Kalibracja BenQ SW270c

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
plorenc
Posty: 4
Rejestracja: 17 października 2020, 18:29 - sob

Kalibracja BenQ SW270c

18 listopada 2020, 20:37 - śr

Widzę że temat dawno nie odświeżany a wydaje mi się że to jedno z najważniejszych zagadnień.

Opiszę więc może mój problem / pytanie. Na monitorze, na którym wykonałem kalibrację zarówno przed tą operacją jak i po niej postanowiłem przetestować najważniejsze obrazy kontrolne. Zacząłem od "Gradient w szarości". Zarówno przed kalibracją jak i po niej widzę na tym obrazku pionowe pasy różowe na przemian z zielonkawymi.

Monitor BenQ SW270C, system Windows, aplikacje wbudowane: Paint, Photos (czyli jak rozumiem dobrze, bo bez zarządzania kolorem).

Jak rozumiem mamy do czynienia z przypadkiem 1, czyli "zła kompensacja gamma. Jeśli w gradiencie pojawiają się miejscowo przebarwienia odchodzące od szarości w kolorowe pasy, mamy do czynienia z niepoprawnymi względem siebie charakterystykami jasności kanałów RGB."
Tylko nie do końca chyba rozumiem co to znaczy - czy to jest wynik jednak kiepskiej kalibracji monitora (możliwe że mój kalibrator już zestarzał się za bardzo), czy jest to wręcz wada fabryczna (a monitor wg. producenta ma być monitorem dla fotografów)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Obrazy i narzędzia do testowania monitorów

18 listopada 2020, 21:01 - śr

plorenc pisze:
18 listopada 2020, 20:37 - śr
Zarówno przed kalibracją jak i po niej wiedzę na tym obrazku pionowe pasy różowe na przemian z zielonkawymi. (...) Monitor BenQ SW270C

Nie chcę być nieuprzejmy, ale jeśli wymieni Pan ten wynalazek na prawdziwy monitor fotograficzny to klin stanie się automagicznie szary. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja BenQ SW270c

05 grudnia 2020, 13:10 - sob

plorenc pisze:
18 listopada 2020, 20:37 - śr
Opiszę więc może mój problem / pytanie. Na monitorze, na którym wykonałem kalibrację zarówno przed tą operacją jak i po niej postanowiłem przetestować najważniejsze obrazy kontrolne. Zacząłem od "Gradient w szarości". Zarówno przed kalibracją jak i po niej wiedzę na tym obrazku pionowe pasy różowe na przemian z zielonkawymi.
Jeśli z czystym LUT karty graficznej, przy wyświetlaniu w Paint szarego gradientu na ciemnych odcieniach są podbarwienia na różne kolory, to bardzo źle świadczy to o precyzji obliczeń wewn. monitora przy korekcji gammy. Sądziłem, że to już przeszłość (lata temu, na jednych z pierwszych LCD takie rzeczy były bardziej pospolite - albo podbarwienia, albo banding). To nie jest taki tani monitor, więc ciężko mi uwierzyć, by było aż tak źle. Sprawdź może inne tryby monitora, czy się coś zmienia.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja BenQ SW270c

05 grudnia 2020, 14:20 - sob

plorenc pisze:
18 listopada 2020, 20:37 - śr
...Na monitorze, na którym wykonałem kalibrację zarówno przed tą operacją jak i po niej postanowiłem przetestować najważniejsze obrazy kontrolne. Zacząłem od "Gradient w szarości". Zarówno przed kalibracją jak i po niej wiedzę na tym obrazku pionowe pasy różowe na przemian z zielonkawymi.
Jakim przyrządem wykonana kalibracja, jakim oprogramowaniem ?
Mam poprzednik można powiedzieć tego monitora (sw2700pt) i niczego takiego nie zauważam, ani po kalibracji, ani bez niej, czyli na trybach fabrycznych Adobe RGB, czy sRGB.
Bardziej bym się skłaniał, że to nie wina monitora, chyba, że miałeś dużego pecha i trafiłeś na jakąś felerną sztukę.
Awatar użytkownika
plorenc
Posty: 4
Rejestracja: 17 października 2020, 18:29 - sob

Re: Kalibracja BenQ SW270c

08 grudnia 2020, 14:41 - wt

Już niczego nie przetestuję - udało mi się monitor w końcu zwrócić do producenta (poprzez sprzedawcę) i odzyskać kasę. Kalibrowałem dwojako ... najpierw własnym Color Munki Photo, następnie 1Display Pro. Oprogramowanie dedykowane BenQ.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu