Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 17:44 - sob

CT i COLOR mają licencję w komplecie, więc można. Samą konieczność zainstalowania posiadanej licencji trudno nazwać "blokadą". Technicznie, od strony monitora, potrzebne elementy są dostarczone.

Seryjna seria PA też ma zablokowaną kalibrację. Można dokonywać zaawansowanych regulacji z użyciem Multiprofilera i fabrycznych ustawień. Stopień zaawansowana jest wysoki i zaciera się sens pojęciowy pomiędzy regulacją fabryczną a kalibracją. W pełni odpblokowana kalibracja jest w wersjach SV2, ColorProof i COLOR.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 17:59 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 17:44 - sob
W pełni odpblokowana kalibracja jest w wersjach SV2, ColorProof i COLOR.
I znowu to samo. :!:

... oraz w monitorach seryjnych EA, PA z dokupioną licencją SVII za 160zł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 18:05 - sob

Nie żadne "znowu to samo", tylko takie są proste fakty. Jeśli licencja na kalibrację będzie dołączana obligatoryjnie to zmienią się warunki i zmieni się retoryka. Tak jak w EIZO. Przez dłuższy czas firma sprzedawała serię ColorEdge bez dołączonej licencji, czyli kalibracją zablokowaną, lub do wyboru z licencją, czyli odblokowaną. Obecnie licencja jest dołączona z każdym egzemplarzem i nie ma mowy o blokadzie, wyłączeniu, utrudnieniu, czy jak tam zwał. W tej chwili każdy egzemplarz, nawet najtańszy EIZO serii CS ma kalibrację w wyposażeniu. NEC EA nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 18:25 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 18:05 - sob
Jeśli licencja na kalibrację będzie dołączana obligatoryjnie
Na szczęście nie Pan o tym decyduje.
Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 18:05 - sob
to zmienią się warunki i zmieni się retoryka.
Pańskie warunki i Pańska retoryka.
Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 18:05 - sob
Tak jak w EIZO.
EIZO to najdroższe monitory, jakie występują w miarę powszechnie na rynku. Widać wyraźnie Pański żal, że ludzie nie chcą ich kupować.
Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 18:05 - sob
NEC EA nie ma.
No i to klienci decydują, jaki wariant jest dla nich najkorzystniejszy. Mi chodzi o to, aby na forum przedstawione zostały wszystkie możliwości, Pan natomiast dąży do przedstawienia jedynie tych najdroższych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 18:43 - sob

Brak licencji na oprogramowanie kalibracyjne to polityka producenta, nie moja, więc łaskawie się proszę ode mnie odstosunkować i pretensje dlaczego bez dodatkowych elementów wyposażenia, nie można uruchomić kalibracji w seryjnym egzemplarzu, kierować właśnie do niego.

Co do "ludzie nie chcą kupować", proszę o dane sprzedaży poszczególnych serii EIZO oraz dla porównania analogiczne dane NEC.

Na forum są przedstawione wszelkie warianty, zarówno oficjalne jak i często spod lady. Nie ma żadnego powiązania cen monitorów z intensywnością ich polecania. Forum od początku powstania ukierunkowane jest na wiarygodną informację i dobrą poradę. Niestety forsowana przez Pana polityka "najtańsze = najlepsze", nigdy nie była i dopóki ja tu mam coś do powiedzenia, nie będzie ani myślą przewodnią ani polecaną opcją, z wyjątkiem przypadków nietypowych i incydentalnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 18:48 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 18:43 - sob
...dopóki ja tu mam coś do powiedzenia, nie będzie ani myślą przewodnią ani polecaną opcją...
Rozumiem. Stąd mój udział w życiu forum, aby opisywać opcje i możliwości, które Pan omija, unika i ukrywa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 18:54 - sob

Nic takiego nie ma miejsca. Jednakże nie mogę odpowiadać, za pańskie uprzedzenia czy wręcz ignorancję w mnóstwie przypadków. Wersje specjalne NEC EA są doskonałym przykładem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kocur
Posty: 102
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 13:25 - sob

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 20:00 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 17:44 - sob
Samą konieczność zainstalowania posiadanej licencji trudno nazwać "blokadą". Technicznie, od strony monitora, potrzebne elementy są dostarczone.
Tak samo, jak trudno nazwać blokadą fakt nie dodawania do seryjnego monitora EA oprogramowania oraz licencji do niego.
Za blokadę uznaję świadome i aktywne przeciwdziałanie producenta przed możliwością swobodnego wykorzystania możliwości sprzętu. W przypadku seryjnych monitorów EA nie ma tutaj o tym mowy w zakresie omawianej kalibracji sprzętowej. Sugerowałbym używanie innego słowa niż "zablokowana" albo wręcz pozbycie się go z retoryki opisywania serii EA, gdyż jak widać wywołuje ona niepotrzebne zamieszanie.

Pisząc "zablokowaną" stwarza Pan u niezorientowanych klientów wrażenie, jakoby seryjny monitor EA miał założoną blokadę, którą należy zdjąć w jakiś specjalistyczny, technicznie złożony sposób. Jako sposób na osiągnięcie tego celu wskazuje Pan najczęściej zakup wariantu produktu o znacząco wyższej cenie, a tymczasem takową możliwość klient uzyskuje poprzez zakup oprogramowania za ok 180 zł, którego obsługa jest trywialna i z którym laik poradzi sobie bez problemu. Moim zdaniem to nie jest rzetelne podejście do prezentacji opcji zakupowych dla mniej zorientowanych klientów. Należałoby za każdym takim razem przedstawiać również opcję zakupu seryjnego modelu z zakupem licencji na SV II, a ponadto opatrzyć każdy z tych wariantów opisem zalet i wad, tak aby mniej zorientowany klient miał możliwość podjęcia w pełni świadomej decyzji.

Dla jasności - opcje SV2, ColorProof i COLOR to ciekawe oferty urozmaicające rynek monitorów. Tutejszy sposób ich prezentacji niestety pozostawia trochę do życzenia.

Jeżeli mógłbym coś dodatkowo zasugerować, to chętnie zobaczyłbym porównanie statystyczne rozkładu nierównomierności podświetlenia typowego monitora seryjnego EA vs COLOR PROOF na czerni, szarym oraz bieli, aby klienci mogli uzyskać choćby mgliste wyobrażenie co dodatkowo zyskują. Chodzi o wizualną prezentację, a nie jedynie zapewnienie "rażące wady podświetlenia są wyeliminowane".

Swoją drogą uważam, że selekcjonowane monitory pod kątem równomierności podświetlenia o minimalnych odchyłkach również stanowiłyby ciekawą opcję zakupową. Obserwując fora internetowe i interesując się tematem, zauważyłem częste narzekania na ten aspekt techniczny pracy monitora (zwłaszcza IPS). Sam chętnie dopłaciłbym sporo (może nawet 2000 zł) za idealnie równomierny egzemplarz. Można pomyśleć również o podziale nierównomierności na klasy i w zależności od klasy pozycjonować inaczej cenowo warianty. Obecny podział na nieweryfikowalne dwie klasy jest nieprzejrzysty dla klientów.

Brak równomierności parametrów obrazu na przestrzeni matrycy to najgorsza wada monitorów LCD. Wg mnie większość sprzedawanych monitorów nie nadaje się do pracy biurowej ze względu na te niedoskonałości.
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2018, 20:09 - sob przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 20:07 - sob

Producent ŚWIADOMIE nie dodaje licencji. Licencja jest płatna, więc jest to forma zablokowania możliwości. Można ją płatnie odblokować. Nie pojmuję, jak można komplikować prosty układ. Masz seryjny, musisz dopłacić aby uruchomić kalibrację. Oprogramowanie jest specjalistyczne i raczej nie jest przeznaczone dla laików. Obsługa zdecydowanie nie jest trywialna.

Selekcjonowanie monitorów pod kątem wyższych parametrów niż średnia jest dostępne. Całkowicie idealny LCD praktycznie nie ma. Mogę policzyć na palcach jednej ręki zlecenia wyszukania monitora niemal perfekcyjnie podświetlonego, ale taka usługa w serii EA nie ma racji bytu.

Pokazywanie ekranów egzemplarzy selekcjonowanych nie jest wykonalne. Rodziłoby masę nieporozumień, bo wystarczyłoby zapalić / zgasić światło aby zobaczyć coś kompletnie innego niż na prezentowanych ekranach demo. Nawet taki unikat jak poniżej, przyzwyczajając wzrok może wyglądać wyraźnie gorzej.


Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kocur
Posty: 102
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 13:25 - sob

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 20:16 - sob

Ale świadomie nie ogranicza zakupu SV II i nie blokuje wykonania tej kalibracji. Czornyj to napisał wprost. Jeżeli Pan uznaje to za blokowanie, to ja stosując Pańską retorykę za blokowanie uznaję konieczność instalowania oprogramowania i podania licencji, bo cyt "jest to forma zablokowania". ... no bo jest... W tym sensie jedyną formą (ostateczną) niezablokowania jest zakup monitora z silnikiem Spectraview, który eliminuje konieczność, a może nawet sens (jak tutaj to wykładano) obsługi poprzez SV II.

SV II jest trywialny w obsłudze i każdy średnio rozgarnięty szympans jest w stanie skalibrować monitor NEC do dE w okolicach 1. Ja dałem radę nie będąc specjalistą od koloru, więc każdy inny da radę. A jak ma jakieś wątpliwości to może sobie przeczytać załączoną instrukcję, gdzie wszystko jest opisane. Parę kliknięć i po sprawie. To nie jest rocket science.
Kocur
Posty: 102
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 13:25 - sob

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 20:22 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 20:07 - sob
Pokazywanie ekranów egzemplarzy selekcjonowanych nie jest wykonalne. Rodziłoby masę nieporozumień, bo wystarczyłoby zapalić / zgasić światło aby zobaczyć coś kompletnie innego niż na prezentowanych ekranach demo. Nawet taki unikat jak poniżej, przyzwyczajając wzrok może wyglądać wyraźnie gorzej.
Jak najbardziej jest sens i tego właśnie oczekiwałbym jako klient. Oczekiwałbym pokazania pracy w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu dla czerni przy minimalnym ustawieniu podświetlenia. I tak wszystkie egzemplarze z serii selekcjonowanych Pan dokładnie ogląda. Zakładam, że to nie byłoby wielkie halo aby cyknąć zdjęcia dla czerni i bieli, skoro i tak Pan weryfikuje każdy egzemplarz indywidualnie.

Myślę, że dałoby się tak dobrać czas naświetlania, aby mniej więcej dało się ocenić backlight bleeding.
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2018, 20:26 - sob przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 20:23 - sob

Kluczem są możliwości techniczne albo kasa. Na te dwa sposoby można blokować dodatkowe właściwości i robi to producent. Niezainstalowanie dostarczonych składników to nie blokada a działanie użytkownika. Jak już pisałem nieskończoną ilość razy, w seryjnym, bez dokupienia licencji, skalibrować się NIE DA. Nie można napisać, że kalibracja jest, bo NIE MOŻNA jej uruchomić. Jest to dodatkowa opcja, płatna. Nie umiem tego prościej ująć.

Żadne zadanie kalibracyjne nie jest trywialne. Jeśli tak, to 100 lat dorobku kilku dziedzin nauki możnaby wywalić do kosza. Poklikać umie szympans, jak Pan trafnie zauważył. Skalibrować poprawnie nie. Niskie delty nie są żadnym wyznacznikiem kalibracji. Pomyliło się Panu z linearyzacją to to faktycznie proces zautomatyzowany i trudno popsuć.

Pokazanie nierówności w ciemni, ale z jaką luminancją ekranu, jaką ekspozycją aparatu? Zdaje Pan sobie sprawę że +/- 1EV jest widoczne jako duża różnica? Jak to ma później ocenić nabywca?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kocur
Posty: 102
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 13:25 - sob

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 20:57 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 20:23 - sob
Kluczem są możliwości techniczne albo kasa. Na te dwa sposoby można blokować dodatkowe właściwości i robi to producent. Niezainstalowanie dostarczonych składników to nie blokada a działanie użytkownika. Jak już pisałem nieskończoną ilość razy, w seryjnym, bez dokupienia licencji, skalibrować się NIE DA. Nie można napisać, że kalibracja jest, bo NIE MOŻNA jej uruchomić. Jest to dodatkowa opcja, płatna. Nie umiem tego prościej ująć.
Kalibracja sprzętowa w seryjnym modelu EA jest dostępna i nie jest zablokowana, a Pan pisze, że nie ma/jest zablokowana. Odnoszę się do sprzętu, a nie produktu jako całości. Za zablokowaną uznałbym, gdybym musiał wykonać jakieś niestandardowe operacje, potencjalnie ingerujące w sprzęt/oprogramowanie, nieautoryzowane przez producenta do wykonania samodzielnie, co nie ma miejsca w przypadku zakupu SV II.

Nie lepiej napisać nieaktywną? To nie budzi takich nieporozumień.

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 20:23 - sob
Żadne zadanie kalibracyjne nie jest trywialne. Jeśli tak, to 100 lat dorobku kilku dziedzin nauki możnaby wywalić do kosza. Poklikać umie szympans, jak Pan trafnie zauważył. Skalibrować poprawnie nie. Niskie delty nie są żadnym wyznacznikiem kalibracji. Pomyliło się Panu z linearyzacją to to faktycznie proces zautomatyzowany i trudno popsuć.
Na pewno wystarczy do poprawy jakości obrazu - krzywej EOTF oraz ustawienia (w miarę) stałej temperatury barwowej skali szarości, a to już coś. Na pewno w ten sposób nie pogarszamy parametrów obrazu. Nie każdy potrzebuje uwzględniać temperaturę barwy oświetlenia.

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 20:23 - sob
Pokazanie nierówności w ciemni, ale z jaką luminancją ekranu, jaką ekspozycją aparatu? Zdaje Pan sobie sprawę że +/- 1EV jest widoczne jako duża różnica? Jak to ma później ocenić nabywca?
Chodzi o minimalne ustawienie podświetlenia dla czerni, maksymalne dla bieli. Chodzi o to, aby takie zdjęcie mniej więcej odzwierciedlało odbiór przez ludzkie oko i aby wychwycić wycieki podświetlenia. Oglądając później takie zdjęcie u siebie na komputerze w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu mógłbym ocenić jakość podświetlenia. Czasem dobrze udaje się to pokazywać w testach na prad.de. Gdyby to usystematyzować, mogło by to być pomocne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 21:04 - sob

Chyba właśnie tu mamy nieporozumienie, bo ja patrzę pod kątem produktu i ewentualnych problemów po dostawie. Nie ma nic gorszego, niż zapewnić o czymś, a potem okazuje się, że tego zrobić się nie, da bo trzeba dodatkowo zapłacić. Techniczna możliwość to ciekawostka dla pasjonatów, ale pułapka komercyjna. Nawet jak będzie napisane wielkimi czerwonymi literami, że kalibracja jest ale wymaga dokupienia licencji, to klienci przeczytają tylko pierwszą część i będą iść na noże, że obiecane i nie ma. Za stary lis jestem, aby sam na siebie ustawiać takie zasadzki.

W polityce mojej firmy jest zasada przedstawiania scenariusza negatywnego. Jeśli okaże się inaczej, odbiorca co najwyżej się ucieszy. Ćwierć wieku w branży wskazuje, że to dobra metoda.

Parę razy pokazywałem na kilku forach "rodzynki" z selekcjonowanych ale miałem też reklamacje z tego tytułu, że odbiorca spodziewał się ideału. Nie da się przekroczyć minimalnego poziomu defektów spotykanych w konkretnej linii. Pokazanie natomiast różnych nierówności w różnych klasach będzie miało odwrotny skutek. Moja praktyka zawodowa wskazuje, że taki ruch jest bez sensu. Patrzymy na to samo zjawisko z zupełnie innych punktów widzenia i to co Panu się wydaje oczywiste, ja widzę jako pole minowe. Dlatego nie zaryzykuję na nie wchodzić, ale pomogę w jego ominięciu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 21:33 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 21:04 - sob
W polityce mojej firmy jest zasada przedstawiania scenariusza negatywnego. Jeśli okaże się inaczej, odbiorca co najwyżej się ucieszy. Ćwierć wieku w branży wskazuje, że to dobra metoda.
Kocur pisze:
01 grudnia 2018, 20:57 - sob
Kalibracja sprzętowa w seryjnym modelu EA jest dostępna i nie jest zablokowana, a Pan pisze, że nie ma/jest zablokowana.
Moim zdaniem miesza Pan działalność firmy, obliczoną na jak największy zysk, z działalnością forum internetowego, którego celem winno być obiektywne podawanie informacji, również tych mniej znanych. Tu leży główna oś nieporozumienia, manipulacji i wprowadzania w błąd, a wynika wprost ze sprzeczności interesów firmy handlowej oraz forum internetowego i forumowiczów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 21:41 - sob

Max, nie ma żadnej manipulacji z mojej strony. Już o tym pisaliśmy. Jeśli już ktoś manipuluje, to Pan. "Obiecuje" Pan kalibrację sprzętową, potem ktoś zechce zrobić i nieprzyjemna niespodzianka. Ludzie mają pamięć wybitnie wybiórczą, pamiętają tylko te lepsze kawałki. Dlatego nie usłyszy Pan ode mnie, że kalibracja w nich jest. Nie można z niej skorzystać (tożsame z zablokowaną) i taki ma być przekaz. Od oblokowania jest SpectraView II, który jest jasno opisany co robi. Za każdym razem, jak będzie Pan reklamował możliwości z których nie można skorzystać, będę to prostował, czy to się Panu podoba czy nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kocur
Posty: 102
Rejestracja: 06 stycznia 2018, 13:25 - sob

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 22:02 - sob

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 21:04 - sob
Techniczna możliwość to ciekawostka dla pasjonatów, ale pułapka komercyjna. Nawet jak będzie napisane wielkimi czerwonymi literami, że kalibracja jest ale wymaga dokupienia licencji, to klienci przeczytają tylko pierwszą część i będą iść na noże, że obiecane i nie ma. Za stary lis jestem, aby sam na siebie ustawiać takie zasadzki.
Co w sytuacji, gdy ktoś posiada już SV II i zmienia monitor na nowszy model NEC? W takiej sytuacji stwierdzenie, że ma zablokowaną możliwość kalibracji sprzętowej uznane zostanie za niemożność jej wykonania bez dodatkowych czynności/opłat. Ktoś nie do końca obeznany w nowej rzeczywistości może przykładowo to zinterpretować tak, że licencja do SV II obecnie obowiązuje do określonego egzemplarza (technicznie wykonalne).

Tom01 pisze:
01 grudnia 2018, 21:04 - sob
Pokazanie natomiast różnych nierówności w różnych klasach będzie miało odwrotny skutek. Moja praktyka zawodowa wskazuje, że taki ruch jest bez sensu. Patrzymy na to samo zjawisko z zupełnie innych punktów widzenia i to co Panu się wydaje oczywiste, ja widzę jako pole minowe. Dlatego nie zaryzykuję na nie wchodzić, ale pomogę w jego ominięciu.
No dobrze, ale z drugiej strony na to patrząc klient całkowicie opiera się na jednak mglistym zapewnieniu eliminacji "rażących wad podświetlenia". To wysoce nieprecyzyjnie sformułowanie. Dla jednego lekko rozświetlony róg to rażąca wada podświetlenia, a dla kogoś innego nie. Nie lepiej zabezpieczyć się w pewien sposób zdjęciem (może nawet trochę przejaskrawionym), aby dać do zrozumienia potencjalnemu klientowi, że gruszek na wierzbie to on nie dostanie? Wyobrażam sobie bowiem, że bazując na zapewnieniu o braku rażących niedoskonałości, potencjalny klient może czuć się rozgoryczony (ja byłbym). Jeżeli gram od początku w otwarte karty to prawdopodobieństwo nieporozumień powinno być niewielkie - "widziały gały co brały". To na dłuższą metę jest optymalne dla sprzedawców i klientów.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 22:09 - sob

Tom01 pisze: Za każdym razem, jak będzie Pan reklamował możliwości z których nie można skorzystać, będę to prostował, czy to się Panu podoba czy nie.
Doskonale rozumiem. Mam nadzieję, że Pan już przyzwycził się do moich kontrujących wpisów, bo ja już przyzwyczaiłem się do Pańskich i z góry wiem co Pan napisze i "poleci". Skorzystają zaś forumowicze, mogąc poznać różne punkty widzenia na ten sam temat oraz możliwości skorzystania z rozwiązań "z których nie można skorzystać".

Kocur
Są obiektywne mierniki nierównomierności, jednostki miary, cd/m2, deltaE, ale Sprzedawcy ich nie zastosują, bo szybko okazałoby się, że w wyniku takich działań liczba klientów by spadła, nie wzrosła. Znacznie lepszym określeniem jest "rażąca nierównomierność" bo nic konkretnego nie znaczy, a robi duże wrażenie.

Dobrym przykładem są recenzje na prad, które podają mapy nierównomierności i wartości bezwzględne, a na tym forum są zawsze oceniane jako nieprofesjonalne.
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2018, 22:13 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 22:13 - sob

Założenie jest, że skoro już ktoś SVII ma, to orientuje się co ma i co to może. Niestety nie widzę możliwości opisania wszystkich możliwych wariantów w taki sposób, aby we wspomniany wcześniej sposób, nie zastawić mimowolnie pułapek. Doskonale rozumiem Pana i Maxa stanowisko, ale uważam je za błędne z komercyjnego punktu widzenia.

To tak nie działa. Każdy monitor LCD ma wady i chcąc je pokazać, trzeba również uwidocznić wady których wielu ludzi nie zobaczy. Ale formalnie, będąc uczciwym, trzeba je pokazać. I tu jest problem, to jak się je pokaże, to pójdzie fama o koszmarnym podświetleniu, nawet jeśli tego nie widać. To są strasznie delikatne aspekty. Poniżej sfotografowany czarny ekran pewnego monitora, który ma piękną, cudowną wręcz i niespotykaną czerń. Problem w tym, że wcale nie w ciemnym otoczeniu, widać kawałek tła, aparat pokazuje coś takiego:

20181128_112104.jpg
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rzekoma blokada kalibracji NEC EA

01 grudnia 2018, 22:17 - sob

Max, kilka słów wyjaśnienia odnośnie selekcji i luźnych wg Pana sformułowań. Naprawdę długo pracowałem nad najlepszą możliwą formułą tej usługi. W tej chwili jest to tak, że to klient ocenia, czy konkretny poziom defektów jest dla niego akceptowalny. Jako, że stosuję ostry przesiew, reklamacji mam 0.0015%. To sami odbiorcy oceniają, czy udało się wyeliminować "rażące nierównomierności" czy nie. Jeśli nie, firma bierze na klatę wymianę na inną sztukę, wyszukiwaną wówczas z uwzględnieniem wskazówek użytkownika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68318
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu