Epson Stylus Pro 4900 - nierówno drukuje

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
Awatar użytkownika
Laser

Epson Stylus Pro 4900 - nierówno drukuje

8 paź 2017, o 09:03

WItam,
Mam w pracy drukarkę Epson stylus pro 4900. Ustawiłem dla niej profil i niby jest wszystko ok, ale. No właśnie, Jak drukuję proofa certyfikowanego to jest wszystko ok. Certyfikaty się zgadzają, wszystkie delty są w normie. Jednak powtarzalność tych proofów jest żadna. Wartości odchyleń na każdym proofie są inne. I to nie są różnice w granicach pięciu setnych. Np. Na jednym wydruku Cyan ma deltę 1.2, a na następnym 2,9. I tak jest ze wszystkimi proofami. Zrobiłem sobie taki test, że robiłem taki sam wydruk co godzinę, później co 0,5 godziny. I za każdym razem wyniki tak skaczą. Tylko biel papieru jest na poziomie 0,7 +/- 0,03.

Jest to moje pierwsza styczność z prooferami więc moje pytanie jest takie: Czy to normalne zachowanie proofera jest czy jednak powinienem to zgłaszać do Epsona?
Aha. Nie jest to na pewno wina spektrofotometru w drukarce, bo sprawdzałem wszystkie pomiary jeszcze i1em i wyniku są takie same.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

Re: Epson Stylus Pro 4900 - nierówno drukuje

8 paź 2017, o 09:51

Może tusz stary i się rozwarswia? Proponowałbym wyjąć wszystkie pojemniki, zdecydowanie wybełtać, włożyć z powrotem, zrobić duże czyszczenie głowicy ze dwa razy i wówczas zrobić próbę/
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Awatar użytkownika
Laser

8 paź 2017, o 11:12

Drukarka i tusze są nowe. Od maja mamy ten sprzęt. Wcześniej na innym papierze też był problem. Wygladało to tak wedy, że pierwszy proof nie wychodził zazwyczaj. Robiłem czyszczenie dysz i już było w porządku. Tak przeleciałem dwie rolki papieru, aż w końcu wymusiłem na szefie, żeby znalazł chwilę na to by ustawić wreszczcie profil na papier proofingowy bo ten dotychczasowy nie był do proofingu. Od tego czasu wszystkie certyfikaty są ok, ale z takim problemem jak opisałem.

Czyli mam rozumieć, że takie zachowanie drukarki nie jest normalne?

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

8 paź 2017, o 11:44

Nowe, nie nowe, były wymieszane czy nie? To ważne.
unesco

8 paź 2017, o 12:20

Tak jak pisał Pan Tomasz, zrobiłbym mocne bełtanie pojemników i duże czyszczenie. Poza tym, warto spróbować przeczyścić ręcznie spód głowicy - często po dłuższym używaniu zostaje tam dużo kropelek tuszu i one mogą "brudzić" to co wylatuje z dysz. Na necie jest dużo filmów jak to zrobić szmatką nasączoną np. Piezoflush'em.
Rożnicę są na identycznych co do geometrii wydrukach (pola w tym samym miejscu na stronie?). W Epsonach zazwyczaj to samo pole w różnych miejscach na stronie po wydruku i pomiarze daje różne wartości, może nie dE=2.9, ale 1 czy 1.5 nie jest niczym szczególnym.
6D, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:

9 paź 2017, o 07:35

Jest nowa, to brać serwis i nie dywagować. 3∆E na Cyanie to b. niepokojące, te drukarki z natury są stabilne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

9 paź 2017, o 10:05

Chodzi właśnie o to, że nowa być nie może. Te drukarki nie są produkowane od półtorej roku. Czyli stało to gdzieś może i dwa lata. Po takim czasie, zdecydowanie zalecałbym solidne wymieszanie atramentów. Ew sprawdzenie ich dat przydatności do spożycia. Proszę zwrócić uwagę jak technik serwisu podchodzi do drukarki i wsadza tusze testowe, najpierw mocno je mieszając. To ma swoją przyczynę.
Awatar użytkownika
Laser

9 paź 2017, o 10:23

Tom01 pisze:Chodzi właśnie o to, że nowa być nie może. Te drukarki nie są produkowane od półtorej roku. Czyli stało to gdzieś może i dwa lata. Po takim czasie, zdecydowanie zalecałbym solidne wymieszanie atramentów. Ew sprawdzenie ich dat przydatności do spożycia. Proszę zwrócić uwagę jak technik serwisu podchodzi do drukarki i wsadza tusze testowe, najpierw mocno je mieszając. To ma swoją przyczynę.
No niestety nie było mnie podczas montażu tuszy więc nie wiem czy wymieszał. Niestety narazie nie mam jak się za to wziąć, bo pracy jest dużo i szef mowi, że prooferem można się poźniej zająć więc narazie się nie bedę bawić

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

9 paź 2017, o 10:25

Otwiera się klapki, wyciąga tusze, macha nimi solidnie na wszystkie strony, wsadza ponownie i po robocie.
Awatar użytkownika
Laser

13 lis 2017, o 11:13

Sprawę wreszcie ruszyłem. Zgłosiłem do serwisu i powiedzieli, że to dziwne, że tak drukuje więc będą wymieniać głowicę.

Wróć do „Profilowanie drukarek”