Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
Awatar użytkownika
Michal
Posty: 14
Rejestracja: 18 kwietnia 2010, 22:00 - ndz

Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

30 maja 2010, 14:55 - ndz

Witam

Nabyłem sobie taką prostą drukareczkę Epson Stylus Photo PX650 i chciałbym ją jak najlepiej skalibrować i oprofilować pod kątem wydruku zdjęć
Pracuję na monitorze Eizo S2433WH i chciałbym jak najlepiej wykorzystać ten tandem.
Czy mogę prosić o informacje jak postępować krok po kroku? Jakiego/jakich kalibratorów/spectrofotometrów używać aby osiągnąć najlepszy efekt?

z góry dziękuję
Michał
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

31 maja 2010, 11:37 - pn

Michal pisze:Nabyłem sobie taką prostą drukareczkę Epson Stylus Photo PX650 i chciałbym ją jak najlepiej skalibrować i oprofilować pod kątem wydruku zdjęć
Pracuję na monitorze Eizo S2433WH i chciałbym jak najlepiej wykorzystać ten tandem.
Czy mogę prosić o informacje jak postępować krok po kroku? Jakiego/jakich kalibratorów/spectrofotometrów używać aby osiągnąć najlepszy efekt?
W kwestii formalnej: Drukarek, poza profesjonalnymi wyposażonymi w RIP, się nie kalibruje, tylko profiluje. Epson do swoich drukarek dodaje zwyczajowo profile do własnych papierów i proponuję korzystać właśnie z nich. Są naprawdę dobrej jakości i nie da się policzyć lepszych bez sprzętu i oprogramowania za minimum pięciocyfrową kwotę.

Problem niezgodności wyglądu zdjęcia z monitorem zazwyczaj dotyczy następujących scenariuszy:
1. Nieskalibrowany tor video (z monitorem włącznie).
2. Źle ustawiony system zarządzania barwą w komputerze.
3. Brak wgranych profili do drukarki lub nieumiejętność ich wykorzystania.
4. Nieoryginalne papiery, atramentu lub obie te rzeczy na raz.
5. Dowolna kombinacja powyższych przyczyn. ;)

Proszę bardziej szczegółowo opisać swój warsztat, być może będzie można Panu pomóc. Proszę też pamiętać że samodzielne zgromadzenie najtańszych urządzeń i oprogramowania do tego co Pan opisał to koszt 2000-6000 zł. Czy jest Pan przygotowany budżetowo, oraz będzie Pan miał zaparcie aby trochę "podoktoryzować" się z zagadnienia? Kolor w cyfrowej ciemni to jest dość skomplikowany problem dla ludzi którzy nie mają z tym do czynienia zawodowo. Nie jest to klikanie "Next" w programie kalibracyjnym, choć pierwsze takie automatyczne kombajny już się pojawiają. Niestety są mocno ułomne. Zawsze pozostaje najprostsza możliwość, czyli zaproszenie technika od koloru do siebie i będzie wszystko zrobione za jednym posiedzeniem i przy okazji zostanie Pan przeszkolony jak tego wszystkiego właściwie używać. Gdyby reflektował Pan na taką wersję wydarzeń, proszę napisać skąd Pan jest, a ja podam kontakt do najbliższego lokalizacyjnie technika którego znam, mam zaufanie i który zrobi to dobrze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Michal
Posty: 14
Rejestracja: 18 kwietnia 2010, 22:00 - ndz

Re: Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

02 czerwca 2010, 07:59 - śr

Tom01 pisze: Problem niezgodności wyglądu zdjęcia z monitorem zazwyczaj dotyczy następujących scenariuszy:
1. Nieskalibrowany tor video (z monitorem włącznie).
tor video... hmm... czyli?
2. Źle ustawiony system zarządzania barwą w komputerze.
monitor po kalibracji spectrofotometrem X-rite (modelu nie pamiętam, cena coś około 1500 PLN), ale ponieważ robiłem to ja, to może to być nizebyt profesjonalnie zrobione ;-)
3. Brak wgranych profili do drukarki lub nieumiejętność ich wykorzystania.
profile wgrane z płyty epsona, wydruki na bazie profili epsona pod konkretny papier.
4. Nieoryginalne papiery, atramentu lub obie te rzeczy na raz.
papier - epson premium glossy
atrament - oryginalny epson

z porównania odbitki z obrazem na monitorze wynika, że są ciut ciemniejsze odbitki oraz "uciekają" momentami w czerwień. Przypuszczam że to jest spowodowane podbiciem kolorów w drukarce (włączona była opcja vivid). Potem ją wyłączyłem i było znacznie lepiej. Niemniej jednak różnica jest dość widoczna i chciałbym maksymalnie zbliżyć się z obrazem na monitorze do tego co otrzymuję na wydruku.

Mieszkam w Krakowie. Jaki jest koszt pracy technika który oprofiluje drukarkę i skalibruje monitor i ile czasu to zajmuje?
Potrzebuję mieć to wykonane pod 2 systemy: XP oraz 7

Dziękuję za pomoc i odpowiedzi jednocześnie proszę mi wybaczyć być może niezbyt fachowe opisywanie sytuacji ale nie jestem zbyt biegły w tym temacie ;-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

02 czerwca 2010, 10:18 - śr

Michal pisze:tor video... hmm... czyli?

To co wyświetla obraz. Karta graficzna, kabel, monitor. Dla uproszczenia mówi się o nieskalibrowanym monitorze.
Michal pisze:z porównania odbitki z obrazem na monitorze wynika, że są ciut ciemniejsze odbitki oraz "uciekają" momentami w czerwień. Przypuszczam że to jest spowodowane podbiciem kolorów w drukarce (włączona była opcja vivid).
Za ciemne zdjęcia to typowy objaw zbyt jasnego monitora lub zbyt ciemnego otoczenia. Proszę położyć na stole zwykłą białą kartkę papieru a na monitorze ustawić biały ekran. Jasności ekranu i kartki powinny być podobne. Nie może być wrażenia że monitor "świeci". Jeśli tak jest proszę przekalibrować monitor przy niższym pozimie jaskrawości. Najniższy bezpieczny to około 70 nitów. Jeśli mimo zmniejszania jaskrawości monitora nadaj jest za jasny, trzeba podnieść oświetlenie w pomieszczeniu.
Michal pisze:oraz "uciekają" momentami w czerwień. Przypuszczam że to jest spowodowane podbiciem kolorów w drukarce (włączona była opcja vivid).
Wszystkie automatyczne "poprawiacze" należy wyłączyć. W drukarce w zarządzaniu kolorem należy wybrać "ICM" lub wyłączyć. Zdjęcie aby wydrukowało się po ludzku, trzeba skonwertować do właściwości drukarki. Są dwie szkoły konwersji pliku. Albo w sterowniku drukarki, wówczas opcja "ICM" musi być włączona lub w aplikacji np Photoshopie, wówczas w drukarce musi być wyłączona. Można to zarządzić na kilka sposobów, ale najprościej będzie Pan miał do tego dostęp już w oknie drukowania. W Photoshopie. Jest to okienko wyboru, gdzie należy wybrać czy kolory mają być zarządzane przez Photoshopa lub drukarkę. Wygląda to tak:

Obrazek
Michal pisze:Mieszkam w Krakowie. Jaki jest koszt pracy technika który oprofiluje drukarkę i skalibruje monitor i ile czasu to zajmuje?
Potrzebuję mieć to wykonane pod 2 systemy: XP oraz 7
Informację wysyłam przez PM. Profile niezależnie od systemu są takie same.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DonAlberto
Posty: 31
Rejestracja: 03 października 2010, 23:59 - ndz

Re: Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

07 września 2011, 18:35 - śr

To i ja dopytam szczegółów, w opcjach photoshopa jest ustawione zarządzanie kolorów poprzez program photoshop i jest podpięty profil drukarki (tu na przykładzie Epson Stylus Pro 3880)
Pytanie dlaczego podpinamy profil drukarki - zakładam że będziemy budować profil od zera czy wydruk próbek pomiarowych na wybranym profilu drukarki nie będzie wprowadzał w błąd przy tworzeniu nowego profilu, czy nie powinniśmy wybbrać SRGB - skoro przecież pracujemy w tej przestrzeni. No i jeszcze jedno, którą wersję profilu sterownika wybieramy - bo jest ich dużo dużo więcej (golssy itp)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Epson Stylus Photo PX650 - kalibracja i profilowanie

07 września 2011, 21:08 - śr

DonAlberto pisze:zakładam że będziemy budować profil od zera czy wydruk próbek pomiarowych
W takim wypadku w PS trzeba przełączyć zarządzanie barwą na drukarkę a w drukarce ją WYŁĄCZYĆ.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Profilowanie drukarek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu