Win10, FF, dwa różne monitory, szeroki gamut i sRGB

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Win10, FF, dwa różne monitory, szeroki gamut i sRGB

21 listopada 2018, 21:08 - śr

Postanowiłem sobie trochę podłubać i pokombinować. Może komuś się przyda, a jeśli to co poniżej to oczywiste oczywistości, można śmiało pominąć.

Otóż mam dwa monitory, oba szerokogamutowe z możliwością dowolnej symulacji koloru. System Windows 10 z najnowszą aktualizacją. Ustawione są następująco:

Monitor1: AdobeRGB, 60cd/m2, gamma 2.2
Monitor2: sRGB, 60cd/m2, gamma 2.2 (trzeba przestawić z gammy sRGB)

Postanowiłem spróbować zmusić oba monitory do takiego samego wyświetlania obrazu. No i chwilę mi to zajęło. O to przebieg zmagań.

1. Na koncie administratora uruchomiłem MultiProfilera. Ustawiłem dla:
Monitor1: AdobeRGB, 60cd/m2
Monitor2: sRGB, 60cd/m2
Program oznajmił, że uaktualnił profile. Monitor 1 świeci na pulpicie jak landrynka, Monitor 2 normalnie. OK.

2. Na koncie administratora sprawdzam, czy poprawnie do poszczególnych monitorów przypisane są profile. No i na koncie administratora są prawidłowo.
Obrazek

3. Otwieram Firefoxa. Konfiguruję:
* about:config
* gfx.color_management.mode przestawiam z 2 na 1.

4. Otwieram:
* Firefoxa na Monitorze 1 (AdobeRGB)
* Faststone Image Viewer na Monitorze 2 (sRGB)
Porównuję. Jest to samo.

5. Przechodzę na konto użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami.
* sprawdzam w głównym oknie System/Ekran: no i profile już nie są wyświetlone.
* sprawdzam w "Zarządzaniu barwami" no i faktycznie żadne profile nie są przypisane.
Wyświetlam. Na Monitorze 1 w FF/AdobeRGB zdjęcia są przesycone. Na Monitorze 2 w FIV/sRG jest OK. Czyli źle.

6. Przypisuję profile ręcznie w "Zarządzaniu barwami".
* System / Ekran / Zaawansowane ustawienia wyświetlania / Wyświetl właściwości karty dla wyświetlacza 1 / Zarządzanie kolorami / Zarządzanie kolorami / Urządzenia /

Urządzenie: Ekran1
Zaklikuję: Użyj moich ustawień dla tego monitora
robię dodaj
zaznaczam profil monitora 1, w tym przypadku PA272W...icm

Urządzenie: Ekran2
Zaklikuję: Użyj moich ustawień dla tego monitora
robię dodaj
zaznaczam profil monitora 2, w tym przypadku PA242W...icm

7. Wylogowuję się z konta. Loguję się do pozostałych kont użytkowników z ograniczonymi uprawnieniami i ponownie przypisuję ręcznie profile dla każdego monitora osobno.

Resetuję kompa.

Działa. Na obu monitorach, na pierwszym AdobeRGB i Firefox z uruchomionym zarządzaniem barwą, na drugim sRGB i Faststone bez zarządzania barwą, zdjęcia wyświetlają się jednakowo.

PS. Lokomotywy wyświetlają się jednakowo na Monitorze 1 w FF.
viewtopic.php?f=43&t=2217&p=25649&hilit ... ywa#p25649

PS. Pomijam w tym wątku dopasowanie wyświetlania bieli na obu monitorach, jakie przeprowadziłem wzrokowo przy użyciu MultiProfilera i 3D LUT. Trochę skomplikowałoby i zamąciłoby to wpis.
Załączniki
icm.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Win10, FF, dwa różne monitory, szeroki gamut i sRGB

21 listopada 2018, 22:04 - śr

Hm.... Podpięcie profili i przestawienie Firefoxa działa w Windows od dłuższego czasu. Tak na oko z 18 lat. Nawet na dwóch monitorach. Nie ma w tym żadnych czarów i ww opis można skrócić do dwóch punktów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Win10, FF, dwa różne monitory, szeroki gamut i sRGB

21 listopada 2018, 22:06 - śr

Ależ zgadzam się całkowicie. Może jednak komuś mniej obeznanemu się przyda, bo ponoć Windows bywa chumorzasty w zarządzaniu kolorami. A z dwoma ekranami to już ponoć w ogóle kaszana. Ale nie, sprawdziłem, działa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Win10, FF, dwa różne monitory, szeroki gamut i sRGB

21 listopada 2018, 22:26 - śr

Problem się pojawia jeśli profile zawierają korekcję dla LUT karty graficznej. Wówczas ładowanie i przeładowywanie rekordu vcgt z profilu potrafi wyczyniać cuda. Do tego stopnia to było nieprzewidywalne, że bezpieczniej było przyjąć w starszych Win, że "nie działa" i tyle. Mniej siwych włosów. Samo podpinanie profili od czasów XP działa bez większego problemu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Win10, FF, dwa różne monitory, szeroki gamut i sRGB

24 listopada 2018, 23:21 - sob

Zgadzam się, że zestaw dwóch spęrztowo kalibrowalnych monitorów to dla Windowsa chyba najmniej problematyczny układ ;-) Wszystkie zmiany są w samych monitorach, a system jedynie przypina im całkiem proste profile i już. Easy peasy ;-) Natomiast przy typowych monitorach, kiedy w profilach są korekty gammy, to zaczyna się cyrk na biegunach! Sprawdziłem to na Win7. Wszystko się nakłada, vcgt z profili ICC z gamma loaderami, z modułami od tego w panelach sterowników kart graficznych... Kart, bo można każdy monitor mieć podpięty do innej. Bo jak oba są wpięte do jednej, to już zupełnie sen wariata! :lol:
Przy dwóch grafikach da się to jakoś ogarnąć, ale lekko nie jest i trzeba być ciągle czujnym 8-)

A co do FireFoxa - był długi czas, kiedy działał idealnie, kolory były przeliczane wszędzie elegancko, nawet w wyświetlanych filmach z YouTube'a (sprawdzałem! i treść materiałow video też miała poprawione kolory analogicznie do wszystkiego innego!). Ostatnimi czasy jednak nieco się lisek rozpuścił i raz, że treści video już nie są przeliczane, przynajmniej na YT, to jeszcze zaczął sobie losowo i wybiórczo traktować np. barwy ikonek na nagłówkach kart, na pasku skrótów... Raz są przeliczone, raz nie... Kliknę, nagle kolor się zmienia, innym razem nie, i tak sobie funkcjonują karty obok siebie, z tą samą ikonką, jedna przerobiona do sRGB, druga w gamucie moitora :D ... Pewnie ma to jakiś związek ze zmianami w traktowaniu wtyczek Flash, a może to u mnie się tu akurat cos knoci, na Win7 i wersji FF 63.0.3. Nie wiem, dogłębnie jeszcze nie zbadałem. Ale objawy ciekawe... :) Może kiedy działało ok to nie trzeba było robić tych 48 aktualizacji przeglądarki od tego czasu?... Sporo mądrości jest w podejściu: jak nie masz potrzeby, bo wszystko jest ok, to nie rób aktualizacji, bo możesz sobie pogorszyć :ugeek: Z entuzjazmem przywitałbym podział uaktualnień na te dotyczące bezpieczeństwa oraz całą resztę. I to we wszystkim, nie tylko w FireFoxie :roll:

Dla przykładu obrazek poniżej. Dodatkowo skopiowałem i zestawiłem obok siebie na dole problematyczne ikonki, żeby łatwiej było porównać kolory (jak ktoś ma wątpliwości to próbnik/pipeta w PS nie pozostawia złudzeń, że się różnią). On jest tutaj otagowany jako sRGB, ale to nie ma większego znaczenia jak zostanie wyświetlony, bo chodzi o różnice między barwami, a nie sam ich walor (jak ktoś ma szeroki gamut ekranu to niech to wyświetli wprost bez zarządzania barwą, będzie miał efekt mniej więcej taki, jaki widzę ja u siebie - różnice będą jeszcze minimalnie wyraźniejsze).
FF 63.0.3 wariuje z kolorami ikonek w CMS (sRGB).jpg

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu