Profil i różne kolory pod roznymi programami

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
DonAlberto
Posty: 31
Rejestracja: 03 października 2010, 23:59 - ndz

Profil i różne kolory pod roznymi programami

01 lutego 2012, 08:29 - śr

Bawię się dalej w profile i testuje wszystko co możliwe.
Profile tworzę przy pomocy Profile Makera - drukarka to Epson P50 - tusz na Cissie i papier HP - z tej samej paczki
Wydruk z Photoshopa, Ligrtrooma - super, kolorki bardzo zbliżone do oryginału epsona.
Na próbę zobaczyłem jak to wygląda w GIMP - no i przyznam że jestem załamany, zdjęcia przy wykorzystaniu tego profilu wychodzę różowo zielonkawe i jakby wyprane
Probuje Corel Draw - starsza wersja X3 z 2005 roku (tylko taką posiadam) wydruk bardzo podobny do Gimpa
Acdsee - podobnie.
Dlaczego tak się dzieje ?? Czy ktoś zna odpowiedz, profile tworzone są w starszej wersji V2, pod softem adobe działają ok a pod innym nie chcą.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

01 lutego 2012, 12:26 - śr

To raczej nie problem profilu a konwersji przed puszczeniem do wydruku. W przypadku jeśli ma Pan profile własne, trzeba w sterowniku EPSONa wyłączyć zarządzanie barwą.

Obrazek

Inaczej sterownik w locie robi konwersję do profilu przypiętego do rodzaju papieru. Konwersję należy zrobić w programie graficznym. W PS można to wykonać albo Edycja->Konwertuj do profilu lub w opcjach wydruku, sekcja Zarządzanie kolorami, opcja Obsługa kolorów->Kolory zarządzane w programie Photoshop.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonAlberto
Posty: 31
Rejestracja: 03 października 2010, 23:59 - ndz

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

02 lutego 2012, 13:56 - czw

Widzę screeny z Maca :) chyba :)
ale nie istotne pod Corelem pomogło - wydruki są już identyczne jak z Photoshopa
obsługę zarządzania profilami w PSie znam - tak jak i w Lightroom-ie
gorzej z Gimpem, tu nie pomogło nic - ten program wszystko drukuje inaczej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

02 lutego 2012, 14:04 - czw

DonAlberto pisze:Widzę screeny z Maca :) chyba :)
Tak, z Maca, ale funkcje sterownika EPSONa pod Windows są takie same. Tylko okienko inne.
DonAlberto pisze:gorzej z Gimpem, tu nie pomogło nic - ten program wszystko drukuje inaczej.
W sterowniku na siłę trzeba wyłączyć zarządzanie kolorem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

30 października 2012, 19:32 - wt

Jako że i ja walczę z kolorem wydruku to dopytam.

Wyłączyłem zarządzanie kolorem w sterowniku Epsona, w oknie druku PS-a mam włączone zarządzanie kolorem przez ten program, wybieram profil odpowiedni dla połączenia papieru i drukarki a wydruki lecą w zieleń. Monitor mimo iż średni to jednak skalibrowany, plik sprawdziłem na kilku innych monitorach a nawet iPadzie i nie ma takich zafarbów.
Pytanie, czy plik przed wydrukiem plik trzeba konwertować do profilu tandemu papier + drukarka czy tym właśnie zajmuje się Photoshop? Niestety zielony zafarb jest widoczny zawsze a drukowałem nawet pliki, które z dobrego labu wróciły OK i nigdy nie były ruszane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

30 października 2012, 19:44 - wt

Wadliwy profil może?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

30 października 2012, 19:56 - wt

Tom01 pisze:Wadliwy profil może?
Na papierze Epsona dołączonym do drukarki z profilem Epsona, na trzech różnych papierach Ilforda z odpowiednimi z profilami ze strony producenta?
Męczy mnie czy plik np. srgb przed wydrukiem niależy skonwertować do profilu drukarka + papier? Czy zdarza się takie uszkodzenie że drukarka zazielenia? Może to jakaś inna, nowsza seria L800 a profile producenci przygotowywali na innych seriach?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

30 października 2012, 20:17 - wt

GoOrange pisze:Na papierze Epsona dołączonym do drukarki z profilem Epsona, na trzech różnych papierach Ilforda z odpowiednimi z profilami ze strony producenta?
Zatem powinno być ok.
GoOrange pisze:Męczy mnie czy plik np. srgb przed wydrukiem niależy skonwertować do profilu drukarka + papier?
Niech Pan zrobi trzy próby:
1. Konwersja w PS i wydruk bez zarządzania.
2. Konwersja w czasie drukowania w PS.
3. Konwersja w czasie drukowania w sterowniku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 12:05 - śr

Problem z zielenią jest niezależny od sposobu wydruku a zdjęcia po wydruku wyglądają w 95% jak przesunięte w balansie kolorów (magenta / zieleń) ok. +12 /+14 w kierunku zieleni. W głębszych cieniach jest ona najbardziej widoczna.
szarosc_oryg.jpg
szarosc_oryg.jpg (33 KiB) Przejrzano 3705 razy
Kiedy oryginalny plik zmodyfikuję poprzez przesunięcie w balansie kolorów ok. +12 /+14 do magenty to zielenie z głębszych cieni prawie idealnie znikają ale za to w jasnościach pokazuje się delikatna magenta.
szarosc_popraw.jpg
szarosc_popraw.jpg (33.62 KiB) Przejrzano 3705 razy
Efekt jest na tyle zadowalający w realnym wydruku że jest do zaakceptowania ale z drugiej strony nie chce mi się pamiętać o tym przed każdym wydrukiem, jest jakiś sposób na to żeby ręcznie zmodyfikować profil papier + drukarka aby uwzględniał tą poprawkę? Może trzeba inaczej to rozwiązać? Nie mam czym profilować drukarki z resztą efekt + 12 do magenty daje super efekt.

Edit:
Dodam jeszcze że często czytałem w przypadku L800 o przesunięciu kolorów w kierunku magenty i może Epson w ostatnich partiach poszedł w drugą stronę tylko za bardzo?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 12:14 - śr

Nie wydaje mi się żeby producent wypuścił takiego babola. Profile fabryczne są ok. W każdym razie zawsze były w tych maszynkach którymi się bawię. Stawiam raczej na usterkę w oprogramowaniu lub samej drukarce. Próbował Pan zrobić wydruk z innego komputera?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 12:19 - śr

Tom01 pisze:Nie wydaje mi się żeby producent wypuścił takiego babola. Profile fabryczne są ok. W każdym razie zawsze były w tych maszynkach którymi się bawię. Stawiam raczej na usterkę w oprogramowaniu lub samej drukarce. Próbował Pan zrobić wydruk z innego komputera?
Od tego zacząłem, pod Windowsem 7 jest identycznie, ja na OS X zarówno na pierwotnym jak i ostatnio wypuszczonym sterowniku zawsze mam to samo - zieleń.

Edit:
Dopytam jeszcze jak zmodyfikować konkretny profil, dla konkretnej kombinacji papier - drukarka aby uwzględniał 1:1 konkretną modyfikację koloru uwzględniającą 1:1 +12 magenta w balansie kolorów z PS-a?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 12:45 - śr

Zatem drugi podejrzany - sama drukarka. Nie zaszkodzi skonsultować się z serwisem.

Profilu nie można edytować. Trzeba zrobić nowy, odzwierciedlający aktualny stan drukarki. Ew można w sterowniku zrobić modyfikację. Są tam suwaczki od korekty koloru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 12:56 - śr

Tom01 pisze:Zatem drugi podejrzany - sama drukarka. Nie zaszkodzi skonsultować się z serwisem.

Profilu nie można edytować. Trzeba zrobić nowy, odzwierciedlający aktualny stan drukarki. Ew można w sterowniku zrobić modyfikację. Są tam suwaczki od korekty koloru.
Nie wiem o jakie suwaczki chodzi. U mnie chyba ich nie ma...
Otworzyłem w ColorSync profil i widzę że coś tam zmieniać można... Reasumując chciałbym po prostu zapomnieć o tym że w moim wypadku trzeba zawsze dawać +12 magenta.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 13:47 - śr

GoOrange pisze:Nie wiem o jakie suwaczki chodzi. U mnie chyba ich nie ma...
Zdaje się że we wszystkich Epsonach jest:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 14:23 - śr

Kiedy zlecić zarządzanie kolorem PS-owi lub ColorSync to ta opcja jest dezaktywowana. Da się doprowadzić do aktywacji tych ustawień zlecając druk poprzez "podgląd" i włączając zarządzanie kolorem przez drukarkę.

+4,+5 do magenty w ten sposób drukując załatwia temat w 90% w szarościach a w 99% w kolorach.

Pytanie czy moje problemy rozwiązuje profilowanie drukarki? Ile to kosztuje?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 14:43 - śr

GoOrange pisze:Kiedy zlecić zarządzanie kolorem PS-owi lub ColorSync to ta opcja jest dezaktywowana.
W takim wypadku nie ma po co jej dezaktywować.
GoOrange pisze:Pytanie czy moje problemy rozwiązuje profilowanie drukarki? Ile to kosztuje?
Bez próby się nie obędzie. Koszt 150-350 zł zależnie od ilości próbek, ilości pomiarów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 16:44 - śr

Jeśli na dłuższą metę nie rozwiążę problemu to chyba nie obejdzie się bez profilowania. Teraz osiągam dobry efekt z +3 do magenty ze sterownika Epsona ale w weekend czeka mnie druk zdjęć z całego chyba przekoju koloru. Po efekcie końcowym ocenię czy brać się za poprawianie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 17:20 - śr

Aha, jeszcze jedno. Drukarka z jednym czarnym zawsze będzie dawać zafarb na szarościach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

31 października 2012, 17:52 - śr

Tom01 pisze:Aha, jeszcze jedno. Drukarka z jednym czarnym zawsze będzie dawać zafarb na szarościach.
Dokładnie, doczytałem o tym i miałem świadomość tego przed zakupem, tyle że wydaje mi się że w kolorze powinien on zaniknąć. Tu jest tak że w zakresie tej samej jasności pojawia się na dowolnym kolorze. Dodanie +3 do magenty przenosi go w najgłębsze cienie tak że prawie go nie widać ale za to dodaje delikatną magentę w jasnych szarościach, tyle że to już ma bardzo znikomy wpływ na wydruk i ja tego w kolorze w ogóle nie widzę.

Jak już wcześniej pisałem, ludzie skarżyli się na magentowy zafarb i mam wrażenie że Epson jej ujął i zaczęły wyłazić zielenie, a że co egzemplarz to pewnie nieco inne właściwości to u mnie trafiło na dodatkową zieleń gratis ;-).
Szkoda że nie da się jakoś zadać na stałe opcji wydruku z dodatkową magentą przy zarządzaniu kolorem przez PS-a, tak jestem skazany na wydruk z programów, które pozwalają sterownikowi na zarządzanie kolorem przez samego Epsona wcześniej konwertując plik do profilu drukarka + papier. Myślę że ideałem byłby profil z podbitą magentą. Przy okazji doznałem małego szoku jak porównałem kolor z monitora ze zmodyfikowanym wydrukiem, właściwie nie jestem w stanie dostrzec różnicy poza miejscami ciemnymi tam gdzie już właściwie zanika detal a zieleń jest do dostrzeżenia tylko przy bezpośrednim porównaniu.

Pozostaje jeszcze kwestia tego co zobaczą ludzie bo fotce bliżej do tego co widzę na monitorze w moim oświetleniu przy stanowisku pracy niż w świetle dziennym. Monitor mam skalibrowany do 6500, 2.2, 100 z wymuszonym punktem czerni 0.5.
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: Profil i różne kolory pod roznymi programami

20 stycznia 2014, 09:11 - pn

Testuję dwa programy, które mają moduł do drukowania z możliwością wybrania profilu papieru ICC.
W ACDSee 7 Pro w zasadzie dobrze, ale obsługa niezbyt przyjazna. Natomiast CyberLink PhotoDirector obsługa
zdecydowanie lepsza, ale kolory na wydrukach inne niż na monitorze.
Monitor skalibrowany i sporządzony profil papieru ICC.
O co chodzi ?
Sądziłem, że program do drukowania nie ma wpływu na kolory, a tu zonk.
W sterowniku drukarki, zarządzanie barwą wyłączone.

Wróć do „Profilowanie drukarek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu