Argyll, ColorMunki i drukarka

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Argyll, ColorMunki i drukarka

04 marca 2011, 09:45 - pt

Chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów używał ColorMunki w tandemie z Argyllem do tworzenia profili do drukarki/papieru/atramentu? Czy jest sens bawić się Argyllem, skoro oryginalne oprogramowanie do CM ma możliwość profilowania drukarki. Oczywiście chodzi mi o jakość profili wykonanych CM-software vs Argyll.

Z tego co wyczytałem na stronie Argylla sprawa jest dość skomplikowana (w porównaniu do klikaczki z ColorMunki). Trzeba określić typ drukarki ("RGB" czy CMYK), ilość wzorców do testów i dodatkowo limit atramentu (nie bardzo rozumiem ten parametr). Tak czy inaczej powstaje jeden lub kilka stron z wzorcami do wydruku (PS lub TIFF), które należy po wydrukowaniu czytać spektrofotometrem. Wygląda to na dość małpią robotę i po prostu zastanawiam się czy gra jest warta świeczki.

Za odpowiedzi z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

04 marca 2011, 10:43 - pt

Warto się pobawić jeśli drukuje Pan na zamiennikach lub papierach które nie mają podobnych w ofercie producenta drukarki. Efekt z ColorMunki jest zadowalający. Jeśli natomiast na oryginałach, profile zrobione przez producenta są znacznie lepszej jakości niż można stworzyć za pomocą Małpy. Połączeniem Małpy z Argyllem się nie bawiłem, w kontekście innym niż monitorowy, więc nie podpowiem. Moim zdaniem sporą barierą jest budowa czujnika i niemożność, a co najmniej wielka upierdliwość w wczytywaniu większych wzorników. Pola kontrolne muszą być wielkie jak 5 zł, bo inaczej nie trafi się na nie głowicą. Proszę sobie wyobrazić ile kartek i atramentu pójdzie na wzornik 500 polowy, nie mówiąc o większych. Do takich celów znacznie lepszy jest I1 Pro, który ma w komplecie odpowiedni zestaw pomocy naukowych i wczytywanie pól 0,8x0,8 cm nie jest problemem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

04 marca 2011, 11:11 - pt

W wolnej chwili spróbuję sprofilować drukarkę na jakimś papierze photo, do którego nie mam profilu. I porównam z profilowaniem przez soft ColorMunki. A jeśli chodzi o sam proces odczytu kolorów z kartki - wydaje mi się, że można go nieco przyspieszyć korzystając z nieco mniejszych próbek niż 5zł i linijki. Gdzieś chyba nawet widziałem taki wynalazek domowej roboty do Małpy. Teraz kwestia porównania profili - czy istnieje jakiś soft, który pozwala na wizualizację takiech profili drukarkowych i ewentualnie ich porównywanie?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

04 marca 2011, 13:22 - pt

Bayger pisze:Chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów używał ColorMunki w tandemie z Argyllem do tworzenia profili do drukarki/papieru/atramentu? Czy jest sens bawić się Argyllem, skoro oryginalne oprogramowanie do CM ma możliwość profilowania drukarki. Oczywiście chodzi mi o jakość profili wykonanych CM-software vs Argyll.

Z tego co wyczytałem na stronie Argylla sprawa jest dość skomplikowana (w porównaniu do klikaczki z ColorMunki). Trzeba określić typ drukarki ("RGB" czy CMYK), ilość wzorców do testów i dodatkowo limit atramentu (nie bardzo rozumiem ten parametr). Tak czy inaczej powstaje jeden lub kilka stron z wzorcami do wydruku (PS lub TIFF), które należy po wydrukowaniu czytać spektrofotometrem. Wygląda to na dość małpią robotę i po prostu zastanawiam się czy gra jest warta świeczki.

Za odpowiedzi z góry dziękuję.
Oprogramowanie oryginalne ColorMunki daje doskonałe rezultaty - silnik i1prism wykorzystuje iteracyjne tworzenie wzorców dzięki czemu pozwala tworzyć świetne profile na niewielkich zestawach próbek. Problemy mogą pojawić się w przypadku urządzeń o wyjątkowo nędznej liniowości - jeśli jednak okaże się, że profilerem ColorMunki uda się uzyskać przyzwoite rezultaty, to mz. nie ma sensu szarpać się z Argyllem.

Porównanie profili umożliwia sam Argyll, z komercyjnych rozwiązań niezastąpiony i bezkonkurencyjny jest Chromix Color Think Pro.
Xanth
Posty: 34
Rejestracja: 01 lutego 2011, 01:08 - wt

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

24 czerwca 2011, 15:56 - pt

Profilowanie drukarek z oprogramowaniem CM może i daje doskonałe rezultaty ... jak na 100 próbek.
Obok profila z 1300+ próbek z Argylla profil z softu CM nie jest godzien stanąć :lol:
Profil z oryginalnego softu CM straszliwie paskudzi szarości. Gradient szarości wydrukowany z niego wygląda prawie jak obraz tęczy w deszczowy dzień. Profil z Argyla (przy odpowiednio dużej ilości próbek) daje szarości jednorodne o znacznie mniejszym zafarbie (sprawdzone przeze mnie i znajomego na 2 różnych CM i zestawach drukarka-tusz-papier drukarkach).
Oglądałem sobie profil z softu CM w edytorze profili - linie poszarpane jak po ostrzale artyleryjskim :P - pewnie stąd te tęczowe przebarwienia gradientu.
Dodatkowo odwzorowanie odcieni skóry - jest z Agrylla perfekcyjne (nawet przy użyciu kiepskiego egzemplarza CM - a taki posiadam) - w mojej opinii deklasuje wszelkiej maści profile z X-Rite'a z jakich korzystałem. Chromixa nie miałem okazji pomacać, ale Argyll ma przynajmniej jedną dużą przewagę... nie trzeba za niego płacić.

Jeżeli drukujesz portrety gorąco zachęcam do dania szansy Argyllowi - po pierwszej próbie już nigdy nie odpalisz softu od CM...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

25 czerwca 2011, 10:02 - sob

By być dokładnym to w CM można użyć iteracyjnej optymalizacji profilu z użyciem dotakowych 50 próbek, np. barw neutralnych. Aliści efekt użycia ograniczonej ilości próbek na drukarce o niezbyt liniowym zachowaniu (chińskie tuszyki + papier z Lidla itp.) tak czy owak niekoniecznie będzie rzucał na cyce i w tym przypadku brutalne metody powinny sprawdzić się lepiej.

Co do Argylla - lista jego przewag na tle produktów komercyjnych jest szeroka i bynajmniej nie kończy się ona na darmowości pakietu. Osobiście wqrviwszy się na kretyńskie zapisy licencyjne darowałem sobie ostatnio upgrade do i1profilera i intensywniej wziąłem za eksperymentowanie z Argyllem - jest to broń straszliwa i budząca respekt, a używanie CLI przywołuje miłe wspomnienia z DOS-owego "dzieciństwa".
Xanth
Posty: 34
Rejestracja: 01 lutego 2011, 01:08 - wt

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

25 czerwca 2011, 11:36 - sob

Czornyj pisze:By być dokładnym to w CM można użyć iteracyjnej optymalizacji profilu z użyciem dotakowych 50 próbek, np. barw neutralnych.
Prawda - ale mnie nie udało się osiągnąć w ten sposób znaczącej poprawy.
Nie przeczę, że kolorowe landszafciki wychodzą ta takim profilu całkiem nieźle ale B&W (czy prawi B&W) to porażka.
Nie wiem jakiej liniowości wymaga uzyskanie ładnej szarości z softu CM ale z Canonem 9000Mk2 z oryginalnymi tuszami i papierem Ilforda ani z Epsonem P50 z Lysonem i papierem Epson Matte nie dało rady.
A wbrew obiegowym opiniom dokładny czujnik + Argyll i masywna ilość próbek umożliwia osiągnięcie neutralnej szarości na drukarce bez szarego tuszu składającej szarość z CMY.

Wiem że DOS trochę młodzież odstrasza ;-), ale wystarczy raz wgryźć się porządnie w temat, a potem pracuje się metodą Copy&paste z drobnymi modyfikacjami gotowych komend.
Wątpię czy wymaga to specjalnie więcej czasu niż profilery z GUI.
Przyznaję się że zakochałem się w cudownej elastyczności systemu i jakości profili jakie może dać Argyll i w pełni wynagradza to surowy interfejs :-)
Jedyne czego mi brak to możliwości łatwego rozszerzania posiadanego (wcześniej przygotowanego) zestawu próbek o dodatkowe np 500 wybranych przez użytkownika...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

25 czerwca 2011, 11:44 - sob

Xanth pisze:Jedyne czego mi brak to możliwości łatwego rozszerzania posiadanego (wcześniej przygotowanego) zestawu próbek o dodatkowe np 500 wybranych przez użytkownika...
Teoria piękna, ale jak poradzić sobie z skanowaniem tylu próbek? Mnie osobiście trafia jak muszę raptem kilka kartek wciągać. Czasem po parę razy. Karygodne marnotrastwo czasu. Kombinuję nad spektrofotometrem autoskanującym albo robotem do I1.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Xanth
Posty: 34
Rejestracja: 01 lutego 2011, 01:08 - wt

Re: Argyll, ColorMunki i drukarka

25 czerwca 2011, 12:18 - sob

Tom01 pisze:Mnie osobiście trafia jak muszę raptem kilka kartek wciągać.
Poniekąd właśnie o to chodzi :-). Powiedzmy że mam zeskanowane 4 kartki (1400 próbek) i chciałbym poprawić dokładność profila gdzieś wokół szarości dla barw mocno pastelowych.
Chciałbym wziąść np. zestaw mocno zdesaturowanych kolorów Munsella i wrzucić do Argylla i wygenerować nowy profil łącząc oba zestawy próbek.
W ten sposób oszczędzam i czas (bazowy zestaw już mam pomierzony) i tusz i papier...

Robot to ogromne ułatwienie, ale chyba jeszcze nie wyprodukowano takiego z podajnikiem kartek (a może?), więc i tak nie jest to jeszcze rozwiązanie idealne (chociaż na pewno nie tak upierdliwe :) )

Wróć do „Profilowanie drukarek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu