stanowisko pracy - oświetlenie

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
er--ka
Posty: 2
Rejestracja: 07 marca 2010, 16:12 - ndz

stanowisko pracy - oświetlenie

07 marca 2010, 16:40 - ndz

Witam.
Stoję właśnie przed wyborem monitorka bo praca na wbudowanym w laptop jest po prostu niemożliwa.
Zajmuję się trochę ambitniej fotografią a monitor jaki wybrałem to EIZO s2433w. Chciałbym do tematu podejść raz a dobrze wiec również zorganizować odpowiednie warunki miejsca pracy.
Jak rozumiem istotne jest zapewnienie stałych warunków pracy. I tutaj pytanie czy są jakieś zasady organizwoania takiego miejsca? Jakie oświetlenie zastosować (jakie żarówki i gdzie umieszczone)?
Dodatkowe pytanie to jaka odległość wzroku jest optymalna od monitora 24cale i rozdzielczosci 1920x1200?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

07 marca 2010, 19:36 - ndz

er--ka pisze:Witam.
Witam
er--ka pisze:Stoję właśnie przed wyborem monitorka bo praca na wbudowanym w laptop jest po prostu niemożliwa.
Zajmuję się trochę ambitniej fotografią a monitor jaki wybrałem to EIZO s2433w. Chciałbym do tematu podejść raz a dobrze wiec również zorganizować odpowiednie warunki miejsca pracy.
Jak rozumiem istotne jest zapewnienie stałych warunków pracy. I tutaj pytanie czy są jakieś zasady organizwoania takiego miejsca? Jakie oświetlenie zastosować (jakie żarówki i gdzie umieszczone)?
Najlepiej dążyć do oświetlenia imitującego dzienne. Zarówno w poziomie jak i temperaturze barwowej. Najtaniej zastosować świetlówki "fotograficzne" jak najbliższe 5000K i o jako takim widmie. Lepsze, aczkolwiek droższe w eksploatacji są halogeny Solux.
er--ka pisze:Dodatkowe pytanie to jaka odległość wzroku jest optymalna od monitora 24cale i rozdzielczosci 1920x1200?
Jak Panu wygodnie. W odróżnieniu od CRT odległość od ekranu nie ma większego znaczenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Sobiech
Lokalizacja: EP • EL
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2011, 21:59 - wt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

22 lutego 2011, 22:29 - wt

Temat roczny, ale pozwolę sobie odkopać.
Na początku - cześć. :)
A teraz do konkretów.
Dzięki tej stronie najpierw uświadomiłem sobie, że jednak nic nie wiem o monitorach, później trochę to nadrobiłem i wybrałem EIZO S2243W.

Monitorek na dniach zamawiam, ale właśnie rozpocząłem mały remont pomieszczenia w którym owy monitor ma być.
Jak najlepiej oświetlić pokój? Światło rozproszone daleko od monitora, czy źródła blisko np odbite o ściane?:)

Monitor będzie stał "na ścianie z oknem", około 1-1,5 metra od samej szyby, więc oświetlenie częściowo boczne - pomyślałem że przydałby się daszek.
Niestety PChOOD czy EIZO CH4 są potwornie drogie, jak na kawałek plastiku o tak prostej konstrukcji, ktoś próbował może to czymś zastąpić? :)
for those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave.
PrzemekRyk
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 10:32 - pt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

22 lutego 2011, 22:51 - wt

Sobiech pisze:Temat roczny, ale pozwolę sobie odkopać.
Na początku - cześć. :)
A teraz do konkretów.
Dzięki tej stronie najpierw uświadomiłem sobie, że jednak nic nie wiem o monitorach, później trochę to nadrobiłem i wybrałem EIZO S2243W.

Monitorek na dniach zamawiam, ale właśnie rozpocząłem mały remont pomieszczenia w którym owy monitor ma być.
Jak najlepiej oświetlić pokój? Światło rozproszone daleko od monitora, czy źródła blisko np odbite o ściane?:)

Monitor będzie stał "na ścianie z oknem", około 1-1,5 metra od samej szyby, więc oświetlenie częściowo boczne - pomyślałem że przydałby się daszek.
Niestety PChOOD czy EIZO CH4 są potwornie drogie, jak na kawałek plastiku o tak prostej konstrukcji, ktoś próbował może to czymś zastąpić? :)
Matko i córko... Monitor ustawiony plecami do okna? Chyba bym się zapłakał...
Przemysław Ryk
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

22 lutego 2011, 22:55 - wt

Sobiech pisze:Monitor będzie stał "na ścianie z oknem", około 1-1,5 metra od samej szyby, więc oświetlenie częściowo boczne
A w jakich porach dnia ma Pan zamiar pracować?
Sobiech pisze: pomyślałem że przydałby się daszek. Niestety PChOOD czy EIZO CH4 są potwornie drogie, jak na kawałek plastiku o tak prostej konstrukcji, ktoś próbował może to czymś zastąpić? :)
Ano przydałby się. Kapturek swoje kosztuje, ale to porządnie wykonana rzecz, wyściełana od środka materiałem pochłaniającym światło, mocowanie, klapa na kalibrator, no i pikne logo EIZO na bokach. Bynajmniej nie jest to kawałek plastiku. Niegdyś robiłem kalkulacje na temat robienia takich osłon i niestety wyszło mi niewiele taniej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Sobiech
Lokalizacja: EP • EL
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2011, 21:59 - wt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

22 lutego 2011, 23:11 - wt

PrzemekRyk pisze: Matko i córko... Monitor ustawiony plecami do okna? Chyba bym się zapłakał...
... No i to już jest jakaś podpowiedź. :D
Mam opcję plecami, bądź bokiem, bo biurko narożne.
Ustawienia plecami do okna jeszcze nigdy nie miałem, a ustawienia bocznego nie brałem pod uwagę... nie wiedzieć czemu.
Tom01 pisze:A w jakich porach dnia ma Pan zamiar pracować?
Na razie żyję w trybie studenckim, tj dzień uczelnia, wieczór/noc praca. Za roczek kończę, więc i tryb się zmieni, ale nie potrafię powiedzieć jak. ;)
for those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

22 lutego 2011, 23:27 - wt

Okno wieczorem i nocą nie ma wielkiego znaczenia, ale strzeżonego.... więc lepiej bokiem niż inaczej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
PrzemekRyk
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 10:32 - pt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

22 lutego 2011, 23:37 - wt

Sobiech pisze:
PrzemekRyk pisze: Matko i córko... Monitor ustawiony plecami do okna? Chyba bym się zapłakał...
... No i to już jest jakaś podpowiedź. :D
Mam opcję plecami, bądź bokiem, bo biurko narożne.
Ustawienia plecami do okna jeszcze nigdy nie miałem, a ustawienia bocznego nie brałem pod uwagę... nie wiedzieć czemu.
Odkąd tylko mogę, ustawiam się bokiem do okna. Najmniejsze ryzyko irytujących efektów pt.:
- nieświadomej zmiany akomodacji oka, jak Ci jakieś ptaszysko przeleci za oknem
- zbyt dużego kontrastu między obrazem na monitorze, a jasnością zza okna (w przypadku monitora ustawionego plecami do okna)
- odbić powstających na monitorze (w przypadku monitora stojącego matrycą do okna)
Sobiech pisze:
Tom01 pisze:A w jakich porach dnia ma Pan zamiar pracować?
Na razie żyję w trybie studenckim, tj dzień uczelnia, wieczór/noc praca. Za roczek kończę, więc i tryb się zmieni, ale nie potrafię powiedzieć jak. ;)
Tryb nocny, to u mnie jest opcja biurkowej lampki umieszczonej dosyć wysoko - mniej więcej na linii górnej ramki monitora - i z lewej strony. Oświetla biurko, klawiaturę, nie generuje odbić na monitorze. Ot - przykład - tak swego czasu moje stanowisko pracy wyglądało - za głównym monitorem była ściana, okno było za zestawem netbook plus kolejny monitor. Teraz dalej używam tego blatu, ale okno mam po prostopadle do blatu (z lewej strony), lampka poszła też na półkę za monitorem (dzięki czemu jest nieco wyżej).
Przemysław Ryk
Awatar użytkownika
Sobiech
Lokalizacja: EP • EL
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2011, 21:59 - wt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

23 lutego 2011, 00:13 - śr

Niezła kolekcja. Lech też dobry. :)
Zatem na nocne posiadowy jeden halogen kierunkowy z sufitu, lub ściany, prostopadle na biurko.
Czas działać. :)
Pozdrawiam i dzięki za pomoc w przemyśleniach :)
for those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave.
PrzemekRyk
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 10:32 - pt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

23 lutego 2011, 00:41 - śr

Sobiech pisze:Niezła kolekcja. Lech też dobry. :)
Zatem na nocne posiadowy jeden halogen kierunkowy z sufitu, lub ściany, prostopadle na biurko.
Czas działać. :)
Pozdrawiam i dzięki za pomoc w przemyśleniach :)
Bez przesady z tą kolekcją - moje to tylko S2432W i L568. :) Ten zestaw po lewej, to monitor do testowego komputera (przygotowywałem wtedy artykuł dla Gry Onet.pl) plus netbook znajomej. :)

Halogen z góry? No nie wiem. Przyznam się szczerze, że mnie dowolne górne, rozproszone światło, doprowadza do szału. Dobrze oświetlone biurko tak, by obraz na monitorze nie stanowił zbyt dużego kontrastu w stosunku do otoczenia i już mi jest miło. W pracy niestety mam górne oświetlenie złożone z typowych jarzeniówek i w okresie jesienno-zimowo-wiosennym dosłownie cierpię katuszę - trzech kobiet nie przekonasz, że lampki biurkowe naprawdę dadzą na tyle dużo światła, żeby nie czuły się "niczym w trumnie". Ma być jasno i cześć. Że oczy kwiczą od samej barwy bieli z jarzeniówki i migotania (choć w sumie oko jest na tyle bezwładne, że "oficjalnie" tego nie dostrzega), to już inna sprawa. Ale - jak mówiłem - jak już kobieta sobie coś do głowy wbije...
Przemysław Ryk
Awatar użytkownika
Sobiech
Lokalizacja: EP • EL
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2011, 21:59 - wt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

23 lutego 2011, 00:45 - śr

Myślałem o halogenie, ale w efekcie byłaby to pewnego rodzaju latarka skierowana na biurko. Punktowo.
Jeśli bym nie znalazł żadnego takiego klosza, a pewnie tak będzie, zamontuję sobie nad biurkiem jakąś półkę i tam może jakieś oświetlenie. Właśnie podobne do Twojego - delikatne, tylko biurkowe. : )
for those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave.
Awatar użytkownika
Sobiech
Lokalizacja: EP • EL
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2011, 21:59 - wt

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

14 kwietnia 2011, 14:39 - czw

Tom01 pisze: Ano przydałby się. Kapturek swoje kosztuje, ale to porządnie wykonana rzecz, wyściełana od środka materiałem pochłaniającym światło, mocowanie, klapa na kalibrator, no i pikne logo EIZO na bokach. Bynajmniej nie jest to kawałek plastiku. Niegdyś robiłem kalkulacje na temat robienia takich osłon i niestety wyszło mi niewiele taniej.
Właśnie wróciłem z targów foto-video w Łodzi. Pogadałem sobie trochę z Panem na stoisku EIZO i zainteresował mnie jednym produktem.
Kapturek "Eizo Eco". Tani odpowiednik modeli plastikowych CH2 i CH4 ...wykonany z czarnej, matowej tektury.
Koszt około 40zł, czyli ~10% ceny najtańszej plastikowej osłony.
Powiedziano mi, że co prawda nie jest tak bajerancki jak wyższe modele, ale wykończenie jest estetyczne i nie straszy, a ewentualne położenie atłasu od środka da taki sam efekt jak przy droższych kapturach w za połowę ich ceny.

Nie to, żebym wątpił w słowa fachowców z EIZO - ale widział to ktoś na oczy?:)

Polecono mi ten sklep w Łodzi: http://www.idealpc.com.pl/produkty.php? ... 506&hash=0
Cena 47zł, brak zdjęć/opisu...
for those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: stanowisko pracy - oświetlenie

17 kwietnia 2011, 14:24 - ndz

Ja widziałem i nie polecam. Ot kawał tektury. Albo trzeba się szarpnąć na porządną osłonę, albo wyciąć z brystolu sobie samemu. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu