Strona 1 z 1

Kalibracja/setup stanowiska EA245WMi-2 na linuxie

: 10 sty 2021, o 14:30
autor: mysza
Cześć,

zwracam się do Was z paroma pytaniami.

1. Kupiłem EA245WMi-2 w wersji COLOR. Z pomocą Pana Tomasza wszystko zostało ustawione jak należy, profil ICC załadowany, targety w Spectra View przełączają się prawidłowo. Jednak testowe obrazy z tematu "Obrazy i narzędzia do testowania monitorów" zasiewają we mnie nutkę wątpliwości czy na pewno wszystko działa jak należy:
-w teście CMM widzę paski w kolorach RGB (zdjęcie - efekt bardziej subtelny niż na zdjęciu. Na przeglądarce działa identycznie)
-w "rzeźniku" widzę fioletowy pasek na tle szarych gradientów (Grafika poglądowa - kolor również bardziej subtelny niż na grafice :) ).
Dostałem odpowiedź, że przyczyną przekłamań w teście może być system zarządzania barwą w systemie. Może tak być? U Was na linuxie też tak przekłamuje testy? System linux lite (ubuntu 20.04).

Z dodatkowych informacji:
-monitor połączony przez HDMI > DVI (profil i targety ponoć to uwzględniają)
-tryb monitora programmable
-jasność zazwyczaj ustawiona na najniższą, kontrast domyślny (50), uniformity włączone (przy wyłączeniu przekłamania przy testach wychodzą jeszcze większe)
-target 6500K, 40nit (na wszystkich sprawdzonych przeze mnie targetach wychodzą powyższe błędy na obrazach testowych)

2. Zauważyłem, że przy każdym restarcie monitor traci target. Przy uruchomieniu SpectraView mam status "not calibrated" i muszę włączać ręcznie target. Czy istnieje jakiś sposób aby system automatycznie przy starcie ładował wybrany target?

3. Test białej kartki i jak dostosować stanowisko pracy/oświetlenie. Przy obecnym świetle dziennym (czyli dość szaro i ciemno) monitor na najniższej jasności i profilu 40 nit jest dużo jaśniejszy od kartki, wali po gałach po prostu. :) Natomiast po włączeniu światła (ciepłe światło ledowe) jasność jest ok, ale "barwa bieli" już się nie zgadza. Jak to korygować? Zmienić LEDy na białe? Jakieś ustawienia w monitorze?
Światło dzienne
Światło sztuczne

Re: Kalibracja/setup stanowiska EA245WMi-2 na linuxie

: 10 sty 2021, o 14:57
autor: Tom01
Obrazy trickowe działają poprawnie tylko w ściśle określonym środowisku testowym. Wiadomo jak to ogarnąć na macach i windows, ale przy Linuxie nie pomogę. Liniowość monitora ma Pan w okienku "Information window" w Spectraview II i ma Pan czarno na białym rozstrzygnięcie, czy winna jest słaba liniowość monitora czy nie do końca poprawny test. Nawiasem, te prążkowe testy pokazują przebieg krzywej półtonalnej "gamma" i zależnie czy widać przebarwienia RGB, czy CMY, można wywnioskować czy jest za duża czy za mała. Może to mieć związek z ustawieniem "gamma" na Pana karcie graficznej.

Co do oświetlenia, dobrym pomysłem jest światło na stanowisku, pozwalające na uniezależnienie się od zmiennego światła otoczenia.

Re: Kalibracja/setup stanowiska EA245WMi-2 na linuxie

: 10 sty 2021, o 17:04
autor: Tom01
Co do środowiska testowego, proszę zwrócić uwagę na poniższe przykłady. To jest monitor z tej samej rodziny, tak samo kalibrowany.

1. Sytuacja pierwsza, skalowanie 1:1 pikseli, trick jest poprawny, nie ma żadnych przebarwień.
Zrzut ekranu 2021-01-10 165920.png
2. Sytuacja druga, inne niż piksel w piksel skalowanie interfejsu. Trick nie działa.
InkedZrzut ekranu 2021-01-10 165809_LI.jpg
Także proponuję rzucić okiem na ustawienia skalowania interfejsu.

Re: Kalibracja/setup stanowiska EA245WMi-2 na linuxie

: 21 sty 2021, o 20:56
autor: mysza
Skalowanie jest w porządku.

Dorwałem laptopa z windowsem i jest to samo:

https://photos.app.goo.gl/2cQivbvXU56ffxqA9
https://photos.app.goo.gl/QgCaJBEwLch9fjuT8