Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 13:03 - ndz

Cześć,

Od wczoraj jestem posiadaczem tytułowej drukarki (używka) i dziś chciałem zabrać się za drukowanie, więc wydrukowałem obrazek testowy. Niestety coś jest nie tak z gradientami kolorów. Wycinek z wydruku testowego:

https://drive.google.com/file/d/13awo-0 ... sp=sharing

(chodzi o przejścia zielony-biały i cyjan-biały, ale niektóre inne kolory także mają widoczne drobne nie-gładkie przejścia)

Wykonywałem podstawowe czyszczenie i pozycjonowanie głowicy. Wydruk testowy dysz jest ok. Przywróciłem ustawienia fabryczne (czy to resetuje pozycjonowanie głowicy?), zrobiłem wewnętrzne profilowanie kolorów i wydrukowałem ten sam zestaw gradientów - bez zmian.
Użyłem papieru Fomei Gloss 265 z media type Photo Paper Pro Platinum, zarówno przy kalibracji wewnętrznej na drukarce, jak i po stronie pc. O dziwo jak wybiorę w pc media type Plain paper (high quality), to te gradienty wychodzą ok (edit: no prawie, ale trudno zauważyć).
Drukuję na Macu z Photoshopa, zarządzanie kolorem oczywiście po stronie drukarki.
Nie wiem jakie informacje mogą być jeszcze istotne, więc w razie potrzeby podam.
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 14:29 - ndz

Niestety nie mogę już edytować pierwszego posta.
Jeśli wybiorę metodę konwersji kolorów na percepcyjną to jest prawie dobrze, nadal da się zauważyć delikatnie niepłynne przejścia w tych samych miejscach.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 15:12 - ndz

poluzuj uprawnienia na google drive, bo nie da się obejrzeć załączonego obrazka
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 19:21 - ndz

unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 20:13 - ndz

Nie znam specyfiki Pro-1000, ale na moje oko to skaszaniony profil. Np. Ilford miewał kiedyś czasami takie fabryczne, że nagle jeszcze większe schodki na gradientach się pojawiały.
Włącz zarządzanie kolorem w PS (albo innej aplikacji która potrafi zarządzać kolorem), podstaw ten sam profil, a potem inny i zobacz czy dzieje się tak samo.
Zmiana rendering intent na inny tylko maskuje problem, jeśli to wina profilu.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 22:28 - ndz

Rozumiem, że kolory mogą się nie zgadzać, ale chyba przejścia tonalne powinny jednak być gładkie, nawet gdy drukarka zarządza kolorem, niezależnie od papieru? :(
Dlaczego metoda percepcyjna wychodzi ok (no prawie, ale pewnie nie byłoby tematu gdybym zobaczył taki wynik) a relatywna nie? Firmware? Jest najnowszy 3.010. Kalibrowanie wewnętrznych profili zdaje się nie mieć wpływu, albo... robię coś źle (co akurat by mnie w tym przypadku ucieszyło).
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 23:02 - ndz

Czasami podczas robienia profilu . Icc źle się zeskanuje kilka pół karty testowej i potem wychodzą takie kwiatki, gorsze widziałem. Wtedy przyjścia tonalne nie są gładkie.
Drukarka zarzzadza kolorem podobnie jak aplikacja zewnętrzna. Tam też musi być profil, wydobądź go i obejrzyj. Nie ma czegoś takiego jak zarzadzanie kolorem niezależnie od papieru.
Percepcyjny to de facto osobny profil, w swojej istocie robi kompresję przestrzeni więc stąd może rowodnic te niejednorodności.
Moim zdaniem firmware nie ma nic do rzeczy.
Mogłeś jeszcze jakoś źle zlinearuzowac drukarkę na początku lub media type jest totalnie od czapy, ale skoro drukarka zarządza, powinno być ok.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

21 czerwca 2020, 23:46 - ndz

Kurczę... ale nawet jeśli wyłączę wew. kalibracje kolorów, czyli pozbędę się ew. pomyłek kalibracyjnych, to te przejścia powinny wyglądać w miarę normalnie, prosto z fabryki, nawet jeśli wybrałbym nie taki rodzaj papieru (najwyżej kolory nie będą dokładne).
No chyba, że problem leży gdzieś po stronie pc.
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

22 czerwca 2020, 09:20 - pn

Jak uruchamiam kalibrację w i1Studio i chcę wydrukować pierwszy pattern, to Color Matching mam ustawione na ColorSync bez możliwości zmiany. Nie bardzo rozumiem dlaczego, nie powinien użyć Canon Color Matching? ColorSync nie używa czasem jakiś dodatkowych icc z automatu? Może powinienem olać Canon Color Matching i po prostu spróbować sprofilować papier?
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

22 czerwca 2020, 18:28 - pn

Dla uporządkowania dyskusji, bo trochę chaos w nazewnictwie się wkrada:

1) Ja nie znam Pro-1000 i jej specyfiki użytkowej, tu lepiej może wypowie się ktoś, kto na co dzień używa Canonów. Najlepiej napisz do Czornyj'a z tego forum.

2) Wyróżnia się kalibrację i profilowanie. Kalibracja dotyczy sprzętowych zmian ustawień, profilowanie, wyznaczenie i użytkowanie odpowiedniego profilu charakteryzującego parę drukarka-papier (w uproszczeniu), czyli softwarowych zmian. Przy pomocy i1Studio niczego nie kalibrujesz, ale robisz profil.

3) Pewnym uproszczonym elementem kalibracji jest linearyzacja i to robi Pro-1000, tzn nie ma tam pełnej kalibracji, to nie ta klasa sprzętu i softu. Ale jest densytometr, który pomaga zlinearyzować drukarkę.

4) Nie wiem co to jest Color Matching i ColorSync, zapewne używasz Mac'a. To co możesz zrobić, to wydrukować zdjęcie przy pomocy np. ACPU albo DryCreek Photo Profile Target Printer (obie do ściągnięcia za darmo z sieci), przy wyłączonym zarządzaniu kolorem w sterowniku. Zobacz co Ci wyjdzie. Zrób to na różnych rodzajach papieru ustawianych w sterowniku drukarki (zawsze color management ma być na OFF), jakiś glossy, jakiś luster, jakaś baryta albo inny mat.

5) Jeśli będzie dobrze na każdym, w tym na tym którym teraz drukuje źle, to znaczy że ten jeden wcześniej miał kiepski profil podstawiany przez color managera drukarki. Wtedy poszukaj tych profili w systemie i podstaw je ręcznie i powtórz wydruk dla potwierdzenia tezy.

6) Jeśli będzie źle, to albo linearyzacja jest skopana, albo firmware i driver mają bug'a albo drukarka jest uszkodzona, cokolwiek to znaczy.

BTW, czy tylko na tym ustawieniu dla tego jednego papieru jest źle (Photo Paper Pro Platinum)? Czy jak zmienisz tylko i wyłącznie rodzaj papieru w sterowniku, też jest równie źle?

Co masz na myśli pisząc: " ale nawet jeśli wyłączę wew. kalibracje kolorów"?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

22 czerwca 2020, 23:56 - pn

Dzięki za rozjaśnienie terminologii. Mam mały update.

Generalnie niezależnie od rodzaju wybranego rodzaju papieru i samego fizycznie użytego papieru, efekt był ten sam (skopane przejścia). Natomiast, ktoś życzliwy mnie uświadomił, że kiedy w PSie wybierałem zarządzanie kolorami przez drukarkę, to pod spodem wybierał się profil "Canon IJ Color Printer Profile 2005"... i to jest źle. Nie miało znaczenia jaki rodzaj papieru wybrałem w tym przypadku bo i tak użył tego kaszaniastego profilu. Jeśli zmienię zarządzanie kolorem na PSa i wybiorę poprawny profil dostarczony przez canona do danego papieru, to wszystko drukuje się pięknie.

A ta "wewnętrzna kalibracja kolorów" to wspomniana przez Ciebie linearyzacja - rozjazd terminologii, jeszcze świeży jestem.

Powiedzmy, że problem wydruku testowego został rozwiązany poprzez manualne wybranie odpowiedniego profilu :)

Zastanawia mnie teraz jeszcze jedna kwestia. Chcę sprofilować papier w i1Studio, klikam Print i otwiera mi się okno z ustawieniami druku, wchodzę w "Color Matching" (nie wiem jak na Win) i mam 2 nieaktywne opcje: "ColorSync" i "Canon Color Matching". Wybrana jest "ColorSync" no i tutaj normalnie, gdy jest ona aktywna, mam do wyboru profil ICC, którego chcę użyć. Natomiast żadnego profilu wyświetlonego nie ma i boję się, żeby znów gdzieś pod spodem ten dziadowy profil nie został użyty :/ No nie wiem, nie wiem jak i1Studio tutaj tym zarządza, więc mogę pleść bzdury. Poświęcę papier i tusz i zobaczymy jak obraz testowy po tym wyjdzie.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

23 czerwca 2020, 06:28 - wt

Aby stworzyć profil należy wydrukować wzorzec bez żadnego profilu, bo właśnie na tym to polega - zatem i1Studio robi to dobrze.

ps - trzeba było wczoraj również mnie o to zapytać
przemczan
Posty: 8
Rejestracja: 04 czerwca 2020, 12:16 - czw

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

23 czerwca 2020, 11:14 - wt

Sprofilowałem papier, wydrukowałem test i... jest git malina :) Czyli wszystko rozchodziło się o ten profil "Canon IJ coś tam". Kusi mnie przeinstalowanie sterowników i sprawdzenie, czy gdzieś po drodze nie było jakiejś opcji, która spowodowała jego instalację, ale... skoro działa, to może nie będę ruszał :)

Dzięki chłopaki za cenne info.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Canon imagePROGRAF PRO 1000 - wydruk testowy

24 czerwca 2020, 09:00 - śr

Cieszę się, że udało się pomóc. Miłego drukowania!
Dawaj czasami znać jak idzie, wiele osób na forum jest zainteresowanych praktycznymi aspektami użytkowania tej drukarki, zwłaszcza na ile nowy firmware eliminuje nadmierne zużycie tuszu na czyszczenie.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP

Wróć do „Profilowanie drukarek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu