Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 13:30 - pn

No to uporządkujmy sprawy. Opisywałem swoje kalibracje na 3 komputerach:
1) Obecny osobisty, aktualny Lenovo Y700-15 ISK - fabrycznie świecił lekko na żółto ale kalibracja (a raczej profilowanie + ingerencja kartę grafiki dała genialny efekt !

2) Stary komputer stacjonarny z jednordzeniowym Pentium 4 3GHz ale z Windows 10 32 bity i zmienioną grafiką na Radeon HD 6450 i monitorem Iiyama Prolite E481S - tu był opisywany wczoraj problem z fioletowymi cieniami u góry ekranu

3) Stary laptop Dell D630 - o tym tylko wspomniałem przy okazji, bo choć chodzi na W10 to w sumie technologicznie to szrot. Kalibracja dała też te cienie fioletowe żółte po bokach.

Wracając do tematu, wczorajsza dyskusja z tymi cieniami po kalibracji dotyczyła tego drugiego. Bez kalibracji może coś tam widać ale efekt po kalibracji jest dramatyczny z opisywanymi cieniami. No więc robiłem kalibrację sprzętową :)
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2019, 14:02 - pn przez Puniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 13:50 - pn

Ale jak Pan mógł robić kalibrację sprzętową, jeśli żaden z opisanych wyświetlaczy nie ma takiej możliwości. Wydaje mi się, że myli Pan fakt użycia "sprzętu" w postaci kalibratora z kalibracją sprzętową. Kalibracja sprzętowa to rodzaj korekcji, nie użyty miernik. W kalibracji sprzętowej korekcja jest w sprzęcie czyli w monitorze. W kalibracji programowej jest w tablicy koloru karty graficznej, czyli w programie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 14:00 - pn

Jak to, przecież w monitorze Iiyama Prolite E481S jest regilacja sprzętowa kolorów RGB, regulacja kontrastu i jasności... czy podstawowe składowe kalibracji sprzętowej są
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 16:02 - pn

:o Że co?! << ZONK>>

1. Parametr kontrastu w LCD jest zasadniczo sztuczny - nie ma fizycznego regulatora. Realna regulacja kontrastu jest poprawnie realizowana w monitorach z kalibracją sprzętową, gdzie można wynikowy poziom regulować poprzez podniesienie punktu czerni.
2. Regulacja innych parametrów przyciskiem na obudowie nie oznacza "kalibracji sprzętowej" - kilka lat wstecz to był dość często
i poważny błąd myśleniowy!
3. Powyższe to tylko 3 podstawowe parametry kalibracji, ale nie jedyne.
4. Tomasz już wspomniał, co to jest kalibracja sprzętowa i jest o tym sporo na forum. Dla przypomnienia - jako "sprzęt" należy rozumieć monitor
wyposażony w programowalną tablicę kolorów (1D/3D LUT) sprzęgniętą z elektroniką sterującą (procesor obrazowy, różne czujniki). Operator wskazuje target w sofcie, a przeliczenia i korekty robi automatycznie elektronika w monitorze. Przy czym robi to z bardzo dużą dokładnością, najczęściej 14/16-bit.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 16:20 - pn

To czym jest regulacja barw w tym "wolno-stojącym" monitorze? Nie wyjaśniłeś mi ....
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 16:52 - pn

Regulacja przez Menu OSD opiera się na wrażeniu wizualnym. Nawet, jak dany parametr jest wyskalowany w jednostkach to bez rzetelnego pomiaru nie potwierdzimy, w jakim stopniu jest dobrze. Pewnym wyjątkiem jest NEC PA271Q , który cechuje się wysokim poziomem wyskalowania - dokładność ustawień przez Menu OSD jest na tyle dokładna, że wystarczająca nawet dla wymagających.
Niuans polega na tym, że taka regulacja nie utworzy na profilu ICC i brak możliwości bezpośredniej weryfikacji, chociaż obraz zasadniczo będzie wyświetlany zgodnie z zadanymi parametrami.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 17:00 - pn

Ale jedno zwraca moją uwagę. Otóż w procesie kalibracji I1Pro "kalibracja sprzętowa" (piszę w cudzysłowowiu celowo) jest na samym początku czyli przed profilowaniem czy ustawianiem w karce graficznej każe ustawiać ręcznie kolory w menu monitora tak aby kolory miały równowagę w samym monitorze. Dopiero później jest faza druga czyli profilowanie systemu i tablic w karcie graficznej. To czym w takim razie jest ta umownie nazwana przeze mnie faza 1... to nie kalibrowanie sprzętowe?
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 17:46 - pn

Porobiłem teraz kilka prób z tym monitorem podłączając go do innego komputera (tego laptopa, ktory bardzo ladnie działa po kalibracji) i bez profilu jednam ma zabarwienia po brzegach... szczególnie u góry i u dolu (tu w rogu ale z boku tez troszkę). Ponieważ nieskalibrowany świeci lekko na zielono-niebiesko (widzę to dopiero teraz po porównaniu z innym skalibrowanym, gdzie nie ma tych problemow) to te brzegi mają też lekkie zabarwienie w tym odcieniu i nie rzuca się to w oczy. Po kalibracji gdy środek jest zrównoważony te niedoskonałości wychodzą mocno widoczne. Kiedyś ten monitor uważałem niemal za idealny. I teraz zastanawiam się czy on się zużył czy taki był ale nie miałem takich urządzeń kalibracyjnych czy innych lepszych monitorów i dlatego nie zwracałem na to uwagi???
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 18:14 - pn

Puniek pisze:
15 lipca 2019, 17:00 - pn
Ale jedno zwraca moją uwagę. Otóż w procesie kalibracji I1Pro "kalibracja sprzętowa" (piszę w cudzysłowowiu celowo) jest na samym początku czyli przed profilowaniem czy ustawianiem w karce graficznej każe ustawiać ręcznie kolory w menu monitora tak aby kolory miały równowagę w samym monitorze. Dopiero później jest faza druga czyli profilowanie systemu i tablic w karcie graficznej. To czym w takim razie jest ta umownie nazwana przeze mnie faza 1... to nie kalibrowanie sprzętowe?
Kalibrowanie - ale w rozumieniu ogólnym..

Pozwolę sobie przytoczyć definicje obu pojęć, mniej lub bardziej właściwe:

Kalibracja - jest procesem dokonywania zmian parametrów urządzenia celem osiągnięcia zamierzonego stanu (wyświetlanie kolorów w określony sposób, stabilne zachowanie monitora) względem określonego wzorca. Kalibracja monitora uwzględnia zatem jego regulację w taki sposób, aby wyświetlany obraz miał konkretne wartości trzech głównych parametrów: Jasność/Jaskrawość podświetlenia bieli, Temperatura barwowa (punkt bieli), Gamma - krzywa odpowiedzi tonalnej (TRC - Tone Response Curve).

Profilowanie - proces "charakteryzacji" zachowania danego urządzania (pomiar reprodukcji koloru i przejść tonalnych) na podstawie zbioru danych zapisanych w pliku ICC (wg norm International Color Consortium - Międzynarodowe Konsorcjum Kolorystyczne). Dane te stanowią atrybuty określające, jak tworzone są barwy, oraz które z nich są możliwe (lub nie) do reprodukcji przez dane urządzenie w stanie skalibrowanym.

Także łączą się nam dwa terminy i dwa osobne procesy tworząc operację zbiorczą > Kalibracja i Profilowanie.
Po kalibracji zawsze otrzymujemy profil, ale można też zrobić samo profilowanie (ściągnięcie charakterystyki) bez adjustacji monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 18:20 - pn

No to ten monitor w 95% wypełnia tą pierwszą definicją ;)
A co z moim ostatnim zdaniem z poprzedniego wpisu?
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 08:35 - śr

Wczoraj poświeciłem jeszcze trochę czasu temu monitorowi i dziwnie się on zachowuje. Otóż kalibracja w środku ekranu (no tak jak być powinno) daje poprawny efekt kalibracyjny (Delta bieli <1). Ale jak patrzę na ten środek ekranu prostopadle to widzę lekkie ale wyraźne zaróżowienie. Zacząłem się mu przyglądać pod różnymi kątami i okazało się, ze w każdym miejscu ekranu mimo poprawnej kalibracji bieli widać zaróżowienie patrząc prostopadle i zwiększa się to gdy zaczynam patrzeć coraz bardziej od dołu. Teraz z kolei jak zaczynam patrzeć od góry (tzn monitor mniej pochylony tzn bardziej prostopadle) i im bardziej patrzę na niego z góry tym biel jest lepsza i nawet tam u góry jest wizualnie ok. Dziwne to . No ja rozumiem, że gdybym patrzył pod innym kątem niż prosty to biel powinna się psuć ale że mimo kalibracji jest zaróżowienie patrząc prostopadle a bardziej poprawnie wizualnie jest jak się patrzy na ekran z góry!. Przecież kalibrator (kalorymetr) patrzy prostopadle!
Czy spotkał się ktoś z czymś takim?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 10:11 - śr

Puniek pisze:
15 lipca 2019, 17:00 - pn
To czym w takim razie jest ta umownie nazwana przeze mnie faza 1... to nie kalibrowanie sprzętowe?

Nie. Kalibracja sprzętowa to doprowadzenie do właściwego zachowania samego monitora, bez angażowania karty graficznej.

Puniek pisze:
17 lipca 2019, 08:35 - śr
daje poprawny efekt kalibracyjny (Delta bieli <1).

Nie. To jest pomiar tej samej próbki, de'facto powtarzalność czujnika, weryfikacja profilu.

Puniek pisze:
17 lipca 2019, 08:35 - śr
Czy spotkał się ktoś z czymś takim?

Jak najbardziej. Taki panel. Nic się z nim nie da zrobić, poza wymianą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 13:35 - śr

Przecież karta grafiki jest w komputerze a nie w monitorze....!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 13:50 - śr

No właśnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 13:52 - śr

Tom01 pisze:
17 lipca 2019, 13:50 - śr
No właśnie.
No i manipulując poziomami RGB na początku procesu manipulowałem na monitorze podłączonym kablem DVI do komputera a nie w komputerze :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 14:06 - śr

To jest wstępna regulacja monitora, nie kalibracja sprzętowa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

17 lipca 2019, 20:04 - śr

Puniek pisze:
17 lipca 2019, 13:52 - śr
No i manipulując poziomami RGB na początku procesu manipulowałem na monitorze podłączonym kablem DVI do komputera a nie w komputerze :)
W istocie regulowałeś temp. barwową po stronie sprzętu (monitora), posiłkując się odczytami z kolorymetru. Jednak przyjęło się nazywać kalibrację >sprzętową< tylko kiedy programowana jest tablica LUT monitora (oprogramowanie korzystając z odczytu kolorymetru, wpisuje dane korekcyjne do tej tablicy).
Ujmując innymi słowami:
W Twoim przypadku fakt - regulowałeś temp. barwową przez OSD w monitorze, jednak pozostała korekcja (równanie liniowości) została wpisana nie do LUT monitora, tylko do LUT karty graficznej.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu