bo jest na niej nadrukowany. Klucz ESD jest archiwizowany.
10. Ustawienia są ładowane z pliku. Różnica jest bardzo duża. w EIZO jest to w zasadzie niezauważalne. W NEC trwa to ok 30 sek.
11. Oczywiście do kontroli jakości.
12. basiCColor display kalibruje również programowo. Skoro coś ładuje, to znaczy, że jego loader startuje wraz z systemem.
13. 3D LUT nie jest konieczny do zabawy gamutem. Nie ma możliwości kalibracji do nietypowych gamutów, np symulowania przestrzeni drukarki. Przykładowo sRGB można jednak bez problemu emulować.
14. Nowa 27-ka od NEC będzie najwcześniej w kwietniu. Obawiam się jednak, że zgodnie z najnowszą modą, straci dwukolorowe podświetlenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 09:04 - pn

O ile mi wiadomo w CG2730 również nie ma 3D LUT, podobnie jak w CS2730. Obecność 3D LUT i wielkość jego pamięci na liczbę próbek ma oczywiście wpływ na precyzję i możliwości kalibracji lub sprzętowych symulacji.

Proponuję poczekać na bliższe informacje o PA271Q, czy wnosi coś w stosunku do PA272W. NECi oczywiście posiadają 3D LUT, w przeciwieństwie od dwóch powyższych EIZO, co stawia je mz. o klasę wyżej, pomimo o wiele niższej ceny.

PS. PA243W też miał być droższy od PA242W i jakoś "nie wyszło". Myślę, że jeśli nawet PA271Q będzie droższy od PA272W to będzie to miało jakieś uzasadnienie.

Obrazek
1 DLUT + 3x3 Matrix. Można zmieniać jedynie wierzchołki przestrzeni barw.

Obrazek
3D LUT. Można zmieniać wierzchołki przestrzeni oraz przesuwać jej wnętrze wewnątrz całej bryły dopasowując precyzyjnie wyświetlanie w całej przestrzeni.

Obrazek
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 15:41 - pn

Dzięki Tom01 i Max za pomoc!


3. No tak, to tylko biel. Reszta będzie ok. Takie szczęście przynajmniej. Niemniej, jeśli już musieć, to zostaje wtedy RGB-Led i tyle? Bo najbliżej?

6. Hmm... ale czy jest sens tę "korekcję wewnętrznego czujnika RGB umieszczonego za matrycą" w ogóle robić? NIe czuję tego zupełnie. Z instrukcji to brzmi jak jakaś zmiana punktu odniesienia dla wszystkich kalkulacji "pozaczujnikowych" jakie robi monitor, ale jednocześnie robienie tego domowym przyrządem wydaje mi się oczywistą profanacją jakościową?

8. Kalibracja systemu Windows nie była robiona, a vcgt jakie wychodzi ze sterownika karty grafiki jest zerowe. W sensie - tam nic nie jest zmieione, i nadpisywanie realnie polega na wyzerowaniu. Ale racja Tom01, może by w sumie ręcznie przenieść korekty do panelu sterownika graficznego i wtedy niech on sobie ładuje, nadpisuje, i tak będą już poprawne wartości. To jest myśl!

9. Aha. Ale klucz na USB jest nadrukowany (coś jak nalepka Windowsa z kluczem na obudowie komputera), czy na nim ZAKODOWANY? W sensie - usb to tylko nośnik dla wersji instalacyjnej programu (jak płyta instalacyjna dla windowsa), czy też ten pendrive "jest kluczem" dla programu (jak wetknięty monitor Eizo dla ColorNavigatora albo czujnik i1DisplayPro dla i1Profilera) i bez niego wetkniętego nie zrobimy kalibracji albo wręcz nie odpalimy programu?

10. Co do tego czasu ładowania kalibracji. Mam inne podejrzenie. Że kabel USB w necach (mój P221W nie ma, więc nie mam jak sprawdzić) nie służy do komunikacji SVII z monitoram, a jest jedynie... podłączeniem dla koncentratora USB w monitorze?! Bo myślałem że jest jak u Eizo, które bez podpięcia kablem USB nawet CN nie odpali. A tutaj? Jeśli - właśnie tego nie wiem - SVII działa bez podłączenia usb do monitora, kalibruje bez usb, wgrywa kalibracje bez usb, to znaczy że to idzie po kablu sygnałowym... jak u mnie obecnie, po DVI. I jest wolno. Choć DipslayPort i HDMI maja przecież w sobie przesył danych.. i na pewno szybszy niż Vesa DDC w kablu DVI. I też wolno?

Czy podpięcie monitora kalbelm USB jest wymogiem podczas kalibracji w SVII na tych nowych NEC'ach?

Przyszedł mi do głowy cwany pomysł na obejście tego niewygodnego wolnego przełączania, już dajmy na to choćby tylko między skalibrowanym trybem natywnego gamutu, a skalibrowanym sRGB. 2 tryby. Skoro monitor dla każdego złącza ma oddzielne LUT i całą elektronikę, to może bym sobie jeden komputer podłączył dwoma kablami z jednej karty graficznej, np DisplayPort i DVI, i jeden skalibrował na jeden tryb, drugi na drugi... i przełączał tylko guzikiem zmiany źródła sygnału na monitorze! To ma szanse zadziałać? Nie wiem jak po stronie systemu by to zadziałało. Musze sprawdzić :)

11. Też mi się wydaje, że delty przy danych kolorach to wartościowa informacja dla użytkownika...? SVII tego nie prezentuje i wg mnie to szkoda akurat...

12. Tak, jego loader startuje z systemem, ale pytanie jest dlaczego coś wgrywa, skoro ja w programie jeszcze żadnego procesu nie przeprowadziłem! Akurat w tej chwili nie sprawdzę jak się zachowa po np sprzętowej kalibracji Eizo, ale jeśli wtedy nadal będzie coś wgrywał do VideoLUT, to ja tego nie rozumiem. I nie aprobuję! :)

13. Skoro CS ma taki sam 1DLut+3x3Matrix jak i CG2370, to gamutowe zabawy będą się odbywać tak samo. No to nie łapię, czego w takim razie nie zrobię w CS co zrobiłbym w CG2730? Na co mi CN nie pozwoli? Jakis przykład?

Bo ja właśnie czytałem, że to nie fizyczne różnice w CS względem CG ograniczają funkcje CN, ale że to samo Eizo blokuje, jako zabieg marketingowy.

15. Klops trochę. W pewnym momencie już się prawie napaliłem na tego PA272W-SVII jak szczerbaty na suchary, ale teraz sam już nie wiem. Nowych jeszcze nie ma, zdania są różne, PA243W wygląda fajnie, ale ma W-Led, lepiej to czy gorzej? I co tam w ogóle robi złącze D-sub?? Były 4 cyfrowe, są 3 cyfrowe i 1 analog...? Progres? No nie wiemy jak wyjdzie z nowymi 27", co z OCF...

Słowem, jak się zaczeka, a wyjdzie słabo, to już nie ma odwrotu. A jak się teraz kupi stare, to też można stracić....
A w ogóle stare PA272W to są jeszcze dostępne? Bo sklepy mają je w ofercie cały czas (u Pana, Tom01, rónież), ale musiałbym konkretnie popytać czy faktycznie są na stanie...?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 15:55 - pn

Henioo pisze:
19 lutego 2018, 06:36 - pn
No jeśli mowa cały czas o sRGB (a nie jakiejś przestrzeni większej od gamutu)
gamut to praktycznie znaczy tyle co przestrzeń kolorów ... czyli masło maślane napisałeś.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 16:01 - pn

Uzywam skrótów, gamut-jako przestrzeń barwna monitora. Na sRGB nie mówi sie gamut, choć to też przestrzeń, więc piszę w skrócie.
Skierujmy uwagę bardziej na przekaz ;-) Czy, Kyle, jak kalibrujesz NEC z użyciem SVII do sRGB to każesz mu wpisać do profilu wartości CIExy dla R G i B wzorcowe (są opisane choćby na Wiki), czy te zmierzone czujnikiem? (przykładowe różnice po kalibracji Eizo CG223W pokazuje tabelka, którą wkleiłem wyżej) A jak kalibrujesz do przestrzeni AdobeRGB1998, która już 1% wykracza poza gamut monitora, to jak robisz? To chcę wiedzieć i dlaczego tak a nie inaczej.

Bo to własnie sie ustawia w tej opcji w SVII o którą pytałem.
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2018, 16:15 - pn przez Henioo, łącznie zmieniany 1 raz.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 16:13 - pn

Henioo pisze:
19 lutego 2018, 16:01 - pn
Czy, Kyle, jak kalibrujesz NEC z użyciem SVII do sRGB
Mam Sreizo ( ;) ) i kalibruję do standardowych 6500K, pełnego kontrastu i pełnego gamutu (jakoś 90%, lub trochę ponad 90% AdobeRGB).
Henioo pisze:
19 lutego 2018, 16:01 - pn
jak kalibrujesz do przestrzeni AdobeRGB1998m któa już 1% wykracza poza gamut monitora, to jak robisz?
Nic specjalnego nie robię ;) Po prostu przestrzeń kolorów wyświetlacza jest ... przestrzenią kolorów wyświetlacza, a zdjęcia AdobeRGB czy sRGB odpowiednio są pod wzgl. zakresu barwnego "skalowane" przy wyświetlaniu, by kolory nie były wyblakłe/przesycone.

Cały trik polega na tym, by program wyświetlający "znał" gamut wyświetlacza (generuje się go przy pomocy kolorymetru) i gamut zdjęcia (powinna być taka informacja w konkretnym zdjęciu).
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2018, 17:05 - pn przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 16:47 - pn

Ad. 9 > Klucz USB jest plastikową kartą ze złączem USB. Jest tylko nośnikiem dla instalacji, a klucz jest nadrukowany. Sam program można pobrać za darmo z netu. Aktywacja tylko po wpisaniu kodu.

Ad. 10 > Podpięcie nigdy nie zaszkodzi. Co do pomysłu to trzeba po prostu sprawdzić..

Ad. 15 > PA271Q raczej bez OCF.. nie było wzmianek póki co na ten temat. Za to mają być inne ciekawostki.. Na pewno inne podświetlenie. To w PA jest jedno z najlepszych obecnie, bo cała reszta już pozmieniała/uprościła. A ma to określoną zaletę, zwłaszcza w dolnych zakresach regulacji jasności, bo nie wpływa ujemnie na punkt bieli.

Jak wspomniał Tom01 nowe fizycznie pojawią się pewnie pod koniec kwietnia. PA272W są wciąż normalnie dostępne i warto je jeszcze kupić.

Ad. 5 > Profil ICC opisuje urządzenie w stanie skalibrowanym. Czyli łyka wartości zmierzone! A w tym wypadku różnica na 3 i 4 miejscu po przecinku jest pomijalna i bez znaczenia. Nie ma co drążyć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 17:05 - pn

Eizo...? oo, to paaanie...! :lol:

Kyle, ja to rozumiem. Na tym polega działanie zarządzania barwą. I to najprostsze wyjście właśnie - skalibrować do maksymalnego gamutu monitora, zapiąć profil i niech resztę przelicza już moduł ColorManagementu w Photoshopie, FireFoxie, iOS czy w czymkolwiek tam innym pracujemy. I wtedy jasne jest, że graniczne R G i B monitora są odczytywane przez czujnik i to one wędruja do profilu icc. A color-proofy robi się software'owo w programie, np w Photoshopie.

Mnie bardziej tu interesuje tylko przypadek, kiedy kalibrujemy do konkretnej przestrzeni standardowej, nie do maksymalnej naszego monitora. Kiedy to ma w góle sens? To już oddzielna dyskusja, ale jeden przypadek jest wg mnie zupełnie wyjątkowy, i to jest przestrzeń sRGB. Wyjątkowy jest pod dwoma względami: pierwszy to taki, że to jest domyślna przestrzeń większości komputerowych zastosowań i kiedy nie jesteśmy w środowisku zarządzania barwą, to nasz ekran powinien wyświetlać właśnie sRGB, żeby było poprawnie. A drugi to taki, że sRGB jest przestrzenią małą, która w całości mieści się w przestrzeni barwnej każdego sensownego kalibrowalnego sprzętowo monitora, więc można ją bez żadnych kompromisów sobie precyzyjnie skalbrować i kontrolować.

Dlatego ustawienie sobie trybu sRGB ma całkiem duży sens, na szerokogamutowych monitortach zwłaszcza, który to sens widzą też sami producenci i po to dają fabryczne tryby sRGB w monitorach. Żeby użytkownicy mieli to od razu gotowe. Problem w tym, że one z czasem odbiegają coraz bardziej od wzorca (o ile w ogóle na początku były do niego choć zbliżone) i dlatego lepiej jest, wg mnie, sobie taki tryb skalibrowac samemu i go kontrolować czujnikiem co jakiś czas, niż bazować na fabryce. Gdyby tak nie było nikt by się nie bawił w ogóle takie coś jak sprzętowas kalibracja, bo fabryczna precyzja by wystarczała i byłaby tylko kwestia tego jakie te tryby ta fabtyka przygotowała.

A jeśli nasz monitor ma gamut zbliżony np do AdobeRGB (niektóre mają 99%) to powstaje tez pytanie, czy w specyficznych sytuacjach nie jest wygodne mieć różnież skalibrowany tryb do tej właśnie przestrzeni. Tyle, że tu już AdobeRGB jednak minimalnie wykracza poza gamut monitora i rodzi własnie kwestia czy do profilu icc po takiej kalibracji wpisywane powinny być wartości realne (które na końcu kalibracji mierzy czujnik) czy wzorcowe dla AdobeRGB? Pytanie staje się tym bardziej zasadne im bardziej nasza kalibrowana przestrzeń wykracza ponad gamut naszego ekranu... Dlatego właśnie pytam o tę opcję w SVII, która pozwala tym zarządzać. Tym, które wartości będą zapisane w profilu icc. Po to ta opcja powstała. Tylko w przypadku przestrzeni większych od gamutu naszego monitora raczej powinny to być wzorcowe, a w przypadku sRGB, które jest mniejsze i się w całości zawiera - rodzi się pytanie. Które lepiej? Idealnie powinny być identyczne, ale żadna kalibracja nie jest idealna (vide przykłąd z tabelki powyżej) więc zastanawiam się co ma większy sens.

Ale racje ma Czornyj, że to chyba nie ma znaczenia, bo w końcu trybu sRGB używa się wtedy, kiedy nie mamy możliwości korzystania z zarządzania barwą. A wtedy profil icc i tak leży odłogiem i nie jest wykorzystywany. Kiedy tylko zarządzanie barwą jest dostępne to nie ma sensu używać żadnego trybu monitora o mniejszej przestrzeni niż natywna maksymalna. Tak więc... to w sumie zagadnienie czysto teoretyczne :)

Sam sobie odpowiedziałem trochę :lol:
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 17:17 - pn

NocnyJastrząb - dzięki za precyzyjne informacje!! :)
O to mi właśnie chodziło, co do klucza USB już wszystko jasne. Dzięki!

No to muszę się poważnie zastanowić nad tym Pa272W. Ostatni dzwonek... :?

P.S. U ciebie w sklepie widziałem egzemplarz z bad pikselem w fajnej cenie. Czy to znaczy, że jest jakaś forma rękojmi i możliwości zwrotu, jeśli taki by się trafił? Nec coś takiego daje? Oczywiście wiem, że u Toma można wykupić selekcję i wygrzewanie (choć obecnie to już pewnie raczej nie bardzo jest z czego selekcjonować, są ostatnie egzemplarze) ale może sama gwarancja coś tu obejmuje, może gwarancja od wersji PA272W-SV2 coś tu zmienia?
Wiem, to niewygodne pytanie, wchodzi tu w grę ustawowe prawo zwrotu itp, i niewygodny problem sprzedawcy potem... Wiem. Jak nie chcesz to nie odpowiadaj, zrozumiem ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 17:32 - pn

Moim zdaniem logika mówi, aby pofzekać na prezentację następcy. Obecny model stanieje, a Ty będziesz miał pełną jasność co wybrać. Teraz za bardzo nie wiadomo co wybrać, PA272W czy PA271Q/SV273, bo nie znamy ceny i różnic.

Nie ma co ulegać emocjom i naciskom. Po prostu dać sprawie dojrzeć, ze spokojem.

Nie wiem, czy teraz też tak będzie, ale ja bardzo długo czekałem na następcę PA271W na świetlówkach i uważam, że to była dobra decyzja. PA272W jest zdecydowanie lepszy od poprzednika.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 17:40 - pn

Max, ale w kwietniu to starych PA272W już się może nie dać kupić zupełnie... :| I jak wtedy dojdę do wniosku że nowe mi nie pasują to jestem w czarnej d... ;)

Ale co do spokoju to się w pełni zgadzam. Lepiej nie kupić nic, niż kupić i np potem żałować... :roll: Przynajmniej kasa wtedy zostaje w kieszeni.

Niemniej kuszą mnie twoje pozytywne opinie o tym modelu. A ty go kalibrujesz sobie, masz może dostep i1DisplayPro? Czy bazujesz na trybach fabrycznych i multiprofiler? (a może w tym multiprofiler daje się jakoś wygodnie i szybko włączac symulację do sRGB? - nie zdążyłem się jeszcze z tym softem zaznajomić, instrukcja leży i czeka na wolną chwilę... a z moim P221W nie działa, nie obsługuje mojego starocia, do innego NECa nie mam dostępu akurat...)

Dzięki Max za sugestie!
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 17:57 - pn

MultiProfiler współpracuje tylko ze skalibrowanymi fabrycznie monitorami wyposażonymi w 3D LUT, a P221W takowego nie ma. Nie jest więc wstanie prawidłowo wyświetlić sprzętowo sRGB.

Ja nie kalibrowałem, ale mną się nie kieruj, jestem całkowitym amatorem.

PS. Myślę, że PA272W będą jeszcze długo dostępne po prezentacji nowego modelu. To drogi sprzęt i często zalega w różnych sklepikach latami. Ale trzeba trzymać rękę na pulsie.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 18:24 - pn

max pisze:
19 lutego 2018, 17:57 - pn
MultiProfiler współpracuje tylko ze skalibrowanymi fabrycznie monitorami wyposażonymi w 3D LUT, a P221W takowego nie ma. Nie jest więc wstanie prawidłowo wyświetlić sprzętowo sRGB.
Tak, wiem... Ja mam bardzo podstawowego tego Neca. I starego (rocznik 2008, 13,5tys h pracy). Acz to nadal piękny ekran w stosunku do prostych popularnych konstrukcji. No ale gamutu w nim nie ogarnę, a mój tryb fabryczny sRGB to lekki smuteczek, dE(94) na poziomie 7-9... biel 5400K, bardzo odległa od krzywej ciała czarnego w stronę Magenty... gamut mocno niedomaga w błękitach...

Ale mnie ten multiprofiler interesuje nie w kontekście mojego P221W, tyko w kontekście potencjalnego PA272W. Bo skoro w SVII wgrywanie trybów trwa ok 30s... to jest to trochę... no mało wygodne do szykiego przerzucania (jak to robi Eizo w ColorNavigator). Ale.. jeśli by np multiprofiler pozwalał na całkiem precyzyjną emulację sRGB i robił to błyskiem i wygodnie... to byłoby to jakies obejście tego problemu.
max pisze:
19 lutego 2018, 17:57 - pn
Ja nie kalibrowałem, ale mną się nie kieruj, jestem całkowitym amatorem.
A ja to niby kto? ;) Na szczęście nie trzeba być zawodowcem żeby się móc czegos nauczyć :D

No pomyślę z tym zakupem... Poznańskie podejście ma sporo sensu ;) Dzięki!
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 18:38 - pn

3D LUT ma sporą pamięć, zapamiętującą ogromną masę danych kalibracyjnych. Ich wgranie do RAMu procesora musi trochę trwać.

3x3 Matrix to raptem 9 liczb, jak to w macierzy 3x3. Przesłanie ich trwa 1000x krócej niż ogromnej porcji danych z porządnego 3D LUT. Do tego jeszcze dochodzi korekcja czujnikiem RGB i wyważenie balansu podświetlenia diodek G i B. Chwilę to trwa.

PS. Poznaniacy, to lud wygnany ze Szkocji za rozrzutność, także bym tak nie chojrakował. 8-)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 18:44 - pn

Bez jaj.. jakie 30 sek. ? Góra kilka ;) Ale i tak wolniej, niż w CN.

NEC niestety ma dosyć sztywną politykę względem wad pikseli i tu jedynie można liczyć na łaskę sprzedawcy. Ten jedynie może obniżyć cenę, jeśli taka sztuka do niego wróci.

Co do PA272W to ciężko go nie polecić :D Sam mam monitor bazujący na nim (SV 272). Z dostępnością nikt nie przewidzi dokładnie. NEC deklarował, że będą do maja ;) Fajnie, jakby się zazębiło z nowym. PA242W ta sztuka się nie udała..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 18:58 - pn

No, kilka. 30 sek to na pewno nie. No, w każdy razie to nie problem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

19 lutego 2018, 19:02 - pn

Henioo pisze:
19 lutego 2018, 18:24 - pn
biel 5400K, bardzo odległa od krzywej ciała czarnego

Taki detal: Im bardziej widmo monitora ODBIEGA od widma ciała doskonale czarnego, tym LEPIEJ!

NocnyJastrzab pisze:
19 lutego 2018, 18:44 - pn
Bez jaj.. jakie 30 sek. ?

Zmierzyłem stoperem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu