Strona 1 z 1

Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 16 cze 2018, o 11:05
autor: luqas1338
Witam,
poszukuje monitora przeglądowego do gabinetu lekarza ortopedy. Sprzęt musi spełniać normy Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Polecono mi EIZO MX215. Czy znajdę jeszcze jakieś inne monitory w podobnym budżecie ?

Re: Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 16 cze 2018, o 13:25
autor: Tom01
Warunki techniczne jakie mają spełniać monitory przeglądowe do radiologii są na tyle proste, że spełnia je wiele monitorów nawet cywilnych z grupy graficznych. Jedyną różnicą jest możliwość zaprogramowania krzywej odpowiedzi tonalnej zgodnej z DICOM. Warunek ten spełniają monitory NEC serii EA, PA, SpectraView, EIZO serii CG z oznaczeniem trzycyfrowym.

Jeśli jednak na fakturze musi być jako pozycja „medyczny”, wówczas stawkę otwiera taki oto:
https://monitory.mastiff.pl/monitor-nec-md242c2.html

Re: Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 17 cze 2018, o 07:35
autor: Kyle
Tom01 pisze:
16 cze 2018, o 13:25
Jeśli jednak na fakturze musi być jako pozycja „medyczny”, wówczas stawkę otwiera taki oto:
https://monitory.mastiff.pl/monitor-nec-md242c2.html
W tej pracy nie przydaje się przypadkiem większy kontrast? Model EIZO MX215 ma 1500:1, a ten NEC 1000:1.

Re: Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 17 cze 2018, o 10:27
autor: Tom01
Te monitory pracują przy bardzo wysokiej jaskrawości. Kontrast nie ma żadnego znaczenia.

Re: Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 18 cze 2018, o 13:51
autor: luqas1338
Jeszcze mam pytanie odnośnie kart graficznych do tych monitorów. Zgodnie z rozporządzeniem: "Każdy z elementów przekazywania i prezentacji obrazu musi zapewnić możliwość przekazywania: w stanowisku opisowym 1024 poziomów szarości (10 bitów), a w stanowisku przeglądowym 256 poziomów szarości (8 bitów). ". Wiem że NVIDIA z serii Quadro mają 10 i 12-bitowy tryby. Czy konsumenckie karty graficzne spełniają warunek 8-bitowego trybu odnośnie poziomów szarości ? Np. GTX 1050 albo zintegrowane karty graficzne np. Intela.

Re: Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 18 cze 2018, o 14:19
autor: Tom01
luqas1338 pisze:
18 cze 2018, o 13:51
Czy konsumenckie karty graficzne spełniają warunek 8-bitowego trybu odnośnie poziomów szarości ?

Jak najbardziej.

Re: Monitor przeglądowy zgodny z ustawą MZ.

: 18 cze 2018, o 15:11
autor: GrzesiekR
Hmm, zwykła współczesna karta Nvidia, np GTX960 na porcie DisplayPort również umożliwia 10bitową paletę koloru. Jeśli tylko urządzenie wyświetlające ją obsługuje, to nie ma żadnego problemu aby taką ustawić. Graficzne EIZO dają taką możliwość. Co ciekawe, niejeden TV LCD na HDMI umożliwia ustawienie 12bit...