Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 12:04 - czw

Kyle pisze:
19 kwietnia 2018, 11:55 - czw
... a pomogłeś jej, by przeglądarki jej wyświetlały jak w PS?
W Windows 10 coś się srogo popieprzyło i wszystko przestało działać tam, gdzie zwykło już działać poprawnie, więc mogłem tylko przytulić i pogłaskać :lol:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 12:05 - czw

To sprawdź dobrze np. nowsze modele chociażby DELL XPS, HP EliteBook/ ZBook Studio, wspominany Surface..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 12:07 - czw

Tom01 pisze:
19 kwietnia 2018, 12:00 - czw
Kyle, ale im większa różnica gamutów między sprzętem a publikowanych treści, tym rośnie błąd wyświetlania materiałów.
Pełna zgoda. Z drugiej strony tanich monitorów z szerokim gamutem też się nieco pojawia (bliżej im do AdobeRGB niż sRGB). Tak, czy inaczej, błąd/różnica gamutów rzędu kilkadziesiąt procent (ekran laptopa z gamutem ~60% sRGB vs zdjęcie 100% sRGB) i tak jest kolosalna.

Niektórzy producenci to chyba zauważyli, bo profil ekranu potrafi być domyślnie w niektórych urządzeniach zapięty w systemie. ... choć sporo jest jeszcze do zrobienia (profilowanie interface w windows, czy profilowanie kolorów w każdym programie).
NocnyJastrzab pisze:
19 kwietnia 2018, 12:05 - czw
To sprawdź dobrze np. nowsze modele chociażby DELL XPS, HP EliteBook/ ZBook Studio, wspominany Surface..
Czyżbym gdziekolwiek napisał, że nie ma laptopów z szerszym gamutem niż ~60% sRGB, bym to musiał sprawdzać/coś dowodzić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 12:10 - czw

Kyle pisze:
19 kwietnia 2018, 12:07 - czw
Z drugiej strony tanich monitorów z szerokim gamutem też się nieco pojawia (bliżej im do AdobeRGB niż sRGB).

Ale ciągle ich udział rynkowy to jakieś promile.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 12:46 - czw

Czornyj pisze:
19 kwietnia 2018, 12:04 - czw
W Windows 10 coś się srogo popieprzyło i wszystko przestało działać tam, gdzie zwykło już działać poprawnie, więc mogłem tylko przytulić i pogłaskać :lol:
Zauważyłem problem w kombinacji oprogramowanie X-Rite + Windows 10, objawiający się tym, że po kalibracji np. kolory/całe zdjęcia są ostro przyciemnione, w aplikacjach typu przeglądarka zdjęć (ta starsza wersja, która jest zaszyta w Win 10 - ona profiluje w trybie okna).

Może winny jest profil w wersji v4, która nie zawsze jest we wszystkim obsługiwana (niektóre programy radzą sobie tylko z v2).

Tak, czy inaczej by się odciąć od tej anomalii, wskazałem plik profilu w każdej aplikacji która ma wyświetlać kolory poprawnie (przeglądarka www, przeglądarka zdjęć, program do wyświetlania filmów) - może to by pomogło tej Pani.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 13:43 - czw

Windowsowy Podgląd jak i aplikacja Zdjęcia (W10) nie korzystają z profili. CHyba, że coś się zmieniło i mi umknęło jeśli chodzi o "Zdjęcia".
Póki co bezpieczniej jest faktycznie tworzyć profile v2.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 13:49 - czw

NocnyJastrzab pisze:
19 kwietnia 2018, 13:43 - czw
aplikacja Zdjęcia (W10) nie korzystają z profili.
W windows 10 jest jeszcze jedna przeglądarka zdjęć*, ta co w Windows 7 - ona profiluje w trybie okna (na pełnym ekranie już nie).

* nazywa się ona: "Przeglądarka fotografii systemu windows" i ma charakterystyczny okrągły przycisk na dole, po środku
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 13:55 - czw

Specyfikacja ICC v4 nie powstała z myślą o monitorach, więc użycie jej do oprofilowania wyświetlacza generuje same problemy, nie dając korzyści. Więcej informacji: http://www.color.org/whyusev4.xalter
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 14:05 - czw

Mówimy o aplikacjach Zdjęcia i Edge, w obu (na pierwszy i drugi rzut oka) nie działa CM i nie da się z tym nic zrobić. W przeglądarce W7-8 wszystko działało dobrze (pod warunkiem stosowania ICC v2), tyle że tej aplikacji natywnie już nie ma w W10:
https://support.microsoft.com/pl-pl/hel ... oto-viewer

Bardzo łatwo być profilotalibem, tylko jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wszystko to działa mocno loteryjnie, nigdy też nie wiadomo po której aktualizacji się popsuje albo i naprawi, więc - z całym szacunkiem - wybacz, ale wolę rozwiązanie w 100% pewne. Jak mawiał Voltaire, "lepsze jest wrogiem dobrego".
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 14:16 - czw

Czornyj pisze:
19 kwietnia 2018, 14:05 - czw
Bardzo łatwo być profilotalibem, tylko jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wszystko to działa mocno loteryjnie, (...) wolę rozwiązanie w 100% pewne.
Ja też lubię pewne rozwiązania i dlatego jak chcę by profilowanie działało w przeglądarce zdjęć, to ją instaluję i konfiguruję (np. IrfanView) ... to samo przeglądarka www (Firefox), czy program do oglądania filmów (MPC-HC). Wyświetlanie zdjęć bez profilowania jest mocno loteryjne (różne ekrany, mają różne gamuty = nasycenie jest różne przy sRGB bez profilowania). Także łatwo jest być antyprofilotalibem, ale jak przychodzi co do czego, to jest loteria.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 14:44 - czw

Kyle pisze:
19 kwietnia 2018, 14:16 - czw
Czornyj pisze:
19 kwietnia 2018, 14:05 - czw
Bardzo łatwo być profilotalibem, tylko jak przychodzi co do czego to okazuje się, że wszystko to działa mocno loteryjnie, (...) wolę rozwiązanie w 100% pewne.
Ja też lubię pewne rozwiązania i dlatego jak chcę by profilowanie działało w przeglądarce zdjęć, to ją instaluję i konfiguruję (np. IrfanView) ... to samo przeglądarka www (Firefox), czy program do oglądania filmów (MPC-HC). Wyświetlanie zdjęć bez profilowania jest mocno loteryjne (różne ekrany, mają różne gamuty = nasycenie jest różne przy sRGB bez profilowania). Także łatwo jest być antyprofilotalibem, ale jak przychodzi co do czego, to jest loteria.
W monitorach z 3x3 matrix LUTem jest 100% sRGB, a w wielu wyświetlaczach gamut jest na tyle bliski sRGB, że nawet bez profilu na zdjęciach kompletnie nie widać różnicy. W FireFox/Chrome/Opera pod W10 też coś się spieprzyło, choć dawniej działało dobrze (nie miałem jeszcze czasu sprawdzić jak to poprawić, zwykłe metody nie działały) - o ile oczywiście ktoś nie użył na stronie np. flasha, gdzie CM nie działa nawet w przeglądarkach z aktywnym CMM. Do tego dochodzą aplikacje do składania fotoksiążek i plug-iny - powodzenia by znaleźć coś z poprawnie działającym CMM. Fotograferka dziecięca nie chce używać Irfana bo za wolny, FireFoxa bo używała wcześniej Edge i ikonka jej się bardziej podoba - i co poradzisz, jak nic nie poradzisz? Profile są dobre dla osób potrafiących się nimi świadomie posługiwać, a i tym developerzy potrafią z aktualizacji na aktualizację zaserwować tak srogi mindfuckup, że ręce poniżej dupy opadają. Powszechnym standardem jest tu kompletna ignorancja, druciarstwo, bezmyślność i bezhołowie.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 14:55 - czw

Czornyj pisze:
19 kwietnia 2018, 14:44 - czw
W FireFox/Chrome/Opera pod W10 też coś się spieprzyło, choć dawniej działało dobrze (nie miałem jeszcze czasu sprawdzić jak to poprawić, zwykłe metody nie działały)
Spróbuj wpisać ścieżkę do profilu w ustawieniach Firefox - u mnie działa poprawnie pod Windows 10 x64, z Firefox x64 59.0.2 - dodatkowo w about:config dałem profilowanie wzgl. kolorymetryczne, ścieżka jak wyzej na sztywno, obrazy bez profilów jako sRGB.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

19 kwietnia 2018, 15:40 - czw

Nie działało, a zapinanie profilu wyświetlacza na sztywno to w przypadku układów wielomonitorowych tak czy owak nie jest żadne rozwiązanie.
StuffX
Posty: 34
Rejestracja: 15 lutego 2014, 18:44 - sob

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

23 kwietnia 2018, 21:35 - pn

Panowie, niestety wracam z problemem. Znów spróbowałem kalibracji. Okazało się że była włączona kalibracja "na oko" oferowana w Windowsie. Wyłączyłem. Przeprowadziłem kalibracje z największa plansza testową w i1 profiler (w sumie to profilowanie - tak obejrzałem filmik z YT :P ). Po kalibracji przeprowadziłem walidacje, jedna barwa na czerwono i jedna na żółto (tych delt nie pamiętam), reszta poniżej delta=3. Załączam plik do analizy. Może coś uda Wam się wyszperać. Aha, dodam ze podłączyłem swojego laptopa na parę sekund, i nie było obciętych skrajnych kolorów (nie profilowaniem z latopa).
Załączniki
DO ANALIZY.zip
(8.03 KiB) Pobrany 97 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

23 kwietnia 2018, 21:40 - pn

Z profilu wynika, że ekran sam z siebie jest dramatycznie niebieski, przez co korekcja programowa bardzo degraduje paletę. Proponuję doprowadzić punkt bieli ręcznie, za pomocą regulatorów RGB w monitorze, na wzór odczytów z czujnika.

PS. Największa ilość próbek nie ma żadnego sensu.

Zrzut ekranu 2018-04-23 o 21.40.52.png
Zrzut ekranu 2018-04-23 o 21.40.52.png (118.57 KiB) Przejrzano 3953 razy
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

24 kwietnia 2018, 10:25 - wt

StuffX pisze:
23 kwietnia 2018, 21:35 - pn
Panowie, niestety wracam z problemem. Znów spróbowałem kalibracji. Okazało się że była włączona kalibracja "na oko" oferowana w Windowsie. Wyłączyłem. Przeprowadziłem kalibracje z największa plansza testową w i1 profiler (w sumie to profilowanie - tak obejrzałem filmik z YT :P ). Po kalibracji przeprowadziłem walidacje, jedna barwa na czerwono i jedna na żółto (tych delt nie pamiętam), reszta poniżej delta=3. Załączam plik do analizy. Może coś uda Wam się wyszperać. Aha, dodam ze podłączyłem swojego laptopa na parę sekund, i nie było obciętych skrajnych kolorów (nie profilowaniem z latopa).
Walidację olać - ten szajsung ma TN z kiepskim podświetleniem, więc nie będzie szału z pokryciem CC24 (pewnie wywala czerwono na cyanie), kalibracja może poprawić liniowość, a nie objętość przestrzeni barwnej. Używając największego zestawu próbek użyj profilu tablicowego (LUT based)

Oceń na oko czy jest lepiej czy gorzej, jak jest zbyt czerwony to wybierz Generic zamiast W-LED.
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

26 września 2018, 15:39 - śr

NocnyJastrzab pisze:
11 kwietnia 2018, 10:35 - śr
Mój debiut na YT kierowany przede wszystkim do osób rozważających samodzielną kalibrację :mrgreen:

https://youtu.be/Oxl93E0JfpY
Teraz z niecierpliwością czekam/y na film instruktażowy kalibracji programem SpectraView II.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

27 września 2018, 10:55 - czw

Byłby już dawno tylko brak czasu i okazji z różnych względów. Ale jest w planach zarówno SV2 oraz MultiProfiler.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

27 września 2018, 11:37 - czw

Super, tylko proszę w miarę możliwości szybko.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

27 września 2018, 12:05 - czw

2marekm pisze:Super, tylko proszę w miarę możliwości szybko.
Zawsze mozesz zapytac jesli cos jest niejasne. Akurat praca z sv2 nie jest jakos specjalnie trudna

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu