Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

08 kwietnia 2018, 23:32 - ndz

Max, poprawne ustawienie warsztatu jest nieporównywalnie trudniejsze niż techniczne aspekty fotografii. W grę wchodzi kombinacja kilku dziedzin wiedzy i połapanie jakoś w techniczne ramy zjawisk nieopisywalnych syntetycznie i / lub silnie nieliniowych. Większość stanowisk do pracy z obrazem jest ustawionych źle, m.in. właśnie z powodu jaki Pan opisuje. Trywializowanie ma na celu tylko i wyłącznie napędzanie sprzedaży kalibratorów. Powiesisz, przeczytasz jakąś infantylną instrukcję i zrobisz. Guzik, tak nie będzie. Można oczywiście sprawę mocno uprościć podając kilka kroków-recept typu, tło takie, światło takie, relacje takie. Kłopot tylko w tym, że normalny człowiek nie widząc za bardzo związków i co gorsza nie znając ich wagi, metodą na małpę skonfiguruje sobie warsztat w stopniu co najwyżej lekkiego pukania w dno minimum technicznego. Dlatego sądzę, że nie ma co robić na siłę specjalisty od wszystkiego. Nawet najlepszy fotograf, nie naprawia sam swojego aparatu bo nie jest mechanikiem maszyn precyzyjnych w kombinacji z elektronikiem. Pan natomiast forsuje, żeby się jeszcze stał fizykiem, optometrą, psychologiem i okulistą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

08 kwietnia 2018, 23:39 - ndz

I Pan jest fizykiem, optometrystą, psychologiem i okulistą. :lol:
Nikt nie każe naprawiać kalibratora. Profesjonalista ma go tylko rozumnie użyć, opierając się o wiedzę i doświadczenie, zdobywaną z czasem. To naprawdę nie tak wiele.

Może zakończę tą dyskusję stwierdzeniem chyba oczywistym. Profesjonalisto, naucz się czegoś ze swojego zawodu. Nie kliksj next, next, bez zrozumienia. Zadaj sobie choćby odrobinę trudu, bo o latach zdobywania doświadczenia już nie będę wspominał, i tak trafi to w próżnię.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

08 kwietnia 2018, 23:45 - ndz

max pisze:
08 kwietnia 2018, 23:39 - ndz
I Pan jest fizykiem, optometrystą, psychologiem i okulistą.

Nie jestem. Jednak przez lata pracy w tej branży, zetknięciem się z masą problemów mających najdziwniejsze pochodzenie, po jeszcze większej masie wpadek i nauki, polizałem owe dziedziny w zdecydowanie większym stopniu niż fotograf o najczęściej kompletnie losowym wykształceniu. Myślę, że próba podważania fachowości kogoś, kto pół życia spędził na pracy z technicznymi aspektami obrazu jest chwytem wyjątkowo niskich lotów.

Fotografom w ogóle ta wiedza nie jest potrzebna, podobnie jak naprawa aparatu. Potrzebuje tylko sprawne narzędzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 00:02 - pn

Ależ ja nie podważam Pańskiej wiedzy i doświadczenia, a jeśli Pan tak uważa, to proszę potwierdzić to odpowiednim cytatem. Ja tylko stwierdziłem, że nie jest Pan fizykiem, optometrystą, psychologiem i optykiem, co Pan uczciwie potwierdził.

Zgadzam się z Panem, że do poprawnego skalibrowania monitora nie potrzeba ukończenia tych czterech kierunków studiów. Podobnie jak pstrykacz dobrych fotek kalibrujący swój monitor nie musi rozumieć zasad poruszania się fotonów czy dualizmu korpuskularno-falowego. Proszę nie robić z kalibracji dziedziny wiedzy, której profesjonalny fotograf nie jest wstanie ogarnąć w wystarczającym dla niego stopniu, bo tak nie jest.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 07:46 - pn

Tylko Max sęk w tym, że duża część tych "profesjonalnych fotografów/twórców wideo" pracuje na na nieodpowiednich i nieskalibrowanych ekranach. A nawet jak już kupią "odpowiedni" kalibrator to nie zawsze umieją go w pełni wykorzystać. Przebieg kalibracji i profilowania jest teoretycznie prosty, ale w praktyce uwzględnia kilka zmiennych czynników i różne scenariusze. Dlatego trzeba mieć minimum wiedzy, zwłaszcza praktycznej, jak to po kolei ogarnąć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 08:56 - pn

Zgadzam się z Tobą. Dlatego kalibracją nie ma zajmować się piekarz (bez obrazy dla piekarza), a profesjonalny fotograf.

Ja rozumiem, że obecni tak zwani fotografowie nie mogą sobie poradzić z poprawną kalibracją swoich podstawowych narzędzi pracy. Różnimy się jednak jednym, poważnym szczegółem. Waszym zdaniem Ci fotografowie mają nadal pozostać niedouczeni, bez wiedzy i doświadczenia w wykonywaniu podstawowych czynności zawodowych. Moim zaś zdaniem mają podjąć wysiłek, naukę i zdobyć doświadczenie. Oczywistym jest, że kilka pierwszych razy nie wszystko pójdzie w 100% dobrze, ale to właśnie proces nauki na własnych błędach. Zaręczam, że się opłaci.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 09:51 - pn

Kto twierdzi, że powinni zostać niedouczeni? Bzdura! Sam ciągle się uczę. Zrobiłem dziesiątki kalibracji, ale mimo to nie czuję się w tym względzie 100% profesjonalistą. Chociażby dlatego, że nie miałem do czynienia ze wszystkimi możliwymi przypadkami i scenariuszami. Dziś rano nawet kończyłem nagrywać ogólny instruktaż do i1DP/i1 Profiler. Co prawda trochę amatorski, ale chciałem to zrobić przede wszystkim sam dla siebie. Poza tym jest potrzeba, aby o tym mówić i edukować.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 10:11 - pn

Tom01.

PS. Stwierdzenie, że się wszystkiego nie wie jest jak najbardziej zdrowym objawem. Nie znaczy to jednak, że już nie osiągnąłeś poziomu profesjonalnego. Podobnie Tom01, ma dużą wiedzę i doświadczenie, ale umówmy się, to nie są jakieś skrajnie trudne zagadnienia. Większość z nas ma w pracy zawodowej do czynienia ze znacznie trudniejszymi. Poza tym początkowe błędy w kalibracji nie skutkują na ogół żadnymi poważnymi konsekwencjami dla fotografa i społeczeństwa. Co się może stać? Gęba na zdjęciu będzie trochę za czerwona? No i co? Za piątym razem będzie OK. To naprawdę zajęcie o bardzo niskich konsekwencjach przy popełnianiu niewielkich i odwracalnych błędów. Nie ma się co bać. Nikogo nie skrzywdzimy, tak na poważnie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 10:43 - pn

Owszem, nie ma się czego bać. Tylko niestety nie wszyscy chcą się wysilać. Chcieliby mieć wszystko NAJ nie angażując się prawie wcale.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 11:17 - pn

max pisze:
09 kwietnia 2018, 10:11 - pn
To naprawdę zajęcie o bardzo niskich konsekwencjach przy popełnianiu niewielkich i odwracalnych błędów.

Pełna zgoda, ale trudno polemizować z człowiekiem, który niemalże schodzi na serce, bo nie może ustawić obrazu tak jak chce. Jak "dociągnie" żółte to niebieskie się rozjeżdżają. Wielu ludziom obiektywnie małe defekty w wydruku robią ogromną różnicę. Nie bagatelizujmy zajęcia, skoro dla kogoś jest to ważne. Z punktu widzenia bardziej krytycznych dziedzin, robienie problemu z różnego koloru na fotce może być śmieszne, ale to tylko jeden punkt widzenia. Ludzie mają różne priorytety. Chirurg będzie kroił gościa jak kotlet schabowy, a filateliście skacze puls przy wyciąganiu znaczka z klasera.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
asix73
Posty: 28
Rejestracja: 15 listopada 2017, 10:35 - śr

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 12:51 - pn

NocnyJastrzab pisze:
09 kwietnia 2018, 09:51 - pn
Dziś rano nawet kończyłem nagrywać ogólny instruktaż do i1DP/i1 Profiler. Co prawda trochę amatorski, ale chciałem to zrobić przede wszystkim sam dla siebie. Poza tym jest potrzeba, aby o tym mówić i edukować.
Czy udostępnisz gdzieś ten instruktaż ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

09 kwietnia 2018, 14:25 - pn

Jak zmontuje to owszem. Dam znać ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Fotograf Ślubny a kalibracja monitora

11 kwietnia 2018, 10:29 - śr

No i słowo kolorem się stało :D

https://youtu.be/Oxl93E0JfpY
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu