Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
GS01
Posty: 37
Rejestracja: 11 grudnia 2013, 00:30 - śr

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

18 kwietnia 2020, 19:22 - sob

Ja zdaję sobie sprawę, że to nie są monitory przeznaczone do użytku profesjonalnego, ale cały czas mnie zastanawia czy jest w takim razie sens kalibracji programowej takich monitorów z serii "najtańszy dobrej jakości", skoro na każdym wychodzi co innego. Mi nie chodzi o to, że na jednym biel wygląda tak, a na drugim inaczej, tylko właśnie o to, że kalibracja w tym przypadku nie ma sensu raczej. Ktoś popatrzy i zapyta: "no to który jest skalibrowany i który w przybliżeniu pokazuje bardziej prawdziwie kolory?". Zawsze myślałem, że po kalibracji będzie niemalże to samo na dwóch monitorach, gdy kalibruje się je tak jak ja zrobiłem - czyli najpierw tylko 1 (drugi odłączony), a potem tylko drugi i osobne profile icm. A tu jest drastyczna różnica w bieli. Dlatego też czepiam się tego podświetlenia, bo nawet wychodzi inaczej jeśli przy obydwóch ustawię "white LED". Także reasumując, szukam może problemów na siłę, ale nie chodzi o brak wyrównania tych ekranów w sensie duetu na biurku, tylko o ogólny sens i różny rezultat w przypadku różnych modeli.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

18 kwietnia 2020, 21:12 - sob

Może warto zrobić weryfikację kalibracji przykładowo dla Eizo EV 2460 przy pomocy ArgyllCMS/DisplayCAL, gdzie jest znany rodzaj podświetlenia W-LED i taki wybrać przy tej weryfikacji w DisplayCAL. Należy też wskazać właściwy profil badanego monitora. Dla pewności ten drugi monitor bym nawet odłączył od komputera. Przykładowy raport z takiej weryfikacji tak wygląda (tu akurat sprawdzałem kalibrację fabryczną trybu Adobe RGB):viewtopic.php?f=6&t=3963&start=180#p58084 Na dole wpisu są pełne pliki raportów spakowane do zip.
GS01
Posty: 37
Rejestracja: 11 grudnia 2013, 00:30 - śr

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 01:10 - ndz

Ok, podziałałem w DisplayCAL. Nie bijcie, bo to pierwszy raz, nie wiem czy wszystko dobrze poustawiałem :D Chyba program źle widzi mój kalibrator, bo pokazuje, że i1 DisplayPro, a na tutaj na pokładzie i1DisplayStudio
Obrazek
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 07:33 - ndz

AndN11 pisze:
18 kwietnia 2020, 21:12 - sob
Może warto zrobić weryfikację kalibracji przykładowo dla Eizo EV 2460 przy pomocy ArgyllCMS/DisplayCAL, gdzie jest znany rodzaj podświetlenia W-LED i taki wybrać przy tej weryfikacji w DisplayCAL. Należy też wskazać właściwy profil badanego monitora. ... Lub upewnić się czy bieżący (Current) jest tym własciwym klikając na ikonkę "i"
GS01 pisze:
19 kwietnia 2020, 01:10 - ndz
Ok, podziałałem w DisplayCAL. ...
Zrobiłeś normalną kalibrację programową w ArgyllCMS/DisplayCAL i weryfikację powstałego profilu.
Na pewno nie była to tylko sama weryfikacja poprzedniej kalibracji. Należało wejść w zakładkę Verification i Measurement report...
Ale OK., mniejsza z tym, kojarzę, że jak pierwszy raz użyłem DisplayCall do weryfikacji to program nie bardzo chciał ją wykonać i niejako byłem zmuszony do wykonania kalibracji programowej. Może tu była podobna sytuacja.
Później już ta weryfikacja przebiegała prawidłowo, czyli kalibracja w innym programie sprawdzenie (weryfikacja) w innym (ArgyllCMS/DisplayCAL)

Będzie ciężko dopasować te ekrany i być może tylko wizualnie da się dostosować ten drugi do EV 2460 .
Masz podłączone oba monitory do jednego komputera ? Jaki system operacyjny ? Nie wiem czy jak jest jeden komputer, dwa monitory, czy system windows potrafi w ogóle przydzielić dwa oddzielne profile, zwłaszcza gdy to kalibracja programowa i trzeba by przydzielać oddzielne korekty LUT karty graficznej dla obu monitorów jednocześnie . Obawiam się, że Windows nie jest taki "zdolny".

Możesz jeszcze spróbować zrobić weryfikację kalibracji w DisplayCAL tego drugiego monitora w takim układzie jak masz to podłączone (ale tylko weryfikację).
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 10:29 - ndz

Tom01 pisze:
18 kwietnia 2020, 10:20 - sob
Kalibratorem nie da się ustawić tak samo ekranów. To niemożliwe. Trzeba ustawić jeden a potem drugi do niego doregulować.
Jakiś czas temu skalibrowałem dwa różne ekrany ( LG 22MP55 i Philips 245E1S/0) do 6500K, oprofilowałem i wyświetlały praktycznie identycznie (na dwóch różnych PC). Nie przypominam sobie takich różnic jak u kolegi, a stały one może z metr od siebie. Jeden miał gamut o wielkości ~100% wzgl. sRGB, a drugi 120% wzgl. sRGB. Także monitory dosyć różne, choć oba LED IPS.

Skalibrowałem też LG 32UD99 i EIZO S2231W ( jeden to szeroko-gamutowy IPS z podświetleniem LED, do tego nowy, a drugi to stary, też szeroko-gamutowy EIZO S2231W PVA CCFL ) - też z tego co pamiętam świeciły tak samo.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 10:49 - ndz

Kyle, dwa pytania:
1. Kalibracja sprzętowa czy programowa ?
2. Jesteś pewny, że jak jest jeden komputer i 2 monitory skalibrowane programowo, system Windows stosuje dwie korekcje LUT dla karty graficznej (dla każdego monitora inną) jednocześnie.

W sumie nie wiemy jakie podłączenie ma kol. GS01 ...
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 11:30 - ndz

AndN11 pisze:
19 kwietnia 2020, 10:49 - ndz
Kyle, dwa pytania:
1. Kalibracja sprzętowa czy programowa ?
"Programowa" (czyli pomiar kolorymetrem i taka manipulacja w OSD, by gamma byłą najbliżej 2.2, temp. barwowa najbliżej 6500K i ta sama jasność). Oczywiście tor oprofilowany (np. wyświetlana strona www/zdjęcie w Firefox, z włączonym profilowaniem bezwzgl. kolorymetrycznym)
AndN11 pisze:
19 kwietnia 2020, 10:49 - ndz
2. Jesteś pewny, że jak jest jeden komputer i 2 monitory skalibrowane programowo, system Windows stosuje dwie korekcje LUT dla karty graficznej (dla każdego monitora inną) jednocześnie.
Absolutnie nie.
Ostatnio zmieniony 19 kwietnia 2020, 11:34 - ndz przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
GS01
Posty: 37
Rejestracja: 11 grudnia 2013, 00:30 - śr

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 11:33 - ndz

AndN11 pisze:
19 kwietnia 2020, 07:33 - ndz
Zrobiłeś normalną kalibrację programową w ArgyllCMS/DisplayCAL i weryfikację powstałego profilu.
Na pewno nie była to tylko sama weryfikacja poprzedniej kalibracji. Należało wejść w zakładkę Verification i Measurement report...
Ale OK., mniejsza z tym, kojarzę, że jak pierwszy raz użyłem DisplayCall do weryfikacji to program nie bardzo chciał ją wykonać i niejako byłem zmuszony do wykonania kalibracji programowej. Może tu była podobna sytuacja.
Później już ta weryfikacja przebiegała prawidłowo, czyli kalibracja w innym programie sprawdzenie (weryfikacja) w innym (ArgyllCMS/DisplayCAL)
DisplayCAL w tej opcji w zakładce Verification, nie wiedzieć czemu, nie chciał "łyknąć" profilu utworzonego uprzednio w i1Studio. Zrobiłem właśnie tak jak napisałeś. Może to przez to, że tworząc profil icm zapisałem go jako v2, a nie v4, czyli zapisałem tak jak mi sugeruje oprogramowanie..

System operacyjny to Windows 10 Pro 64bit (legalny, aktualizowany). Monitory są podpięte pod jedną kartę graficzną - GTX 970 (najnowsze sterowniki). EV2560 przez Display port, Eizo FS2333, przez HDMI 1.3 (akurat mam tylko jeden kabel HDMI).
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 11:41 - ndz

Jeszcze taka uwaga: kolega wyświetlił ten "most" jako tapetę pulpitu, która jest zupełnie nieprofilowana.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 11:50 - ndz

Kyle, miałeś "łatwiej" - dwa komputery, dwie karty graficzne, gdzie na pewno były użyte korekcje LUT w kartach graficznych dla monitorów.
Kyle pisze:
19 kwietnia 2020, 11:41 - ndz
Jeszcze taka uwaga: kolega wyświetlił ten "most" jako tapetę pulpitu, która jest zupełnie nieprofilowana.
Jakie widzisz zatem rozwiązanie, aby przykładowo w przeglądarce internetowej na obu monitorach u kol. GS01 biel była jak najbardziej zbliżona. Podejrzewam, że wówczas ten "most" jako tapeta pulpitu będzie również podobnie wyświetlany na obydwu monitorach.

Może rzeczywiście trzeba by dostosować to na drugim monitorze ręcznie "na oko" regulując w menu składowe RGB i jasność.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja Eizo z serii EV - czy to ma sens..?

19 kwietnia 2020, 15:00 - ndz

Przy liniowych monitorach, poprawnie ustawionych w OSD tak by świeciły na 6500K 2.2, zmiany w LUT powinny być pomijalne (szczególnie jak wybierzemy brak modyfikacji gammy przy kalibracji) i wręcz bym ten LUT zresetował. Na jednym PC mozna wyświetlić zdjęcie w Firefox ze wskazanym bezpośrednio profilem do monitora A, a na drugim ekranie puścić obraz ze wskazanym profilem w IrfanView do monitora B.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu