Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

21 lutego 2018, 10:04 - śr

Henioo pisze:
20 lutego 2018, 11:31 - wt
Przy okazji możesz też skorygować Wikipedię w wolnej chwili ;)
Nie ma czego korygować w Wikipedii - rewizja prawa Plancka spowodowała przesunięcie osi temperatury ciał idealnie czarnych względem osi iluminantu światła dziennego, co spowodowało zmianę CCT D65 z 6500 na 6504K, to po prostu dwie niezwiązane ze sobą sprawy ;)
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

17 stycznia 2024, 17:37 - śr

Odgrzeję kotleta, dopiero co kupiłem używany i dosyć stary monitor NEC SVRef322, przebieg około 23k godzin, właściciel polecał mocno fabryczny tryb sRGB zamiast sprzętowej kalibracji, podobno fabryczny tryb jest lepszy. I to mnie zastanawia jak to możliwe? Monitor ma parę ładnych lat (model z 2014) i fabryczny tryb sRGB się jeszcze nie rozjechał? To możliwe? Kalibrację sprzętową pod internet (sRGB, gamma 2.2, D65) zrobiłem za pomocą i1Display Pro Plus a nie kalibratorem dołączonym do monitora, porównałem z fabryczną kalibracją tryb sRGB i obraz wydaje się bardzo podobny, tylko trochę inna gamma, odrobinę inna biel i obraz jest jakby nieco jaśniejszy i mamy więcej detali w ciemnych obszarach na fabrycznym sRGB wzglądem sprzętowej kalibracji. Wnioskuję, że ten fabryczny tryb jednak raczej nie nadaje się do Internetu gdzie rządzi gamma 2.2 a tu mamy gammę sRGB nieco inną zgadza się?
Orcio
Posty: 11
Rejestracja: 29 czerwca 2014, 14:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 01:42 - czw

Co do gammy, to zacytuję siebie z wpisu z ubiegłego roku:

"NEC w PA271Q w trybie sRGB zastosował zmienną gammę, w zależności od luminacji (od 2.17 przez 2.2 do 2.25 (przetestowałem to na zagranicznych obrazach testowych), więc coś tam na upartego, pomijalnie ale widać. Skalibrowałem drugi preset sRGB Multiprofilerem z gammą 2.2 i rzeźnik jest idealny. Sprawdziłem oba presety na obrazach testowych w czerniach i widać różnicę, na korzyść sRGB NEC-a. Myślę, że NEC po prostu wykorzystał właściwości genialnej matrycy Panasonika z OCF, by wyświetlić wszystko, choć i tak przy gammie 2.2 pierwsze czernie na tym panelu się minimalnie różnią".

Zapewne jest tu analogia, choć nie wiem jaka jest jakość panelu i OCF-a SV322, tzn. na ile odstają od Panasa. Przy przygotowaniu treści pod WEB prawdopodobnie lepiej korzystać ze sztywnej 2.2, choć ta pochodzi ze starych czasów (jak i "kalibracja" rzeźnika), więc warto to przetestować pod kątem optymalnego wyświetlania u odbiorców treści.

Utrzymywanie kalibracji fabrycznej jest normą w profesjonalnych liniach NEC-ów od serii PA272/242, w której wprowadzono wewnętrzne czujniki koloru (we wcześniejszych był jedynie czujnik luminacji).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 08:57 - czw

MirekKowal pisze:
17 stycznia 2024, 17:37 - śr
Odgrzeję kotleta, dopiero co kupiłem używany i dosyć stary monitor NEC SVRef322, przebieg około 23k godzin, właściciel polecał mocno fabryczny tryb sRGB zamiast sprzętowej kalibracji, podobno fabryczny tryb jest lepszy. I to mnie zastanawia jak to możliwe? Monitor ma parę ładnych lat (model z 2014) i fabryczny tryb sRGB się jeszcze nie rozjechał? To możliwe? Kalibrację sprzętową pod internet (sRGB, gamma 2.2, D65) zrobiłem za pomocą i1Display Pro Plus a nie kalibratorem dołączonym do monitora, porównałem z fabryczną kalibracją tryb sRGB i obraz wydaje się bardzo podobny, tylko trochę inna gamma, odrobinę inna biel i obraz jest jakby nieco jaśniejszy i mamy więcej detali w ciemnych obszarach na fabrycznym sRGB wzglądem sprzętowej kalibracji. Wnioskuję, że ten fabryczny tryb jednak raczej nie nadaje się do Internetu gdzie rządzi gamma 2.2 a tu mamy gammę sRGB nieco inną zgadza się?
Użyłeś SVII? Sprawdź jeszcze na MultiProfiler jak się uda odpalić czy są różnice?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 18:00 - czw

MirekKowal pisze:
17 stycznia 2024, 17:37 - śr
Odgrzeję kotleta, dopiero co kupiłem używany i dosyć stary monitor NEC SVRef322, przebieg około 23k godzin, właściciel polecał mocno fabryczny tryb sRGB zamiast sprzętowej kalibracji, podobno fabryczny tryb jest lepszy. I to mnie zastanawia jak to możliwe? Monitor ma parę ładnych lat (model z 2014) i fabryczny tryb sRGB się jeszcze nie rozjechał? To możliwe? ....
Sprawdź jak Ci się wyświetlają obrazki testowe na tym trybie fabrycznym sRGB : viewtopic.php?t=6 ,zwłaszcza pierwsze cztery.
Mogę powiedzieć, że u mnie na trybach fabrycznych sRGB i Adobe RGB nie zauważam przebarwień kolorystycznych na tych testowych zdjęciach. Monitor co prawda inny, ale ma już prawie 5 lat.
Nie wiem jak to jest możliwe, ale wydaje się być prawdziwe, chyba, że popełniłem jakieś błędy przy sprawdzaniu : viewtopic.php?t=4202, choć nie sądzę.
SzymonBN
Posty: 110
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 18:59 - czw

U mnie na BenQ również nie ma w fabrycznych trybach przebarwień. Mogę na potwierdzenie wstawić fotki, ale to chyba zły temat, więc nie będę śmiecił. Generalnie strzałem w kolano dla tych monitorów był tandetny soft Palette Master Ultimate który po kalibracji rozpierniczał cały gradient szarości.

Teraz wydali nowy soft, Palette Master Ultimate, który ma jakieś funkcje „enhanced gamma calibration” - gdzie jest więcej próbek szarości oraz nie przelatuje już każdego koloru jak i1profiller, tylko samą szarość plus czerwony/zielony/niebieski. Po cichu chcę wywołać do odpowiedzi Toma - dalej to jest takie wielkie oszustwo czy już trochę lepiej? :D
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 19:12 - czw

Tak, użyłem SVII przy kalibracji, coś jest jednak nie tak, na pierwszym obrazku testowym mam zielone światło jednak są kolorowe pasy po bokach czyli nieprawidłowa kalibracja charakterystyk jasności kanałów RGB. PC jest tymczasowy z grafiką wbudowaną w CPU Intel, może to być przyczyną? Mam też kabel DisplayPort 2.0 jakiejś dziwnej marki nie 1.4 czy 1.2, teoretycznie nie powinno mieć znaczenia, PC nie wykrywa mi też karty dźwiękowej monitora. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma FRC, obrazek 5/6. Gradienty też wydają się OK... hmm. Monitor kalibrowałem do jasności 40cd/m2.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 19:25 - czw

MirekKowal pisze:
18 stycznia 2024, 19:12 - czw
... Monitor kalibrowałem do jasności 40cd/m2.
Aż taka ciemnica ? Ogólnie polecana jest jako minimalna wartość 80 cd/m2.
Może i przez to błędy większe. A jak na trybie fabrycznym sRGB wyglądają te obrazki testowe ?
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 19:50 - czw

Pierwszy obrazek zielone światło ale pasy po bokach, kolory RGB czyli error, tak an fabrycznym sRGB z jasnością 80cd/m2 jak i na kalibrowanym. Włączyłem z ciekawości drugi PC gamingowy kalibrowany softwerowo z innym oczywiście monitorem, identyczna sytuacja z pierwszym obrazkiem... hmm. O czym to świadczy? Błędna kalibracja? Mam jeszcze inny kalibrator, i1Display Pro ale tym razem bez Plus. Edit: Mam tak w przeglądarkach Chrome i Edge. Jak zapiszę obraz i otworzę jakimś innym programem to jest OK i tryb fabryczny i kalibrowany sRGB, nie ma kolorowych pasów. Problemem było skalowanie przeglądarki prawdopodobnie. Reszta obrazków również poprawna. Cieszy brak FRC, panel 10-bit najwyraźniej. Szczerze to szczęka opada mi przy tym monitorze a podobno PA311D jest jeszcze dużo lepszy, ciężko mi to sobie wyobrazić.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2024, 20:28 - czw przez MirekKowal, łącznie zmieniany 1 raz.
SzymonBN
Posty: 110
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 20:22 - czw

A gdzie to wyświetlasz? W Edgu na Windowsie? Otwórz w Photoshopie.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 20:30 - czw

SzymonBN pisze:
18 stycznia 2024, 20:22 - czw
A gdzie to wyświetlasz? W Edgu na Windowsie? Otwórz w Photoshopie.
Przeca napisał :) :
..."Mam tak w przeglądarkach Chrome i Edge. Jak zapiszę obraz i otworzę jakimś innym programem to jest OK i tryb fabryczny i kalibrowany sRGB, nie ma kolorowych pasów."

Trochę dziwne, u mnie zarówno w przeglądarkach (Firefox i Chrome) jak i programach jest OK.

Co do FRC to w moim monitorze jest 8 bit +2FRC, a te obrazki tego jakby nie wykrywają (pierwszy wcale, drugi odrobinę jakby jakieś migania). Może są bardziej czułe na 6 bit + 2FRC
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 20:32 - czw

Już jest OK, obrazki muszą być piksel do piksela a nie skalowane przez przeglądarkę. Może miałem ją źle ustawioną. W każdym bądź razie monitor tak wiekowy i z przebiegiem 23k godzin trzyma parametry fabrycznego presetu sRGB bardzo dobrze wydaje się... niewiarygodne, po tylu latach.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2024, 20:40 - czw przez MirekKowal, łącznie zmieniany 1 raz.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 20:34 - czw

Oczywiście, że tak. Pisało w opisie obrazków :) To coś się wyjaśniło.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

18 stycznia 2024, 20:49 - czw

MirekKowal pisze:
18 stycznia 2024, 20:32 - czw
Już jest OK, obrazki muszą być piksel do piksela a nie skalowane przez przeglądarkę. Może miałem ją źle ustawioną. W każdym bądź razie monitor tak wiekowy i z przebiegiem 23k godzin trzyma parametry fabrycznego presetu sRGB bardzo dobrze wydaje się... niewiarygodne, po tylu latach.
Seria PA była fabrycznie kalibrowana do stanu absolutnej perfekcji i nie przestanie trzymać parametrów dopóki matryca lub elektronika nie ulegnie awarii. Może ew. trochę odjechać barwa bieli, a i to niewiele bo jest monitorowana wewnętrznym sensorem rgb + temperatury i rekalibrowana co sekundę. Do tego PA322UHD miał z natury stabilną matrycę Sharp IGZO
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

20 stycznia 2024, 16:59 - sob

Ciąg dalszy pierwszych doświadczeń z monitorem (NEC SVRef322 model 2014). To jest genialny sprzęt jednak napotkałem jeden problem, może przez proces starzenia i przebieg 23k godzin, tego nie wiem. Po kalibracji sprzętowej coś było jednak nie tak, konkretnie balans bieli, obraz był za zimny (pewnie dlatego poprzedni właściciel rekomendował mi używać fabryczny preset no i tak tanio mi go sprzedał), sprawdziłem balans bieli w fabrycznym ustawieniu sRGB za pomocą programu SVII i zakładki Custom White Point i był niemal w punkt czyli około 6500K. Następnie to samo po kalibracji sprzętowej i tutaj było małe ups... bo pokazało okolice 7000K, target był D65 oczywiście. Co jest grane? Jak to możliwe i jak ten problem rozwiązać? Hm.. Chcę mieć rzecz jasna 6500K tak z fabrycznym presetem jak i z moim kalibrowanym. Myślę, myślę.. i doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak z głównym Gain kanałów RGB, brak balansu. Ale gdzie to się tu ustawia i jaką ma nazwę w tym NEC'u? Zaraz, co to jest to Visual Match w SVII? To musi być główny Gain RGB, ma wpływ na wszystkie presety fabryczne jak i kalibrowane. Dobra, włączam mój kalibrowany sprzętowo preset, ściągam Blue z 255 do chyba 246 o ile pamiętam, tak żeby z 7000K zrobiło się 6500K, jest niemal idealnie. Sprawdzam fabryczny preset sRGB i tak jak się spodziewałem, z 6500K zrobiło się okolice 6000K. I co teraz? Sprawdzam tym razem menu monitora czy jest możliwość korekty balansu bieli w fabrycznych presetach, no i jest... , już wiem czym się różni pro sprzęt... Zmieniam fabryczne 6500K na 7000K bo błąd wynosi 500K. Sprawdzam w SVII zakładka Custom White Point, pomiar pokazuje niemal idealne 6500K. Nawet jeżeli balans bieli w fabrycznych presetach się nieco zmienia w zależności od ustawionej jasności to i tak jest dużo lepiej bo sprzętowa kalibracja ma teraz sens. Tym sposobem mam i w presecie kalibrowanym i fabrycznym okolice 6500K. Inny sposób jak nie chcemy zmieniać Gain RGB to możemy ewentualnie ustawić zamiast D65 to D60 bo błąd wynosi jak wiemy 500K w moim przypadku przy sprzętowej kalibracji, jednak normalnie najpierw zaleca się ustawić Gain RGB i dopiero kalibrujemy, tak więc pierwszy sposób wydaje się lepszy. Jak ktoś zna jakiś inny jeszcze lepszy sposób jak rozwiązać taki problem to chętnie poczytam.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

21 stycznia 2024, 16:20 - ndz

MirekKowal pisze:
20 stycznia 2024, 16:59 - sob
Ciąg dalszy pierwszych doświadczeń z monitorem (NEC SVRef322 model 2014). To jest genialny sprzęt jednak napotkałem jeden problem, może przez proces starzenia i przebieg 23k godzin, tego nie wiem. Po kalibracji sprzętowej coś było jednak nie tak, konkretnie balans bieli, obraz był za zimny (pewnie dlatego poprzedni właściciel rekomendował mi używać fabryczny preset no i tak tanio mi go sprzedał), sprawdziłem balans bieli w fabrycznym ustawieniu sRGB za pomocą programu SVII i zakładki Custom White Point i był niemal w punkt czyli około 6500K. Następnie to samo po kalibracji sprzętowej i tutaj było małe ups... bo pokazało okolice 7000K, target był D65 oczywiście. Co jest grane? Jak to możliwe i jak ten problem rozwiązać? Hm.. Chcę mieć rzecz jasna 6500K tak z fabrycznym presetem jak i z moim kalibrowanym. Myślę, myślę.. i doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak z głównym Gain kanałów RGB, brak balansu. Ale gdzie to się tu ustawia i jaką ma nazwę w tym NEC'u? Zaraz, co to jest to Visual Match w SVII? To musi być główny Gain RGB, ma wpływ na wszystkie presety fabryczne jak i kalibrowane. Dobra, włączam mój kalibrowany sprzętowo preset, ściągam Blue z 255 do chyba 246 o ile pamiętam, tak żeby z 7000K zrobiło się 6500K, jest niemal idealnie. Sprawdzam fabryczny preset sRGB i tak jak się spodziewałem, z 6500K zrobiło się okolice 6000K. I co teraz? Sprawdzam tym razem menu monitora czy jest możliwość korekty balansu bieli w fabrycznych presetach, no i jest... , już wiem czym się różni pro sprzęt... Zmieniam fabryczne 6500K na 7000K bo błąd wynosi 500K. Sprawdzam w SVII zakładka Custom White Point, pomiar pokazuje niemal idealne 6500K. Nawet jeżeli balans bieli w fabrycznych presetach się nieco zmienia w zależności od ustawionej jasności to i tak jest dużo lepiej bo sprzętowa kalibracja ma teraz sens. Tym sposobem mam i w presecie kalibrowanym i fabrycznym okolice 6500K. Inny sposób jak nie chcemy zmieniać Gain RGB to możemy ewentualnie ustawić zamiast D65 to D60 bo błąd wynosi jak wiemy 500K w moim przypadku przy sprzętowej kalibracji, jednak normalnie najpierw zaleca się ustawić Gain RGB i dopiero kalibrujemy, tak więc pierwszy sposób wydaje się lepszy. Jak ktoś zna jakiś inny jeszcze lepszy sposób jak rozwiązać taki problem to chętnie poczytam.
Najlepiej go zostaw na ustawieniach farbycznych, pewnie są jakieś błędy w SVII z tym modelem - źle zapięte kalibracje spektralne i korekty dla pomiarów kalibracyjnych i pomiarów ctrl+L mogą powodować takie różnice w wynikach, nie ma sensu się tym przejmować. Nie wiem jak długo PA322UHD jest w stanie utrzymywać dokładność kalibracji fabrycznej, ale mój po kilku latach zanim wymieniłem go na PA311D trzymał wszystko w punkt, nie sądzę by mógł się rozkalibrować po śmiesznych 23kh
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

22 stycznia 2024, 01:25 - pn

Czornyj pisze:
21 stycznia 2024, 16:20 - ndz
MirekKowal pisze:
20 stycznia 2024, 16:59 - sob
Ciąg dalszy pierwszych doświadczeń z monitorem (NEC SVRef322 model 2014). To jest genialny sprzęt jednak napotkałem jeden problem, może przez proces starzenia i przebieg 23k godzin, tego nie wiem. Po kalibracji sprzętowej coś było jednak nie tak, konkretnie balans bieli, obraz był za zimny (pewnie dlatego poprzedni właściciel rekomendował mi używać fabryczny preset no i tak tanio mi go sprzedał), sprawdziłem balans bieli w fabrycznym ustawieniu sRGB za pomocą programu SVII i zakładki Custom White Point i był niemal w punkt czyli około 6500K. Następnie to samo po kalibracji sprzętowej i tutaj było małe ups... bo pokazało okolice 7000K, target był D65 oczywiście. Co jest grane? Jak to możliwe i jak ten problem rozwiązać? Hm.. Chcę mieć rzecz jasna 6500K tak z fabrycznym presetem jak i z moim kalibrowanym. Myślę, myślę.. i doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak z głównym Gain kanałów RGB, brak balansu. Ale gdzie to się tu ustawia i jaką ma nazwę w tym NEC'u? Zaraz, co to jest to Visual Match w SVII? To musi być główny Gain RGB, ma wpływ na wszystkie presety fabryczne jak i kalibrowane. Dobra, włączam mój kalibrowany sprzętowo preset, ściągam Blue z 255 do chyba 246 o ile pamiętam, tak żeby z 7000K zrobiło się 6500K, jest niemal idealnie. Sprawdzam fabryczny preset sRGB i tak jak się spodziewałem, z 6500K zrobiło się okolice 6000K. I co teraz? Sprawdzam tym razem menu monitora czy jest możliwość korekty balansu bieli w fabrycznych presetach, no i jest... , już wiem czym się różni pro sprzęt... Zmieniam fabryczne 6500K na 7000K bo błąd wynosi 500K. Sprawdzam w SVII zakładka Custom White Point, pomiar pokazuje niemal idealne 6500K. Nawet jeżeli balans bieli w fabrycznych presetach się nieco zmienia w zależności od ustawionej jasności to i tak jest dużo lepiej bo sprzętowa kalibracja ma teraz sens. Tym sposobem mam i w presecie kalibrowanym i fabrycznym okolice 6500K. Inny sposób jak nie chcemy zmieniać Gain RGB to możemy ewentualnie ustawić zamiast D65 to D60 bo błąd wynosi jak wiemy 500K w moim przypadku przy sprzętowej kalibracji, jednak normalnie najpierw zaleca się ustawić Gain RGB i dopiero kalibrujemy, tak więc pierwszy sposób wydaje się lepszy. Jak ktoś zna jakiś inny jeszcze lepszy sposób jak rozwiązać taki problem to chętnie poczytam.
Najlepiej go zostaw na ustawieniach farbycznych, pewnie są jakieś błędy w SVII z tym modelem - źle zapięte kalibracje spektralne i korekty dla pomiarów kalibracyjnych i pomiarów ctrl+L mogą powodować takie różnice w wynikach, nie ma sensu się tym przejmować. Nie wiem jak długo PA322UHD jest w stanie utrzymywać dokładność kalibracji fabrycznej, ale mój po kilku latach zanim wymieniłem go na PA311D trzymał wszystko w punkt, nie sądzę by mógł się rozkalibrować po śmiesznych 23kh
Trafiłeś w dziesiątkę, problemem okazał się soft ale nie SVII, ten wydaje się być absolutnie perfekcyjny ale MultiProfiler. Jak go nie używam to jest wszystko super, po prostu perfekt, i to bez tych kombinacji Alpejskich jakie opisałem wyżej. Ale wystarczy, że włączę MP i balans bieli się normalnie sypie. Jakby MultiProfiler źle sczytywał parametry kalibracji balansu bieli a te są D65 czyli 6500K, normalnie sobie sam z siebie zmienia ten parametr z D65 na Custom i okolice D70 czyli 7000K, masakra jakaś. Po każdym restarcie PC muszę ten parametr zmieniać w Edit w MP z Custom na D65 i wtedy jest dopiero dobrze. Mi to wygląda na bug ale może to tylko u mnie tak się dzieje. Jedyne co mi pozostaje to nie używać MultiProfiler'a w ogóle albo po każdym restarcie PC błędny Custom zmieniać ręcznie na D65. Też ktoś coś takiego zauważył u siebie? Może to jakiś problem z komunikacją USB? Spróbuję inny kabel jak go znajdę. Z monitorem jest wszystko OK, dla mnie miazga, starzenie się czy ilość godzin chyba jednak jeszcze nie odcisnęły na nim piętno a już się bałem, że się powoli sprzęt sypie. Niżej fotka z profilu kalibrowanego do D65 według softu o nazwie MultiProfiler... :)
Bug 1.png
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

22 stycznia 2024, 10:09 - pn

MP bazuje na charakterystyce fabrycznej. I o ile na nowych monitorach (pierwsze 2-3 lata) wykazuje wysoką dokładność, to trudno mi ocenić jak się może zachować po dłuższym czasie. U mnie przykładowo na PA271Q na początku dawał dokładniejsze parametry, niż po kalibracji SVII+i1DP. Z tym, że tutaj info z czujnika wewnętrznego jest do wglądu w menu OSD. W innych modelach trzeba dłubać..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

22 stycznia 2024, 14:00 - pn

Charakterystyka fabryczna sRGB jest odczytywana prawidłowo przez MP, mamy D65 w tym oprogramowaniu, zakładka Quick Edit. Preset kalibrowany sprzętowo sRGB/D65 jest odczytywany nieprawidłowo z parametrami Custom zupełnie od czapy pomimo targetu D65. Zastanawiam się czy nie zrobić fabrycznego resetu monitora ale to raczej soft ma bug'a. Niżej porównanie preset sRGB/D65 fabryczny vs kalibrowany:
bug 2.png
Bug 1.png
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Garść pytań kalibracyjnych - Nec, SVII, ColorNavigator, I1DisplayPro, typy podświetlenia, Eizo CS/CG

13 lutego 2024, 23:42 - wt

MirekKowal pisze:
17 stycznia 2024, 17:37 - śr
Odgrzeję kotleta, dopiero co kupiłem używany i dosyć stary monitor NEC SVRef322, przebieg około 23k godzin, właściciel polecał mocno fabryczny tryb sRGB zamiast sprzętowej kalibracji, podobno fabryczny tryb jest lepszy. I to mnie zastanawia jak to możliwe? Monitor ma parę ładnych lat (model z 2014) i fabryczny tryb sRGB się jeszcze nie rozjechał? To możliwe? Kalibrację sprzętową pod internet (sRGB, gamma 2.2, D65) zrobiłem za pomocą i1Display Pro Plus a nie kalibratorem dołączonym do monitora, porównałem z fabryczną kalibracją tryb sRGB i obraz wydaje się bardzo podobny, tylko trochę inna gamma, odrobinę inna biel i obraz jest jakby nieco jaśniejszy i mamy więcej detali w ciemnych obszarach na fabrycznym sRGB wzglądem sprzętowej kalibracji. Wnioskuję, że ten fabryczny tryb jednak raczej nie nadaje się do Internetu gdzie rządzi gamma 2.2 a tu mamy gammę sRGB nieco inną zgadza się?
Bo tak koszernie, to przestrzeń sRGB zakłada swoją specyficzną krzywą odpowiedzi tonalnej, określaną tą samą nazwą "sRGB". To połączenie gammy 2,2 z funkcją liniową na odcinku w okolicach czerni.
Stosowanie dla przestrzeni sRGB krzywej w postaci gamma=2,2 jest uproszczeniem, ale tak powszechnym, że kto wie, czy nie lepiej trzymać się właśnie tego... NEC swój tryb ma jednak książkowy, stąd TrC jest sRGB, a nie gamma 2,2, i stąd widoczne różnice w cieniach.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu