menu serwisowe

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

menu serwisowe

17 listopada 2018, 17:23 - sob

Cześć :)

wszedłem w menu serwisowe monitora ale nie mogę znaleźć żadnego manuala aby się w tym połapać.
Trochę jestem zdziwiony, że widać profile temperatury barwowej oraz sRGB i User ale dla wszystkich wartości RGB są te same. Dodam, że wcześniej sam modyfikowałem w standardowym menu ustawienia dla User i aktualnie zapamiętane nie pokrywają się z tym do widzę w menu.
benq_ew3270u_1.jpg
Interesuje mnie też sekcja na samym dole - ktoś mógłby przybliżyć do czego służą ustawienia? Szczególnie:
DCC
ICM
BKL
BRI
CTS

Clear Timer, DFM i BurnIn to też zagadka dla mnie ;) warto je włączyć? obie są domyślnie OFF

z góry dzięki za pomoc :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: menu serwisowe

17 listopada 2018, 19:57 - sob

Żadnego manuala do opcji serwisowych nie ma i w grzebaniu tam nikt nie pomoże.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

17 listopada 2018, 21:25 - sob

Rozumiem ale dziękuję za odpowiedź. A czy te skróty ICM BKL BRI CTS coś Panu sugerują? Można przy nich zmieniać opcję w nawiasie z OFF na ON. Intryguje mnie też DFM oraz groźnie brzmiące BurnIn.
Najbardziej dziwią jednak te profile temperatur - dlaczego mają dokładnie te same ustawienia? Zmiana w każdej z nich wpływa na bieżący obraz tak samo jakbym sterował RGB w menu standardowym dla profilu User - dlaczego jest więc ich aż pięć? Pierwotnie sądziłem, że odnoszą się to konkretnych presetów ale mają po prostu inne nazwy. Ale to nie trafiona teza bo każda zmiana w dowolnej pozycji nanoszona jest na bieżący obraz na monitorze. Co więcej, wartości w rekordach User nie pokrywają się z tym co mam zapamiętane obecnie w presecie User, dziwne i dlatego nie mam pomysłu.

Generalnie szukam czegoś w rodzaju Black Level (takie ustawienie jest w wielu innych modelach) bo chciałbym przygasić nieco darki (są w moim odczuciu trochę zbyt jasne i w ciemnych obszarach łatwo o posteryzację). Niestety operowanie kontrastem w górę po prostu przycina światła do silnej bieli więc od tej strony nie bardzo mogę ściemniać tonację w cieniach.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: menu serwisowe

17 listopada 2018, 21:39 - sob

Dlatego się nazywa Menu Serwisowe, bo jest przeznaczone dla serwisu, a nie zwykłego użyszkodnika!
Kontrastu się nie rusza w monitorach, bo sztuczna regulacja. Poziomu czerni zazwyczaj w zwykłych monitach też nie się ruszyć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

17 listopada 2018, 22:11 - sob

No właśnie, trudno. Niektóre monitory miały takie ustawienie jak Black Level i liczyłem, że może coś znajdę. Nawet nie tyle Czerń i najbliższe jej tonacje ale szarości zaraz za nimi są dosyć wysoko wyskalowane, jak dla mnie. Fajnie to wyciąga mocno zacieniony materiał i w pewnych sytuacjach jest nawet sprzyjające. Niestety przy połaciach zróżnicowanych cieni trochę drażni mnie bo łatwiej wyłapać w nich placki przejść tonalnych. W niektórych presetach jest to lepiej wygaszone ale tam niekoniecznie pasuje mi ciepłota kolorów, a regulacje mam tylko dla profilu User. Podejrzałbym sobie jak są ustawione presety ale niestety w tym modelu nie ma prezentacji zablokowanych ustawień, a szkoda.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: menu serwisowe

17 listopada 2018, 22:17 - sob

Placki przejść tonalnych to efekt słabej matrycy 6-bit albo 6-bit + kiepskie FRC. A kiepska matryca + kiepskie sterowanie = rozpizd :|
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

17 listopada 2018, 23:03 - sob

Placki są zarówno w trybie 8-bit jak i 10-bit, sprawdzone. To są dokładnie te same placki, które widzę na innym monitorze z zupełnie inną matrycą.
Jak na maksa ustawię w nim wyciąganie z cieni (ma taki preset) to też te granice będą mocno widoczne.
Tak więc placki są tam gdzie mają być placki tylko w jednym monitorze są one mocniej podbite, a w innym mniej. Ich ilość oraz obszar są dokładnie te same bez względu na panel.
Po prostu na jednym monitorze obraz w tym zakresie jest jaśniejszy. Mam w menu profil, który gasi krzywą dla tych tonacji ale nie mam jak podejrzeć ustawień.
A generalnie, którym ustawieniem podbija się cienie? Jasność i Kontrast odpada.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 15:00 - ndz

qop pisze:
17 listopada 2018, 23:03 - sob
A generalnie, którym ustawieniem podbija się cienie? Jasność i Kontrast odpada.

BKL - Black Level. Raczej nic nie da, bo najczęściej jest na minimum konstrukcyjnym matrycy. Proszę uważać, bo jeśli pojedzie Pan poniżej aktualnie wyświetlanej "czerni", jaśniejsze odcienie będą interpretowane jako czerń, czyli ukroi Pan paletę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 16:03 - ndz

Tak, oczywiście zdaję sobie sprawę z przycięcia. Sądziłem, że w jakiś sposób mogę wyskalować jak jasne powinno być podbicie szarości ale z tego co widzę mogę jedynie sterować jasnością dla całej skali. Nie ma tu ustawienia BKL, jedynie w menu serwisowym jest opcja BKL z wartością 255 i mogę ją ustawiać OFF/ON ale nie zauważyłem wpływu. To budżetowa masówa więc szału nie będzie ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 16:28 - ndz

Tylko monitory profesjonalne mają możliwość osobnej deklaracji punktów bieli i czerni. W "zwykłych" regulacja czegokolwiek wpływa mocno na inne parametry.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 17:46 - ndz

Jasna sprawa, po prostu nie ta klasa sprzętu.

A tak przy okazji - dziś po instalacji tego sterownika i profilu od LG coś się popyrtoliło w Windowsie i nagle szarości od tego VA pod USB-C zrobiły się różowe. Wyresetowałem monitor do fabryczych i wszedłem w menu serwisowe. Zaskoczyło mnie, że teraz monitor dla każdego profilu temperatury ma inne ustawienia (wcześniej jak widać na screenie miał idento dla wszystkich). Co więcej, parametry dla profilu User w menu serwisowym zgadzają się z tym co ustawiłem w standardowym menu. Profil sRGB to zapewne preset o tej samej nazwie. Szkoda, że pozostałe profile mają nazwy 6500, 9300 i 5800 bo musiałbym po ciepłocie odgadywać które to presety (presetów jest więcej Standardowy, HDR, HDR Kino, Gry, Zdjęcia, LowBlue z trzema podpresetami temperatury, sRGB, Rec709, Eko, M-book i User).

Z tego co widzę BKL, które mogę ustawiać tylko na ON/OFF zmienia wartość w zależności od jasności. Dla Jasnośći ustawionej na100 ma 255 ale dla np. 64 ma już wartość 172. Co to może być?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 17:49 - ndz

Monitor nie ma sterownika. Tak dla przypomnienia. Zainstalowany profil zawiera widać jakąś korekcję dla karty graficznej. Fakt ten dyskwalifikuje profil.

BKL to może być "dynamiczna" czerń. Ciężko powiedzieć jak to dokładnie działa, nie mając serwisówki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 17:58 - ndz

W tej samej sekcji jest jeszcze BRI (bright?) oraz CTS ale tu są wartości R128 G128 B128 i odpowiednio R116 G115 B118
Colorhexa podpowiada, że ta pierwsza to Dark gray
https://www.colorhexa.com/808080
W przypadku tej drugiej wartości się zmieniają (patrzę na zalinkowany wcześniej screen) jakby celując wokół violet/magenta.

Wyżej jest jeszcze DCC (interfejs komunikacji dwustronej z kartą?) i ICM, w obu wypadkach 5 i mogę tylko ON/OFF
Faktycznie bez manuala serwisowego więcej to można nagmerać niż zyskać ;)
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2018, 18:22 - ndz przez qop, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 18:00 - ndz

Komunikacja to DDC, nie DCC. Skróty nic mi nie mówią, w sensie są to indywidualnie wymyślone przez tego konkretnego producenta. Można się tylko domyślać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 18:11 - ndz

BI CONTROL to blok od czujnika światła pod ramką monitora bo kiedy świecę tam diodą w telefonie to cała sekcja CDATA RDATA GDATA BDATA CT LUX tańczy zmieniając różne wartości - czyli jakiś odczyt i korekty na bieżąco. Jak włączę BI MANUAL MODE na ON to wartości w niektórych sekcjach zmieniają się na stałe i można je regulować. Czyli ten block to automatyczna regulacja w zależności od otoczenia.

FreeSync Support ma wartość NO ale monitor ma w specyfikacji obsługę więc sądzę, że trzeba włączyć po stronie karty i wtedy może ta wartość się zmienia.
Niestety w zintegrowanym Intelu tego nie sprawdzę.
Obok jest Vf...Vertical frequency/Voltage frequency? Nie wiem ale ta wartość zmienia się kiedy podłączam z innymi monitorami. Czasem jest 600, czasem 601, teraz 650.
LVDS to chyba jakieś odszumianie sygnału..? Nie ruszam bo chyba ma związek z regulacją napięcia. SSC nic mi nie mówi, tak samo DFM i BurnIn

Dziwne, że przy pierwszym wejściu w menu serwisowe ustawienia profili nie trzymały się kupy, a teraz są stosownie zróżnicowane. No cóż...taka klasa sprzętu, tak mi się wydaje ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 18:37 - ndz

Vf to częstotliwość odchylania pionowego.
LVDS Current to jeden z parametrów (prąd) złącza sygnałowego między procesorem obrazowym a T-Con-em.
SSC sugeruje również coś z parametrów sygnału LVDS.
BurnIn to "wygrzewanie". Tryb serwisowy wyświetlający statyczne konkretne ekrany do regulacji i kontroli. Coś, co paru komentatorów nawet na tym forum uważa za niepotrzebne, zbędne i w ogóle nieistniejące. DFM jest też z tym związany. "Design For Manufacture mode". Nie radzę włączać, bo wyjście z trybów specjalnych nie musi być proste.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: menu serwisowe

18 listopada 2018, 18:57 - ndz

Konkret, dziękuję serdecznie za podzielenie się fachową wiedzą.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu