Zarządzanie barwą od A do Z

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Zarządzanie barwą od A do Z

22 grudnia 2013, 13:00 - ndz

Witam,

Zakładam ten wątek gdyż liczę na pomoc fachowców w zakresie szerokiego i głębokiego pojęcia jakim jest zarządzanie barwą. Chciałbym potraktować ten wątek jako miejsce gdzie będę mógł prosić o poradę dotyczącą początku, czyli teorii i wyboru urządzeń pomiarowych, poprzez kalibracje monitora, linearyzację urządzenia drukującego i późniejsze oprofilowanie maszyny i papierów. Myślę, że taki wątek przyda się tylko mi, ale i innym którzy znajdą w nim coś czego szukali.
Swoją wiedzę zaczynam poszerzać od lektury obowiązkowej, czyli książki "Profesjonalne zarządzanie barwą". W między czasie chciałbym załatwić sprawę zakupu urządzenia pomiarowego czyli spektrofotometru. Na początek nie stać mnie na zakup drogich i nowych urządzeń dlatego mój wybór padł na jedną z dwóch opcji:

1. Colormunki Photo/Design (nowy)
2. X-Rite eye one i1 pro (używany)

Osobiście skłaniałbym się ku tej drugiej opcji z tym, że trochę boję się nie będąc jeszcze "w temacie" kupować używanego urządzenia, gdyż mógłbym kupić przysłowiowego "bubla". Używane i1pro można dostać w granicach 2000zł. Czy te urządzenia z wiekiem tracą swoje właściwości pomiarowe, są rzeczy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę kupując używki? Jak odróżnić bubel od sprawnego urządzenia? Domyślam się, że za cenę ~2000zł dostane samo urządzenie bez softu, ale chyba z tym nie powinno być większego problemu, gdyż można korzystać z darmowego Argyll'a czy mam rację?
Urządzenie ma służyć do kalibracji monitora Benq E2220HD, tak wiem nie jest to żaden profesjonalny monitor, ale w chwili obecnej taki posiadam i muszę z tym żyć :) Oraz do oprofilowania drukarek CMYK Xeroxa DC250, Epsona L800 i w przyszłości Canona.

I to chyba na razie tyle z moich wątpliwości, które mam nadzieje pomożecie mi rozwiać. Kolejne na pewno będę miał w następnych krokach, ale o tym już później :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

22 grudnia 2013, 13:14 - ndz

W skrócie - L800 i "jakiś Canon" to nie są urządzenia CMYK tylko RGB, a przy DC250 na już wstępie zapomnij o ColorMunki. Jaki kontroler? Fiera wewnętrza/zewnętrzna, FreeFlow czy Creo?
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

22 grudnia 2013, 14:13 - ndz

Faktycznie, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale jestem świadom że L800 to drukarka RGB. Co do DC250 to posiada ona podstawową wbudowaną Fiere...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

22 grudnia 2013, 14:18 - ndz

ColorMunki kompletnie się nie nadaje do planowanych celów. I1 Pro a i owszem, choć zakup używanego to spore ryzyko. To są urządzenia kupowane do pracy, nie leżenia na półce. Wypada po zakupie wysłać do serwisu w celu wymiany oświetlacza, justowania optyki, czyszczenia. Parę zł to kosztuje, ale dostanie Pan sprawny przyrząd z certyfikatem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

22 grudnia 2013, 14:40 - ndz

MisiaK pisze:Faktycznie, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale jestem świadom że L800 to drukarka RGB. Co do DC250 to posiada ona podstawową wbudowaną Fiere...
Wbudowana Fiera pozwala się linearyzować przy pomocy i1Pro/i1Pro2, więc jest to jedyny sensowny wybór.

Ponieważ prywatnie korzystam z zestawu i1Publish Pro 2 nie potrafię określić czy uda się przy pomocy używki i1Pro i Argylla CMS wymęczyć coś szczęśliwszego, niż generyczne profile EFI. Mając zestaw pozwalający mi kręcić profile CMYK oraz devicelink szybko, sprawnie i skutecznie nie traciłem czasu na dłubaninę w Argyllu. Ale możliwość relinearyzacji Fiery to zawsze coś.
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 09:28 - śr

Wybór padł na i1pro. Z tym że nurtuje mnie pewne pytanie. Czy jezeli kupie wersje i1 basic pro do profilowania monitorów, czy spektrofotometru będę mógł równiesz użyc do oprofilowania drukarki Argyll'em? Czy zablokowany moduł profilowania drukarek tyczy sie tylko i1profilera, czy i innych programów?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 09:32 - śr

Poszczególne wersje I1 Pro różnią się obecnością w pamięci czujnika licencji na konkretne moduły funkcyjne oprogramowania I1 Profiler. Z innym oprogramowaniem można wykorzystywać bez ograniczeń. Dotyczy to jak najbardziej EFI, który ma profiler w sobie. Jeśli okaże się, że zechce Pan użyć I1 Profilera, wszak Argyll szczytem ergonomii nie jest, można licencje na owe moduły dokupić. Niestety wyjdzie drożej niż odpowiednia wersja kupiona gotowa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 10:01 - śr

Wewnętrzny kontroler EFI Fiery nie ma śladu profilera, zresztą mój zewnętrzny EX260 również. EFI srogo łupie klientów za każdą dodatkową opcję - za Profiler Suite winszuje sobie w US 1800$.

Fierę można jedynie relinearyzować bazując na profilach fabrycznych, nie aby stworzyć własne potrzebny będzie ArgyllCMS i zabawa w Harrego Pottera, bo to oprogramowanie obsługuje się za pomocą zaklęć ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 10:02 - śr

A to nie wiedziałem. Myślałem, że EFI dołączany ma podobną funkcjonalność jak normalny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 10:16 - śr

Normalny tzn. proofingowy? Też jest modularny i wymaga dokupienia opcji do tworzenia profili ICC:
http://w3.efi.com/fiery-wide-format/pro ... hartUS.pdf
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 12:53 - śr

i1pro zostało zamówione!
Jako że będzie to wersja "basic" muszę znaleźć program, który będzie pracował w zgodzie ze spektrofotometrem i pozwalał oprofilować drukarki. Coś możecie polecić? Oraz pokrótce jak wygląda proces linearyzacji (w moim wypadku DC250), bo szczerze to nie mam pojęcia jak się do tego zabrać...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

08 stycznia 2014, 13:14 - śr

W Command Workstation odpalasz ColorWise Pro Tools i wbijasz kalibrację, następnie linearyzujesz używane presety papieru.

Z darmowych rozwiązań do tworzenia profili jest tylko ArgyllCMS.
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

10 stycznia 2014, 22:36 - pt

No i stałem się mam nadzieje szczęśliwym posiadaczem i1pro :)
Okazało się również że wszystkie opcji i1profilera stoją przede mną otworem. Dlatego już spieszę z pytaniami...
1. W zakładce advanced widzę opcje "linearization" czy to oznacza że nie muszę robić tego przez Command WorkStation tylko mogę zrobić to bezpośrednio z i1profiler'a? Oraz co potem z tymi pomiarami? Są one wysyłane jakoś do xerox'a, czy co z nimi się dzieje?
2. Aby wydrukować tablice z polami należy wyłączyć w xeroxie zarządzanie kolorem. Czy to wystarczy, czy robi się to inaczej? http://imageshack.com/a/img707/9699/lb1d.jpg
3. Tworząc profil mam coś takiego jak "total ink coverage" czy wartość dla mojego urządzenia to 270%? Poniżej też widzę, ze mogę wskazać swój plik z linearyzacją który zrobię wcześniej.
4. Od czego są opcje "OBC profiling" oraz "Device Link profiling", i czy wogóle powinienem się nimi interesować?

Z moich niewiadomych to na razie tyle, ale na pewno będę miał jeszcze jakieś :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

10 stycznia 2014, 22:38 - pt

W wersji Basic wszystkie moduły I1 Profilera działają tylko jako demo, więc nie ma się co napalać jak szczerbaty na suchary. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

10 stycznia 2014, 23:39 - pt

Zielone ptaszki przy wszystkich modułach są innego zdania ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

10 stycznia 2014, 23:42 - pt

Czyli to nie jest Basic?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

11 stycznia 2014, 15:27 - sob

No, nie jest to wersja basic tylko publish
MisiaK
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 9
Rejestracja: 19 lipca 2013, 00:13 - pt

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

11 stycznia 2014, 22:26 - sob

Albo ja coś robię źle, albo ten spektrofotometr jest coś nie tego...

Chociaż bardziej obstawiam tę pierwszą opcje. Skalibrowałem sobie monitor i jest OK, ma przypisany swój własny profil. Następnie przez Command Workstation przeprowadziłem linearyzację DC250.
Potem w i1profiler próbowałem oprofilować papier, tablica z 1600 polami, 400 total ink coverage i reszta w sumie na "default", nie wiem tylko czy całkowicie wyłączyłem CM podczas drukowania tablicy. Wypluło mi profil który wrzuciłem na fierę i dałem jako "output profile" jako input dałem dla CMYK: ISO Uncoated a dla RGB: Fiery RGB i chciałem wydrukować przykładowo ten plik: http://speedy.sh/rYhRz/433232888.pdf (klikamy w nazwę pliku, aby pobrać) kolory wyszły jak by je ktoś we frani wyprał i to z wybielaczem :(
Dodatkowo przesyłam też profil: http://speedy.sh/rYhSz/Chart-1600-patches.icc

Pomożecie? Mi już ręce opadły za skomplikowane to wszystko :/
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zarządzanie barwą od A do Z

14 stycznia 2014, 09:44 - wt

1. opcja w i1profilerze jest dla tych, którzy nie mają tej funkcjonalności w kontrolerze - bez sensu jest za każdym razem zapinać od nowa relinearyzowany profil na fierze, nie mówiąc o tym że będzie to mniej dokładna metoda.
2. Nie wystarczy. ColorWise OFF
3. Wartość trzeba dobrać eksperymentalnie - w pewnym momencie zwiększanie tacki nie zwiększa dmax czerni oraz gamutu
4. OBC profiling nie działa z i1pro rev. A-D (tj. wersją 1). Profile devlink są nader interesujące, ale wewnętrzna fiera niekoniecznie będzie z nimi działać.

Zapnij symulację CMYK: ISO Coated v2 i RGB: sRGB - to bez większego znaczenia, ale przydaje się na magików wysyłających nieoprofilowane treści.

Wróć do „Profilowanie drukarek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68370
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu