Montor dla weterynarza 27"

Monitory opisowe (diagnostyczne), przeglądowe i ogólnego zastosowania Dicom.
Sanit
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2018, 19:38 - sob

Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 18:36 - sob

Witam serdecznie,
Szanowni Eksperci, chciałbym zapytać jaki monitor 27” polecalibyście do oglądania zdjęć RTG. Jestem weterynarzem więc hasło „certyfikat medyczny” nie ma dla mnie znaczenia, ale jakość jak najbardziej. Większość firm które wciskają nam sprzęt do obrazowania a wraz z nim monitory, osprzętowo oferuje zwykle badziew , nikt nie przywiązuje uwagi do wyświetlaczy tylko dlatego aby przyciąć koszty całego zestawu . Ponieważ znalazłem dystrybutora który zgodził się na to, abym sam złożył sobie PC-ta i dobrał monitor wg swoich oczekiwań dlatego zupełnie przypadkowo wszedłem w posiadanie neca PA241W i w zasadzie już jakiś czas jestem nim mile zaskoczony choć kalibrowany to on nie był. Ale teraz chciałbym więcej, stąd moje pytanie o propozycję większego . Nie ukrywam że z wielką sympatią zerkam na neca PA 272W.. ale w jakiej wersji , podstawowej, SV, może MD (?). Nie chciałbym przepłacać za wersję medyczną jeżeli można by podobny obraz zobaczyć na normalnym. Oczywiście dobrze byłoby aby ten monitor obrazwo ujednolicić z tym pa 241.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 18:40 - sob

Monitor musi mieć możliwość względnie poprawnej reprodukcji w standardzie DICOM. Każdy NEC serii EA i PA się nadaje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Sanit
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2018, 19:38 - sob

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 19:05 - sob

Czy używając skali DCOM też trzeba kalibrować monitor, czy jest to już odgórnie ustawione we wszystkich tak samo?. I druga rzecz, czy kupując podstawowy PA 272w matryca będzie podobna jakościowo do tej np z MD?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 19:10 - sob

Wspomniane serie mają fabrycznie prekalibrowany tryb DICOM, ale tak naprawdę odbiega znacznie od ideału, szczególnie w serii EA. W serii PA jest dużo lepiej, ale też wymaga korekcji jeśli faktycznie ma spełniać wytyczne EUREF. Medyczny MD jest obsługiwany przez oprogramowanie medyczne, które znakomicie ułatwia zarządzanie monitorem i utrzymanie go w niezmienionym stanie. Cywilne już nie są wspierane lub można wykonywać ustawienia i testy w ograniczonym zakresie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 19:41 - sob

Moim zdaniem, do Pańskich celów najlepszy byłby PA272W lub jego następca PA271Q. W obu jest wbudowany dość precyzyjny tryb DICOM.

Jeśli zaś chodzi o PA241W to lepiej jego upodabniać do nowych monitorów, a nie odwrotnie. Jeśli ma Pan jakieś pojęcie o regulacji monitorów, dość łatwo to przeprowadzić aplikacją MultiProfiler i własnymi oczami wyrównać odcień bieli, przy jednakowych pozostałych parametrach wyświetlania.

Monitory serii EA trzeba kalibrować co podnosi ich cenę i zbliża do ceny monitorów profesjonalnych, a przy tym nadal są od nich sporo gorsze.
Sanit
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2018, 19:38 - sob

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 19:52 - sob

Dzięki za odpowiedzi.
Właśnie PA272W wchodzi w grę ale występuje bodajże w 3 opcjach, czy najprostszy bez SVII czy SV2 ( o ile dobrze rozumiem te dodatki) też będzie mógł być kalibrowany w razie potrzeby(?)
MultiProfiler jest płatny?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 20:05 - sob

MultiProfiler jest darmowy. Służy do regulacji monitora w oparciu o procesor obrazu w monitorze, 3D LUT, czujniki RGB podświetlenia i kalibrację fabryczną. Tam się po prostu wpisuje zadane parametry, a monitor to wyświetla z zadziwiająco wysoką precyzją, właśnie dzięki sprzęgnięciu ze sobą tych wszystkich mechanizmów.

SVII to oprogramowanie do kalibracji zewnętrznym kalibratorem, np. i1 Display Pro. Jest płatne. Można kupić razem z monitorem w wersji SV2 lub osobno. Jeśli chce się przeprowadzać kalibrację trzeba by kupić kalibrator za 900zł i oprogramowanie kalibracyjne.

Moim jednak zdaniem, to co oferuje seryjny PA272W/PA271Q całkowicie wystarczy do Pańskich celów.

PS. Piszę to właśnie na PA272W i PA242W.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 20:20 - sob

max pisze:
22 września 2018, 19:41 - sob
dość precyzyjny tryb DICOM.
max pisze:
22 września 2018, 20:05 - sob
Moim jednak zdaniem, to co oferuje seryjny PA272W/PA271Q całkowicie wystarczy do Pańskich celów


Który nie przechodzi testu zgodności...

Zrzut ekranu 2018-09-22 o 19.54.27.png
Zrzut ekranu 2018-09-22 o 19.54.27.png (72.22 KiB) Przejrzano 8104 razy

Max, zastanawia mnie kiedy sprawdzi Pan to o czym pisze. Te monitory można skalibrować, ale wymaga to dość specyficznego podejścia, bo wymagania DICOM zawierają kilka mocno podchwytliwych parametrów. I tak nie przejdzie testu zgodności, ale w weterynarii nikt nie będzie tego kontrolował, więc można dopuścić większe błędy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Sanit
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2018, 19:38 - sob

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 20:30 - sob

ok. laboratorium jak najbardziej ważne, ale myślę że P. Maxowi chodzi o to, że symulacja DICOM w PA 272w mnie jak najbardziej zadowoli skoro już do PA 241w nie mam zastrzeżeń. Swoją drogą będę musiał się zastanowić nad kalibracją po zakupie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 20:34 - sob

Myślę, że niekoniecznie musi zadowolić, o ile mówimy o czym więcej niż polepszanie samopoczucia. Prosto z pudełka monitor nie nadaje się do oglądania obrazów dicomowskich. Porównanie do PA241W jest niecelowe. Owszem, jako monitor komputerowy jest bardziej niż ok, ale jako medyczny zupełnie nie.

Inna sprawa, że prawdopodobnie nigdzie Pan go nie kupi. Ja mam jeszcze 4 szt i są to ostatnie nowe, zapakowane monitory tego typu w Europie. I mam na nie rezerwacje, więc jeśli się nikt nie wycofa, to nie ma możliwości kupna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 20:38 - sob

Tom01 pisze:
22 września 2018, 20:20 - sob
... w weterynarii nie ma to znaczenia a dewiacja będzie mało istotna.
No właśnie.
PA272W/PA271Q to znakomite monitory. Warto do nich dopłacić i wykorzystać wszystkie ich możliwości.

Cywilne modele mają po prostu zbyt niską jasność maksymalną jak na oficjalne standardy medyczne, ale myślę, że 300cd/m2 z PA272W Panu wystarczy.

PS. Jeśli ma Pan NEC PA241W może Pan pobrać MultiProfilelera już teraz.

https://www.necdisplay.com/support-and- ... /downloads

Monitor trzeba połączyć z komputerem kabelkiem USB dostarczonym z monitorem.
Może Pan sobie spróbować wyregulować monitor we własnym zakresie. Zaznaczam jednak, że trzeba mieć o tym trochę pojęcia i wiedzieć co oznaczają kolejne dane do wprowadzenia. Wykracza to poza umiejętności większości forumowiczów. Nie chciałbym także, aby rozregulował Pan sobie monitor, na którym już pracuje nie umiejąc wrócić do poprzedniego stanu. Trzeba więc zapisać sobie aktualny tryb pracy chyba, że jest już zapisany, a próby prowadzić na innym trybie. Jest pięć takich trybów do zagospodarowania.

Warto jednak wcześniej przeczytać sobie opis programu: MultiProfiler Users Guide.

Generalnie nie da się nic zepsuć, nawet jak by się chciało, ale lepiej, aby Pan nie stracił tych ustawień, które już ma w PA241W (zakładając, że są dobre).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 20:44 - sob

max pisze:
22 września 2018, 20:38 - sob
PA272W/PA271Q to znakomite monitory. Warto do nich dopłacić i wykorzystać wszystkie ich możliwości.

Cywilne modele mają po prostu zbyt niską jasność maksymalną jak na oficjalne standardy medyczne, ale myślę, że 300cd/m2 z PA272W Panu wystarczy.

Max, kompletnie nie o to chodzi! Wymagania w wielu dziedzinach obrazowania medycznego nie przekraczają 200 nitów, a jeśli chodzi o zastosowanie przeglądowe, żadna nie wymaga więcej. Problem jest w czym innym. Parametry oceny przydatności są inne niż w przypadku zastosowań cywilnych, nawet skrajnie wymagających. W medycznych jest nacisk na różnice percepcyjne a te nawet w jasności nie są oczywiste ani liniowe. Multiprofiler się nadaje tak samo dobrze do ustawienia monitora medycznego jak do wbijania gwoździ.

Dla przykładu, dwa kluczowe parametry. Proszę zauważyć, że to nie są wielkości syntetyczne.
Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM)
Part 14: Grayscale Standard Display Function

Just-Noticeable Difference (JND): The Luminance difference of a given target under given viewing conditions that the average human observer can just perceive.

JND Index: The input value to the Grayscale Standard Display Function, such that one step in JND Index results in a Luminance difference that is a Just-Noticeable Difference.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:02 - sob

No i PA272W, a jeśli już go brak, to PA271Q, pozwoli na spełnienie wymagań naszego forumowicza z ogromnym zapasem. Kwestia tylko, aby poprawnie go wyregulować MultiProfilerem, stosownie do oświetlenia stanowiska pracy i przestrzeni wokół monitora, jak Pan słusznie nadmienił.

Jeśli jednak ma Pan już wyregulowany PA241W, to z PA272W lub PA271Q tym bardziej Pan sobie poradzi, a precyzja będzie jeszcze wyższa. Bardzo łatwo odczytać dotychczasowe nastawy PA241W i wprowadzić je do nowego PA272W lub PA271Q, a następnie skorygować odcień bieli, wynikający z zupełnie innego widma podświetlenia i różnej na to reakcji wzroku (WG-CCFL w PA241W, GB-r LED w PA272W, W-LED w PA271Q).

Można oczywiście iść za radą Toma01, ale wraz z drastycznym wzrostem kosztów przyjdą już minimalne wzrosty jakości obrazowania, moim zdaniem zbędne w przedmiotowym przypadku.
Ostatnio zmieniony 22 września 2018, 21:05 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:05 - sob

max pisze:
22 września 2018, 21:02 - sob
Kwestia tylko, aby poprawnie go wyregulować MultiProfilerem

Proszę pokazać pozytywny test dicomowski po regulacji Multiprofilerem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:07 - sob

Ale po co? Przecież ten monitor nie musi być certyfikowany. Certyfikacja wielokrotnie podnosi koszty zakupu, które w PA272W i PA271Q już są dość wysokie. Obaj zaś dobrze wiemy, że PA272W i PA271Q potrafi wyświetlić to co potrzeba i tak jak trzeba.
Sanit
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2018, 19:38 - sob

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:10 - sob

Tom01 ech, trzeba było od tego zacząć że szanse na zakup już żadne, jakby co rezerwuję jeden.

Max dzięki za link, oczywiście pojęcie mam żadne ale jak już będę miał drugi większy to mógłbym spróbować, czy można kalibrować np. z laptopa czy tylko z komputera z którym na stałe jest podłączony monitor? (unikam wgrywania tam obcego oprogramowania i w ogóle połączenia z siecią)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:11 - sob

Certyfikacja to tylko papier. W weterynarii nie jest wymagany. Ale spełnianie odpowiednich warunków technicznych jak najbardziej ma znaczenie. Wyżej pokazałem Panu wynik testu na nowym monitorze. Niech Pan pokaże po regulacji, to pogadamy. :)

Sanit, proszę zagadnąć mnie emailem na biuro@mastiff.pl. Jeśli w razie czego będę miał taki monitor wolny to się odezwę. Pewna szansa jest, bo jeden z chętnych waha się między nim a promocyjnym EIZO CG277.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:30 - sob

Można spokojnie wybrać PA271Q. To następca PA272W.

Myślę, że do wyświetlania zdjęć rentgenowskich w odcieniach szarości, z wysoką jasnością, PA271Q będzie nawet lepszy dzięki filtrowi retardacji optycznej. Nie będzie srebrzył pod kątem, co może mieć niebagatelne znaczenie przy ciemnych tłach, charakterystycznych przy zdjęciach rentgenowskich. Zdecydowanie wolałbym do tego typu zastosowań taką matrycę (Panasonic, tak na marginesie).

PA272W (brak OCF = filtr retardacji optycznej) należy oglądać w miarę możliwości dokładnie na wprost. Nie jest to problem, gdy siedzimy przy biurku. Gdy jednak pracujemy i patrzymy na monitor z boku, może być niewykonalne.
Myślę, że Pan Tom01 powinien zwracać uwagę na takie "szczegóły".

Zawsze lepiej wybrać nowszy model, który bez najmniejszego problemu dostępny jest w dużych ilościach we wszystkich sklepach i dostępny będzie przez kolejne 5 lat.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:34 - sob

Max, jest Pan niebywale uparty i nie przedstawia Pan żadnych dowodów na swoje argumenty. Akurat w dziedzinach quasi-medycznych, nowy model jest DUŻO gorszy. O ile stary można mocno zbliżyć, to nowy nie ma szans aby przeszedł test zgodności. Poza trybem wbudowanym w ogóle wycięto w nim możliwość grzebnięcia w sterowaniu. Zerwana została obsługa przez GammaCompMD QA. Ten model ma jeszcze jedną bardzo poważną wadę, która akurat w dicom ma ogromne znaczenie. Nie mogę niestety napisać na czym polega, bo się rozejdzie fama a tymczasem inżynierowie pracują nad nim i może coś wydumają.

Tezy o patrzeniu na wprost i OCF w ogóle spisał Pan z sufitu, bo jest całkowicie odwrotnie. Ćwierćfalówki jakie są obecnie montowane, w większości dają czerwono-fioletowy zafarb pod kątem. Brak takiego polaryzatora w PA272W daje znacznie lepsze kąty widzenia jeśli chodzi o zniekształcenia barwne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Montor dla weterynarza 27"

22 września 2018, 21:38 - sob

Myślę, że znalezienie dowodu, jak wygląda zdjęcie rentgenowskie z ciemnym tłem, oglądane pod kątem, na monitorze IPS z OCF i bez OCF nie powinno być dużym problemem. Sam Pan posiada odpowiednie materiały, kiedyś je obficie pokazując na lewo i prawo. No ale akurat teraz nie pasuje...

Wróć do „Medycyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu